Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
ναι, αλλα το αγχος και την υπευθηνοτητα (π.χ) ειναι πραγματα που τα επιλεγει το ατομο αναλογα με την ειδικοτητα που επιλεγει .. παρολο που ολες οι ειδικοτητες θελουν υπευθηνοτητα (αλιμονο!!) υπαρχουν καποιες που ειναι πιο χαλαρες σχετικα.. π.χ ο χειρουργος χρειαζεται μεγαλυτερη υπευθηνοτητα απο τον παιδιατρο. (οχι με τεραστια διαφορα βεβαια αλλα σχετικα μεγαλυτερη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bomberman13

Νεοφερμένος

Ο bomberman13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλησπέρα αλέκα συμφωνω με αυτα που γραφεις περι κακοπληρωμενων γιατρων ερχεσαι στο τσατ να το συζητησουμε καλυτερα?οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
ναι, αλλα το αγχος και την υπευθηνοτητα (π.χ) ειναι πραγματα που τα επιλεγει το ατομο αναλογα με την ειδικοτητα που επιλεγει .. παρολο που ολες οι ειδικοτητες θελουν υπευθηνοτητα (αλιμονο!!) υπαρχουν καποιες που ειναι πιο χαλαρες σχετικα.. π.χ ο χειρουργος χρειαζεται μεγαλυτερη υπευθηνοτητα απο τον παιδιατρο. (οχι με τεραστια διαφορα βεβαια αλλα σχετικα μεγαλυτερη)

Και καταλήγουμε πάλι στο ότι δεν ξέρεις αρκετά. Ο παιδίατρος είναι εξίσου υπεύθυνο με το χειρουργό. Δεν είναι όλα τα παιδάκια αψού και τέλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλο είναι να κάθεσαι να κάνεις αιμοληψίες κλπ και να τα κάνουν όλα τα μηχανήματα και άλλο να είσαι πάνω από τον ασθενή συνεχώς;)

Ναι σε αυτό συμφωνώ.Διαφορετικές ευθύνες η κάθε ειδικότητα και φυσικά είναι πιο ''ήρεμη'' δουλειά του μικροβιολόγου από αυτή του χειρούργου ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
παιδια να καταθεσω κι εγω την αποψη μου για την ιατρικη...απο προσωπικη πειρα (σπουδαζει ο αδερφος μου )γνωριζω οτι ειναι απο πολυ εως παρα πολυ δυσκολη και οτι το επαγγελμα ειναι υπερκορεσμενο ωστοσο αυτο δεν με εμποδιζει να θελω να περασω ο ιδιος ιατρικη κυριως οχι επειδη θελω να βοηθω τον κοσμο και τετοια αλλα επειδη ισως ειναι η μοναδικη σχολη που ακομη και τωρα δεν μπορει να μπει ο οποιοσδηποτε και πιστευω ειναι αρκετοι αυτοι που το επιλεγουν ετσι... τωρα οσοσν αφορα τα ατομα που θελουν να περασουν κουραγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Και καταλήγουμε πάλι στο ότι δεν ξέρεις αρκετά. Ο παιδίατρος είναι εξίσου υπεύθυνο με το χειρουργό. Δεν είναι όλα τα παιδάκια αψού και τέλος

το εχω δηλωσει εξ'αρχης αυτο (το οτι δεν ξερω αρκετα)...:P
απλα με ενδιαφερει τρομερα η ιατρικη και θελω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω σχετικα με αυτη..:D ναι οκοκ!! το ξερω οτι ειναι νωρις, αλλα γι'αυτο εχω και το μεγαλο καψιμο (=απαντηση σε ενα ποστ σου σχετικα με τα κομματα στα πανεπιστημια) :)χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
στα ΣΣΑΣ δε παιρνεις επιπλεον μορια απο τα αθληματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
στα ΣΣΑΣ δε παιρνεις επιπλεον μορια απο τα αθληματα;
Όχι τα αθλήματα δίνουν μόρια μόνο στα τεφαα.Στις στρατιωτικές σχολές απλώς πρέπει να πιάσεις το όρια για να τα περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Επειδή τυχαίνει να είμαι στο ίδιο πανεπιστημιακό ίδρυμα και πρόσφατα έκανα το μάθημα, κάτι τέτοιο δε χρειάζεται. Άλλωστε μάθημα διανυσμάτων δεν υπάρχει μέσα στη σχολή και μην περιμένεις να θυμάσαι τα ελάχιστα διανύσματα(τα οποία είναι στο επίπεδο και όχι στο χώρο) που διδάσκεσαι στη Β λυκείου, όταν θα μπεις στο πανεπιστήμιο.

