Πόσο μπορεί να γράψει κανείς στα Αρχαία;

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Είναι αρκετά δύσκολο πιστεύω,βασικά δυσκολεύομαι πολύ να φράφω πολλά στις ερμηνευτικές! Ποια είναι η γνώμη σας;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Ξερώ προσώπικα 3 κοπέλες που έγραψαν 100 οι δύο φέτος και η άλλη περυσι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πόσο μπορεί να γράψει κανείς στα αρχαία;;
Απο 0 εως 20! Οπως σε ολα τα μαθηματα (εκτος απο την εκθεση!)... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Butterfly

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι είναι και λίγο θέμα τύχης..Εγώ πάντα έπιανα με το ζόρι τη βάση αλλά έγραψα 15...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Βασικά αν τα θέματα είναι σαν αυτά που γράψαμε εμείς φέτος, τότε θεωρώ ότι δεν είναι και πολύ δύσκολο. Στην Έκθεση και τα Κείμενα για παράδειγμα είναι αρκετά πιο δύσκολο να γράψεις 18+ απ' ότι στα Αρχαία. (στατιστικά μιλώντας)

Κι εγώ είχα πρόβλημα με τις ερμηνευτικές. Βασικά γενικά το γνωστό μου φαινόταν βαρετό. Αλλά τελικά έγραψα καλά (19,5).

Προσωπικά, σου προτείνω να μην πολυακούς τι σου λένε οι άλλοι, γιατί μερικές φορές λένε υπερβολές. Ειδικά οι φροντιστηριούχοι και αυτοί που κάνουν ιδιαίτερα.. Καλύτερα να γράφεις όσο νομίζεις εσύ και όχι όσο λένε οι άλλοι.. Υπήρχαν παιδιά που στις ερμηνευτικές έγραφαν κατεβατά ολόκληρα και τελικά έγραψαν χειρότερα από εμένα που όσο να 'ναι για θεωρητικός ήμουν κάπως λακωνικός.

Τους περισσότερους πάντως τους ρίχνει το άγνωστο. Αν δεν έχεις πρόβλημα με το άγνωστο, τότε νομίζω πως θα 'σαι ΟΚ. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εγώ με το γνωστό έχω πρόβλημα στο άγνωστο χτυπάω 19!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Εγώ με το γνωστό έχω πρόβλημα στο άγνωστο χτυπάω 19!!

Και εγώ με το γνωστό είχα πρόβλημα.. Στο άγνωστο πιστεύω ότι είχα 40/40.. Η φετινή μετάφραση βέβαια ήταν πολύ ευκολότερη από αυτές των προηγούμενων ετών.

Μην αγχώνεσαι πάντως.. Το γνωστό είναι κυρίως θέμα διαβάσματος. Προσπάθησε να μάθεις τέλεια όλα τα σχόλια του βιβλίου και να διαβάζεις καλά -χωρίς να προσπαθείς απαραίτητα να τα μάθεις απ' έξω- ό,τι σημειώσεις και βοηθήματα έχεις..

Εγώ σου εύχομαι να πιάσεις το 100!

Άσχετο: Στην έκθεση είσαι καλή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannitsa13

Νεοφερμένος

Η ΙΩΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
δεν είναι δύσκολο να γράψεις καλά στα αρχαία !πρέπει οπωσδήποτε να είσαι πολύ καλς στο γνωστό γιατί αυτό το κομμάτι είναι το προβλέψιμο!εμένα που ήταν το χειρότερό μου μάθημα έγραψα 18!και αφτές τις δέκα μονάδες τις έχασα από το άγνωστο!βέβαια αναλόγως και τα θέματα κάθε χρονιάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Στην έκθεση γράφω περίπου 17.5-18.5:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Butterfly

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Είστε φυτά αναρριχώμενα!:P Τέλος! Αρχίζω να νοιώθω πολύ χαζη...:hmm:
Δεν απαντάω ξανά σε τέτοιο θέμα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Στην έκθεση γράφω περίπου 17.5-18.5:)

αν έχεις καλή έκφραση -που απ' ότι φαίνεται έχεις- ακόμα και να μην ξέρεις μια ερώτηση πολύ καλά κάτι θα γράψεις.. εγώ βασικά στο γνωστό δεν είχα μάθει σχεδόν κανένα ερμηνευτικό απ' έξω. απλώς είχα την κεντρική ιδέα και τα έγραφα τις περισσότερες φορές με δικά μου λόγια.. με βοηθούσε βέβαια και η σχετικά καλή μου έκφραση..

βέβαια αν μπορείς να παπαγαλίσεις τα σχόλια -ειδικά αυτά του βιβλίου-, αλλά και ό,τι παραπάνω μπορείς θα 'ναι νομίζω καλύτερα.. αλλά αν δεν μπορείς μην πιέζεις τον εαυτό σου..

