Kleines Deutsches Sprachdiplom

Arlena

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χαιρετώ ως καινούργια!

είδα πολλά θέματα για Γερμανικά αλλά είπα να ανοίξω ακόμα ένα για το καλό :P

Στα Γερμανικά έχω πάρει το Mitelstuffe (το C1) και σκέφτομαι να συνεχίσω
για Kleines.

Αποφάσισα να πάω σε φροντιστήριο (από αυτά στο κέντρο της Αθήνας)
αλλά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ, γιατί κάθε Σεπτέμβρη κατακλυζόμαστε ως γνωστόν από 1000000 φυλλάδια και ο ένας τάζει το ένα, ο άλλος τάζει το άλλο, με αποτέλεσμα να μη ξέρω ποιος λέει αλήθεια και ποιος λέει βλακείες.

Συνάντησα φροντιστήρια που το μόνο που λέγανε ήταν για δεύτερες ξένες γλώσσες, και το πόσους επιτυχόντες είχανε.

Άλλα εξειδικευμένα μόνο σε Γερμανικά που παίρνουνε πάααρα πολύ ακριβά δίδακτρα επειδή είναι και καλά εξειδικευμένα. Το μόνο καλό σε αυτά ήταν ότι τα τμήματα έχουν λίγα άτομα.

Και τέλος το Goethe για το οποίο έχω ακούσει και τα καλύτερα, και τα χειρότερα.

Οπότε οι απορίες που έχω είναι οι εξής:

Είναι το Goethe καλό?

Ή να προτιμήσω ένα από τα γκρουπάδικα?

Αυτά τα φροντιστήρια- σούπερ μάρκετ Ευρω-μπλα μπλά κτλ κτλ είναι καλά??

Πόσες ώρες διάβασμα την εβδομάδα χρειάζεται για να πάρω το Kleines?

Αυτάααα
Συγνώμη αν σας ζάλισα! Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Γεια σου! Είμαι καθηγήτρια Γερμανικών κι ελπίζω να σε βοηθήσω :)

Καταρχήν μπράβο σου που έχεις φτάσει τα γερμανικά σου σε αρκετά μεγάλο επίπεδο και θέλεις να συνεχίσεις ακόμα πιο πέρα! Σίγουρα όμως θα πρέπει να κάνεις σωστή επιλογή φροντιστηρίου μιας και θα πρέπει να γίνει σωστή δουλειά για την απόκτηση ενός τόσο σημαντικού πτυχίου...

Από φροντιστήρια γερμανικών στην Αθήνα δεν γνωρίζω πολλά γιατί δεν είμαι από εκεί. Ξέρω όμως ότι τα δίδακτρά τους είναι υψηλά. Γι αυτό πιστεύω πως καλύτερα θα ήταν να απευθυνθείς για μαθήματα στο ίδιο το Goethe Institut γιατί δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά στα δίδακτρα. Όσον αφορά τη διδασκαλία εκεί, εγώ έχω μόνο θετικές εντυπώσεις γιατί στο 4ο έτος σπουδών μου στης Θεσσαλονίκης τη Γερμανική φιλολογία έκανα πρακτική για ένα μικρό διάστημα στο Goethe εκεί! Σίγουρα θα γίνεται σωστή δουλειά μιας και αρκετοί διδάσκοντες είναι γερμανοί και καλοί στη δουλειά τους. Μπορείς να επισκεφτείς την ιστοσελίδα του Goethe Institut της Αθήνας www.goethe.de/athen για περισσότερες πληροφορίες αλλά αν σε βολεύει να πας εκεί να πληροφορηθείς από κοντά, ακόμα καλύτερα!

Τώρα για το διάβασμα....Είναι μεγάλου επιπέδου και σίγουρα θα χρειαστεί να αφιερώσεις αρκετό χρόνο. Βέβαια σε αυτό ζήτα να σε βοηθήσουν πιο πολύ οι διδάσκοντές σου που σίγουρα θα είναι σε θέση να οργανώσουν το διάβασμά σου σε συνεργασία με σένα πάντα φυσικά. :)

Καλή επιτυχία στην επιλογή σου! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arlena

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφοριες!

Και γω στο Goethe σκεφτόμουνα να πάω εξαρχής, αλλά τώρα μάλλον
εκεί θα καταλήξω εφόσον και εσύ που ξέρεις κάτι παραπάνω μου το προτείνεις!

Για οτιδήποτε νεώτερο μάθω θα το γράψω και δω!

Να σαι καλά!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εγώ πήρα το Kleines πριν 5 χρόνια, με μαθήματα στην "Ευρωγνώση" Παγκρατίου. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το επίπεδο των μαθημάτων, αλλά επειδή δεν είχε δημιουργηθεί τμήμα (ήμαστε πότε ένα, πότε δύο παιδιά) το κόστος είχε πάει σε επίπεδο "ιδιαίτερου".