Επειδή έχω αδερφό 6 έτος και εγώ στην Ιατρική και το βλέπω κι εγώ πως είναι τώρα, με την παπαγαλία είσαι οκ. Τίποτα άλλο δε χρειάζεται για να τελειώσεις τη σχολή. Αργότερα ίσως δυσκολευτείς, αλλά δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλοι καρδιολόγοι και παθολόγοι. Κάποιος πρέπει να γίνει και δερματολόγος:P

Ειδικά στα πρώτα εξάμηνα είναι θεωρία θεωρία και (τι πρωτότυπο!) θεωρία. Αργότερα μπαίνει και ελάχιστη πράξη, αλλά η θεωρία είναι αμετακίνητη. Επίσης, δεν ξέρω αν σου έχει πει για τους ατέρμονους καφέδες στα κυλικεία των νοσοκομείων μια και οι καθηγητές βαριούνται να κάνουν μάθημα ή δεν τους θέλουν στα πόδια τους.

Όπως είπαν και κάποιοι νωρίτερα, απομυθοποίησε την ιατρική, γιατί θα σοκαριστείς άσχημα με αυτό που θα αντικρύσεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Χαιρετώ τους μελλοντικούς ιατρους!:P

Λοιπον, μολις γραφτηκα στο forum με σκοπό να προσφερω και εγω το λιθαρακι μου στο να ξεκαθαρίσω λιγο τα πραγματα για την ιατρικη.:D

Ειμαι στο δευτερο ετος ιατρικής πατρών και πιθανοτατα να μην ειμαι και το πλεον καταλληλο ατομο να δωσει συμβουλες, αλλα θα προσπαθησω. Αυτο που εχω παρατηρησει στο νετ, ειναι οτι οσοι γραφουν τη γνώμη τους για αυτή τη σχολή σε μαθητές ή μελλοντικους πρωτοετείς βγάζουν μια κάποια αντιπαθεια. Βεβαια δεν ειδα τόση πολλη εδώ, αλλα πριν 2 χρονια που ανεμελα εψαχνα πληροφορίες για τη σχολη μου, είχα πάθει σοκ απο τη χολή που εβγαζαν οι περισσότεροι. Τι να πω, ισως σταθηκα ατυχη...


Οσον αφορά πρώτα αυτή τη διαμάχη που υπαρχει μεταξύ πολυτεχνικών σχολών και ιατρικής. Ειναι εντελώς άκυρη. Πριν μπουμε στις σχολες μας στα ίδια σχολεία δεν πηγαίναμε? Ποιος ανοητος πιστευει οτι οι πολυτεχνιτες είναι πιο εξυπνοι απο τους γιατρους ή το αντιστροφο? Την ιδια ευφυια εχουν ολοι κατα μεσο όρο, απλως οι μεν αξιοποιουν τη λογικη τους, και οι δε την ικανοτητα απομνημονευσης. Δεν σημαινει οτι στην ιατρικη οι φοιτητες ειναι χαζοι, μια χαρα θα τα πηγαιναν και σε μια πολυτεχνικη σχολη, απλως δεν την επελεξαν. Επισης η μνημη ειναι μερος της ευφυιας. ΟΧΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ να μαθει 5-6 βιβλια 400-500 σελιδων σε καθε εξαμηνο. Και ακομη περισσότερο χρειαζεται κριτικη ικανοτητα για να κρατησεις τα σημαντικα και να απορριψεις τις απειρα πολλες αχρηστες πληροφορίες.


Τωρα για το μεσο χρόνο αποφοίτησης νομιζω οτι οι πληροφορίες που δόθηκαν δεν ήταν απολυτα ακριβείς. Μονο στην αθηνα ο μεσος χρόνος αποφοίτησης ειναι 6-7 χρόνια στην ιατρικη, μιας και στο τελευταιο ετος εχουν 7 φορες εξετασεις το χρόνο, αρα ειναι λιγο δυσκολο να μην περασεις τα μαθηματα στο τελος με τοσες πολλες ευκαιριες. Στην πατρα στο τελευταιο ετος μονο 2 φορες το χρόνο δινουν, αρα αν κοπουν αυτες τις 2 εστω και σε 1 μαθημα, το πτυχιο παει μακρυα... Και νομιζω οτι οπως στην πατρα γίνεται και σε ολες τις υπολοιπες ιατρικες εκτος απο την αθηνα.


