Σας αρέσει η Φυσική;

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Η Φυσική δεν με ενθουσιάζει και ιδιαίτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
Η φυσική μου αρέσει πάρα πολύ ,είναι μάλιστα ένα από τα πιο αγαπημένα μου μαθήματα .:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αμέ!!!! Από τα αγαπημένα μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Εμείς γράφουμε φυσική αύριο!!!και δεν εχω διαβασει τιποτα.εκτος απο 3-4 τυπους που εμαθα..
Οχι,ποτε δεν μ αρεσε και εξακολουθει να μην μου αρεσει..!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Τα θεματα ειναι απλα,αλλα θελουν ορισμους και διαβασμα...:/:
...και τι δεν θέλει διάβασμα; :/: :P :D :D
ο δρόμος προς την μάθηση και τις σπουδές έχει πολύ διάβασμα...

...η οικοδομή ή το τραγούδι, σαν επαγγέλματα, για παράδειγμα δεν έχουν διάβασμα, αλλά θέλουν άλλες ικανότητες!

...η φυσική της 2ας και 3ης λυκείου μου άρεσε πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
..Tι να πω για την Φυσική; Κάτι παραπάνω από μάθημα, μαγεία.. :worship:
Τα πάντα είναι ΦΥΣΙΚΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas7GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas7GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Code:
[/COLOR]
[CENTER][B][SIZE=5][COLOR=#ed1c24]Φυσική και ξερό ψωμί![/COLOR][/SIZE][/B][/CENTER]
[COLOR=#ed1c24]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Μάλλον μου άρεσε... Και δεν μπορώ να πω, καλά τα κατάφερνα! Το παρακάτω αποσπασματάκι, που πρόσφατα διάβασα από σπόντα σε ένα βιβλίο, εξηγεί το αρχικό "μάλλον" :):

"Ένα διαγώνισμα στη φυσική μπορεί να θέτει στον υποψήφιο ένα πρόβλημα σαν κι αυτό:

-Ένας ελέφαντας που ζυγίζει δύο τόνους, γλιστράει σε μία πλαγιά που έχει κλίση 60 μοιρών. Ποιά θα είναι η ταχύτητά του όταν θα έχει γλιστρήσει τριακόσια μέτρα;-

Ο έμπειρος υποψήφιος δεν χρειάζεται καν να δώσει και μεγάλη σημασία στον ελέφαντα. Η παρουσία του δίνει απλώς μία αίσθηση ρεαλισμού. Αυτό που ενδιαφέρει εδώ, βέβαια, είναι τα φυσικά μεγέθη και οι σχέσεις ανάμεσά τους, όμως αυτό που δεν εξετάζεται καθόλου είναι η αδιαφορία του προβλήματος για τα εξίσου ενδιαφέροντα ερωτήματα: Του πώς βρέθηκε ο ελέφαντας να γλιστράει στη βουνοπλαγιά, αν ήταν τρομαγμένος και πώς αντιδρούσε στην όλη κατάσταση.

Το πρόβλημα ενδιαφέρεται μόνο για τα ποσοτικά μεγέθη και αγνοεί τελείως τις ποιότητες και τις αποχρώσεις της εμπειρίας' οτιδήποτε δεν προσφέρεται σε ποσοτική μέτρηση παραβλέπεται και δεν μπορεί καν ερευνηθεί με τις μεθόδους της επιστήμης.";)

Christopher Small, Μουσική - Κοινωνία - Εκπαίδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Το παρακάτω αποσπασματάκι,
μ' αρεσει :)

(αλλα μ' αρεσει και η φυσικη η ατιμη

παρολο που στο βαθος αγγιζει μεγαλες αληθειες νομιζω, αν ο συγγραφεας ειχε αλλη σχεση με τη φυσικη -χωρις να ξεχνα τη διαπιστωση του- δε θα το ελεγε με τοση ευκολια [μεγαλη πλανευτρα η φυσικη :redface:]

--ουτε για την "περιπετεια της "σκεψης" και της αναζητησης" , ουτε για την "επιστημονικη δημιουργια" μπορουν να μιλησουν οι επιστημες.

