Έκθεση για τη Δημοκρατία και τον Κοινοβουλευτισμό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Σήμερα είναι με απόφαση του ΟΗΕ η 1η Διεθνής Μέρα για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία. Γι' αυτό, εστάλη εγκύκλιος από το Υπ. Παιδείας να γράψουμε μια έκθεση (επιστολή στον πρόεδρο της Βουλής με θέμα τα προβλήματα των σύγχρονων κοινωνιών και λύσεις τους στο πλαίσιο της Δημοκρατίας). Εσείς γράψατε; Πώς τα πήγατε;

Εγώ έγραψα για την ηθική κατάπτωση, την περιβαλλοντική καταστροφή, τον υπερπληθυσμό και την οικονομική ύφεση, τον υποσιτισμό και την έλλειψη πόσιμου νερού, το ρατσισμό, την καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και τις ανίατες ασθένειες όπως το AIDS και ο καρκίνος.
Όσο για τις λύσεις, συνοψίζονται όλες στη δράση του πολίτη που συμμετέχει ενεργά στις εξελίξεις.


εισαι μεσα στο μυαλο μου !! για τον υπερπληθυσμο τι ακριβως εγραψες ως λυση μεσα σε δημοκρατικα πλαισια ??

νταξει,θα τη γραψω την εκθεση αλλα και γω νομιζω πως ειναι ενα απιστευτα ανουσιο και σχεδον υποκριτικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
γω νομιζω πως ειναι ενα απιστευτα ανουσιο και σχεδον υποκριτικο..
:iagree:..απορω πως τους ηρθε ετσι ξαφνικα...εμας ποτε δεν μας ειχε ζητηθει κατι τετοιο..υποπτα πραγματα...ποιος ξερει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μας το πανε κι εμάς σήμερα, αλλά εμάς μας ζήτησαν να βγάλει κάποιος λόγο. Ελπίζω να μη με βάλουν εμένα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
εισαι μεσα στο μυαλο μου !! για τον υπερπληθυσμο τι ακριβως εγραψες ως λυση μεσα σε δημοκρατικα πλαισια ??

νταξει,θα τη γραψω την εκθεση αλλα και γω νομιζω πως ειναι ενα απιστευτα ανουσιο και σχεδον υποκριτικο..

Βασικά εγώ το μόνο πρόβλημα του οποίου τη λύση την έθιξα σε ξεχωριστή παράγραφο ήταν η ηθική κατάπτωση, μιας και από αυτήν πηγάζουν όλα τα άλλα. Για τα υπόλοιπα, έγραψα δύο παραγράφους όπου περιέγραφα γενικά το πώς μπορεί να γίνει δημοκρατική αντιμετώπιση του προβλήματος... Πάντως, οφείλω να αναγνωρίσω πως ο υπερπληθυσμός θα μπορούσε να λυθεί μόνο με την αποίκιση του Άρη...:P Πράγμα που θα αργήσει να γίνει.

Υποκριτικό ναι, ανούσιο όχι για αυτούς τουλάχιστον που έχουν όρεξη να γράψουν. Εμένα μου αρέσει να γράφω το οτιδήποτε.

:iagree:..απορω πως τους ηρθε ετσι ξαφνικα...εμας ποτε δεν μας ειχε ζητηθει κατι τετοιο..υποπτα πραγματα...ποιος ξερει....

Βασικά είναι πρώτη χρονιά φέτος... Δεν ξέρω αν θα το κάνουν και του χρόνου...

Μας το πανε κι εμάς σήμερα, αλλά εμάς μας ζήτησαν να βγάλει κάποιος λόγο. Ελπίζω να μη με βάλουν εμένα. :P

Πολύ πιθανό... Εμένα με έβαλαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα δω. Μπορεί να το κάνω για το image μου, αλλά δεν ψήνομαι κιόλας. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το image... :P Τί κάνουν οι άνθρωποι γι' αυτό...

Ούτε εγώ ψηνόμουν, αλλά φαινόταν ενδιαφέρον και ήταν τόσοι πολλοί οι καθηγητές που με κοίταζαν όταν μου το ζήτησε ο διευθυντής που ντράπηκα να πω όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Το image... :P Τί κάνουν οι άνθρωποι γι' αυτό...

Ούτε εγώ ψηνόμουν, αλλά φαινόταν ενδιαφέρον και ήταν τόσοι πολλοί οι καθηγητές που με κοίταζαν όταν μου το ζήτησε ο διευθυντής που ντράπηκα να πω όχι...