Επισης ξέρω οτι στη σχολη μου οι φοιτητες διαβαζουν οι περισσότεροι καθε μερα, κατι που σχεδον κανεις δεν κανει στις περισσότερες σχολες. Ναι, στην ιατρικη δεν υπαρχει η τελεια φοιτητικη ζωη που πολλοι απο εμας ονειρευομασταν στο λυκειο. Δεν λεω οτι πνιγομαστε κιολλας, μια χαρα εχει καποιος και ελευθερο χρόνο, αλλα το αιωνιο ξυσιμο απλως δεν υπαρχει. Ειναι σαν το λυκειο, απλως δεν υπαρχει το αγχος και τα φροντιστηρια. Δλδ εχεις την επιλογη εσυ να διαβασεις οσο θες.Η υλη ειναι απειρη, αν θες και ολη την ημερα μπορεις να διαβαζεις, αλλα προς θεου, θελουμε και λιγη καλοπεραση!(καλα αυτο ισχυει για ολες τις σχολες, αλλα στην ιατρικη ειδικα δεν περνας μαθημα στην εξεταστικη μονο με το "μυαλο" σου, θελει απειρο στρωσιμο)



Αυτο που έχω να πω ειναι οτι μεχρι στιγμης ειναι απολυτα ευχαριστημενη με τη σχολη μου!:) Ειναι πολυ ενδιαφέρουσα και δεν θα μπορουσα να φανταστω τον εαυτο μου πια καπου αλλου. Η κατασταση δεν ειναι τόσο δραματική όσο περιγραφουν καποιοι, οσο πιο πολυ το κυνηγησεις, τόσο πιο πολλά θα πάρεις. Μεχρι και το καθημερινο διαβασμα ειναι πολυ ευχάριστο.


Δεν θα πω οτι την ιατρικη την ειχα παιδικο καημο, διότι θα ήταν ψέμα. Μεχρι τη 2α λυκειου ηθελα να παω φαρμακευτικη, ακουγοντας απλως τους γονεις μου επειδη ήταν στρωμένη δουλειά. Στις αρχες της 3ης λυκειου μου ηρθε η φλασια ενα απογευμα και αλλαξα αποψη. Αρα δεν πολυειχα σκεφτει γιατι πηγα. Ο κυριος λόγος ήταν οτι εβρισκα απιστευτα ενδιαφερουσα την επιστημη αυτη και οτι οπως και να το κανουμε ειχε πρεστιζ. Θεωρουσα οτι οι βλακειες του στυλ "θελω να προσφερω στο συνανθρωπο" ήταν καθαρη υποκρισία.Οταν πηγα στη σχολη ομως και σκέφτηκα καλύτερα τα πραγματα, καταλαβα οτι πρόκειται για ενα επαγγελμα που σε γεμιζει ικανοποίηση καθε μέρα. Τελικα δεν ειναι τοσο μεγαλη υποκρισια να λεει καποιος οτι θελει και να βοηθησει το συνανθρωπο.^^


Μετα την αποφοίτηση ομως τα πραγματα δεν ειναι τόσο ρομαντικα. Οι αναμονες προφανως ειναι απειρες, οι μισθοι πενιχροι. Μονο αν εχεις καποιο στρωμενο ιατρειο απο γονεις μπορεις να πεις οτι εισαι εξασφαλισμενος οικονομικα. Αλλιως ή θα κουραστεις πολυ να εδραιωθεις ως ιδιωτης ή θα παιρνεις ενα μικρο μισθο(σε σχεση με τα χρονια που σου πηρε να γινεις γιατρος) σε καποιο νοσοκομειο.
Το εξωτερικο ειναι μια καλη λυση, αλλα προυποθετει οτι εισαι διατεθημενος να αφησεις πισω πατριδα, οικογενεια, σχεση, φιλους κλπ. Αυτο οι περισσότεροι δεν ειναι διατεθημενοι να το κανουν. Μπορει στα μικρα ετη να λεμε ο,τι θελουμε, αλλα ποτε δεν ξερεις πως θα σου ερθουν τα πραγματα.


Επισης στην ευρωπη ειδικοτητα ειναι λιγο δυσκολο να πεις οτι θα βρεις καποια καλη θέση, ειναι λιγο θεμα τυχης. Στην αμερικη ειναι πιο αξιοκρατικο το συστημα, διοτι για να σε παρουν δινεις εξετασεις και κοιτανε πιο αντικειμενικα κριτηρια. Ειναι αρκετα δυσκολο μεν, αλλα οχι ακατορθωτο.


Επειδη ομως πηρα φόρα, μαλλον πρεπει να σταματησω λιγο. Για οποιαδηποτε απορία έχετε, ειμαι προθυμη να την απαντησω!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
μπρααααβο pizza-dora!! τα λες πολυ ωραια!!

