Σπουδές στην Αμερική

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
οσοι θελουν μαστερ στο μιτ-->https://shmmy.ntua.gr/forum/viewtopic.php?f=36&t=6270
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά γιατί τέτοια εμμονή με το ΜΙΤ??? Δε λεώ καλό πανεπιστήμιο, από τα πιο γνωστά, όλοι θα θέλαμε να κάνουμε μεταπτυχιακό εκεί αλλά δεν είναι και ο απόλυτος στόχος ζωής και το απόλυτο προσόν ένα πτυχίο του.Δεν νομίζω ότι ένας μεταπτυχιακός από κάποιο άλλο ξένο πανεπιστήμιο ή από ένα αντίστοιχο ελληνικό θα εκτιμηθεί τόσο μειωτικά ,όσο κάποιοι αναφέρετε, σε σχέση με έναν από το ΜΙΤ ή το Ιmperial...Eξάλλου,όπως ορθώς ειπώθηκε μετρά η προυπηρεσία, η εξειδίκευση, το marketing που πουλάς(ένα κομμάτι του είναι και το πτυχίο),οι απαιτήσεις σου και φυσικά οι έμπρακτες γνώσεις στο αντικείμενο που αργά η γρήγορα αποκαλύπτονται...Και σε μια διευθυντική θέση, εφόσον ένας ΤΕΙτζης εκτιμηθεί ότι έχει τις ανάλογες ικανότητες (διοικητικές και τεχνικές) να είστε σίγουρος ότι ο εργοδότης θα τον προτιμήσει.Η προέλευση ενός πτυχίου δεν είναι παρά μία ένδειξη επιστημονικής κατάρτισης και τίποτα παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Απλά ο βάγγος7 ρώτησε για το ΜΙΤ και το κέντρο της συζήτησης έγινε το εν λόγω πανεπιστήμιο...Αν δε ρώταγε για αυτό θα ήταν κάποιο άλλο.............Άλλη απορία δική μου: τελικά του απάντησε κανείς πλήρως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ευτυχώς στο διάλογο αυτό υπάρχουν και κάποιοι που συμφωνούν μαζί μου. 5 χρόνια λιώσιμο και μετά εξασφαλιστήκαμε. Όσο γι αυτό που λέει κάποιος για τους ψευτοεπαναστάτες και τις καταλήψεις έχει απόλυτο δίκαιο. Όπως και αυτός που απάντησε "Ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"
-----------------------------------------
jimmy13 μιλάμε στο msn και σε ότι μπορώ και ξέρω σχετικά με την αίτηση, τις διαδικασίες και κάποια άλλα τον βοήθησα όσο μπορώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
5 χρόνια και μετά εξασφαλίστηκες; Αυτό πιστεύεις ότι είναι επιτυχία; Δεν θέλω να σου τι θα πάρεις αν έχεις τέτοια λογική, το ξέρεις μόνος σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εγώ πάντως θεωρώ μεγαλύτερη μαγκιά να περάσεις με καλό βαθμό σε καλή ελληνική σχολή, από το να πας με τα λεφτάκια του μπαμπά στο τάδε (καλό) ξένο πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται. Η μόνη διαφωνία μου είναι η περίπτωση επιτυχίας σε άλλη πόλη, όπου κι εκεί τα λεφτά του μπαμπά δεν τα γλιτώνεις. Οπότε καλύτερα να φύγεις στο εξωτερικό που, όπως γνωρίζω κι από την οικογένειά μου, αλλά κι όπως ισχύει, το κόστος διαβίωσης ενός φοιτητή είναι μικρότερο απ'ότι στην Ελλάδα.
Παρ'ολα αυτά, ήμουν ανέκαθεν υπέρμαχος του σχήματος, ελληνικό bachelor με ένα καλό master στο εξωτερικό για ένα έτος. Κι αυτό γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο να αρχίζεις μια επιστήμη απ'το μηδέν σε ένα πιο ξένο περιβάλλον και κυρίως σε μία μη μητρική γλώσσα. Είναι τελείως αλλιώς να τελειώσεις ένα bachelor στη γλώσσα σου, όπου παράλληλα θα κάνεις και ειδίκευση μιας ξένης γλώσσας πάνω στην επιστήμη σου, διότι μόνο έτσι θα μπορέσεις μετά, στο master, να σπουδάζεις επί ίσοις όροις με τους μητρικούς ομιλητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Στο MIT δεν μπαίνεις για τα λεφτά σου, και το να μπεις είναι 10 φορές πιο δύσκολο από ότι σε ελληνικό πανεπιστήμιο οπότε αφήστε τις μαγκιές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Συνήθως αυτό το κάνουν όσοι δεν είναι ικανοί να καταφέρουν κάτι εδώ. Και πίστεψε με , ειλικρινά αυτό που αξίζει για έξω είναι ΜΟΝΟ το μεταπτυχιακό. Αλλιώς για σπουδες μετά το λύκειο μόνο αν είσαι ένα πλουσιόπαιδο που δεν είναι ικανο να γράψει στις πανελλήνιες.


