Κόστος φοιτητικής ζωής

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Λοιπόν όπως σου είπαν το πιο σημαντικό έξοδο είναι το ενοίκιο + κοινόχρηστα!

Τα κοινόχρηστα ανάλλογα με την πολυκατοικία μπορούν να διαφοροποιηθούν πάρα πολύ το χειμώνα σε συνδυασμό με τον όροφο του διαμερίσματος λόγω πετρελαίου και ειδικά με τις τιμές του πετρελαίου τα πράγματα σφίγοουν πολύ! Μετά από 4 σπίτια τελικά τα κοινόχρηστα είναι μορφή στον προϋπολογισμό

Γενικά χαμηλός όροφος το αυτονόητο αλλά και πολλά διαμερίσματα στην πολυκατοικία κάνουν τα φτηνά κοινόχρηστα.

Τώρα επειδή αναφέρθηκαν κάποιες τιμές για ενοίκια! Τα τμ που αναφέρθηκαν δεν κάνουν ούτε για το κρεβάτι σου. Επίσης όταν δεις κάτι πολύ φθηνό να υποψιάζεσαι κακό με πρώτο και βασικότερο να είναι ημιυπόγειο ή ισόγειο το οποίο είναι πολύ άσχημο! Ένας φίλος δίνει 180? για ισόγειο αλλά έχει πρόβλημα ποντικιών κατσαρίδων και γενικά παρείσακτων στο σπίτι.

Επίσης για να τελειώσω με το σπίτι, σημασία έχει αν είναι ζεστό και δεν μπάζει γιατί αλλιώς θα σου φύγουν τα μαλλιά της κεφαλής στο ρεύμα το χειμώνα!

Λοιπά πάγια έξοδα είναι το κινητό,ΟΤΕ αν βάλεις,ΔΕΗ,Νερό,internet και οτιδήποτε σχετίζεται με το αμάξι.
Το νερό όύτε που φαίνεται για ένα άτομο. Κάτι σε 15 το τρίμηνο
ΤΟ κινητό είναι προσωπική ιστορία που μπορεί να κάνεις και διαφορά μέχρι και 20? το μήνα!
Ο Οτε είναι σχετικό. Αν δεν θα είσαι γενικά σπίτι μην τον βάλεις. Αν όμως είσαι φοιτητρια τα πράγματα δυσκολεύουν χωρίς αυτό γιατί βοηθάει πολύ στην επίλυση απορειών στο καπάκι!
internet για μένα σημαντικό αλλά όχι απαραίτητο για ελληνικά δεδομένα! Σε κάθε περίπτωση μπορείς να μην βάλεις καν ΟΤΕ και να πας πχ Vivodi που κάνει διαφορά κάτι σε 20? με ιντερνετ το μήνα σε αντίθεση με τον ΟΤΕ+ιντερνετ.

Αμάξι αν έχεις δυσκολεύει πολύ τα πράγματα γιατί βάζει τον παράγοντα πάρκινγκ(100-150? μηνιαίως) ανάλλογα με την γειτονιά πέρα από το θέμα ασφάλιστρα!

Τώρα σε έξοδα διαβίωσης πρέπει να υπολογίσεις ένα ποσό το πολύ όσο μια κάρτα απεριορίστων διαδρομών για μετακίνηση (λέω το πολύ γιατί αν δεν την έχει προφανώς δεν θα σε συμφέρει). Σούπερμαρκετ η εμπειρία βγάζει νικητή τον συνδυασμό κανονικό supermarket + εκείνο με την σακούλες χεχε. Ανάλλογα με το τι εμπιστεύσε και την τσέπη σου! Προσωπικά ποτέ ξανά δημητριακά από κανονικό SuperMarket. Είσαι και κοπέλα που δεν τρώτε πολύ συνεπώς καλή καβάτζα!

