Αγγλική Φιλολογία

FregMar

Νεοφερμένος

Η FregMar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γειά σου!!!Λοιπόν θα χαρώ πολύ να σου πω την γνώμη μου.Κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα αγγλικά..τα λατρεύω δηλαδή!Και για μενα ο μόνος λόγος που θα πάω θεωριτική είναι ότι θέλω να περάσω Αγγλική φιλολογία!Λοιπόν πρέπει να συνεχίσεις να προσπαθείς ώστε να πάρεις το PROFICIENCY...σε καμία περίπτωση να μην καταθέσεις τα όπλα γιατί καταλαβαίνω την αγάπη σου για την γλώσσα..!!!!
Try again!!!Αυτή είναι η συμβουλή μου!!!!Εγώ πάντως σου ευχομαι να τα καταφερεις!

Θέλω να σου κάνω και 2 ερωτήσεις..Τι proficiency έδωσες?(michigan..cambirdge..ecc)
Έχεις πάρει anvance??

Δεν μπορώ να δώσω τώρα proficiency.. Εκτός από το θέμα του οικονομικού τώρα δίνω αγγλικά και δεν θέλω να τα μπερδέψω.. Και του χρόνου αρχίζουν και τα φροντιστήρια...!!
Το michigan έδωσα και όχι, δεν έχω advanced... Ήμουν "καλή" έλεγε η καθηγήτριά μου .......................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Γεια!! Εγώ είμαι τρίτη λυκείου και θέλω να μπώ αγγλική φιλολογία.... Έχω πάρει το proficiency αλλά πιστεύω ότι μόνο που κάποιος παέι για να το δώσει πάει να πει ότι ξέρει αγγλικά! Δεν είναι δυνατόν κάποιος να πάει να δώσει χωρίς να ξέρει τουλάχιστον καλά... Το ότι κόπηκες δύο φορές δεν σημαίνει τίποτα..Εδώ λες ότι διαβάζεις ποίηση στα αγγλικά και είναι δυνατόν να μην ξέρεις καλά αγγλικά??? :) Οπότε η γνώμη μου είναι ντουγρού για αγγλική φιλολογία!!! Άντε μακάρι να μπεις και εσύ και εγώ !!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FregMar

Νεοφερμένος

Η FregMar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά .. Απλά, έχω που έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση τώρα που κόπηκα και 2 φορές σκέφτομαι ότι δεν τ ξέρω κι όλας!! Από την άλλη, δεν θέλω να τα παρατήσω μωρε... :/

Γεια!! Εγώ είμαι τρίτη λυκείου και θέλω να μπώ αγγλική φιλολογία.... Έχω πάρει το proficiency αλλά πιστεύω ότι μόνο που κάποιος παέι για να το δώσει πάει να πει ότι ξέρει αγγλικά! Δεν είναι δυνατόν κάποιος να πάει να δώσει χωρίς να ξέρει τουλάχιστον καλά... Το ότι κόπηκες δύο φορές δεν σημαίνει τίποτα..Εδώ λες ότι διαβάζεις ποίηση στα αγγλικά και είναι δυνατόν να μην ξέρεις καλά αγγλικά??? :) Οπότε η γνώμη μου είναι ντουγρού για αγγλική φιλολογία!!! Άντε μακάρι να μπεις και εσύ και εγώ !!!!!!!

