Το γκράφιτι κατέληξε σε τραγωδία για ένα 23χρονο

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
κριμα το παιδι...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κρίμα το παιδί, αλλά να μην έκανε τον αλητάμπουρα, δεν του φταίμε εμείς, η αφεντομουτσουνάρα του φταίει που ήθελε και καταστροφή δημοσίων χώρων (γιατί περί καταστροφής πρόκειται).

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει κι ας γίνει μάθημα σε πολλούς άλλους αυτό :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Πραγματικά κρίμα το παιδί, αλλά έπρεπε να προσέχει, και ποιος ο λόγος να κάνει Graffiti εκεί; Όχι ότι με ενοχλεί αλλά ποιος θα το προσέξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Είστε ΤΡΟΜΕΡΑ ΗΛΙΘΙΟΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ. Αντί να δίνετε συληπητήρια έστω και μέσω διαδικτύου για τον άτυχο 23χρονο τον κατακρίνετε επειδή ακολούθησε το πάθος του. Επειδή απλά είστε άσχετοι λίγο πολύ απο grafitti και το θεωρείτε βανδαλισμό και όχι τέχνη, καλύτερα να μην ξαναμιλήσετε για τέτοια θέματα.
Καταστροφή δημόσιας περιουσίας blah blah blah. Κουράζετε και καταλάβετε το.
Αν σούρθει ένα χαζό στο σπίτι σου και γράψει PAOK G4 HOOLS, ναι τότε βρίστον αλλά άμα σου ομορφύνει τον τοίχο τότε πού το βρίσκεις το κακό ρε?
Τέσπα το κουράζω γιατί δε νιώθετε κιόλας...

R.I.P. Barns
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το αν είναι βανδαλισμός ή τέχνη θα το κρίνουμε κατά περίπτωση και με κανέναν άλλο τρόπο. Το θέμα είναι ότι κανένας δεν θα επιβάλλει το γούστο του στον κόσμο. Σπιτάκι του αν θέλει. Τον τοίχο του σπιτιού μου θα τον έχω όπως γουστάρω, προφανώς και το πόσο όμορφος θα είναι το αποφασίζω εγώ. Απλό...
Συλληπητήρια φυσικά και του έδωσα. Ναι, ακολούθησε το πάθος του. Γι'αυτό σκοτώθηκε κιόλας. Πολύ έξυπνος άνθρωπος, λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Το αν είναι βανδαλισμός ή τέχνη θα το κρίνουμε κατά περίπτωση και με κανέναν άλλο τρόπο. Το θέμα είναι ότι κανένας δεν θα επιβάλλει το γούστο του στον κόσμο. Σπιτάκι του αν θέλει. Τον τοίχο του σπιτιού μου θα τον έχω όπως γουστάρω, προφανώς και το πόσο όμορφος θα είναι το αποφασίζω εγώ. Απλό...
Συλληπητήρια φυσικά και του έδωσα. Ναι, ακολούθησε το πάθος του. Γι'αυτό σκοτώθηκε κιόλας. Πολύ έξυπνος άνθρωπος, λοιπόν...


Δεν είναι όλοι σαν κι εσένα βλέπεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
αν ηταν εξυπνος ανθρωπος φιλε μου θα αγαπουσε την ζωη και δεν θα εκανε "μαμακιες" η "μαμακια" πληρωνεται ακομα και με την ιδια την ζωη.

σαφως και συλληπηρια (αλλωστε τα ειπα απο εδω)

αλλα το δικαιωμα το να κανει ΓΡΑΦΙΤΙ οπως ειπες σε περιουσια που ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ειναι αξιοποινη πραξη τελεια και παυλα.

αν ηταν τεχνη οπως λες γιατι ετρεξε να φυγει απο τον φυλακα και γιατι πηγε να το κανει βραδυ (ξημερωματα)

ε???

ας κανει την τεχνη στο σπιτι του πιο ασφαλης θα ηταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εννοείς κάτι συγκεκριμένο;


Τίποτα συγκεκριμένο φίλε, απλά θα έλεγες το ίδιο για έναν αθλητή ο οποίος παθαίνει ανακοπή τη στιγμή που προσπαθεί να κάνει ρεκόρ? Και οι δυο αυτό που αγαπούν κάνουν. Μην είσαι προκαταληπτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τίποτα συγκεκριμένο φίλε, απλά θα έλεγες το ίδιο για έναν αθλητή ο οποίος παθαίνει ανακοπή τη στιγμή που προσπαθεί να κάνει ρεκόρ? Και οι δυο αυτό που αγαπούν κάνουν. Μην είσαι προκαταληπτικός.