Τώρα συγκεκριμένα ποσά αν θες στείλε μου ένα πμ με βασή το τι υπολογίζω εγώ καθώς και μενα με ενδοιαφέρει να ξεκουμπιστώ από το σπίτι μου.

Μια πρόταση που έχω να κάνω είναι κράτα αρχείο με τα έξοδα σου κάθε μήνα. Εγώ κατάφερα να κάνω οικονομία έτσι (φράγκα ώς φοιτητής δεν έπαιζαν). Αν έχεις υπομονή κάντο τώρα για ένα δύο μήνες να δεις τι ξοδεύεις και που και να δείς που σε παίρνει να μειώσεις τι.

Φυσικά μην καπνίζεις!!! Από έξω παραγγελίες ελάχιστες!
Γενικά σε ότι υπολογισμούς κάνεις κάνε στρογυλλοποιήσεις προς τα πάνω. Καλύτερα να σου μένουν λεφτά λόγω λάθους υπολογισμού από το να πεινάς για τον ίδιο λόγο!

Καλή επιτυχία!
Σχετικα με το αρχείο αν θες ->πμ<- και θα σου πω γιατί εγώ το έχω ίσως παρακάνει. Αλλά και η αδερφή μου στα δύσκολα αυτό χρησιμοποιήσε και είδε διαφορά!

Η συνέχεια από το σπίτι να βρω και εγώ τα στοιχεία μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Αν δεν καπνίζει πχ αμέσως φευγει ένα έξοδο 5χ30=150 ευρώ το μήνα.
Αν δεν έχει adsl μείον άλλα 50.
Αν δεν έχει καν σταθερό τηλέφωνο μείον άλλα 40-50.
Αν δε μαγειρεύει κιόλας και δεν παίρνει delivery το ποσό μειώνεται πάρα πάρα πολύ.

έχουμε λοιπόν και λέμε για μισέλ

150 για τσιγάρα
50 για ατνσλ
40 για τηλέφωνο
10χ15 το συχνο ντελιβερι 150
και νοίκι 400

Συνολο 790 πριν βάλει μισή μπουκια στο στομα της απο ψώνια στο σουπερ μαρκετ
πριν το ρεύμα
πριν εφημερίδες xαρτί υγείας, σαπουνι, απορριπαντικό, νερό
πριν απο μετακινήσεις διάφορες
πριν απο ρουχα τα ελάχιστα

Εν κατακλειδι τι λές στο κορίτσι βρε μισελίνι; Δεν της λές καλύτερα να κατσει στ'αυγά της στο τζάμπα με τους γονείς της, μέχρι να τελειώσει της σπουδές της, μήν μπλέξει και ναυαγήσουν κι αυτές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μπορεί το θέμα να είναι παλιό, αλλά καλό θα ήταν να αναφέρουμε πως αν είναι να την κάνει κάποιος από το σπίτι του και έχει σκοπό να δουλέυει για τα έξοδο του σπιτιού.... ε τοτε μάλλον θα ξεχάσει διακοπές με φιλους γκόμενους και τα λοιπά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο να τα ξεχάσει. Ειναι θέμα χρημάτων. Ομως ειναι σημαντικο πιστεύω, σε ενα νέο άνθρωπο ποιυ ετοιμάζεται να κάνει ένα σημαντικο βήμα, με ακόμη σημαντικότερες επιπτώσεις, να ξέρει την πραγματική εικόνα.

Η κόλαση, στο τέλος τέλος, ειναι σχετική, με αυτό που σε περιμένει άν την αφήσεις.

Οι γονείς της χρήστριας μπορεί να είναι ανυπόφοροι ψυχολογικά και συναισθηματικά. Ομως τηρούν τις οικονομικές τους υποχρεώσεις και μια χαρά την σπουδάζουν. Φεύγοντας απο το σπιτι τους θα έχει την ησυχία της απο αυτούς, θα βρεί όμως το μπελά της απο χίλια άλλα προβλήματα. Τα οποία,προκειμένου να επιβιώσει, πόσο μάλλον να πάει και διακοπές και να βγεί με γκόμενους φιλους κλπ, θα πρέπει πάλι να αντιμετωπίσει. Επιτυγχάνοντας ενα σημαντικο αποτέλεσμα.

