Γενικό -  Πρόβλημα με καθηγητή

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Παιδιά δε θα τι πιστέψετε. Σήμερα μας ανακοίνωσαν τους καθηγητές μας και παιδιά πραγματικά μας έφεραν ό,τι πιο μπάζο και χούφταλο και ανίκανο καθηγητή να διδάξει..Και μαθηματικά και φυσική...Δεν παν καλά...
Στο λύκειό μου έχουμε έναν μαθηαματικό διαμάντι.Ειναι κορυφαίος και είναι σπίρτο στα μαθηματικά.Για να καταλάβετε έχει διορθώσει και μαθηματικά διαγωνίσματα πανεπιστημίου. Και χωρίς φροντιστήριο (τουλάχιστον έως τη Β' λυκείου) ήσουν τέλειος μαζί του...Με άλλα λόγια καταλαβαίνετε για τί καθγητή μιλάω και είναι ο μόνος που δουλεύει τόσο σκληρά στο σχολείο και όταν λέω δουλεύει εννοώ δουλεύει...Με αυτόν έμαθα μαθηματικά και αν δεν ήταν αυτός δεν ξέρω αν θα είχα επιλέξει και τεχνολογική.

Και μας ανακοινώνουν σήμερα ό,τι θα 'χουμε τον μαλάκα...Παιδιά ένα σας λέω. Τον είχαμε μαθηματικά κατεύθυσνης στη Β' και το τμήμα από τότοε πάτωσε. (αν αναλογιστέιτε ότι στην Άλγεβρα (που είχαμε τον καλό) είχαμε σαν τμήμα Μ.Ο. 15 ή 16 και με τον βαρεμένο στα μαθηματικά Κατ. Μ.Ο. 12 καταλαβαίνετε γιατί πάτο μιλάμε.Δε δουλεύει κάθεται...Βαριέσαι τη ζωή σου...Επίσης δίνει φυλλάδια τα οποία όταν τα δείχναμε στο φροντιστήριο οι καθηγητές γελάγανε και λέγανε ''εχει πάρει πτυχίο, καθώς όλες οι ασκήσεις ήταν λαθασμένα διατυπωμένες και μερικά δεν ίσχυαν.Μιλάω σοβαρά..Επίσης ποτέ στη ζωή του δεν έχει βγάλει αποτέλεσμα.Πάντα αποσιοποιητικά βάζει στο τέλος.Δλδ τελίτσες.Εξού και ότι τον έχουμε βγάλει τελίτσα..Παιδιά δεν τελειώνει ποτέ μια άσκηση.Πάντα αρχίζει λίγο και μετά..."Ε αφού το ξέρετε τώρα, να μην την τελειώσω" και βάζει τελίτσες ενώ καλά καλά δεν έχει αρχίσει.
Και θα μου πείτε τόσο χαζοί είναι στο λύκειο για να βάλουν αυτόν; Ε ναι.Αυτός ήρθε πέρυσι και όλοι νομίζουν πως είναι καθηγητάρα.Δεν τον έχουν πάρει πρέφα...

Τι θα κάνουμε;;;;;; Παιδιά δεν ξέρω αν έχετε αναλογιστεί τη σοβαρότητα της κατάστασης.Ξέρετε τί έιναι αντί για τον κορυφαίο να σου βάζουν τον τελίτσα τον άχρηστο; ΚΑι το αστείο είναι ότι τον καλό τον βάλανε στο Τεχνολογική 1. Και το 2 πήρε αυτόν που σας είπα όπου είμαι εγώ. ΕΝώ πέρυσι ο καλός καθώς και κάθε χρονιά έπαιρνε μόνο Γ Λυκείου και όλες τις κατευθύνσεις μαθηματικών. Μόνο φέτος πήρε μόνο 1.

Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου;; Λέμε να πάμε στον Λυκειάρχη να του το πούμε, αλλά ρωτήσαμε πλαγίως μια καθηγήτρια για να δούμε αν μπορούμε να το κάνουμε και τι μας είπε. "Ε, τώρα το έχουμε αποφασίσει και θα θιχτεί ο καθηγητής και δε γίνεται...και όλο τέτοια"...

Αλλά ρε παιδιά δίνουμε πανελλήνιες.Κρίνεται το μέλλον μας.Και ειδικά στα μαθηματικά όπου υπάρχει σφαγή...

Πάει ξόφλησα. Δε λέω. Εμείς είμαστε αυτοί που θα διαβάσουμε και θα δώσουμε και δε θα μας τα βάλει στο κεφάλι ο καθηγητής αλλά ρε παιδιά θέλεις και καλό καθηγητή.Μια επιχείρηση και καλούς υπαλλήλους να έχει άμα ο διευθυντής είναι σκατά θα κλείσει η επιχείρηση.Όπως και σε μια ομάδα αν ο προπονητής δεν είναι καλός και τον σούπερ παίχτη να 'χεις δε θα βγει η ομάδα...
Δε λέω πάμε και φροντιστήρια αλλά όσο να 'ναι αν είχαμε τον καλό μαθηματικό είναι ένα + για το τέλος.Άσε που δε μ'αρέσει η νοοτροπία.."Έλα μωρέ πας φροντιστήριο". Όχι θέλω και στο σχολείο να έχουμε καλό καθηγητή και πόσο μάλλον γι'αυτόν τον καλό.