οχι δε συμφωνώ οτι πάνε έξω όσοι δεν καταφέρνουν κάτι εδώ..γιατί έχεις την εντυπωση οτι στα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού δε σε επιλέγουν; σε πληροφορώ,είναι πιο δύσκολη η εισαγωγή σε μερικά ξένα πανεπιστήμια,απο το να μπεις στο αντίστοιχο ελληνικό..και να στο θέσω και αλλιώς..κάποιος που πχ έγινε δεκτός στο Στάνφορντ,θεωρείς οτι είναι κατώτερος απο τον χ,ψ,ω που έδωσε τις πανελλήνιες της παπαγαλίας,έμαθε 100 σελίδες ιστορίας,και 4 ενότητες αρχαία;

δεν λέω οτι δεν υπάρχουν και πανεπιστήμια σούπερ μάρκετ,στο εξωτερικό...σίγουρα υπάρχουν,και μάλιστα ΠΟΛΛΑ,ίσως πάνω απο τα μισα..αλλά απο εκεί και πέρα,εφόσον ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ,απο το αρχικό μήνυμα,για ποιό πανεπιστήμιο ενδιαφέρεται,μην γενικεύεις τόσο πολύ την άποψη σου..

έχω παράδειγμα,φίλης μου,που έδωσε πανελλήνιες,έβγαλε βαθμούς που αρκούσαν για να μπει ιατρική αθήνας,και όμως προτίμησε την Γαλλία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Btw μπορεί να μου πει κανείς τι παίζει με τα δημόσια πανεπιστήμια του εξωτερικού (ας πούμε για την Αμερική πιο συγκεκριμένα να είμαστε και ontopic); Από ότι έχω καταλάβει τα ονομαστά είναι ιδιωτικά. Τα δημόσια είναι υποβαθμισμένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
κοίτα,δεν είμαι η πιο αρμόδια να μιλήσω για αυτό..σε όλη την ευρώπη,και την Αμερική όμως,με ελάχιστες εξαιρέσεις πιο φημισμένα είναι τα μη κρατικά..πάντως,για να λέμε και του στραβού το δίκιο,ο πατέρας μου,είχε ένα συνάδερφο,που είχε πτυχίο απο αμερικανικό πανεπιστήμιο,ένα απο τα λεγόμενα "πανεπιστήμια σούπερ μάρκετ πτυχίων" που είχε πάρει πτυχίο,ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΑΓΓΛΙΚΑ..το διανοείσαι; Ε,ναι αν το συγκρίνεις με αυτό,ή με το γενικότερο ΜΟ,είναι ανώτερα τα ελληνικά..'άλλωστε οι ΗΠΑ,έχουν χιλιάδες πανεπιστήμια..Εμείς όμως συνηθίζουμε να τα συνφάζουμε όλα τα πανεπιστήμια τους,με την αφρόκρεμα της χώρας..απέχουν όμως πολύ απο αυτό,τα περισσότερΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Btw μπορεί να μου πει κανείς τι παίζει με τα δημόσια πανεπιστήμια του εξωτερικού (ας πούμε για την Αμερική πιο συγκεκριμένα να είμαστε και ontopic); Από ότι έχω καταλάβει τα ονομαστά είναι ιδιωτικά. Τα δημόσια είναι υποβαθμισμένα;