Μήπως λοιπόν είναι πιο εύκολο, συγκριτικά, να επιχειρήσει να διορθώσει την κατάσταση ΜΕΣΑ στην οικογένεια της, απο το να βγάζει, χωρίς πτυχίο,απειρη, 1500 καθαρά το μήνα στην Ελλάδα του σήμερα; Γιατι χωρις αυτά ειναι παραπλανητικό να της λέμε ότι θα περάσει καλά, φεύγοντας απο το σπίτι της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
, 1500 καθαρά το μήνα στην Ελλάδα του σήμερα; Γιατι χωρις αυτά ειναι παραπλανητικό να της λέμε ότι θα περάσει καλά, φεύγοντας απο το σπίτι της

το καλά είναι θέμα ορισμού... Δεν υποστηρίζω φυσικά ότι με τους μισθούς των 700? ζεις καλά αλλά το 1500 είναι μεγάλο νουμεράκι για να το πεις "απαραίτητη προϋπόθεση". Τα μπουζουκομάγαζα μπορούν να περιμένουν και να μην χτυπάμε κάρτα ΚΑΘΕ σκ. (και ΝΑΙ μιλάω από προσωπικά παραδείγματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovely_Bitch

Νεοφερμένος

Η Lovely_Bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ειμαι ακομα φοιτητρια,και λόγω πολλών μαθημάτων μεχρι τον οκτώβρη δε θα μπορέσω να δουλέψω. οι γονείς με χρηματοδοτούν με 400 ευρώ το μηνα, ενω πληρώνουν εκείνοι το κινητό,ίσως σπανια και κάποια βιβλία. Όταν θέλω να κάνω σημαντικές αγορές σε ρούχα, παπούτσια ή δώρα,που θα ξεπεράσουν τα 200ευρω δε μου φτάνουν! Ειμαι καθημερινα στη σχολή, σπάνια καταφέρνω να έχω έτοιμο φαγητο απο το σπίτι,άρα πάιρνω κάτι απέξω.Δεν έχω αυτοκίνητο,οπότε πληρώνω ταξί τα σαββατοβράδα που γυρνάω μετα τις 12, γυρω στα 15 ευρώ τουλάχιστον! Οι παρέες μου δουλεύουν ήδη, οπότε ξοδεύουν περισσοτερα σε διασκέδαση και γώ αναγκαστικά ακολουθώ... ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
450 νοίκι
450 σουπερ μαρκετ (15Χ30 την ημερα, 1 άτομο)
100 ρουχα, διαφορες αγορές για το σπιτι
100 φως νερο τηλέφωνο
------------
1100

30 αντισιελ
50 βενιζινη
150 τσιγαρα
--------
230

------------
1330

120 διακοπές (1500 το χρόνο, 15 μερες διακοπές σχεδόν σα το γύφτο)

-----------
1450

κι ύστερα προσθέτεις ασφαλεια αυτοκινήτου, συντήρηση, επισκευες, (αφού δεν μπορεις να βγαίνεις τουλάχιστον ας πηγαίνεις καμια βόλτα στην Πάρνηθα)