Εσείς τι λέτε; Τί θα κάνατε;;; (Δεδομένου τα λόγια της καθηγήτριας που έμεσσα μας είπε ότι δε γίνεται;;;)
Θα με βοηθούσατε πολύ με μια απάντηση καθώς σκέφτομαι να πάω τη Δευτέρα να το πω στην υποδιευθύντρια που είναι καλή καθηγήτρια και μας συμπαθεί πολύ...και ας κάτσουν οι άλλοι να κουρεύονται που δεν τολμούν να το πουν.Εγώ θέλω να πάω..αλλά....λέτε να βγεί κάτι; ή δεν υπάρχει περίπτωση;; και σεις τι θα κάνατε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
θανουλη εγω λεω να πας...μπορεις να παρεις ακομα 2-3 παιδια και να πατε,αλλα και μονος σου αν δν θελουν οι αλλοι..αναλογη περιπτωση συναιβει περσυ στ σχολειο με φιλολογο που ειχε κειμενα θεωρητηκης..εμπαινε στη ταξη και ελεγε στα παιδια να ζωγραφησουν πως φανταζονται τν καθε σκηνη..δν ειχαν τελειωσει ουτε ενα κειμενο...αποφασισαν τα παιδια και πηγαν στ λυκειαρχη και τν ''πλασαραν'' στ γυμνασιο..τουλαχιστον να μν προκαλεσει ταιραστιο κακο..η καθηγητρια που ηρθε στη θεση της,εφτισε αιμα για να τους βγαλει τν υλη..μεσα σ πασχα ανοιγει η ιδια το σχολειο και εκανε μαθημα σε οποια παιδια πηγαιναν για να βγει η υλη.....ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΣ!ελπιζω να μν σε κουρασα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Το συζητάς Δωρα;Εγώ ελπίζω να μη σας κούρασα με την περγαμηνή που έραψα :P..Αλλά είναι σημαντικό θέμα.Το πρόβλημά μου είναι αν θα μας ακούσει το γραφείο γιατί μάλλον δε θα θέλουν να τον θίξουν...Καταστραφήκαμε αν συνεχίσουεμ με αυτόν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ας τα πάρουμε με τη σειρά...
----------------------------------------------------------------------
Παιδιά δε θα τι πιστέψετε. Σήμερα μας ανακοίνωσαν τους καθηγητές μας και παιδιά πραγματικά μας έφεραν ό,τι πιο μπάζο και χούφταλο και ανίκανο καθηγητή να διδάξει..Και μαθηματικά και φυσική...Δεν παν καλά...
---------------------------------------------------------------------
Να κάνει και τα δυο μαθήματα δεν υπάρχει περίπτωση ή μαθηματικά ή φυσική και τα δυο δεν γίνονται.
---------------------------------------------------------------------
Στο λύκειό μου έχουμε έναν μαθηαματικό διαμάντι.Ειναι κορυφαίος και είναι σπίρτο στα μαθηματικά.Για να καταλάβετε έχει διορθώσει και μαθηματικά διαγωνίσματα πανεπιστημίου. Και χωρίς φροντιστήριο (τουλάχιστον έως τη Β' λυκείου) ήσουν τέλειος μαζί του...Με άλλα λόγια καταλαβαίνετε για τί καθγητή μιλάω και είναι ο μόνος που δουλεύει τόσο σκληρά στο σχολείο και όταν λέω δουλεύει εννοώ δουλεύει...Με αυτόν έμαθα μαθηματικά και αν δεν ήταν αυτός δεν ξέρω αν θα είχα επιλέξει και τεχνολογική.
---------------------------------------------------------------------
Αυτό απλά το προσπερνάω σαν μια υπερβολή που λένε διάφοροι για να ανεβάσουν τις "μετοχές" τους.Απλά δεν γίνεται.
----------------------------------------------------------------------
Και μας ανακοινώνουν σήμερα ό,τι θα 'χουμε τον μαλάκα...Παιδιά ένα σας λέω. Τον είχαμε μαθηματικά κατεύθυσνης στη Β' και το τμήμα από τότοε πάτωσε. (αν αναλογιστέιτε ότι στην Άλγεβρα (που είχαμε τον καλό) είχαμε σαν τμήμα Μ.Ο. 15 ή 16 και με τον βαρεμένο στα μαθηματικά Κατ. Μ.Ο. 12 καταλαβαίνετε γιατί πάτο μιλάμε.Δε δουλεύει κάθεται...Βαριέσαι τη ζωή σου...Επίσης δίνει φυλλάδια τα οποία όταν τα δείχναμε στο φροντιστήριο οι καθηγητές γελάγανε και λέγανε ''εχει πάρει πτυχίο, καθώς όλες οι ασκήσεις ήταν λαθασμένα διατυπωμένες και μερικά δεν ίσχυαν.Μιλάω σοβαρά..Επίσης ποτέ στη ζωή του δεν έχει βγάλει αποτέλεσμα.Πάντα αποσιοποιητικά βάζει στο τέλος.Δλδ τελίτσες.Εξού και ότι τον έχουμε βγάλει τελίτσα..Παιδιά δεν τελειώνει ποτέ μια άσκηση.Πάντα αρχίζει λίγο και μετά..."Ε αφού το ξέρετε τώρα, να μην την τελειώσω" και βάζει τελίτσες ενώ καλά καλά δεν έχει αρχίσει.
Και θα μου πείτε τόσο χαζοί είναι στο λύκειο για να βάλουν αυτόν; Ε ναι.Αυτός ήρθε πέρυσι και όλοι νομίζουν πως είναι καθηγητάρα.Δεν τον έχουν πάρει πρέφα...
----------------------------------------------------------------------
Ντροπή για τους χαρακτηρισμούς ότι πρόβλημα και να υπάρχει δεν πάυει να είναι καθηγητής σας και συνάνθρωπός σας και με αυτή τη λογική δεν θα καταλήξετε πουθενά. Αν έχει πρόβλημα μεταδοτικότητας ή δεν κάνει τις πράξεις στο τέλος ή δεν σας βάζει καλούς βαθμούς ή δεν σας κάνει κολοτούμπες στην τάξη δεν είναι επιχείρημα για να τον απαξιώνετε.Αυτός τουλάχιστον τελείωσε ένα πανεπιστήμιο εσείς τι έχετε κάνει στη ζωή σας;(ρητορικό ερώτημα)
Όσο για τους χαρακτηρισμούς από άλλους "συναδέλφους" του σε φροντιστήρια δεν θα ήθελα να επεκταθώ αλλά θα έπρεπε να ασχολούνται πρώτα με τη δουλειά τους και μετά με τα υπόλοιπα.Επίσης να σημειώσω ότι υπάρχουν πολλοί (κι αυτό αφήστε με να το ξέρω καλύτερα από εσάς) σε φροντιστήρια που δεν έχουν πάρει ποτέ πτυχίο στη ζωή τους οπότε τέτοια σχόλια με βάζουν σε διάφορες υποψίες...
---------------------------------------------------------------------
Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου;; Λέμε να πάμε στον Λυκειάρχη να του το πούμε, αλλά ρωτήσαμε πλαγίως μια καθηγήτρια για να δούμε αν μπορούμε να το κάνουμε και τι μας είπε. "Ε, τώρα το έχουμε αποφασίσει και θα θιχτεί ο καθηγητής και δε γίνεται...και όλο τέτοια"...
....
Εσείς τι λέτε; Τί θα κάνατε;;; (Δεδομένου τα λόγια της καθηγήτριας που έμεσσα μας είπε ότι δε γίνεται;;;)
Θα με βοηθούσατε πολύ με μια απάντηση καθώς σκέφτομαι να πάω τη Δευτέρα να το πω στην υποδιευθύντρια που είναι καλή καθηγήτρια και μας συμπαθεί πολύ...και ας κάτσουν οι άλλοι να κουρεύονται που δεν τολμούν να το πουν.Εγώ θέλω να πάω..αλλά....λέτε να βγεί κάτι; ή δεν υπάρχει περίπτωση;; και σεις τι θα κάνατε;;;
---------------------------------------------------------------------
Σίγουρα μια τέτοια αλλαγή γίνεται δύσκολα αλλά αν επιχειρήσετε ομαδικά να ζητήσετε μια τέτοια αλλαγή με ευγενικό τρόπο και εστιάζοντας στα πλεονεκτήματα του καθηγητή που θέλετε να έχετε και όχι υποτιμώντας τον άλλον ίσως καταφέρετε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
σου ανεφερα μια περιπτωση που συναιβει στο σχολειο μας....ενταξει αποκλειεται η εν λογω καθηγητρια να μν θιχτηκε...δηλ τι της ειπαν??ελα καλη μου να σουδωσουμε αλλο τμημα???αλλα αυτο θα πρεπει να μν τους νοιαζει,ουτε εσας,ουτε αυτους..δν εχει γνωσεις ή μαλλον δν μπορει να τις μεταδωσει...δν φταιτε εσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
vaggelis1984
Καταρχάς δεν κάνει και μαθηματικά και φυσική.ΑΠλώς ανέφερα μια γενίκευση και το ειδίκευσα στους μαθηματικούς...για μαθηματικούς μίλησα....
Καταλαβαίνω, ότι ως καθηγητής δε σου άρεσε ο τρόπος που το έθιξα και δεν αρμόζει σε μαθητή και όντως είναι προσβλητικό.Αλλά πίστεψέ με ειδικά εγώ (καθώς δεν έχω αντιμιλήσει σε καθηγητή) έχω τους λόγους μου.
Ξέρεις (θα κρατήσω τον ενικό γιατί δεν ξέρω την ηλικία), τι είναι να βλέπεις έναν καθηγητή που να τα δίνει όλα και έναν ο οποίος να συμπεριφέρεται ως δημόσιος υπάλληλος και να βαριέται να μπει στην τάξη;;;Να βαριέται να κάνει μάθημα;;;; Κάτι που εσείς οι καθηγητές δεν καταλαβαίνετε.Νομίζετε πως μερικοί είστε καθηγητάρες...ενώ δεν ξέρετε να διδάξετε σε παιδιά.Ξέρεις τι είναι να βαριέσαι στο σχολείο και να περνάς σκατά με κάτι τέτοιους;Για να είσαι καθηγητής θέλει μαεστρία.Και λίγοι την έχουν.
Και να σου πω πως ευτυχώς, πέρασαν πολλοί καθηγητές οι οποίοι ήταν καθηγητές με όλη τη σημασία της λέξεως, σε αντίθεση με αυτόν. Και έχω πλήρη άποψη.Καθηγητής είναι υτός ο ποίος θα κάνει τα παιδιά να αγαπάνε το μάθημά του και τη γνώση.Καθηγητής είναι αυτός ο οποίος θα θυμάσαι για πάντα για όλα αυτά που σου έχει διδάξει. Ακόμη και ο τελευταίος μαθητής ξέρει να αξιολογέι τον καλό καθηγητή άσχετα αν δεν το δείχνει.Και σε όλη τη διάρκεια των σχολικών μου χρόνων 6 καθηγητές θα μου μείνουν αξέχαστοι καθώς μου δίδαξαν πράγματα που άλλος ερχόταν μόνο για να πληρώνεται. Μου έμαθαν πράγματα τα οποία ήταν πέρα από τις αρμοδιότητές τους.Αυτοί είναι καθηγητές.Αυτοί που δεν είναι αξίζει να τους μιλάω έτσι.Γιατί πρέπει να καταλάβουν πως ασκούν λειτούργημα και όχι δουλειά 4 ωρών και να βαριούνται που ζουν.Εγώ το ξαναλέω.Θέλει μαεστρία για να είσαι καθηγητής.Και ο συγκεκριμένος που δεν είναι καλός δεν είναι παρεξηγημένςο απόι τους μαθητές ή έχουμε κόντρα ή τον μισούμε για τη χαμηλή βαθμολογία.Πρέπει να καταλάβετε πως οι μαθητές έχουν όλη τη λογική και την κρίση να ξέρουν ποιός είναι καθηγητής και ποιός όχι (και δεν συμπαθούμε έναν καθηγητή ανάλογα με τη βαθμολογία του δηλαδή αν βάζει καλούς βαθμούς τον αγαπάμε ή αν μας αφήνει να κάνουμς ό,τι θέλουμε τον αγαπάμε.Καμία σχέση) άσχετα αν δε φαίνεται κάποιες φορές. πράγμα που δεν είστε σε θέση να καταλάβετε και νομίζετε τα δικά σας μερικοί, γι'αυτό και δεν ξέρετε πως να διδάξετε και δεν έχετε μεταδοτικότητα μερικοί. Νομίζω πως έχετε πάρει για πολύ εύκολο πράγμα το επάγγλεμα λειτούργημα πιο σωστά του καθηγητή.Δνε είναι 6 ώρες στο σχολείο και τέλος.Και ο καλός μη νομίζες πως δε βαθμολογεί αυστηρά.