καλή επιτυχία !!
and.. let me know your results ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Προφ μπορείς να πάρεις και στο πανεπιστήμιο, δεν έγινε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Παιδιά, νομίζω πως χρειάζομαι την γνώμη σας ! Θέλω να πάω αγγλική φιλολογία αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.. Ο μόνος λόγος που θα πάω θεωρητική κατεύθυνση είναι αυτός! Λατρεύω τα αγγλικά αλλά κόπηκα 2 φορές στο proficiency :( Κάτι δεν λέει αυτό ? Η καθηγήτριά μου είναι πεπεισμένη ότι κάποιο λάθος έγινε ή ότι είχα πολύ άγχος ( γενικά αγχώνομαι πολύ και πανικοβάλλομαι ) Όπως και να χει, για να μην το πήρα.......!!! Παρ'όλα αυτά, τα αγαπάω τα αγγλικά.. Μέχρι και λογοτεχνικά βιβλία περισσότερα έχω διαβάσει στα αγγλικά παρά στα ελληνικά!! Μέχρι και ποίηση άρχισα να διαβάζω ! Αλλά και πάλι κάτι δεν ήταν αρκετο...Απογοητεύτηκα πάρα πολύ από την διπλή αποτυχία και τώρα πια δεν ξέρω αν αξίζει να το συνεχίσω, να το προσπαθήσω....
Πείτε μου την δική σας γνώμη! Ευχαριστώ :)
πφφφφφφ...κάνεις πλάκα έτσι! ούτε εγώ έχω πάρει προφίσιενσυ! έκανα κανονικότατα 2 χρόνια για το Cambridge αλλά και τις 2 φορές που έδωσα κόπηκα για λίγο...θα καταλαβαίνεις φαντάζομαι πόσο πονάει να έχω Α στην έκθεση και στο Use of English και να κόβομαι στο listening και στο reading!!! και αυτό γιατί εκείνη την χρονιά πέρασα στην σχολή και έδωσα τον Δεκέμβρη διαβάζοντας μόνη μου αλλά με προφανώς ελλιπή εξάσκηση στα 2 που κόπηκα! αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει κάτι. το διάβασμα που έχω ρίξει στα Αγγλικά δεν περιγράφεται και ίσα ίσα που με βοήθησε φοβερά στην σχολή μου και μου ανέβασε το επίπεδο. και να σου πω και κάτι?
βλέπω γύρω μου πολλά άτομα τα οποία έχοντας προφισιενσυ καταλαβαίνουν άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα, δεν μπορούν να εκφραστούν και το λεξιλόγιό τους είναι τουλάχιστον lower! και αυτό? επειδή προφανώς τα παράτησαν αφού πήραν το πτυχίο!!!
και μου λες τώρα ότι ΕΣΥ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΠΟΙΗΣΗ ΚΤΛ. ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ!!!!!!! Η ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΓΏΣΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!!!!
ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ!!!! ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!! και εγώ συνεχίζω να προσπαθώ και θα το πάρω ρε! :P:P
καλή επιτυχία!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
σημασία έχει, either you have a certificate or not, να εξασκείται η γλώσσα και να εμπλουτίζεται. τα πτυχία πολλές φορές δεν λένε τίποτα μόνα τους. άλλωστε οι εξετάσεις κάθε είδους επηρεάζονται από πολλούς παράγοντες...πάντως βλέπω ότι είσαι από καβάλα οπότε λογικά θα θέλεις να έρθεις θεσσαλονίκη, αν αγαπάς τ'αγγλικά θα σ'αρέσει πολύ, έχει πολλή λογοτεχνία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γεια σας . Ειμαι μαθητής πρώτης λυκείου , και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την αγγλική φιλολογία.

Καταρχάς, να πω οτι η μια αγαπη στη ζωη μου ειναι τα αγγλικα , και η ειδικά η λογοτεχνία :) Γι'αυτο το λογο , επιλέγω Αγγλικη Φιλολογια . Και οι ερωτησεις ειναι οι εξης :

1) Εχει προοπτικες αυτο το επαγγελμα ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (Αγγλια , Γαλλια , Η.Π.Α , Καναδά κτλ..) ? Βλέπετε εχω μια εμμονη με το εξωτερικο , οχι οτι ειναι κατι ιδιαιτερο , αλλα με εντυπωσιαζει σε μεγαλο βαθμο. Και εχω συγγενεις εκει , οποτε εχω και βοηθεια για να παω . ;)

2) Που μπορεις να εργαστεις εφοσον ,με το καλο ,παρεις το πτυχιο αυτης της σχολης ?

3)Τα θέματα των πανελληνιων της θεωρητικης κατευθυνσης ,ειναι ευκολα ? (πιο γενικη ερωτηση αυτη , αλλα εχω αποριες :D )



Σας παρακαλω , απαντηστε :D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Ξεκινάω λίγο ανάποδα..
3. τα θεωρητικά είναι εύκολα εφόσον αποφασίσεις να διαβάζεις και να τα μαθαίνεις σχεδόν όλα απ'έξω. Και οι νέες εξετάσεις των αγγλικών είναι πολύ πιο εύκολες από την προηγούμενη μορφή που είχαν
2. Μπορείς να εργαστείς ως καθηγητής αγγλικών σε σχολεία, φροντιστήρια, ιδιαίτερα, να ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο, να εργαστείς ως μεταφραστής αγγλικών βιβλίων, σειρών, ταινιών, να γίνεις διερμηνέας από ελληνικά σε αγγλικά και το αντίστροφο και να δουλέψεις στο υπουργείο εξωτερικών
3. στο εξωτερικό μπορείς να βρεις δουλειά ως μεταφραστής ή διερμηνέας σε εκδοτικούς οίκους ή εταιρίες που συνεργάζονται με ελληνικές εταιρίες στα σίγουρα.