...... και όλα αυτά πριν να πάς κάν στα μπουζούκια ούτε στην ταβέρνα της γειτονιάς που δεν θα έχεις πάει, ουτε μια φορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ειμαι ακομα φοιτητρια,και λόγω πολλών μαθημάτων μεχρι τον οκτώβρη δε θα μπορέσω να δουλέψω. οι γονείς με χρηματοδοτούν με 400 ευρώ το μηνα, ενω πληρώνουν εκείνοι το κινητό,ίσως σπανια και κάποια βιβλία. Όταν θέλω να κάνω σημαντικές αγορές σε ρούχα, παπούτσια ή δώρα,που θα ξεπεράσουν τα 200ευρω δε μου φτάνουν! Ειμαι καθημερινα στη σχολή, σπάνια καταφέρνω να έχω έτοιμο φαγητο απο το σπίτι,άρα πάιρνω κάτι απέξω.Δεν έχω αυτοκίνητο,οπότε πληρώνω ταξί τα σαββατοβράδα που γυρνάω μετα τις 12, γυρω στα 15 ευρώ τουλάχιστον! Οι παρέες μου δουλεύουν ήδη, οπότε ξοδεύουν περισσοτερα σε διασκέδαση και γώ αναγκαστικά ακολουθώ... ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

ψυγείο διαθέτει το σπίτι σου???
εκεί πάντως εγώ διατηρώ φαγητό για δύο μέρες...στην κατάψυξη δε, φαγητό για όταν δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω...

15 ευρώ ταξί? Κανείς από τους εργαζόμενους φίλους σου δηλ. δεν σε σκέφτεται, να σε πετάξει σπίτι σου με το αυτοκίνητο??

δύσκολα τα κάνεις εσύ τα πράγματα αγαπητή φίλη. Γιατί δεν είναι καθόλου, όταν υπάρχει θέληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Ο προηγουμενος ισολογισμός αναθεωρειται άρδην αν η χρήστιρα "αδέσποτο" σκοπεύει να ζήσει την ζωή της Lovely Bitch που οπως η ίδια ομολογεί βρίσκει "ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ". Αν είσαι αποφασισμένη να αντέξεις αυτές τις δυσκολίες αγαπητή αδέσποτο να ξέρεις ότι παρά την εγκράτειά την στωικότητα και την καρτερία σου δεν θα σου φτάνουν ούτε 2500 ευρώ το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βελτιώσεις με κόκκινο :)

350 νοίκι
280 σουπερ μαρκετ (70Χ4 επισκέψεις το μήνα 1 άτομο)
100 ρουχα, διαφορες αγορές για το σπιτι
90 [φως νερο τηλέφωνο, conn-x, αναγωγή των λογαριασμών σε κάθε μήνα]
------------
820

[30 αντισιελ-->αυτό δεν ξέρω τι είναι!]
60 βενζινη
75 τσιγαρα [1 πακέτο την ημέρα αξίας 2,5?--πχ. Pall Mall, επί 30 ημέρες]
--------
135

αθροισμα των 2
------------
955

120 διακοπές (1500 το χρόνο, 15 μερες διακοπές σχεδόν σα το γύφτο)-->ούτε αυτό το έπιασα αλλά ας κρατήσω το νούμερο σου

-----------
1080

κι ύστερα προσθέτεις ασφαλεια αυτοκινήτου, συντήρηση, επισκευες, (αφού δεν μπορεις να βγαίνεις τουλάχιστον ας πηγαίνεις καμια βόλτα στην Πάρνηθα)
αυτά δεν τα βάζω γιατί είναι "έκτακτα" έξοδα (Δεν πληρώνεις κάθε μήνα ασφάλεια κοκ).
Τα 1450 γίναν 1080 (1075 για την ακρίβεια). 370? μείον από αυτά που λες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
επίσης άσχετο αλλά το μετρό και ο ηλεκτρικός πλέον δουλεύουν ως τις 2 τα σκ.

και προφανώς με τέτοια ζωή θέλεις τάξη μεγέθους ~2000?/μήνα! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
resident, να βάλεις και τα έκτακτα γιατί είναι τακτικά ανά έτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
resident, να βάλεις και τα έκτακτα γιατί είναι τακτικά ανά έτος

για τα έκτακτα υπάρχουν οι επιχορηγήσεις γενεθλιών και ονομαστικών εορτών :P:P:P

σοβαρά τώρα, δεν μπορώ να θεωρήσω ότι ένας φοιτητής θα απαιτεί πχ να έχει αυτοκίνητο, ώστε να βάλω τα έξοδα συνεργείου(ή και βενζινης! αν και την έβαλα) εντός προϋπολογισμού!