αλλο ενα θυμα του image:P

τεσπα,σε μας δεν ειπαν τιποτα για εκφωνηση λογου αλλα δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι θα προτεινουν σε μενα κατι τετοιο...αν ειναι καμια βαρετη κοτσανα το πιθανοτερο ειναι να τη διαβαζω υπερβολικα γρηγορα και με τα χερια στις τσεπες :Pεχουμε αλλα παιδια στο σχολειο που εχουν μια καταπληκτικη ικανοτητα να διαβαζουν ενα ηδη βαρετο ,ξυλινο κειμενο με τετοιο "ωραιο" τροπο (φερνει και υπνηλια,ενιοτε)...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
αλλο ενα θυμα του image:P

τεσπα,σε μας δεν ειπαν τιποτα για εκφωνηση λογου αλλα δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι θα προτεινουν σε μενα κατι τετοιο...αν ειναι καμια βαρετη κοτσανα το πιθανοτερο ειναι να τη διαβαζω υπερβολικα γρηγορα και με τα χερια στις τσεπες :Pεχουμε αλλα παιδια στο σχολειο που εχουν μια καταπληκτικη ικανοτητα να διαβαζουν ενα ηδη βαρετο ,ξυλινο κειμενο με τετοιο "ωραιο" τροπο (φερνει και υπνηλια,ενιοτε)...:lol:

Δεν κατάλαβες καλά... ΕΣΥ πρέπει να γράψεις το κείμενο... Ή όποιος το αναλάβει τέλος πάντων...

Εγώ ό,τι έκανα το έκανα ως κάποιο βαθμό για το ίματζ μου, αλλά και γιατί ήταν μια ευκαιρία να κάνω τους συμμαθητές μου να καταλάβουν κάποια πράγματα... Όσοι με πρόσεξαν τέλος πάντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Α αυτος ο λογος που θα διαβαστει θα ειναι ο δικος μας ??

νομιζα θα ειναι καμια βλακεια απο αυτες που στελνουν οι υπευθυνοι πρωτοβαθμιας,ο διευθυντης,ο δημαρχος και τετοια...μηπως διαβαστουν μονο οι καλυτεροι του σχολειου ? γιατι πως αλλιως θα επιλεγει ποιοι θα αναγνωσουν το κειμενο τους ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
αυτη ειναι η πιο εκνευριστικη ερωτηση που ακουω απο συμμαθητες οταν προκειται να συμμετασχουμε σε κατι...

βιβακι δεν το λεω για σενα,εσυ μαλλον απο περιεργεια ρωτας..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Α αυτος ο λογος που θα διαβαστει θα ειναι ο δικος μας ??

νομιζα θα ειναι καμια βλακεια απο αυτες που στελνουν οι υπευθυνοι πρωτοβαθμιας,ο διευθυντης,ο δημαρχος και τετοια...μηπως διαβαστουν μονο οι καλυτεροι του σχολειου ? γιατι πως αλλιως θα επιλεγει ποιοι θα αναγνωσουν το κειμενο τους ?

Βασικά άλλο η έκθεση που θα γράψει (ή έγραψε) ή Γ' Γυμνασίου και η Β' Λυκείου (δεν ξέρω αν η Α' έγραψε τίποτα), και άλλο η ομιλία αυτή.

Συγκεκριμένα η εγκύκλιος του υπουργείου λέει:

-θα εκφωνηθεί ομιλία από έναν εκπαιδευτικό και ένα μαθητή, σχετικά με την αξία της Δημοκρατίας, τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει, τις δυνατότητες που προσφέρει, καθώς και τη θεμελιακή ευθύνη που φέρουν οι βασικοί δημοκρατικοί θεσμοί (όπως το Κοινοβούλιο) αλλά και οι πολίτες για την προστασία και τη δερεύνησή της σε όλες τις πτυχές του ατομικού και κοινωνικού βίου.


Εμένα μου πρότειναν να γράψω κάτι μαζί με δύο φιλόλογους του σχολείου, και εγώ προτίμησα να γράψω περισσότερο για τη σημασία της κλπ, αυτοί έγραψαν μια σύντομη ιστορική αναδρομή. Αλλά πάντως σ' εμένα τουλάχιστον μου είπαν να τη γράψω εγώ την ομιλία.

ποιο/τι θα είναι το βραβείο?