πάντως υπάρχουν προοπτικές και άμα σου αρέσει δεν θα έχεις πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Δεν ξέρω εγώ στο φροντιστήριο(γνωστό φροντιστήριο) που πηγαίνω τους βλέπω και διαμαρτύρονται ότι δεν πληρώνονται.Μερικοί το έχουν ρίξει στο χαβαλέ μάλιστα εξαιτίας αυτού.Μάλιστα διδάσκουν και απόφοιτοι που δεν έχουν τελειώσει κάν αγγλική φιλολογία και απλά έχουν σπουδάσει κάτι άλλο στην Αγγλία.Σε γνωστό μου που κάνει τμήμα για lower τους κάνει μάθημα απόφοιτος....ΜΜΕ στην Αγγλία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ! Αμα εισαι αποφοιτος αγγλικης φιλολογιας , μπορεις να δουλεψεις σε σχολεια του εξωτερικου ομως ε? μετραει το Proficiency εκει? γιατι εγω το εχω παρει αποφαση να φυγω απο τη χωρα ( και οι γονεις μου συμφωνουν πανω σαυτο το θεμα :D ) .

Δε μπορω να εργαστω ως καθηγητης αγγλικων σε δημοσιο σχολειο του εξωτερικου ? (πχ Γερμανιας , Αγγλιας , γαλλιας .. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Δίνω δεύτερη χρονιά πανελλήνιες και είμαι ανάμεσα σε Αγγλική Φιλολογία και Νομική [αν και μάλλον Αγγλική Φιλολογία θα επιλέξω στο τέλος]. Όσοι δίνετε τι θα διαβάσετε για το ειδικό μάθημα; :D

* Όσοι δίνετε ειδικό μάθημα Αγγλικά, εννοώ. Από τη βιασύνη μου δεν το έγραψα. -.-''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω αν για να περασει καποιος αγγλικη φιλολογια χρειαζεται να εχει advance ή proficency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
οχι, δεν χρειαζεται
το μονο που πρεπει ειναι στο ειδικο μαθημα των αγγλικων να γραψεις πανω απο 10 και γενικα να πιασεις τη βαση της σχολης αμα θελεις να μπεις εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω αν για να περασει καποιος αγγλικη φιλολογια χρειαζεται να εχει advance ή proficency
Πρεπει βασικα ναχεις τις γνωσεις κ οχι τα χαρτια ,για να μπορεσεις να γραψεις οσο καλυτερα γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
οχι, δεν χρειαζεται
το μονο που πρεπει ειναι στο ειδικο μαθημα των αγγλικων να γραψεις πανω απο 10 και γενικα να πιασεις τη βαση της σχολης αμα θελεις να μπεις εκει

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα κάποιος να με βάλει στο κόλπο της Αγγλικής ΑΠΘ επειδή εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα φοιτήσω εκεί από το Σεπτέμβρη.
  • Πώς είναι η σχολή;
  • Τι μαθήματα έχει;
  • Το πρώτο έτος πώς είναι;(εύκολο-δύσκολο κλπ)
  • Οι καθηγητές είναι καλοί;
Θα σας είμαι ιδιαιτέρως ευγνώμων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα κάποιος να με βάλει στο κόλπο της Αγγλικής ΑΠΘ επειδή εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα φοιτήσω εκεί από το Σεπτέμβρη.
  • Πώς είναι η σχολή;
  • Τι μαθήματα έχει;
  • Το πρώτο έτος πώς είναι;(εύκολο-δύσκολο κλπ)
  • Οι καθηγητές είναι καλοί;
Θα σας είμαι ιδιαιτέρως ευγνώμων :D

ρ εσυ εψαξα στην σελιδα τ αριστοτελειου πανεπιστημιου και δεν βρισκω κατι...αν ειναι μπες και στς αθηνας το τμημα να δεις...γτ στν δικη σας ιστοσελιδα δεν βγαζει τα μαθηματα και τα εξαμηνα σε αντιθεση με μας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ρ εσυ εψαξα στην σελιδα τ αριστοτελειου πανεπιστημιου και δεν βρισκω κατι...αν ειναι μπες και στς αθηνας το τμημα να δεις...γτ στν δικη σας ιστοσελιδα δεν βγαζει τα μαθηματα και τα εξαμηνα σε αντιθεση με μας...:)

Tα βρήκα τελικά :D Είχαν σε pdf όλο το σύστημα και τα μαθήματα :)
Τhnx πάντως θα δώ και του Καποδιστριακού.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Tα βρήκα τελικά :D Είχαν σε pdf όλο το σύστημα και τα μαθήματα :)
Τhnx πάντως θα δώ και του Καποδιστριακού.:D
τιποτα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna144

Νεοφερμένος

Η anna144 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πέρασα και εγώ αγγλική στην Θεσσαλονίκη :)) μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με τα μαθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top