Αν το κάνει, ναι θεωρώ ότι θα βγαίνουν από τις έκτακτες επιχορηγήσεις συγγενών (όπως για έναν εργαζόμενο θεωρώ ότι προκύπτουν από το 13ο και το 14ο μισθό ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovely_Bitch

Νεοφερμένος

Η Lovely_Bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ψυγείο διαθέτει το σπίτι σου???
εκεί πάντως εγώ διατηρώ φαγητό για δύο μέρες...στην κατάψυξη δε, φαγητό για όταν δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω...

15 ευρώ ταξί? Κανείς από τους εργαζόμενους φίλους σου δηλ. δεν σε σκέφτεται, να σε πετάξει σπίτι σου με το αυτοκίνητο??

δύσκολα τα κάνεις εσύ τα πράγματα αγαπητή φίλη. Γιατί δεν είναι καθόλου, όταν υπάρχει θέληση.
θα σας παραθέσω αναλυτικά τα νούμερα σε λίγες ώρες!(αν και ξέρω απο πού πρέπει να περικόψω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γουρούνα

Νεοφερμένος

Η Γουρούνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ας απαντήσω κι εγώ μιας και ζω μόνη μου στας Αθήνας και πολύυυ μακρυά απ τους δικούς μου..

Ζω σε δυάρι και πληρώνω 380 ευρώ το μήνα.
Τους λογαριασμούς τους πληρώνουν απευθείας οι γονείς μου από τα Γιάννενα, για να μην τρέχω εγώ.
Τα χρήματα που μου στέλνουν είναι γύρω στα 300 ευρώ, περίπου 70 ευρώ τη βδομάδα για να είμαι ακριβής και μου φτάνουν μια χαρά.
Σίγουρα βέβαια εξαρτάται από τις απαιτήσεις που έχουμε.:)

Βέβαια αν θέλω να πάρω κάτι έξτρα εννοείται πως θα συμπληρώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ειμαι καθημερινα στη σχολή, σπάνια καταφέρνω να έχω έτοιμο φαγητο απο το σπίτι,άρα πάιρνω κάτι απέξω.

Το να φτιάξεις και να πάρεις μαζί σου στη σχολή ένα σάντουιτς με κασέρι και γαλοπούλα είναι υπόθεση 5 λεπτών. Το να φτιάξεις μια μακαρονάδα ή μια ομελέτα ή ένα σπανακόρυζο μπαρμπα στάθη ή να ψήσεις στο αντικολλητικό ένα μπιφτέκι έτοιμο από το κρεοπωλείο το βράδυ που θα γυρίσεις σπίτι είναι υπόθεση μισής ώρας μάξιμουμ, και πολύ οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εμενα μου φαινονται τρελα τα νουμερα που λες Μπαγκς. Εγω με 1000-1200 ΜΑΧ την εβγαζα, και μονο μιζερα δε ζουσα..
Αναλυτικα :
350 νοικι
100 λογαριασμοι το μηνα (150 ερχοταν περιπου συνολικα ανα διμηνο, αλλα πες 100..)
50 σουπερμαρκετ/μαναβικα/κτλ τη βδομαδα = 200 το μηνα
Αυτα ηταν τα παγια εξοδα μου..500 ευρα.
Ενας καφες καθε μερα 4χ30=120.
Σαββατοβραδα κτλ με γυρισμο με ταξι, 30χ4=120.
Εξοδα για ρουχα/περιττοπραγματα 100 ευρα το μηνα..
Ειμαστε στα 840..και μεχρι τα 1000 που ηταν το μηνιατικο, κρατουσα για τις καλοκαιρινες διακοπες.