Και δεν κατάλαβα τον χαρατκηρισμό "να ανεβάσει τις μετοχές" του.Αφού του αξίζει ο χαρακτηρισμός γιατί να μην το λέω.Γιατί δηλαδή αν ένας καθηγητής είναι καλός να μην το λέμε; (και ο ίδιος δεν υπερηφανεύεται.αν ζηλεύουν μερικοί ας του μοιάσουν.)
Και δεν απαξιώνω αυτόν που "βρίζω" τσάμπα.Άλλο να βλέπεις έναν καθηγητή που είναι καλός ή μέτριος και να βλέπεις ότι προσπαθεί και άλλο να βλέπεις κάποιον ο οποίος κάθεται. Και μη μου πεις πως δεν ξέρεις ότι οι μισοί στα δημόσια σχολεία κοιμούνται και κάθονται επειδή είναι μόνιμοι. ΓΙ'αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι λίγα αυτά που του έψαλα.
Και θα πάω να το πω στη διεύθυνση.Τέλος. Βαρέθηκα να μας περνάνε για ηλίθια.Απαιτούμε καλούς καθηγητές και δε νομίζω πως είναι κακό.Και δε μιλάω για περιπτώσεις κόντρας ή αυστηρής βαθμολογίας και άλλα τέτοια χαζά που πρέπει να καταλάβετε πως δεν αξιολογούμε έτσι έναν καθηγητή.Μιλαώ για πε΄ριπτωση που την έχει δει καθισιό και μόνιμος.
-----------------------------------------
έχω άδικο αν ζητώ καλό καθηγητή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
οχι συμφωνω απολυτα μαζι σου....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
----------------------------------------------------------------------
vaggelis1984
Καταρχάς δεν κάνει και μαθηματικά και φυσική.ΑΠλώς ανέφερα μια γενίκευση και το ειδίκευσα στους μαθηματικούς...για μαθηματικούς μίλησα....
Καταλαβαίνω, ότι ως καθηγητής δε σου άρεσε ο τρόπος που το έθιξα και δεν αρμόζει σε μαθητή και όντως είναι προσβλητικό.Αλλά πίστεψέ με ειδικά εγώ (καθώς δεν έχω αντιμιλήσει σε καθηγητή) έχω τους λόγους μου.
---------------------------------------------------------------------
Το θέμα δεν το βλέπω "συντεχνιακά" για να υποστηρίξω έναν συνάδελφο (όπως μπορείς να δεις και σε άλλα μηνύματά μου δεν αναφέρω πουθενά την ιδιότητά μου ως καθηγητή για επιχείρημα) αλλά για σου δείξω ότι ο τρόπος που ζητάς κάτι είναι λάθος και ακόμα και αν γίνεται με καλή πρόθεση από εσένα μπορεί να παρεξηγηθεί (π.χ κάποιος μπορεί να υποθέσει ότι υπάρχει κάποια προσωπική αντιπάθεια και μπαίνεις για να τον "κράξεις" ανώνυμα μέσω internet-κάτι που δεν είναι καθόλου τιμητικό για το άτομο που το κάνει).Είμαι σίγουρος ότι αν το δεις ψύχραιμα θα καταλάβεις που κάνεις λάθος.

---------------------------------------------------------------------
Ξέρεις (θα κρατήσω τον ενικό γιατί δεν ξέρω την ηλικία), τι είναι να βλέπεις έναν καθηγητή που να τα δίνει όλα και έναν ο οποίος να συμπεριφέρεται ως δημόσιος υπάλληλος και να βαριέται να μπει στην τάξη;;;Να βαριέται να κάνει μάθημα;;;; Κάτι που εσείς οι καθηγητές δεν καταλαβαίνετε.Νομίζετε πως μερικοί είστε καθηγητάρες...ενώ δεν ξέρετε να διδάξετε σε παιδιά.Ξέρεις τι είναι να βαριέσαι στο σχολείο και να περνάς σκατά με κάτι τέτοιους;Για να είσαι καθηγητής θέλει μαεστρία.Και λίγοι την έχουν.
Και να σου πω πως ευτυχώς, πέρασαν πολλοί καθηγητές οι οποίοι ήταν καθηγητές με όλη τη σημασία της λέξεως, σε αντίθεση με αυτόν. Και έχω πλήρη άποψη.Καθηγητής είναι υτός ο ποίος θα κάνει τα παιδιά να αγαπάνε το μάθημά του και τη γνώση.Καθηγητής είναι αυτός ο οποίος θα θυμάσαι για πάντα για όλα αυτά που σου έχει διδάξει. Ακόμη και ο τελευταίος μαθητής ξέρει να αξιολογέι τον καλό καθηγητή άσχετα αν δεν το δείχνει.Και σε όλη τη διάρκεια των σχολικών μου χρόνων 6 καθηγητές θα μου μείνουν αξέχαστοι καθώς μου δίδαξαν πράγματα που άλλος ερχόταν μόνο για να πληρώνεται. Μου έμαθαν πράγματα τα οποία ήταν πέρα από τις αρμοδιότητές τους.Αυτοί είναι καθηγητές.Αυτοί που δεν είναι αξίζει να τους μιλάω έτσι.Γιατί πρέπει να καταλάβουν πως ασκούν λειτούργημα και όχι δουλειά 4 ωρών και να βαριούνται που ζουν.Εγώ το ξαναλέω.Θέλει μαεστρία για να είσαι καθηγητής.Και ο συγκεκριμένος που δεν είναι καλός δεν είναι παρεξηγημένςο απόι τους μαθητές ή έχουμε κόντρα ή τον μισούμε για τη χαμηλή βαθμολογία.Πρέπει να καταλάβετε πως οι μαθητές έχουν όλη τη λογική και την κρίση να ξέρουν ποιός είναι καθηγητής και ποιός όχι (και δεν συμπαθούμε έναν καθηγητή ανάλογα με τη βαθμολογία του δηλαδή αν βάζει καλούς βαθμούς τον αγαπάμε ή αν μας αφήνει να κάνουμς ό,τι θέλουμε τον αγαπάμε.Καμία σχέση) άσχετα αν δε φαίνεται κάποιες φορές. πράγμα που δεν είστε σε θέση να καταλάβετε και νομίζετε τα δικά σας μερικοί, γι'αυτό και δεν ξέρετε πως να διδάξετε και δεν έχετε μεταδοτικότητα μερικοί. Νομίζω πως έχετε πάρει για πολύ εύκολο πράγμα το επάγγλεμα λειτούργημα πιο σωστά του καθηγητή.Δνε είναι 6 ώρες στο σχολείο και τέλος.Και ο καλός μη νομίζες πως δε βαθμολογεί αυστηρά.
------------------------------------------------------------------
Δεν έχω πρόβλημα με τον ενοικό (γιατί δεν έχουμε και μεγάλη διαφορά ηλικίας και γιατί δεν μου αρέσουν οι τυπικότητες).
Ο καλός καθηγητής καταξιώνεται μέσα από την τάξη και την δουλειά που κάνει όπως και ο κακός εκπαιδευτικός δεν έχει την εκτίμηση των μαθητών του. Δυστυχώς όμως η κριτική που γίνεται πάντα δεν είναι τόσο αντικειμενική όσο την παρουσιάζεις και η "απαξίωση" μπορεί να έχει άλλες αιτίες (π.χ κακή βαθμολογία κτλ.) από άτομα που ποτέ δεν άνοιξαν βιβλίο στη ζωή τους και στο τέλος τους φταίει κάποιος κακός καθηγητής.Επειδή κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τι ακριβώς συμβαίνει σε κάθε περίπτωση και επειδή προβλήματα μπορεί να υπάρξουν από "καθηγητάρες" και μη καλό θα ήταν να έχουμε μια πιο ουδέτερη στάση(ή τουλάχιστον όχι μια επιθετικότητα που μπορεί να αδικήσει τους εαυτούς μας).Διαφορετικά φαντάσου τι θα γινόταν αν έμπαινε ένας καθηγητής και έγραφε κάτι "αντίστοιχο" για την συμπεριφορά ενός μαθητή του μέσω internet? Σημασία έχει να παρουσιάσεις την "ουσία" δηλαδή ότι θέλετε ένα καλό καθηγητή που είναι ήδη "δοκιμασμένος" όλα τα άλλα είναι "δεύτερα".

---------------------------------------------------------------------
Και δεν κατάλαβα τον χαρατκηρισμό "να ανεβάσει τις μετοχές" του.Αφού του αξίζει ο χαρακτηρισμός γιατί να μην το λέω.Γιατί δηλαδή αν ένας καθηγητής είναι καλός να μην το λέμε; (και ο ίδιος δεν υπερηφανεύεται.αν ζηλεύουν μερικοί ας του μοιάσουν.)
----------------------------------------------------------------------
Δεν μίλησα για την ικανότητα του καθηγητή και για το πόσο καλός είναι αλλά για το σημείο που αναφέρεις "Για να καταλάβετε έχει διορθώσει και μαθηματικά διαγωνίσματα πανεπιστημίου." το οποίο απλά δεν μπορεί να συμβαίνει (και φυσικά δεν είναι επιχείρημα για το πόσο καλός δάσκαλος μπορεί να είναι) . Κατά τα άλλα μακάρι να υπάρχουν τόσο καλοί εκπαιδευτικοί σε όλα τα σχολεία .