Οι αληθινοι φυσικοι (και μαθηματικοι) δεν ειναι τοσο μονοδιαστατοι -στη δουλεια τους- οσο πιστευουν πολλοι [εδω μιλαμε για 11 διαστασεις ..και βαλε [χιχιχχ]])

(το κατα ποσον η φυσικη αναφερεται σε "μετρησιμες ποσοτητες" σηκωνει μεγαλη συζητηση , ...σιγουρα ομως "στηριζεται" σ' αυτες)

(για τη φυση των επιστημων δειτε ενα απο τα πιο ενδιαφεροντα (και αιρετικα?) εργα:
"η δομη των επιστημονικων επαναστασεων" του Kuhn (η ελληνικη εκδοση ειναι προσεγμενη)

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ωραι ειναι η φυσικη αλλα ετσι οπως γινεται σχολειο εμενα δεν μου αρεσει!ολο τυπους και κακο!αλλα οταν κανουμε πειραματα ειναι τελειο μαθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ποτέ δεν τρελαινόμουν για τη φυσική.
Και όπως λέει και ο από πάνω ποτέ δεν κάναμε κανένα πείραμα να δούμε κάτι στην πράξη. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Οι αληθινοι φυσικοι (και μαθηματικοι) δεν ειναι τοσο μονοδιαστατοι -στη δουλεια τους- οσο πιστευουν πολλοι [εδω μιλαμε για 11 διαστασεις ..και βαλε [χιχιχχ]])

(το κατα ποσον η φυσικη αναφερεται σε "μετρησιμες ποσοτητες" σηκωνει μεγαλη συζητηση , ...σιγουρα ομως "στηριζεται" σ' αυτες)
Και σε 13 και σε 17 μη σου πώ συνάδελφε...Εγώ μπορώ να πω όμως οτι πραγματικα μας ενδιαφέρει σε πάμπολες περιπτώσεις η ποιοτική προσέγγιση των πραγμάτων.

Τώρα παιδιά για να ξέρετε, ωραίο και το πείραμα αλλά αμα δεν έχεις εκεί και απο ένα ματζαφλάρι τύπους να γουστάρουμε ρε αδερφέ δεν έχει γλύκα! Τα -δύσκολα- μαθηματικά είναι αναπόσπαστο κομμάτι της φυσικής, η δε κομψότερη εφαρμογή τους στην επιταγή της ένα απο τα θέλγητρά της πιστεύω. Όχι δεν είμαι θεωρητικός! (Το κολλητίρι και το μικρόμετρο στο χέρι ρε παιδιά δεν τα βλέπετε; ) :clapup::clapup::clapup::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
στη δευτέρα γυμνασίου τη λάτρεψα, στην τρίτη δεν θυμάμαι καν εάν κάναμε γιατί δεν έδινα σημασία, στην πρώτη λυκείου δεν ξετρελάθηκα γιατί βαριόμουν να ασχοληθώ οπότε τη μίσησα για πρώτη φορά, ενώ στη δευτέρα λυκείου ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά και η γενικής και η κατεύθυνσης και έτσι πίστευα πως θα ήταν και στην τρίτη λυκείου, αλλά εκεί τα πράγματα δεν ήταν και τόσο καλά.. γενικής δεν κάναμε ποτέ και κατεύθυνσης μίσησα αρχικά τον καθηγητή και στην πορεία και το μάθημα παρ'όλο που πίστευα πως θα ήταν πιο καλά τα πράγματα και έτσι μου είχαν πει κιόλας... τελικά, μισώ τη φυσική γι' αυτό και στις πανελλήνιες αφού είχα απογοητευτεί τόσο από τις επιδόσεις μου όλη την χρονιά δεν άνοιξα βιβλίο και έγραψα 12.8..
ένα 14-15 θα μου είχαν χαρίσει κάποια επιπλέον μόρια και περισσότερη σιγουριά για αυτό που θέλω, οπότε φιλική συμβουλή μην αφήσετε τίποτα όσοι είστε ή θα πάτε τρίτη λυκείου γιατί μετά θα σας αφήσει και αυτό και τότε τα πράγματα μπορεί να μην είναι τόσο καλά όσο στην περίπτωσή μου.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Και σε 13 και σε 17 μη σου πώ συνάδελφε...Εγώ μπορώ να πω όμως οτι πραγματικα μας ενδιαφέρει σε πάμπολες περιπτώσεις η ποιοτική προσέγγιση των πραγμάτων.