(Το 450 για νοικι απο που προκυπτει?! Που στο καλο θα μεινει ενας φοιτητης?! 450 μονο για σουπερ μαρκετ...?? Οικογενεια ζει με τοσα! :X)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Βέβαια αν θέλω να πάρω κάτι έξτρα εννοείται πως θα συμπληρώσουν.

"Εννοείται" για σένα και τους δικούς σου γονείς. Και για τον Βαρδινογιάννη θα εννοείτο οτι αν προεκυπτε κανα παρτάκι το μήνα στο Λονδινο όπου θα σπουδαζε ο νεοσός, φυσικά θα συμπλήρωναν οι γονείς του.

Για την χρηστρια "αδέσποτη" όμως, και τον/την κάθε αδέσποτο/η (με την καλή έννοια, δηλαδή κάποιου ποιυ δεν έχει απο αλλού βοήθειες, στηρίγματα και συμπληρώματα), διερευνούμε τί θα εννοείται αμα τα βροντήξεςι με τους δικούς της, για να μένουμε και στο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
διόρθωση... στα 1075 αφαιρώ 60? της βενζίνης και προσθέτω τα 35 της ΜΗ φοιτητικής/μειωμένης κάρτας απεριορίστων διαδρομών (μηνιαία)

1050. Και έχω και conn-x μέσα [που και αυτο μπορείς να το κόψεις αν το θεωρείς πολυτέλεια]

Για αυτό στην αρχή ανέφερα... Εξαρτάται τι ορίζουμε ως καλή ζωή... Προφανώς τα λεφτά που πιθανόν να θέλει ο υιός Βαρδινογιάννης για το μήνα του να είναι τα χρήματα που χρειάζομαι εγώ για να βγάλω όλο το χρόνο (!).

Απλώς επειδή έζησα με αυτό το ποσό [βασικά έπαιρνα λίγο περισσότερα από αυτό από τη δουλειά μου ΚΑΙ έκανα τη σπατάλη να πληρώνω πάρκινγκ και παρόλαυτα έκανα αποταμίευση--αλλά δεν ξόδευα 1200 το χρόνο για ... ρούχα(!)-->100? το μήνα για ρούχα που έχω βάλει στο...τεφτέρι] και δεν θεωρώ ότι έζησα μίζερα...

Είναι καθαρά θέμα που βάζει τον πήχη της μιζέριας κανείς. Εγώ τον βάζω στα 1000? περίπου πχ ο Buggs στα 1500... It's a matter of choice :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Είναι καθαρά θέμα που βάζει τον πήχη της μιζέριας κανείς. Εγώ τον βάζω στα 1000? περίπου πχ ο Buggs στα 1500... It's a matter of choice :)

Στα 1000 βάζω επισης τον πήχη της μιζέριας, όμως στην παρουσίαση μου δεν μίλησα για μιζέρια. Αλλιώς δεν θα ανέφερα διακοπές αυτοκίνητο και 100 τουλάχιστον το μήνα για διάφορες μικροαγορές (και όχι μόνο για ρούχα).

Αν είναι να πέσει στη μιζέρια η αδέσποτη, πάει και σε μια γκαρσονιέρα στην Πλ. Αμερικής με 150 παρέα με δυο άλλες φοιτήτριες όπου μπορεί να τις βιάσουν να τις κλέψουν η να τις σκοτώσουν όλες μαζί. Αν δεν πεθάνει έτσι, μπορεί να πεθάνει απο την ίδια τη μιζέρια. Θα γλυτώσει 200 το μήνα όμως που μπορεί να ζητήσει να χρησιμοποιηθούν ύστερα για να της κάνουν μια καλή κηδεία. Πιστεύετε ότι οι άνθρωποι δεν αρρωσταίνουν και πεθαίνουν απο τη μιζέρια και τη δυστυχία;

Η παρουσίαση μου προς την αδέσποτη, πιστεύω ότι της δίνει μια σωστή εικόνα.... επιβίωσης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top