θα μπορουσε να το κανει αυτο που αγαπαει χωρις κινδυνο για την ζωη του

πιστευω οτι θα ηταν πολυ καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο αθλητής δεν βάφει τον τοίχο κάποιου άλλου χωρίς να τον ρωτήσει, καμία σχέση λοιπόν.
Εμένα μου αρέσει το γκράφιτι συνήθως και δεν θα είχα πρόβλημα μάλλον να υπάρχει κάτι τέτοιο σε δικό μου τοίχο, αλλά δεν μπορείς να επιβάλλεις τις καλλιτεχνικές σου ανησυχίες στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τίποτα συγκεκριμένο φίλε, απλά θα έλεγες το ίδιο για έναν αθλητή ο οποίος παθαίνει ανακοπή τη στιγμή που προσπαθεί να κάνει ρεκόρ? Και οι δυο αυτό που αγαπούν κάνουν. Μην είσαι προκαταληπτικός.

Ο παράγοντας ανακοπή είναι εντελώς αστάθμητος. Θα έλεγα το ίδιο αν και μόνο αν το ρεκόρ του προσπαθούσε να το κάνει πάνω σε ηλεκτροφόρες ράγες...

Διόρθωση: Προκατειλλημένος λέμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Τίποτα συγκεκριμένο φίλε, απλά θα έλεγες το ίδιο για έναν αθλητή ο οποίος παθαίνει ανακοπή τη στιγμή που προσπαθεί να κάνει ρεκόρ? Και οι δυο αυτό που αγαπούν κάνουν. Μην είσαι προκαταληπτικός.
Ο αθλητης δεν θα εκανε κατι το παρανομο.Αλλωστε το παιδι δεν "χαθηκε" πανω στην προσπαθεια του να ζωγραφησει,αλλα πανω στην προσπαθεια του να ξεφυγει απο τον φυλακα.Καμια σχεση λοιπον.Αν καποιος αθλητης ειχε παρει αναβολικα που προκαλουν επιπλοκες στην υγεια(π.χ. αμφεταμινη)με αποτελεσμα πανω στον αγωνα του να πεθανει τοτε παλι αυτος θα ειχε κανει μαλακια.Σιγουρα δεν θα ηταν ευχαριστο γεγονος αλλα θα πληρωνε το λαθος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τίποτα συγκεκριμένο φίλε, απλά θα έλεγες το ίδιο για έναν αθλητή ο οποίος παθαίνει ανακοπή τη στιγμή που προσπαθεί να κάνει ρεκόρ? Και οι δυο αυτό που αγαπούν κάνουν. Μην είσαι προκαταληπτικός.

θα μπορουσε να το κανει αυτο που αγαπαει χωρις κινδυνο για την ζωη του

πιστευω οτι θα ηταν πολυ καλυτερο.

Εκτός αυτού, ο αθλητής δεν καταπατά τα δικαιώματα ή την ιδιοκτησία κάποιου άλλου. Ο καθένας έχει διαφορετικό γούστο. Σε κάποιον μπορεί να μην αρέσουν τα γκράφιτι, σε κάποιον άλλο μπορεί να μην αρέσουν. Αν θέλουν κάποιοι να κάνουν γκράφιτι σε έναν τοίχο, να ρωτάνε πρώτα τον ιδιοκτήτη του(εννοείται ότι αυτό δε συμβαίνει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Μόνο οι φίλοι θεωρούνται υπεύθυνοι;
Για ποιο λόγο βρισκόταν ο ίδιος εκεί;
Αν θέλει να εκφραστεί κάπου και να βγάλει το ταλέντο του στο γκράφιτι,ας το κάνει κάπου αλλού,όχι σε δημόσια περιουσία.

:iagree:+++++!!! και οχι απλα καπου αλλου, γιατι μπορει να ερθουν σπιτι μου ή σπιτι σου πχ και να γραψουν!!!