Κι εγώ θεωρώ πάντως ότι στο Goethe γίνεται πολύ καλή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosthegreek

Νεοφερμένος

Ο manosthegreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ειμαι σε μεγαλο διλημμα...ειμαι πρωτοετης φοιτητης στην Αθηνα..το 2006 πηρα το mittelstufe και τωρα θελω να δωσω το kleines.. γενικα δε νομιζω οτι τα εχω ξεχασει τα γερμανικα παρολο που εχω 3 χρονια να τα πιασω, τι λετε?να ξεκινησω φροντιστηριο κανονικα απο Σεπτεμβρη??μπηκα στην ιστοσελιδα του "DEUTSCH FUR GRIECHEN" και λεει στο προγραμμα σπουδων του οτι υπαρχει τμημα που δημιουργειται Σεπτεμβρη και με υπερεντατικα μαθηματα 9 ωρων την εβδομαδα δινεις το kleines στις εξετασεις του Νοεμβριου(αρκει να εχεις παρει το mittel me gut και πανω).Για να μην πολυλογω, πιστευετε οτι θα μπορεσει να βγει η υλη του kleines μεσα σε 2 μηνες (Σεπτεμβρη-Οκτωβρη) με υπερεντατικα μαθηματα και σοβαρο διαβασμα(σκεφτομαι μαλιστα αν αποφασισω να το κανω αυτο, να παρω και να διαβασω τα 2 λογοτεχνικα βιβλια για το lecture απο το καλοκαιρι)? ή να ξεκινησω κανονικα τη χρονια με χαλαρους ρυθμους και να δωσω το Μαιο? Σημειωνω,τελος, οτι στοχος μου δεν ειναι να δωσω οσο νωριτερα γινεται και να αποτυχω,αλλα στοχος μου ειναι οταν δωσω να περασω (ειτε αυτο ειναι το Νοεμβριο,ειτε το Μαιο, ειτε του χρονου)!thanks που κανατε τον κοπο και διαβασατε αυτο το τεραστιο post..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Πλακα κανεις εννοειται να μπεις σε κανονικο τμημα.Εκτος του οτι δεν εμπιστευομαι αυτα τα υπερεντατικα τμηματα οπου σε ξεσκιζουν και εν τελει δεν αφομοιωνεις τις γνωσεις,δε θα απολαυσεις και τον πλουτο της γερμανικης γλωσσας.Ξεκινα χαλαρα,διαβαζε και το βιβλιαρακι σου το γερμανικο,κανα αποσπασμα απο εφημεριδα και στη συνεχεια ολα αυτα θα γινουν συνηθεiες που θα σε οδηγησουν στο πτυχιο.Λες και σε 3 μηνες αυτοι μπορουν να σου μαθουν ικανοποιητικα γερμανικα για το πτυχιο αυτο.Δεν ειναι παιξε γελασε.Es ist kleines,oder?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μα δε σε πιέζει ο χρόνος... Γιατί να το κάνεις ντε και καλά ένα χρόνο?
Ψαξε και βρες στο Γκαιτε (και όχι μόνο) ένα πιο ήπιο πρόγραμμα.
Αυτα τα υπερεντατικά έχουν νόημα μονάχα για επαγγελματίες που χριεάζονται όσο το δυνατόν γρηγορότερα το διπλωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
προς Jenny
εγώ θέλω να δώσω τώρα για KDS
*μήπως μπορεις να μου πεις για την ορθογραφία αν υπάρχουν κασέτες????
*και στη γραμματική που να δώσω έμφαση???
*ποια είναι η βάση για να περάσω αυτό το πτυχίο???
:thanks:

εμένα δν μπορεί να με βοηθισει κάποιος με το KDS????:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
και εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα για το Kleines ! ωστόσο άμα αφήσεις έστω και για έναν χρόνο τα μαθήματα στα γερμανικά δεν σε δέχονται μόνο με mittel στην τάξη του Kleines σε βάζουν να κάνεις ένα τεστ και μόνο αν περάσεις σε αφήνουν να πας...διαφορετικά πρέπει να πάρεις το overstuffe κάτι που εγώ δεν πρόκειται να κάνω και για αυτό μάλλον θα προτιμήσω τα ιδιαίτερα ή κάποιο γρουπάδικο !:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
@Nomikarios μαλλον θα εννοεις το "zentrale Oberstufenprüfung" (ZOP) :P
και γω ξεκινησα τα μαθηματα για το (KDS) και ειναι αρκετα ανεβασμενο το επιπεδο... λογικα θα δωσω τον ιουνιο...