-----------------------------------------------------------------
Και δεν απαξιώνω αυτόν που "βρίζω" τσάμπα.Άλλο να βλέπεις έναν καθηγητή που είναι καλός ή μέτριος και να βλέπεις ότι προσπαθεί και άλλο να βλέπεις κάποιον ο οποίος κάθεται. Και μη μου πεις πως δεν ξέρεις ότι οι μισοί στα δημόσια σχολεία κοιμούνται και κάθονται επειδή είναι μόνιμοι. ΓΙ'αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι λίγα αυτά που του έψαλα.
--------------------------------------------------------------------------------
Όσοι συμπεριφέρονται ως "δημόσιοι υπάλληλοι" (με την κακή έννοια) φυσικά και δεν πρέπει να έχουν καμία ανοχή από την πλευρά μας.
Όμως σε αυτό το σημεία συνεχίζω να διακρίνω μια τάση ισοπέδωσης(ειδικά όταν γράφεις για τους μισούς καθηγητές) που είναι εύκολη για κάποιον που γράφει από την καρέκλα του υπολογιστή του αλλά δεν μπορεί να είναι και η πραγματική εικόνα.Ίσως το "τσουβάλιασμα" είναι μια τάση που έχουμε σαν κοινωνία . Όλοι έχουμε περάσει από το σχολείο και ξέρουμε ότι οι κακοί εκπαιδευτικοί, αυτοί που κοιμούνται είναι λίγοι και δεν μπορούμε για χάρη τους να καταδικάζουμε και αυτούς που προσπαθούν (ακόμα και αν δεν ειναι χαρισματικοί). Όπως αναφέρεις ο καθηγητής που θέλετε δεν είναι ο μόνος που εκτιμάς αλλά είχες και άλλους.

----------------------------------------------------------------------------
Και θα πάω να το πω στη διεύθυνση.Τέλος. Βαρέθηκα να μας περνάνε για ηλίθια.Απαιτούμε καλούς καθηγητές και δε νομίζω πως είναι κακό.Και δε μιλάω για περιπτώσεις κόντρας ή αυστηρής βαθμολογίας και άλλα τέτοια χαζά που πρέπει να καταλάβετε πως δεν αξιολογούμε έτσι έναν καθηγητή.Μιλαώ για πε΄ριπτωση που την έχει δει καθισιό και μόνιμος.
-----------------------------------
έχω άδικο αν ζητώ καλό καθηγητή;
-------------------------------------------------------------------
Η κριτική σου στο τέλος είναι και η πιο ουσιαστική.Είναι τελείως διαφορετικό να ζητάς ένα καλό καθηγητή και να το απαιτείς (με ευγενικό τρόπο όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα) και άλλο να βγαίνεις και να τον βρίζεις.Φυσικά και πρέπει να προσπαθήσετε ομαδικά για να έχετε έναν καλό καθηγητή σε μια κρίσιμη τάξη όπως η Γ΄Λυκείου (είναι και δικαιωμά σας) αλλά καταλαβαίνεις ότι στην ουσία εαν είναι τόσο αδιάφορος (όπως τον περιγράφεις) δεν λύνεται το πρόβλημα μεταφέροντάς τον σε μια άλλη τάξη όπου θα τον "υποστούν" κάποιοι άλλοι μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Όποιος το διαβάσει χαρά στο κουράγιο του....Αν τον ήξερα θα του έδινα 10 Ευρώ για την υπομονή του. Κατάφερα να γράψω πάλι περγαμηνή.Ελπίζω να μη σας κάνω να φορέσετε γυαλιά....

Υπομονή, με καφέ δίπλα και διαβάστε γιατί θα σας πάρει πολύ αλλά είναι να μην επιχειρηματολογήσω εγώ και να μην αντικρούσω...;):xixi:

Αχά. Αφού δεν έχουμε μεγάλη διαφορά ηλικίας λογικά το '84 γεννήθηκες άρα είσαι νέος καθηγητής (φρέσκος) αν μου επιτρέπεις. Άρα φίλε Βαγγέλη, ξέρω πως αυτό που έκανα με λίγα λόγια ήταν "κράξιμο" ενός καθηγητή. Συνήθως δεν αντιδρώ έτσι αλλά η πίεση που δεχόμαστε, το διάβασμα, η κακή ποιότητα της εκπαίδευσης, και όλο γενικά το άγχος των πανελληνίων που σε λίγο θα τις πανελλήνιες θα τις μεταμορφώσουμε σε θεά έτσι όπως κάνουμε, μάλλον ξέσπασα ή εκτονώθηκε όλο αυτό εδώ.
Αλλά ειδικά στα μαθηματικά δεν είχα ιδιαίτερα καλούς καθηγητές.Να φανταστείς ήταννα πάω θεωρητική αλλά μου άρεσαν τα μαθηματικά και η φυσική καθώς και οι αντίστιχες σχολές, αλλά στο Λύκειο ήρθα με κενά, με τον καθηγητή του Γυμνασίου.ΘΑ μου πεις θέλει και διάβασμα.Δε λέω ότι διάβασα όσο έπρεπε, αλλά ό,τι έκανα μόνος μου με την προσπάθειά μου δεν τα κατάφερνα. Κολλούσα ακρετά (δε θα ξεχάσω τις βρυσιές μυο πάνω στις ταυτότητες τις οποίες μαζί με την παραγοντοποίηση τις είχα σιχαθεί στη Γ ' Γυμνασίου).

Σαν να μην έφτανε το χάλι του γυμνασίου με τον καθηγητή που ήταν άρρωστος και κάναμε κενά, χωρίς το υπουργείο να νοιαστεί και αν στείλει καθηγητή, ερχόμενος στην Α'Λυκείου αλλάξαμε 5 μαθηματικούς μέσα σε 4 μήνες.Αν είναι ποτέ δυνατόν.Δεν κοροΪδεύω, δε λέω ψέματα.5 μαθηαμτικούς.Αλαλούμ.Δεν ξέραμε που μας πανε τα 4.Άλλλη μέθοδο ο ένας, άλλο τετράδιο ο άλλος, μισές ασκήεςι ο ένας και γενικά όταν αλλάζεις 500 μαθηματικούς δεν αντέχεις άλλο.Γίνεται μάθημα; πραγματικά;Σε ποια σοβαρή χώρα αλλάζουν 5 μαθηματικούς λες και είναι πασατέμπο.Πάει κι αυτή η χρονιά.Εκεί αν δεις κενά.Αμάν έκανα να τα καλύψω.Και όχι μόνο εγώ, αλλά όλοι οι συμμαθητές μου.Και εκεί είναι που χώθηκε η παραπαιδεία καθώς δεν ήθελα να πάω φροντιστήριο από την Α'Λυκείου.
Ο παράδεισος ήρθε στη Β'Λυκείου.Επιτέλους ένας μαθηματικός με όλη τη σημασία της λέξεως και ευτυχώς αυτόν είχαμε όλη τη χρονιά χωρίς να αλλάξουμε άλλον. Εκεί έμαθα και μαθηματικά.ΓΙ'αυτό ίσως και να υπερέβαλα στην περιγραφή μου, αλλά ήταν μια ανάσα από όλες τις αναποδιές του παρελθόντος!!!!:)
Καλά στην κατεύθυσνη είχα τον τελίτσα (αυτόν που έτσι όπως τον έβρυσα φοβάμαι μην τον έχει πατήσει αυτοκίνητο με τόσα που του έσυρα) εκεί άλλο δράμα.Άστο καλύτερα γιατί πάλι θα κατηγορηθώ ότι τον βρύζω στο διαδίκτυο και ότι υπερβάλω.Τουλάχιστον όμως Άλγεβρα είχα τον καλό.
Μετά από 1000 βάσανα με αυτό το μάθημα που λέγεται μαθηαμτικά έφθασα σαν καλό παιδάκι στην Γ΄Λυκείου. Λέω δε μπορεί να είναι τόσο χαζοί και να μας βάλουν τον τελίτσα (συγγνώμη αλλά μου έχει μέινει και τον αποκαλώ έτσι)! Ε ο τελίτσας κληρώθηκε και λέω έλεος. ΕΛΕΟΣ.Έλεος. ΜΕτά παό τόσο γκαβτεμιά στο μάθηαμ των μαθημτικών από το γυμνάσιο δεν αντέχεται άλλο.Και αυτή η συμπεριφορά μου χαρακτηρίζεται από όλους τους μαθητές.Γιατί αγανακτήσαμε με αυτά που μας έκαναν. Και το χειρότερο δίνουμε πανελλήνιες. Έχω άδικο; ΠΡαγματικά δηλαδή.ΑΝ πω όλα αυτά σε ένα σοβαρό άνθρωπο τί θα πει; Οτι διδασκόμαστε παιδεία;;; Βαρέθηκα πια.

Γι'αυτό και εκτονώθηκα τόσο πολύ.

Στο Γυμνάσιο αέρα κοπανιστό.Καρκίνο στα νεφρά είχε άρρωστος μάθημα τίποτα.
Στην Α' Λυκειίου 942409134-023 καθηγητές την ημέρα αλλάζαμε
Στη Γ΄Λυκείου τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου.

Δεν είμαι υπερβολικός σε όλα αυτά.Είναι αληθή γεγονότα, που έχουν το θράσσος να ονομάζουν Εθνική Παιδεία. Βαρεθήκαμε να πηγαίνουεμ σχολείο και να συμβαίνουν αυτά.Βαρεθήκαμε. ΚΑι έως τώρα δεν έιχαμε πει τίποτα.Το βουλώναμε και προχωράγαμε με τον κάθε περίεργο καθηγητή.(Ήμουν πολύ κομψός στην έκφραση δε δέχομαι κριτική χεχε :P).
Τώρα για διαγωνίσματα πανεπιστημίου ίσως δεν το έθεσα σωστά.Κάτι καλό τέλοσπάντων έχει κάνει.Περιττό κατά την άποψή μου και κακώς το έγραψα.