Στην Ευρώπη τα μεγάλα πανεπιστήμια είναι πάντα τα κρατικά. Το αμερικάνικο σύστημα είναι κυρίως ιδιωτικό ή μη-κρατικό γενικότερα. Οπότε τα περισσότερα πανεπιστήμια που ειναι ονομαστά ειναι ιδιωτικά ή εκεινα που λειτουργούν ως μη κερδοσκοπικά ιδρύματα. Είναι εντελώς άλλο το σύστημα, δεν συγκρίνεται με την Ευρώπη. Υπάρχουν βεβαίως και φημισμένα κρατικά, όπως το Berkeley, αλλά είναι ελάχιστα. Στην Ευρώπη, όμως, όταν ο άλλος σου πει ότι πάει σε ιδιωτικό, κάτι βρωμάει σίγουρα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Έχεις εξωσχολικές δραστηριότητες?Αν ναι, βγάλε ενα 18.5 Μ.Ο. και φεύγεις Αμερική δύσκολα μεν αλλά μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagelia_x

Νεοφερμένος

Η evagelia_x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!
Είμαι νέα στο forum και θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που γνωρίζει.
όταν τελειώσω το λύκειο θα ήθελα να φύγω αμερική να σπουδάσω. ενδιαφέρομαι ιδιαιτέρως να διδάξω ελληνικά σε αμερικάνικα σχολεία, ή αγγλικά σε αμερικάνικα δημοτικά σχολεία. μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βγάλω μια άκρη, να μου πεί προσόντα που χρειάζονται, τα έξοδα, και την παραλαβή VISA για να πάω νόμιμα εκεί.

όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας μου στείλει e mail στο arkouditsamail@freemail.gr

θα σας είμαι ευγνώμων!

ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Exω ακουσει πολλα ονειρα για αμερικη αλλα οφειλω να ομολογησω οτι ειναι το πιο πρωτότυπο.δε ξερω πληροφοριες για να σε βοηθησω αλλα good luck!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
για να διδαξεις ελληνικα πρεπει να τελειωσεις πρωτα ελληνικη φιλολογια και να ξερεις αριστα την αγγλικη γλωσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

luke

Νεοφερμένος

Ο luke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
φετος 8α παω 3η λυκειου και 8ελω να παω να σπουδασω στην αμερικη επειδη 8εωρω πως ειναι πολυ καλυτερα εκει και επειδι ειναι αρκετα δυδκολο να περασω εδω στιν σχολη που 8ελω!!!:(αλλα δν ξερω τι χαρτια χρειαζονται και δν ξερω αν ισχυει το μισιγκαν που εχω παρει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Searcher

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι για μεταπτυχιακό στην Αμερική...αλλά θα δείξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ναι εγώ θα δηλώσω στο ΜΙΤ φέτος...είσαι Β λυκείου ακόμα δεν μπορείς να κάνεις αίτηση καθώς ζητάνε βαθμούς της Γ λυκείου..αν σκοπεύεις για υποτροφία...
-----------------------------------------



Όχι δεν ισχύει...πρέπει να δώσεις εξετάσεις ΣΑΤ και TOEFL ..
Απο Β΄'λυκειου στελνουμε αιτησεις στην Αμερικη!.Τουσ βαθμους του απολυτηριου τους θελουνε οταν το παρουμε και αφου εχουμε στειλει την αιτηση!
Για το ΜΙΤ θα χρεαστεις:
καλα σατ(ταξεως 2100+)
Τοεφλ
καλος Μ.Ο στο σχολειο(18+ σιγουρα)
Πολλες Εξωσχολικες δραστηριότητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Μας τα 'χεις πρήξει με το ΜΙΤ σου, δεν πάνε όλοι όσοι πάνε Αμερική εκεί, υπάρχουν πολλά άλλα πανεπιστήμια που δέχονται χύμα κόσμο αρκεί να πληρώνει.
+1000000000000000000000000000000000000
-----------------------------------------
τι ειναι το σατ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top