Κατ' αρχήν (μιλάμε για την έκθεση και όχι για την ομιλία) θα βραβευθείς τιμητικά από τον Πρόεδρο της Βουλής (και; σιγά τα πράσα δηλαδή:P). Δεν ξέρω αν έχει $$$. Μάλλον όχι. Όπως και να 'χει, καλό είναι να τη γράψεις για να εξασκηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Και εμάς μας υποχρέωσε να την γράψουμε την Πέμπτη, εγώ θα τεκμηριώσω τις απόψεις μου σε όλους τους τομείς που πιστεύω ότι η μοναδική δημοκρατία ήταν αυτή της Αρχαίας Αθήνας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
χμ,για οσους ειχαν τοτε δικαιωμα συμμετοχης ηταν σιγουρα ιδανικα...το θεμα ειναι οτι δεν ειχαν ολοι οσοι θα πρεπε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
χμ,για οσους ειχαν τοτε δικαιωμα συμμετοχης ηταν σιγουρα ιδανικα...το θεμα ειναι οτι δεν ειχαν ολοι οσοι θα πρεπε..

Ναι αλλά και πάλι είχαν πολλά σωστά πράγματα, κανένας μα κανένας όσο σωστός πολιτικός και αν ήταν δεν μπορούσε να έχει απεριόριστη εξουσία καθώς κινδύνευε από οστρακισμό και εξορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι αλλά και πάλι είχαν πολλά σωστά πράγματα, κανένας μα κανένας όσο σωστός πολιτικός και αν ήταν δεν μπορούσε να έχει απεριόριστη εξουσία καθώς κινδύνευε από οστρακισμό και εξορία...

Ο εξοστρακισμός όμως εξόρισε πολλούς ευεργέτες μόνο και μόνο γιατί οι πολίτες φοβόντουσαν - ένας φόβος τον οποίο τροφοδοτούσαν πολιτικοί αντίπαλοι (Αριστείδης). Εκτός αυτού, ήταν συχνό το φαινόμενο της δημαγωγίας (Αλκιβιάδης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

St3ll@

Νεοφερμένος

Η St3ll@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κ εμεις την γραψαμε χθες την εκθεση αυτη ευτυχως εχουμε μια τελεια καθηγητρια κ μας ειπε καποια πραγματα που μπορουμε να γραψουμε που τα ειχαμε γραψει κ περσι για κοινωνικα θεματα κ τα λοιπα...... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
εμας αυτη την εκθεση μας υποχρεωσαν να την γραψουμε χθες. εν τω μεταξυ το σχολειο μας εχει τοοοσα προβληματα και αυτοι καθονται και ασχολουντε με μ@***ς..τι να πω.. παντως το καλυτερο το εκανε μια κοπελα απο την ταξη μ κ ελπιζω να στειλουν την εκθεση της (αν κ δν πιστυω:P). αυτη η κοπελα λοιπον ελεγε οτι δεν ειναι σωστο αυτο που κανουν και οτι με το να μας βαζουν να γραψουμε μια τετοιου ειδους εκθεση ειναι σαν να παραδεχονται οτι δεν μπορουν να κανουν την δουλεια τους και οτι ξερουν οτι ειμεις μπορουμε να προτεινουμε περισσοτερα απο οτι εκεινοι.. και το ανελυε σε 3 σελιδες..θελω πολυ ν τ στειλουν και να δω τ μουτρα οσον το διαβασουν(αν γινει κ αυτο):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Χε, χε, γίνεται και αυτό... Εγώ δε το σκέφτηκα, γιατί δεν είχα πρόβλημα να τη γράψω, αλλά αν το σκεφτόμουνα θα αφιέρωνα σίγουρα τουλάχιστον μια παράγραφο σε αυτό... Θα είχε πλάκα... έστω κι αν δεν περνούσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και εμάς μας υποχρέωσε να την γράψουμε την Πέμπτη, εγώ θα τεκμηριώσω τις απόψεις μου σε όλους τους τομείς που πιστεύω ότι η μοναδική δημοκρατία ήταν αυτή της Αρχαίας Αθήνας :)

Θα γράψεις περί Δημοκρατίας, θα βάλεις μέσα τη λέξη Αθήνα και θα το εκφωνήσεις στη Θεσσαλονίκη;;; Είσαι τρελός ρε;;; Με τις πέτρες θα σε πάρουν τα καρντάσια...:D

Για την αποταμίευση; Καλά, τί μπορείς να γράψεις για την αποταμίευση;

Κλισέ θέματα επιπέδου Δημοτικού 1960-1980 χωρίς δοκιμιακό περιεχόμενο, οπότε ελαφρώς άστοχα. Αν σώνει και καλά ήθελα να κινηθώ στις ιδέες αυτές θα μιλούσα για την οικονομική κρίση που δεν επιτρέπει στους ανθρώπους ούτε καν να επιβιώσουν με το εισόδημά τους, πόσο μάλλον ν'αποταμιεύσουν μέρος αυτού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top