Όσο αφορά τώρα αυτό που λες να τον πάνε σε άλλο τμήμα και να τον υποστούμε εμείς, αυτό έχει συμβεί σε εμάς αγαπητέ Βαγγέλη. ΤΟ Τεχνολογική 1 έχει τον καλό μαθηαμτικό και τον καλό φυσικό του λυκείου.Και έφεραν σε μας μην πω. Θα πω περίεργους πάλι καθηγητές. Άρα εμείς τους υποστήκαμε. Και δεύτερον αν μεταφερθεί θα πάει σε τμήμα άλλης τάξης. Έχει διαοφρά Γ'Λυκείου με Α'. Εμείς δίνουμε πανελλήνιες. Δε χωρά κανένα λάθος.

Πραγματικά δηλαδή. Εσύ τι με συμβουλεύεις να κάνω; Ή μάλλον τι θα έκανες. Βαγγέλη δίνω πανελλήνιες φέτος, και ειδικά τα μαθηαμτικά δεν πρέπει να παίζεις με τέτοια. Δε λέω το διάβασμα θα σε σώσει, αλλά Βαγγέλη δε μπορώ να κάνω μάθημα με αυτόν.ΚΑι όχι μόνο εγώ, αλλά όλο το τμήμα. Δε γίνεται πώς να το πω. Μη μου πεις ότι δε σου είχε τύχει; Κακό είναι να ζητάω καλό καθηγητή ο οποίος θα μου παρέχει τα κατάλληλα εφόδια σε συνδυασμό πάτνα με την προσωπική προσπάθεια; Κακό είναι που θέλω να πετύχω τα όνειρά μου;
Και εν τέλει μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία βαρεθήκαμε να μη μιλάμε για τους καθηγητές που έχουμε, να το βουλώνουμε και να ανεχόμαστε.Και έφθασε επιτέλους η στιγμή, όπου θελουμε να πάμε στην υποδιευθύντρια με ευγενικό πάντα τρόπο και φυσικά διακριτικό (καμία σχέση με τον οχετό μου εδώ μέσα :'() και να παρακαλέσουμε ή να ρωτήσουμε εάν γίνεται να έχουμε τον Κύριο Τάδε για καθηγητή.

Ως δημοκρατικοί πολίτες (πςςς πού το έφθασα για να επιχειρηματολογίσω...), έχουμε το δικαίωμα όπως και το δικαίωμα στην εκπαίδευση να κάνουμε ένα αίτημα και να ρωτήσουμε γι'αυτή την αλλαγή.

Δηλαδή εσύ τι θα έκανες; Και δε μπορώ να καταλάβω που είναι το κακό; Και ξαναλέω δεν είναι από τις γνωστές παρεξηγήσεις μαθητών-καθηγητών είμαστε σχεδόν 18 ώστε να ξέρουμε και να αντιλαμβανόμαστε. Συνήθως μας λένε κοιμήσηδες-ότι έχουμε παθητική στάση-δε διεκδικούμε τίποτα-ότι πάμε σαν τα πρόβατα-αφήνουμε την τύχη μας στο κενό. Και μαι φορά είπαμε τα καημένα να διεκδικήσουμε τι; Την καλή ποιότητα παιδείας που πληρώνουμε ως φορολογούμενοι. Και ζητάμε έναν άλλο καθηγητή, εάν είναι εφικτόμε κομψό πάντα τρόπο.

Ξανατονίζω δεν είανι από τις παρεξηγημένες καταστάσεις. Δεν πάει άλλο. Δίνουμε φέτος και έχουμε ανάγκη από έναν ικανό καθηγητή για να επιτύχουμε.Μετά τρέχουεμ στα φορντιστήρια και λένε όλοι. Μα γιατί;;;;Να διαβάσουν.Λένε μετά. Εγώ αγαπητέ ΒΑγγέλη θα διαβάσω, αλλά τι πιθανότητες έχω εγώ από Τεχνολογική 2 και τι από το Τεχνολογική 1 ένας άλλος που κανονικά έχει καλούς καθηγητές;;; Μιλάμε για πανελλήνιες.. έτσι;

Βαρέθηκα να βαριούνται να κάνουνε μάθηαμ και εμείς να μη διεκδηκούμε. Αυτοί όταν δεν αποδίδουεμ και τεμπελιάζουμε μας αξιολογούν αρνητικά στη βαθμολογία (και έτσι πρέπει εφόσον δε δουλέψαμε).Δεν πρέπει να συμβεί και αυτό σε αυτούς;Δηλαδή το αντίθετο;

Ακούω τις απόψεις σου ή άλλων (τι θα ακούσω τώρα θέε μου...με βρήκες κόσμιο τουλάχιστον ή πάλι σαν τους Ζουλού έκανα;:jumpy::D . Με χιούμορ πάντα μην το παρεις προσωπικά)


Εάν έφθασες στο τέλος του τεαρτουργήματός μου (μυθιστόρημα λέγεται με τέτοια έκταση), είσαι άπαιχτος.Θα σας ψηφίσω για το Νόμπελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
----------------------------------------------------------------------------------
Αχά. Αφού δεν έχουμε μεγάλη διαφορά ηλικίας λογικά το '84 γεννήθηκες άρα είσαι νέος καθηγητής (φρέσκος) αν μου επιτρέπεις. Άρα φίλε Βαγγέλη, ξέρω πως αυτό που έκανα με λίγα λόγια ήταν "κράξιμο" ενός καθηγητή. Συνήθως δεν αντιδρώ έτσι αλλά η πίεση που δεχόμαστε, το διάβασμα, η κακή ποιότητα της εκπαίδευσης, και όλο γενικά το άγχος των πανελληνίων που σε λίγο θα τις πανελλήνιες θα τις μεταμορφώσουμε σε θεά έτσι όπως κάνουμε, μάλλον ξέσπασα ή εκτονώθηκε όλο αυτό εδώ.
----------------------------------------------------------------------------------
Στο πρώτο σχόλιο έπεσες μέσα :D
Για το άγχος κάνε λίγο γυμναστικούλα (π.χ στίβο) και πάρε και κάνα σάκο του μποξ βοηθάει.Όταν ήμουν στη θέση σου έκανα λίγο τρέξιμο 2-3 φορές τη βδομάδα.

---------------------------------------------------------------------
Σαν να μην έφτανε το χάλι του γυμνασίου με τον καθηγητή που ήταν άρρωστος και κάναμε κενά, χωρίς το υπουργείο να νοιαστεί και αν στείλει καθηγητή, ερχόμενος στην Α'Λυκείου αλλάξαμε 5 μαθηματικούς μέσα σε 4 μήνες.Αν είναι ποτέ δυνατόν.Δεν κοροΪδεύω, δε λέω ψέματα.5 μαθηαμτικούς.Αλαλούμ.Δεν ξέραμε που μας πανε τα 4.Άλλλη μέθοδο ο ένας, άλλο τετράδιο ο άλλος, μισές ασκήεςι ο ένας και γενικά όταν αλλάζεις 500 μαθηματικούς δεν αντέχεις άλλο.Γίνεται μάθημα; πραγματικά;Σε ποια σοβαρή χώρα αλλάζουν 5 μαθηματικούς λες και είναι πασατέμπο.Πάει κι αυτή η χρονιά.Εκεί αν δεις κενά.Αμάν έκανα να τα καλύψω.Και όχι μόνο εγώ, αλλά όλοι οι συμμαθητές μου.Και εκεί είναι που χώθηκε η παραπαιδεία καθώς δεν ήθελα να πάω φροντιστήριο από την Α'Λυκείου.
----------------------------------------------------------------------
Το αλαλούμ που μου περιγράφεις με τους μαθηματικούς δεν είναι αποκλειστική ευθύνη του υπουργείου αλλά του σχολείου & των γονέων που δεν πίεσαν για να βρεθεί μια λύση.