Τώρα παιδιά για να ξέρετε, ωραίο και το πείραμα αλλά αμα δεν έχεις εκεί και απο ένα ματζαφλάρι τύπους να γουστάρουμε ρε αδερφέ δεν έχει γλύκα! Τα -δύσκολα- μαθηματικά είναι αναπόσπαστο κομμάτι της φυσικής, η δε κομψότερη εφαρμογή τους στην επιταγή της ένα απο τα θέλγητρά της πιστεύω. Όχι δεν είμαι θεωρητικός! (Το κολλητίρι και το μικρόμετρο στο χέρι ρε παιδιά δεν τα βλέπετε; ) :clapup::clapup::clapup::whistle::whistle:
αλλα εγω δεν ξερω μαθηματικα για αυτο προτιμω κατι που θα μου μεινει οπως τα πειραματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ παιδιά , θα πάω φέτος Γ'Λυκείου (Πανελλήνιες) και δυστυχώς δεν μου αρέσει η Φυσική Κατεύθυνσης (βέβαια έχουμε κάνει μόνο ταλαντώσεις) αλλά βλέπω πως συνεχίζουν πάνω κάτω στα ίδια!Ενώ πέρσι και πρόπερσι , μου άρεσε πολύ η Φυσική , στην Γ την έχω πάρει στραβά ! Και αγχώνομαι γιατί φοβάμαι πως δε θα αποδώσω όσο θέλω στις Πανελλήνιες (!) Ειλικρινά , είναι το χειρότερο και από τα συνολικά 7 μαθήματα που θα δώσω ! Δεν ξέρω τι να κάνω.....! Απο 15 Αυγούστου ξεκινάω επαναλήψεις σε όλα τα μαθήματα γενικά (κυρίως Φυσική) και αν δω οτι συνεχίζω να μην την πολυ-καταλαβαίνω / πάω .....θα καταφύγω στα Ιδιαίτερα μήπως και.....εσείς τι λέτε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Η Φυσική στο Γυμνάσιο είναι σχετικά και αρκετά ενδιαφέρρουσα.Δεν την λατρεύω αλλά ουτε και την σιχαινομαι.Είμαι σε κάποια ενδιάμεση κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Εγω απορω πως γινεται εν ετη 2018 η προσβαση των παιδιων στις Ιατρικες και παραΙατρικες σχολες να κρινεται απο ελατηρια και τροχαλιες ?? Πρεπει καποια στιγμη να ξαναγραψουν το βιβλιο της Φυσικης Γ Λυκειου (το οποιο πρεπει να πρωτογραφτηκε το ετος 2000) και να βαλουν κατι πιο συγχρονο στην ύλη οπως π.χ. το κεφαλαιο με το Φως και τα Πυρηνικα φαινομενα και να καταργησουν εντελως τα κεφαλαια με την Μηχανικη.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Εγω απορω πως γινεται εν ετη 2018 η προσβαση των παιδιων στις Ιατρικες και παραΙατρικες σχολες να κρινεται απο ελατηρια και τροχαλιες ?? Πρεπει καποια στιγμη να ξαναγραψουν το βιβλιο της Φυσικης Γ Λυκειου (το οποιο πρεπει να πρωτογραφτηκε το ετος 2000) και να βαλουν κατι πιο συγχρονο στην ύλη οπως π.χ. το κεφαλαιο με το Φως και τα Πυρηνικα φαινομενα και να καταργησουν εντελως τα κεφαλαια με την Μηχανικη.









Από τη θετική δεν πάνε μόνο για ιατρικά και παραιατρικά, αλλά και στα πολυτεχνεία και σε άλλες σχολές που χρειάζεται η μηχανική . Θεωρώ πως είναι απαραίτητα, αν και δεν ξέρω τι μαθήματα φυσικής κάνουν σε αυτές τις σχολές .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top