Αν το θεωρουν αυτο ομορφο και ωραιο να πανε να ομορφυνουν τα σπιτια τους!!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Μερικοί είστε πολύ κολλημένοι με την έννοια grafitti.Την έχετε ταυτίσει με τους όρους κακογουστιά/μουτζούρωμα/λεκές και ό,τι άλλο σχετικό υπάρχει και μπορεί να υποβαθμίσει την τέχνη αυτή γιατί περί τέχνης πρόκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και η μουσική τέχνη είναι (όχι πάντα), αλλά δε μπορεί ο καθένας να πάρει ένα ηχείο στον ώμο, να βγει στο δρόμο και να μ'αναγκάσει να την ακούσω.
Και η ζωγραφική τέχνη είναι (όχι πάντα), αλλά δε μπορεί ο καθένας να έρθει να κρεμάσει το κάδρο του στο σπίτι μου.
Και ο χορός τέχνη είναι (όχι πάντα), αλλά δε μπορεί ο καθένας να έρθει να χορεύει στο κρεβάτι μου.
Είναι προφανές, λοιπόν, ότι και το γκράφιτι τέχνη είναι (όχι πάντα), αλλά κανένας δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει όπου γουστάρει και να επιβάλλει φασιστικά εκείνο που αυτός και κανένας άλλος θεωρεί καλλιτέχνημα και καλόγουστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μερικοί είστε πολύ κολλημένοι με την έννοια grafitti.Την έχετε ταυτίσει με τους όρους κακογουστιά/μουτζούρωμα/λεκές και ό,τι άλλο σχετικό υπάρχει και μπορεί να υποβαθμίσει την τέχνη αυτή γιατί περί τέχνης πρόκειται.

Και η μουσική τέχνη είναι (όχι πάντα), αλλά δε μπορεί ο καθένας να πάρει ένα ηχείο στον ώμο, να βγει στο δρόμο και να μ'αναγκάσει να την ακούσω.
Και η ζωγραφική τέχνη είναι (όχι πάντα), αλλά δε μπορεί ο καθένας να έρθει να κρεμάσει το κάδρο του στο σπίτι μου.
Και ο χορός τέχνη είναι (όχι πάντα), αλλά δε μπορεί ο καθένας να έρθει να χορεύει στο κρεβάτι μου.
Είναι προφανές, λοιπόν, ότι και το γκράφιτι τέχνη είναι (όχι πάντα), αλλά κανένας δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει όπου γουστάρει και να επιβάλλει φασιστικά εκείνο που αυτός και κανένας άλλος θεωρεί καλλιτέχνημα και καλόγουστο.

Ακριβώς. Και επειδή στην περίπτωση του σταθμού, μιλάμε για γκράφιτι πάνω σε δημόσια περιουσία, δηλαδή περιουσία η οποία ανήκει σε όλους μας, πρέπει να λάβει και την έγκριση της πλειοψηφίας για να γίνει γκράφιτι εκεί πέρα... Τί εννοώ... Αν θέλαμε γκράφιτι στο σταθμό, τότε οι αρμόδιοι για τη διαμόρφωσή του θα καλούσαν ορισμένους γραφίστες να τα κάνουν τα γκράφιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επίσης είμαι σύμφωνος με δράσεις μερικών σχολείων που βάζουν τους μαθητές να αποφασίσουν απο κοινού ένα γκράφιτι για κάποιο τοίχο του σχολείου και μετά αναλαμβάνουν οι σχετικοί να το φέρουν εις πέρας. Αυτό ναι, είναι αποδεκτό. Αλλά ας μη γενικεύουμε. Το γκράφιτι ειναι τέχνη όταν γίνεται από καλλιτέχνες κι όχι απ'το κάθε ψώνιο. Λίγα γκράφιτι έχω δει σε δημόσιους χώρους, δυστυχώς, που να μπορώ να τα ονομάσω έργα τέχνης.
Ίσως βέβαια θα έπρεπε να παραχωρηθούν και μέρη σε καλλιτέχνες για να κάνουν σοβαρά γκράφιτι, ώστε ν'αποφύγουμε την καταστροφή από το κάθε ψώνιο. Παράδειγμα το μωσαικό των γκράφιτι στα εναπομείναντα κομμάτια του Τείχους του Βερολίνου. Και μάλιστα όχι μόνο προάγει την τέχνη, αλλά και το βερολινέζικο τουρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικος, αυτό κατά την γνώμημου είναι λάθος. Το γκράφιτι γεννήθηκε στον δρόμο, και εκεί πρέπει να μείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top