----------------------------------------------------------------------
Όσο αφορά τώρα αυτό που λες να τον πάνε σε άλλο τμήμα και να τον υποστούμε εμείς, αυτό έχει συμβεί σε εμάς αγαπητέ Βαγγέλη. ΤΟ Τεχνολογική 1 έχει τον καλό μαθηαμτικό και τον καλό φυσικό του λυκείου.Και έφεραν σε μας μην πω. Θα πω περίεργους πάλι καθηγητές. Άρα εμείς τους υποστήκαμε. Και δεύτερον αν μεταφερθεί θα πάει σε τμήμα άλλης τάξης. Έχει διαοφρά Γ'Λυκείου με Α'. Εμείς δίνουμε πανελλήνιες. Δε χωρά κανένα λάθος.
----------------------------------------------------------------------
Σίγουρα στην Γ΄Λυκείου πρέπει να έχετε καλούς καθηγητές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να στέλνουμε ότι περισσεύει στις μικρότερες τάξεις γιατί όπως εσύ αντιμετώπισες προβλήματα σε προηγούμενες χρονιές τα ίδια μπορεί να περάσουν και κάποιοι άλλοι.Στις μικρότερες τάξεις οι μαθητές πέρνουν βάσεις απαραίτητες για τις εξετάσεις που θα δώσουν αργότερα.Αυτό το γράφω γιατί καλό είναι να μην σκεφτόμαστε μόνο τον εαυτό μας (μην το πάρεις προσωπικά)

---------------------------------------------------------------------
Πραγματικά δηλαδή. Εσύ τι με συμβουλεύεις να κάνω; Ή μάλλον τι θα έκανες. Βαγγέλη δίνω πανελλήνιες φέτος, και ειδικά τα μαθηαμτικά δεν πρέπει να παίζεις με τέτοια. Δε λέω το διάβασμα θα σε σώσει, αλλά Βαγγέλη δε μπορώ να κάνω μάθημα με αυτόν.ΚΑι όχι μόνο εγώ, αλλά όλο το τμήμα. Δε γίνεται πώς να το πω. Μη μου πεις ότι δε σου είχε τύχει; Κακό είναι να ζητάω καλό καθηγητή ο οποίος θα μου παρέχει τα κατάλληλα εφόδια σε συνδυασμό πάτνα με την προσωπική προσπάθεια; Κακό είναι που θέλω να πετύχω τα όνειρά μου;
Και εν τέλει μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία βαρεθήκαμε να μη μιλάμε για τους καθηγητές που έχουμε, να το βουλώνουμε και να ανεχόμαστε.Και έφθασε επιτέλους η στιγμή, όπου θελουμε να πάμε στην υποδιευθύντρια με ευγενικό πάντα τρόπο και φυσικά διακριτικό (καμία σχέση με τον οχετό μου εδώ μέσα :'() και να παρακαλέσουμε ή να ρωτήσουμε εάν γίνεται να έχουμε τον Κύριο Τάδε για καθηγητή.
----------------------------------------------------------------------
Ανεξάρτητα από τι θα γίνει με την περίπτωση του καθηγητή πρέπει να είσαι φέτος "ρομποτ" δηλαδή δεν πρέπει οι όποιες αναποδιές υπάρχουν να σε εμποδίσουν από το να διατηρήσεις ένα πρόγραμμα στη προσωπική σου μελέτη.Πρέπει να ξέρεις ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι 90% (και ίσως παραπάνω) της προσωπικής σου δουλειάς και προετοιμασίας.Όλα τα υπόλοιπα οικογένεια, σχολείο , φροντιστήρια , ιδιαίτερα , καθηγητές κτλ. είναι το 10%.
Και δεν είναι κακό να θέλεις καλούς καθηγητές το αντίθετο θα έλεγα.

----------------------------------------------------------------------
Δηλαδή εσύ τι θα έκανες; Και δε μπορώ να καταλάβω που είναι το κακό; Και ξαναλέω δεν είναι από τις γνωστές παρεξηγήσεις μαθητών-καθηγητών είμαστε σχεδόν 18 ώστε να ξέρουμε και να αντιλαμβανόμαστε. Συνήθως μας λένε κοιμήσηδες-ότι έχουμε παθητική στάση-δε διεκδικούμε τίποτα-ότι πάμε σαν τα πρόβατα-αφήνουμε την τύχη μας στο κενό. Και μαι φορά είπαμε τα καημένα να διεκδικήσουμε τι; Την καλή ποιότητα παιδείας που πληρώνουμε ως φορολογούμενοι. Και ζητάμε έναν άλλο καθηγητή, εάν είναι εφικτόμε κομψό πάντα τρόπο.
---------------------------------------------------------------------
Έμμεσα την απάντηση την έχεις δώσει ο ίδιος , δηλ. θα βρείτε ομαδικά (και καταλαβαίνεις γιατί το λέω αυτό...) τον διευθυντή ή τον υποδιευθυντή(προτιμήστε εκείνον που είναι περισσότερο συνεργάσιμος) θα του εξηγήσετε το αίτημά σας με έμφαση στα πλεονεκτήματα του καθηγητή που θέλετε να έχετε (χωρίς να το παρακάνετε) και χωρίς να φτάσετε σε "καφρίλες" για τον άλλον και όλα είναι πιθανά.Αν και είναι δύσκολο να γίνουν τέτοιες αλλαγές αν υπάρχει θέληση και από τη μεριά του σχολείου νομίζω θα έχετε θετική κατάληξη.

----------------------------------------------------------------------
Ξανατονίζω δεν είανι από τις παρεξηγημένες καταστάσεις. Δεν πάει άλλο. Δίνουμε φέτος και έχουμε ανάγκη από έναν ικανό καθηγητή για να επιτύχουμε.Μετά τρέχουεμ στα φορντιστήρια και λένε όλοι. Μα γιατί;;;;Να διαβάσουν.Λένε μετά. Εγώ αγαπητέ ΒΑγγέλη θα διαβάσω, αλλά τι πιθανότητες έχω εγώ από Τεχνολογική 2 και τι από το Τεχνολογική 1 ένας άλλος που κανονικά έχει καλούς καθηγητές;;; Μιλάμε για πανελλήνιες.. έτσι;
----------------------------------------------------------------------
Μια άλλη πρόταση είναι τα δυο τμήματα να κάνουν μαζί στο συγκεκριμένο μάθημα.Βέβαια αυτό εξαρτάται από τον αριθμό των μαθητών και τις αίθουσες που έχετε. Σκεφτείτε το ...

----------------------------------------------------------------------
Εάν έφθασες στο τέλος του τεαρτουργήματός μου (μυθιστόρημα λέγεται με τέτοια έκταση), είσαι άπαιχτος.Θα σας ψηφίσω για το Νόμπελ.
----------------------------------------------------------------------
Κάθε πράγμα στη ώρα του;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Πραγματικός διάλογος ανάμεσα σε μαθητή Β Λυκείου και καθηγητή μαθήματος κατεύθυνσης:
_ Κύριε, εσάς θα έχουμε και του χρόνου στο μάθημα?
_ Τι λες ρε, θέλετε να καταστραφείτε? Νομίζεις ότι εγώ τα ξέρω?
Κάγκελο ο μαθητής. :P


Μεμονωμένο περιστατικό βέβαια αλλά τι να κάνουμε, υπάρχουν κι αυτά. Ο thanosmylo δεν ζητάει κάτι παράλογο. Θα ήταν καλό να υπάρχει αξιολόγηση, όμως στο άκουσμα της λέξης οι περισσότεροι βγάζουν σπυράκια. Το πρόβλημά τους δεν είναι ο τρόπος με τον οποίο θα γίνει, είναι η ίδια η αξιολόγηση σαν ιδέα και μόνο.

Είχα περάσει τα ίδια στη Φυσική όπου ένας καθηγητής έλυνε την κλασική άσκηση με το αυτοκίνητο που φρενάρει και μπροστά του είναι μια γριούλα που διασχίζει το δρόμο. Το ερώτημα είναι αν η γριούλα θα τη γλιτώσει. Από τους νόμους του Newton βρήκε την επιτάχυνση, η οποία προφανώς βγήκε αρνητική. Εφαρμόζοντας τους τύπους για την ομαλά επιβραδυνόμενη κίνηση αντικατέστησε την επιτάχυνση με αποτέλεσμα να του βγει ότι η γριούλα όχι μόνο δεν την γλίτωσε, αλλά το αυτοκίνητο (φρενάροντας πάντα) κατάφερε τελικά να αυξήσει την ταχύτητά του (!) και η γριούλα βέβαια μετατράπηκε σε χαλκομανία. Το πρόβλημα δεν είναι ότι έγινε λάθος στα πρόσημα, είναι ότι επειδή το αποτέλεσμα ήταν εμφανώς παράλογο έψαχνε επί 15 λεπτά να βρει πού είναι το λάθος. Αχ, για κάτι τέτοια μου λείπει το σχολείο. Είναι κάποιες αναμνήσεις που δεν σβήνουν παρά μόνο όταν πεθάνεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairh.c.p

Νεοφερμένος

Η Μαίρη Χ.Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αγαπητέ thanosmylo, επειδή ως μαθήτρια και με πολλές μεταθέσεις γνώρισα πολλούς (μα πολλούς) καθηγητές απ όλη την Ελλάδα, θα έρθω να συμφωνήσω πως για να γίνεις καθηγητής θέλει μαεστρία!.. Οι περισσότεροι είναι δημόσιοι υπάλληλοι ναι, δεν ενδιαφέρονται για το μαθητή αφού δεν έχουν λόγο να το κάνουν. Δεν τους ελέγχει κανείς. Είναι λογικό να κοιτάξουν να τελειώνουν ευχάριστα κ γρήγορα γρήγορα την ώρα τους, να γυρίσουν σπιτάκι τους να ξεκουραστούν. Εξ άλλου στο χάος ζούμε!..
Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου ως μαθητή, και δε θα έρθω να συμφωνήσω με το συνάδελφο vaggelis84 που αναφέρει πως "αυτός τουλάχιστον πήρε ένα πτυχίο".. Έχουμε γεμίσει ηλιθίους με πτυχία.. Και η σύγκριση μ έναν μαθητή Λυκείου, είναι απλά ατυχής και άτοπη..