Είστε φυτά αναρριχώμενα!:P Τέλος! Αρχίζω να νοιώθω πολύ χαζη...:hmm:
Δεν απαντάω ξανά σε τέτοιο θέμα...:(

Θα σας παρακαλούσα να ανακαλέσετε..:D

Εγώ δεν είμαι φυτό. Βασικά, πολλοί και πολλές που διάβαζαν πολύ περισσότερο από εμένα τελικά έγραψαν πολύ λιγότερο. Βέβαια δεν θέλω να επεκταθώ επί του θέματος και να πω πόσο λίγο διάβαζα κτλ γιατί μπορεί να δει το ποστ μου ο.. φίλτατος Dythor και να με λέει πάλι νούμερο..:P

Μη νιώθεις χαζή πάντως. Ούτως ή άλλως, οι βαθμοί των Πανελληνίων δεν είναι πιστοποιητικό εξυπνάδας. Αρκετά ζώα έχουν μπει σε υψηλόβαθμες σχολές παπαγαλίζοντας (δεν τους κατηγορώ βέβαια για αυτό, καλά κάνουν από τη μεριά τους)
και αρκετοί έξυπνοι άνθρωποι έχουν αποτύχει για διάφορους λόγους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raspberry

Νεοφερμένος

Η Raspberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μη νιώθεις χαζή πάντως. Ούτως ή άλλως, οι βαθμοί των Πανελληνίων δεν είναι πιστοποιητικό εξυπνάδας. Αρκετά ζώα έχουν μπει σε υψηλόβαθμες σχολές παπαγαλίζοντας (δεν τους κατηγορώ βέβαια για αυτό, καλά κάνουν από τη μεριά τους) και αρκετοί έξυπνοι άνθρωποι έχουν αποτύχει για διάφορους λόγους..[/quote]
Αυτό όμως δεν είναι αδικία??Και στο σχολείο μας πέρασαν μαθητές που δεν διάβαζαν και τόσο με βαθμό πολύ υψηλότερο από άλλους πολύ καλούς μαθητές.Η βλακεία είναι οτι πολλές φορές δεν περνάμε στη σχολή που θέλουμε ενώ στην ουσία διαθέτουμε τα προσώντα και τις γνώσεις και αυτό γιατί κάτι πήγε στραβά κατά τη διάρκεια των εξετάσεων και ας διαβαζαμε όλο το χρόνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Τελικά αρχαία 18 έγραψα!! χιχι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
19.7----- ο ενας 100 κ ο αλλος 97
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
δεν ειναι για μενα θεμα το γνωστο!με μια καλη εξασκηση στις ερμηνευτικες,τα καταφερνεις!το αγνωστο να προσεξεις!θελει καλη εξασκηση....και μη φοβασαι για το μεγεθος των ερμηνευτικων!!ουκ εν τω πολλω το ευ!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ΕΓΩ ΕΓΡΑΨΑ 19,7 πολυ διαβασμα ομως θελουνε...ειδικα το γνωστο, δωσε πολυ πολυ βαση!
το αγνωστο τα τελευταια χρονια ειναι ευκολο και αν ξερεις γραμματικη και το βασικο συντακτικο γραφεις καλα και εκει...για ενα μαθητη που δεν παραλειπει τιποτα και διαβαζει συστηματικα το 18 ειναι εγγυημενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Minnie

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ δυσκολεύτηκα πολύ στο γνωστό..στον Αριστοτέλη ειδικά..πολύ φευγάτος!διάβαζα από 3 βοηθήματα κ πάλι τα ξεχνούσα..τελικά έγραψα 18,6..έχασα στο αδίδακτο:Pπαντως πρέπει να στοχεύεις στο 12 στο διδαγμένο ετσι ώστε να'χεις περιθώρια λάθους στο αδίδακτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ειχα γραψει 19.8 δεν ηταν δυσκολο βεβαια γραφω βιβλιο τωρα για τα αρχαια, το θεμα ειναι να ξεκινας απο την μεταφραση να πηγαινεις στις ερμηνευτικες και απο την μεταφραση σιγα σιγα βγαινει πιο ευκολα το συντακτικο. η γραμματικη θελει χρονο και αγαπη και θεληση αλλιως ( χωρις την γραμματικη ) ο μεγαλυτερος βαθμος ειναι 17 στα 20.
-----------------------------------------
ξεχασα να πω να εχετε παντα το λεξικο του θουκιδιδη ειδικα για πρωτη λυκειου ειναι σημαντικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leniw!!

Νεοφερμένος

Η leniw!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ΕΛ ΠΙ ΔΑ να σε ρωτησω κατι.....εχεις περασει στον ασεπ??και αν ναι σε δυσκολεψε???εκανες ταυτοχρονα και αλλα πραγματα??

φοβομουνα το γνωστο οπως ο διαολος το λιβανι>......και ομως εγραψα παρα πολυ καλα!!μαλλον επειδη επεσε ωραιο κομματι!!!αλλα στο αγνωστο θελει πολυ καλη προετοιμασια!!!!!τα συντακτικα και τις γραμματικες τις εκανα ΟΛΕΣ σωστα|(την γραμματικη και το συντακτικο του αναστασακη το ξερα απ'εξω) αλλα εχασα απο την μεταφραση:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ασεπ δεν εχω δωσει. εκανα και αλλα πραγματα σπουδαζα 2 ξενες γλωσσες και εδεινα λιγο χρονο για την γυμναστικη ( γυμναστηριο ).

οσο αφορα το γνωστο θελει προσπαθεια ολο το χρονο και οχι μονο για τις εξετασεις,γιατι δεν γινεται να τα μαθεις ολα μαζι, αυτο που εκανα εγω και με βοηθησε ειναι στον υπολογιστη εγραφα την μεταφραση προταση προταση και καποιες δυσκολες λεξεις απο κατω σαν λεξικο. αυτο με βοηθησε και στο συντακτικο και στο να θυμαμαι πολυ καλυτερα την μεταφραση συν το οτι ετσι αρχιζα να ξεχωριζω τις λεξεις και αυτο με βοηθησε και αγνωστο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top