εγω κανω ιδιαιτερα απο τοτε που εδωσα το β1 μετα κατευθειαν γ1 και τωρα παλι με την ιδια καθηγητρια για το γ2... το θεωρω πολυ καλυτερο απο το φροντ γιατι ο καθηγητης επικεντρωνετε ειδικα στις δικες σου αναγκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ανεβαζω αυτο το θεμα γιατι εδωσα το KDS στις 3-4 Μαιου και θα θελα να κανουμε μια συζητηση για αυτο το πτυχιο. Γιατι πολλοι ειναι αυτοι που δεν το γνωριζουν αυτο το πιστοποιητικο και θα ηθελαν να ενημερωθουν.

οι εγγραφες για τις επομενες εξετασεις ξεκινανε στις 23 Αυγουστου
τα εξεταστρα κοστιζουν 310 ευρω
γενικες πληροφοριες για αυτο το πτυχιο θα τις βρειτε εδω ---> https://www.goethe.de/ins/gr/the/lrn/prf/kds/elindex.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manosthegreek

Νεοφερμένος

Ο manosthegreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
βοηθειαα!! βγηκαν τα αποτελεσματα του kleines..
To note 2 σημαινει οτι το περασα ή οχι??? αυτο μου δειχνει στο ιντερνετ:
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Prüfung: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS) [/SIZE][/FONT]
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Mündliche Prüfung (A) [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1] [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Note: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]2.0[/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Schriftliche Prüfung (B und C): [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1] [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Note: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]2.0[/SIZE][/FONT]
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1][/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1][/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]GesamtNote: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]2.0[/SIZE][/FONT]
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Nicht bestandene Prüfungsteile: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1] [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]/ / [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1][/SIZE][/FONT]
Die Schriftliche Prüfung besteht aus:

B: Ausdrucksfähigkeit
C: Aufgaben zur Lektüre
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
περασες ρε :D μπραβο ! και με 2 κιολας !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
βοηθειαα!! βγηκαν τα αποτελεσματα του kleines..
To note 2 σημαινει οτι το περασα ή οχι??? αυτο μου δειχνει στο ιντερνετ:
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Prüfung: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS) [/SIZE][/FONT]
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Mündliche Prüfung (A) [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Note: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]2.0[/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Schriftliche Prüfung (B und C): [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Note: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]2.0[/SIZE][/FONT]
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]GesamtNote: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]2.0[/SIZE][/FONT]
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Nicht bestandene Prüfungsteile: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]/ / [/SIZE][/FONT]
Die Schriftliche Prüfung besteht aus:

B: Ausdrucksfähigkeit
C: Aufgaben zur Lektüre
εισαι μεγαλος!:worship::worship::worship:
με το Goethe εδωσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosthegreek

Νεοφερμένος

Ο manosthegreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
οχι, εκανα φροντιστηριο στην Αθηνα σε μια καθηγητρια που σπουδασε στη Γερμανια και ειναι ειδικευμενη μονο σε μεγαλα επιπεδα (mittelstufe, kleines kai grosses). Εδωσα στο goethe Aθηνων εξετασεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
οχι, εκανα φροντιστηριο στην Αθηνα σε μια καθηγητρια που σπουδασε στη Γερμανια και ειναι ειδικευμενη μονο σε μεγαλα επιπεδα (mittelstufe, kleines kai grosses). Εδωσα στο goethe Aθηνων εξετασεις.;)
α ναι αυτο εννουσα!!!! αντε τωρα κοιτα να τα κρατησει σε αυτο το επιπεδο αλλα και να τα εμπλουτισεις!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosthegreek

Νεοφερμένος

Ο manosthegreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
α ναι αυτο εννουσα!!!! αντε τωρα κοιτα να τα κρατησει σε αυτο το επιπεδο αλλα και να τα εμπλουτισεις!!!:)

ναι, μου λεει η καθηγητρια μου να συνεχισω για grosses αλλα δεν το βλεπω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ναι, μου λεει η καθηγητρια μου να συνεχισω για grosses αλλα δεν το βλεπω...!
κοιταξε το κλαινες ειναι επιπεδο Γ2...το γκροσσες ειναι απλα κατι παραπανω. αν θες το δινεις αν θες οχι! παντως ειναι υπερ αρκετο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Prüfung: [/SIZE][/FONT] [FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS) [/SIZE][/FONT]
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Mündliche Prüfung (A) [/SIZE][/FONT] [FONT=arial,helvetica][SIZE=-1] [/SIZE][/FONT] [FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Note: [/SIZE][/FONT] [FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]1.0[/SIZE][/FONT] [FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Schriftliche Prüfung (B und C): [/SIZE][/FONT] [FONT=arial,helvetica][SIZE=-1] [/SIZE][/FONT] [FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Note: [/SIZE][/FONT] [FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]2.0
[/SIZE][/FONT]

περασααααααααααααα:clapup: δε μπορουσα να τα βαλω ολα μαζι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manosthegreek

Νεοφερμένος

Ο manosthegreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
2/2 επιτυχιες στο ischool!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top