Καλώς ή κακώς, τα περισσότερα παιδιά, χρειάζονται μια καθοδήγηση στο διάβασμά τους. Δε γεννιούνται όλοι ιδιοφυίες ώστε να μη χρειάζονται τον καλό καθηγητή στο σχολείο, και να αρκεί η προσωπική δουλειά του καθενός. Διαφορετικά, απλά δε θα είχαμε σχολεία..!..
Αυτό που γνώρισα ως μαθήτρια, το βλέπω εδώ και χρόνια και στα παιδιά που κάνω ιδιαίτερα. Κάποια φοβισμένα πως δε θα καταλάβουν τίποτα, λόγω του κακού καθηγητή στο σχολείο, άλλα αδιάφορα για το μάθημα ξανά λόγω του καθηγητή στο σχολείο..

Έναν καλό καθηγητή, τον γουστάρει ακόμα κι ο μαθητής που κάνει κοπάνες κάθε μέρα!.. Δεν είναι προνόμιο των αριστούχων αυτό..

Σχετικά με το θέμα σας, καλό θα είναι να μιλήσετε στο Λυκειάρχη. Είμαι σαφώς υπερ αυτού.

ΥΓ: Και ελπίζω να μην ακούτε καθηγητές που μιλάνε με... ποσοστά!.. Οι περισσότεροι δεν παίρνουν καν την ευθύνη των μαθημάτων τους.. Ο καθηγητής δεν είναι για να σου ανοίξει το μυαλό και να στα βάλει μέσα, αλλά να σου δείξει χίλιους δύο τρόπους εσένα μέχρι να βρεις τη λύση.. Αν είναι ανίκανος να σου διδάξει τον τρόπο... τότε ας σταματήσει να ρίχνει στους μαθητές την ευθύνη πως.. δε διαβάζουν!!!!!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Παιδιά δεν διάβασα αναλυτικά τα μηνύματα πού προηγήθκαν να πω την...αμαρτία μου.Γι αυτό θα πω κι εγώ γενικά πράγματα.
Πρέπει να πάψουμε όλοι μας να λειτουργούμε κρατώντας τη γνωστή συντεχνειακή ασπίδα πού μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό.Δηλαδή να λέμε άκριτα μην πυροβολείτε το συνάφι μας.
Ναί λοιπόν υπάρχουν καθηγητές με την Δ.Υ νοοτροπία καί στα τέτοια τους αν δεν μάθετε (ευτυχώς θα καλύψει την επιστημονική ανεπάρκειά τους ή την τεμπελιά τους το φρονιστήριο πιστεύουν, άρα έμμεσα κλέβουν το κράτος δηλαδή εσάς).
Υπάρχουν καί καθηγητές πού ενώ είναι νέοι καί έχουν την όρεξη να δουλέψουν δέχονται τα ειρωνικά σχόλια των συναδέλφων τους γιατί τούς χαλάνε την πιάτσα! Έχω απτό πράδειγμα γι αυτό, όταν συνάδελφος πήγε να διδάξει στην Κάρπαθο διορισμένος μέσω ΑΣΕΠ κανονικά.
Καί επειδή τα απογεύματα εκεί φαινόταν αιωνιότητα λόγω περιορισμένων δραστηριοτήτων, είπε ας μαζέψω όσα παιδιά θέλουν να τούς κάνω καμμιά δυο ώρες φροντιστήριο πάντα στο σχολείο καί πάντα χωρίς χρήματα καί με το σκεπτικό ότι δεν υπήρχε φροντιστήριο στην περιοχή καί τα παιδιά το ζητούσαν απεγνωσμένα.
Τι τού είπε φαντάζεστε το επόμενο πρωΐ στο σχολείο όπου τον περίμενε κιόλας μιά φιλόλογος από Θεσσαλονίκη καταγόμενη? Μα καλά είσαι τελείως μαλάκας!!!:lol::'(
Ναί έτσι ακριβώς ειπώθηκε χωρίς περιστροφές καί υπερβολές.Καί το πιστεύω ότι ειπώθηκε αυτό γιατί μού είπε ότι με τη συγκεκριμένη καθηγήτρια είχαν έρθει σε προστριβές από την πρώτη στιγμή, κοινώς είχαν προηγούμενα.Σού λέει ότι τώρα θα με υποχρεώσει με τον τρόπο αυτό να τούς κάνω φιλολογικά αλλιώς θα λένε ότι δεν είμαι καλή όσο αυτός!
Τέλος πάντων στην Ελλάδα ζούμε καί θέλω μόνο να σκεφτείτε κάτι όσοι ονειρεύεστε(?) να γίνετε εκπαιδευτικοί στο δημόσιο σχολείο. Σκεφτείτε τι λέτε τώρα, γιατί αν έστω καί μιά στιγμή πείτει τι καλά πού θα ήταν να γινόμουν καθηγητής εκεί, να έχω το καλοκαίρι όλο δικό μου συν ένα μήνα στις γιορτές μάλλον έχετε την ίδια νοοτροπία με αυτούς πού κατηγορείτε.Καί να απαιτείτε συνεχώς αύξηση μισθού καπελώνοντας έτσι άλλες κοινωνικές ομάδες πού παίρνουν με το ζόρι τον ένα μήνα διακοπών το χρόνο. Η επιλογή τού επαγγέλματος να γίνεται με βάσει την ξαπλώστρα δηλαδή.Κανείς δεν είναι τέλειος καί εξ άλλου ζούμε στην Ελλάδα τού βάλτου.Εγώ πιστέψτε με δεν κατηγορώ τόσο τον τεμπέλη αφού με την Δ.Υ νοοτροπία μεγάλωσαν γενιές καί γεννιές καί σκεφτείτε ότι σε άλλους τομείς όχι μόνο δεν δουλεύουν αλλά τα παίρνουν κιόλας χοντρά.
Λέω λοιπόν ότι δεν κατηγορώ τόσο τούς τεμπέληδες(ε! όλο καί κάποια στιγμή θα τούς έρθει η όρεξη γιά δουλειά:jumpy:) αλλά όμως κατηγορώ τον ανεπαρκή δάσκαλο.Καί φυσικά αναφέρομαι πάνω στο γνωστικό αντικείμενο.Δυστυχώς υπάρχουν γιά παράδειγμα μαθηματικοί πού αυτά πού κουβεντιάζετε και σας απασχολούν εδώ ποτέ δεν ενδιαφέρθηκαν να τα ξακαθαρίσουν οι ίδιο στο μυαλό τους είτε γιατί χώθηκαν από νωρίς στο σίγουρο δημόσιο, είτε εν τέλει λόγω επιστημονικής καθαρά ανικανότητας.Φανταστείτε τώρα να σας πέσει...λαχείο ένας δάσκαλος πού να είναι και μερικώς μόνο καταρτισμένος καί να τού αρέσει καί ο ύπνος.Γίνεται έτσι τροχοπέδη στα σχέδια πού κάνετε γιά το μέλλον.Είναι ο χαρακτηρισμός τού επικίνδυνου.Είναι να μη σού τύχει άρα εύλογα παραπονιούνται μερικά παιδιά.Δυστυχώς στο δημόσιο γενικώς δεν επιλέγεις από ποιόν θα μάθεις.Θα πω μόνο ότι δεν το συναντάς αυτό σε σοβαρούς φροντιστές όπου στο χώρο αυτό συναντάς μερικούς, πραγματικά.. μάγους!
Όλοι συμφωνούμε ότι ο ιδανικός δάσκαλος θα ήταν μιά μηχανή εργατικότητας με επιστημονικές δυνατότητες πού θα άγγιζαν το τέλειο με άριστη μεταδοτικότητα καί θα ήταν καί φίλος μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
LostG μιλάς και για μένα. Μόλις σήμερα πήρε το μάτι μου κι αυτό: https://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank16_9_08_1052.php
Είναι μια επιστολή διαμαρτυρίας της ΟΛΜΕ προς το υπουργείο. Εδώ είναι ένα απόσπασμα που μου έκανε εντύπωση (τα bold δεν είναι δικά μου, είναι του συντάκτη):

Ένα σημαντικότατο ζήτημα, που δεν μπορούμε να παραλείψουμε, είναι ότι η Υπουργική Απόφαση εισάγει την αξιολόγηση από την πίσω πόρτα στο σχολείο. Προβλέπει, συγκεκριμένα, τη συμπλήρωση τυποποιημένων εντύπων αξιολόγησης, ανώνυμα, από μαθητές/τριες και καθηγητές/τριες, ενώ παράλληλα απαιτείται να καταχωρίζονται ηλεκτρονικά και να εκτυπώνονται τα στοιχεία επίδοσης των μαθητών τόσο στις προαγωγικές εξετάσεις της Α΄ και της Β΄ Λυκείου όσο και στις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Το γεγονός αυτό παραπέμπει απευθείας στη λογική των μετρήσιμων δεικτών αξιολόγησης της σχολικής μονάδας και μάλιστα σε εθνική κλίμακα.

Δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή γιατί είναι κακό να εκφράζουν είτε ανώνυμα είτε επώνυμα οι μαθητές την άποψή τους για τους καθηγητές τους και να παρακολουθούνται οι επιδόσεις τους στις εξετάσεις? Και ποια θα ήταν η διαφορά αν αυτό γινόταν επώνυμα? :hmm:
Μεταξύ σοβαρού και αστείου, ας κάνω και τη δική μου πρόταση για την αξιολόγηση: Οι καθηγητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να γράφουν κι αυτοί πανελλαδικές κάθε χρόνο μαζί με τους μαθητές στο μάθημα της ειδικότητάς τους. Είμαι σίγουρος ότι η ΟΛΜΕ θα συμφωνούσε. Μπορεί να χάσουν τρεις ωρίτσες αλλά κατά τα άλλα δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. :D
Τέλος πάντων στην Ελλάδα ζούμε καί θέλω μόνο να σκεφτείτε κάτι όσοι ονειρεύεστε(?) να γίνετε εκπαιδευτικοί στο δημόσιο σχολείο. Σκεφτείτε τι λέτε τώρα, γιατί αν έστω καί μιά στιγμή πείτει τι καλά πού θα ήταν να γινόμουν καθηγητής εκεί, να έχω το καλοκαίρι όλο δικό μου συν ένα μήνα στις γιορτές μάλλον έχετε την ίδια νοοτροπία με αυτούς πού κατηγορείτε.Καί να απαιτείτε συνεχώς αύξηση μισθού καπελώνοντας έτσι άλλες κοινωνικές ομάδες πού παίρνουν με το ζόρι τον ένα μήνα διακοπών το χρόνο. Η επιλογή τού επαγγέλματος να γίνεται με βάσει την ξαπλώστρα δηλαδή.
Αυτό ξαναπές το. Αν είναι απλά κάποιοι να γκρινιάζουν για το ισχύον σύστημα αλλά να περιμένουν την πρώτη ευκαιρία για να γίνουν σαν αυτούς που κάποτε κατηγορούσαν, ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Για όσο μας συμφέρει, φωνάζουμε. Μετά, που μας συμφέρει το αντίθετο, πάλι φωνάζουμε. This is Greece. Δίκιο έχει αυτός που καταφέρνει να φωνάξει περισσότερο. Το τι λέει, δεν έχει και τόση σημασία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
EΕυχάριστηη συζήτησή μας από ότι βλέπω. Όσο αφορά το τελυταίο αν γινόμουν καθηγητής δεν υπήρψε περίπτωση να κάθομαι. Και δεν είναι ΄λόγια του αέρα και λόγι αεντυπωσιασμού; Και ξέρετε γιατί; Γιατί πρώτον έτυχε ευτυχώς να πέσω σε καθηγητές διαμάντια που αν γνόμουν καθηγητές θα ήθελα να τους μοιάσω και δεύτερον δε θα ήθελαν οι μαθητές μου να περάσουν αυτά που πέρασα εγώ με διάφορους εξυπνάκηδες καθηγητές...
Το άλλο πείρεγο είναι ότι μερικοί ενώ θέλουν να διδάξουν δεν ξέρουν πως. Αυτό είναι αρκετά σοβαρό κατά τη γνώμη μου...
Μακάρι να μπει η αξιολόγηση και να πάρουν πόδι όλοι οι άχρηστοι.(ας μου επιτραπεί ο όρος)...
Αυτό που πιο πολύ με στενοχωρεί όμως είναι ότι οι καθηγητές δεν καθοδηγούν όπως λέει και η λέξη καθηγητής. Και πολλές φορές δεν είναι κοντά σε εμάς...Αυτό ειδικά το υπουργείο θα 'πρεπε να το αλλάξει. Ευτυχώς όμως έχω τύχει σε καλούς καθηγητές που δεν πρόκειται να ξεχάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
τελικα με το θεματακι ολα οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αγαπητέ thanosmylo, επειδή ως μαθήτρια και με πολλές μεταθέσεις γνώρισα πολλούς (μα πολλούς) καθηγητές απ όλη την Ελλάδα, θα έρθω να συμφωνήσω πως για να γίνεις καθηγητής θέλει μαεστρία!.. Οι περισσότεροι είναι δημόσιοι υπάλληλοι ναι, δεν ενδιαφέρονται για το μαθητή αφού δεν έχουν λόγο να το κάνουν. Δεν τους ελέγχει κανείς. Είναι λογικό να κοιτάξουν να τελειώνουν ευχάριστα κ γρήγορα γρήγορα την ώρα τους, να γυρίσουν σπιτάκι τους να ξεκουραστούν. Εξ άλλου στο χάος ζούμε!..
Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου ως μαθητή, και δε θα έρθω να συμφωνήσω με το συνάδελφο vaggelis84 που αναφέρει πως "αυτός τουλάχιστον πήρε ένα πτυχίο".. Έχουμε γεμίσει ηλιθίους με πτυχία.. Και η σύγκριση μ έναν μαθητή Λυκείου, είναι απλά ατυχής και άτοπη..

Καλώς ή κακώς, τα περισσότερα παιδιά, χρειάζονται μια καθοδήγηση στο διάβασμά τους. Δε γεννιούνται όλοι ιδιοφυίες ώστε να μη χρειάζονται τον καλό καθηγητή στο σχολείο, και να αρκεί η προσωπική δουλειά του καθενός. Διαφορετικά, απλά δε θα είχαμε σχολεία..!..
Αυτό που γνώρισα ως μαθήτρια, το βλέπω εδώ και χρόνια και στα παιδιά που κάνω ιδιαίτερα. Κάποια φοβισμένα πως δε θα καταλάβουν τίποτα, λόγω του κακού καθηγητή στο σχολείο, άλλα αδιάφορα για το μάθημα ξανά λόγω του καθηγητή στο σχολείο..

Έναν καλό καθηγητή, τον γουστάρει ακόμα κι ο μαθητής που κάνει κοπάνες κάθε μέρα!.. Δεν είναι προνόμιο των αριστούχων αυτό..

Σχετικά με το θέμα σας, καλό θα είναι να μιλήσετε στο Λυκειάρχη. Είμαι σαφώς υπερ αυτού.

ΥΓ: Και ελπίζω να μην ακούτε καθηγητές που μιλάνε με... ποσοστά!.. Οι περισσότεροι δεν παίρνουν καν την ευθύνη των μαθημάτων τους.. Ο καθηγητής δεν είναι για να σου ανοίξει το μυαλό και να στα βάλει μέσα, αλλά να σου δείξει χίλιους δύο τρόπους εσένα μέχρι να βρεις τη λύση.. Αν είναι ανίκανος να σου διδάξει τον τρόπο... τότε ας σταματήσει να ρίχνει στους μαθητές την ευθύνη πως.. δε διαβάζουν!!!!!...
To εκλαμβάνω ως spam:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
στο σχολειο μου υπήρξε ένα ανάλογο περιστατικο πέρισυ ( κ για πολλα χρόνια πριν) τα παιδια έκαναν αποχη κ εν τλεει έδιωξαν το... αστερι απ το τμλήμα τους. δεν είμαι αρμοδια να πω πολλά ,γτ δν ξέρ καλα τν υπόθεση, αλλα ο Wolly k ο krystal ξέρουν κ μπορουν να σου πουν. η γνώμη μου: διεκδικήστε. το σχολειο ειναι μια γερη επαναληψη. δν αξίζει να χουμε ηλιθιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαράκι _ Κρήτη

Νεοφερμένος

Η Μαράκι _ Κρήτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! δεν εχω διαβασει ολα οσα εχετε γραψει...αλλα παρ'ολα αυτα θα ηθελα να πω κ εγω κατι.
κατ'αρχας να ξεκαθαρησω οτι εγω παω σε επα.λ. οπου ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα, κανουμε ομως την ιδια φυσικη και τα ιδια μαθηματικα. εγω προσωπικα απο τον μαθηματικο μας δεν εχω παραπονο, ο δε φυσικος.... ασ'τα να πανε... εκτος του οτι "τρεχει" στην υλη λες και τον κινυγαει κανεισ, αρνειται να ξηήσει κατι δευτερη φορα και εννοειται οτι δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβεις κατι απ'το μαθημα.
ενα μονο θα σας πω.τον ειχα ρωτησει για κατι που δεν καταλαβα και η απανηση του ξερετ ποια ηταν? μαθε τα παπαγαλια, δεν χρειαζεται να τα καταλαβεις. επιτρεπεται να στο πει αυτο καθηγητης??? και μαλιστα για πανελλήνιες?!?!?!
υπαρχουν βεβαια και χειροτερα, γιατι εκτος απ'τους καθηγητες, εχουμε και εναν διευθυντη μπαζο, στην κυριολεξία ομως!
εδω οι καθηγητες του σχολειου μας θελουν να κανουν καταληψη για να τον διωξουν... για φαντασου τι εχει να ακουσει αυτος στην μετέπειτα, οταν μαθευτει στον χωρο οτι τον πεταξαν εξω οι καθηγητες....
τελοσ παντων, μην σας κουραζω αλλο.
αυτα προς το παρων απο μενα.
bye! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
αν αρχισουμε να μιλαμε με παραδειγματα δε θα τεέιωσουμε ποτε.πρεπει να ανακαλυψουμε επιτελους τη ριζα του κακου.

γιατι οι πιο πολλοι καθηγητες ειναι κακοι καθηγητες? αυτο ειναι ειναι το ζητημα και χωρις να θελω να πω πολλα λεω οτι ειναι κακοι γιατι ειναι λαθος ο τροπος που μοιραζονται τα πτυχια.το προβλημα κατα τη γνωμη μου βρισκεται στην τροτοβαθμια εκπαιδευση και απο κει ξεκιναει και το κακο στα σχολεια.

οι πανελληνιες εξετασεις ειναι στημενες λαθος.οποιοι μας κυβερνουν το ξερουν αλλα δεν το αλλαζουν γιατι τους συμφερει αυτο το χαος.

ο λυκος χαιρεται στην αναμπουμπουλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top