εγω ωστοσο, αυτο που θα ηθελα να ρωτησω (οχι μονο εσενα, αλλα γενικα) ειναι το εξης:

τι διαφορα εχει το μεταπτυχιακο απο την ειδικοτητα;;

νομιζω πως το μεταπτυχιακο γινεται μετα την ειδικοτητα..αλλα δεν ειμαι σιγουρη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Θα σου πω το απλούστερο:

Ένας πτυχιούχος ιατρικής που έχει μεταπτυχιακό τίτλο δεν μπορεί να συνταγογραφήσει φάρμακα. Ένας γιατρός που έχει κάνει ειδικότητα έχει αυτή τη δυνατότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Lol, μετα απο 2 χρόνια στη σχολη, μπορω να πω pil οτι αυτό δεν το ήξερα για τη συνταγογραφηση.:lol:

Γενικα η ειδικότητα είναι ενα απαραίτητο μερος της ιατρικης, σχεδον οσο απαραίτητες ειναι και οι σπουδες. Δλδ μετα την ειδικοτητα στην ουσια μπορεις να ασκησεις ουσιαστικα το επαγγελμα. Μεταπτυχιακο οπως υποδεικνυει και το ίδιο το όνομα, ειναι κάτι που κάνεις μετά το πτυχίο. Δεν ειναι και τοσο απαραίτητο, απλως συμμετεχεις σε κάποια ερευνα για κάποιο συγκεκριμενο ζητημα. Προφανως μαθαινεις περισσότερα πραγματα ετσι, αλλα τι να το κανεις με τοσες ειδικοτητες και υποειδικότητες?(προσωπικη αποψη)

Οι περισσότεροι κανουν μεταπτυχιακό όσο περιμενουν την ειδικότητα για να μην καθονται με σταυρωμενα τα χερια. Δλδ στην τελικη η ειδικότητα ειναι εκπαίδευση κυρίως σε πρακτικό επιπεδο(καλα εχει και το διαβασμα της, αλλα δεν ειναι το κυριο στοιχειο) και το μεταπτυχιακό ειναι έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Επίσης μεταπτυχιακό πριν την ειδικότητα κάνουν και αυτοί που θέλουν να μπουν στο πανεπιστήμιο ως επιστημονικοί συνεργάτες αρχικά, κι έπειτα ως λέκτορες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SophiCandel

Νεοφερμένος

Η SophiCandel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα! Βλεπω οτι ολοι εδω ειστε η φοιτητες η θελετε να περασετε ιατρικη. Επειδη λοιπον τα γνωριζετε αυτα τα θεματα, θα ηθελα αν γινεται την βοηθεια σας. Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση. Καποια στιγμη στο γυμνασιο το σκεφτηκα για ιατρικη αλλα θεωρησα τον εαυτο μου εκτος δυνατοτητων για να το καταφερω. Τωρα το εχω σκυλομετανιωσει. Σε 2 βδομαδες δινω και τωρα αποφασισα οτι δεν θεω να περασω την υπολοιπη ζωη μου διαβαζοντας ιστορικα βιβλια και κανοντας συζητησεις-αερολογιες. Ομως μ' αρεσει πραγματικα ενα επαγγελμα που να εχει σχεση και με την σκεψη (εννοω με την θεωρητικη της μορφη). Οποτε θα ηθελα κατι που να τα συνδιαζει: Ψυχιατρικη. Δυστυχως ολη την χρονια εχοντας στο μυαλο μου μια σχολη με βαση 15 δεν διαβαζα και για 20. Ημουν πιο χαλαρη. Κι αυτο το εχω σκυλομετανιωσει. Μπορω να δωσω του χρονου και να δωσω τα μαθηματα της θετικης κατευθυνσης ομως;;; Και επιπλεον, ειναι απανθρωπα δυσκολη η ιατρικη τα πρωτα 6 χρονια ή ειναι μονο φημες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μπορείς να δώσεις του χρόνου από θετική κατεύθυνση. Αλλά δεν θα έχεις προφορικούς βαθμούς, θα μετράει 100% ο γραπτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SophiCandel

Νεοφερμένος

Η SophiCandel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πλακα κανεις; Αυτο ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!! Οι προφορικοι μου δεν ειναι παρα μονο 18, 17 και 16 (ενταξει κατω απο το 16 δεν επεσα). Εαν μετρουσαν και εγραφα (λεμε τωρα) το 20 και το 19 που ειναι απαραιτητο για ιατρικη θα μου εριχναν τον βαθμο. Οποτε ΟΥΑΟΥ!!! Αλλα, για το αλλο θεμα, η ιατρικη τα πρωτα 6 χρονια χρειαζεται υπερανθρωπες ικανοτητες; Γιατι οι καθηγητες και οι συμμαθητες μου με εχουν κατατρομαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Χαχα, μπραβο Sophi, ειδες το φως το αληθινο και καταλαβες οτι η θεωρητικη είναι βαρετη!:D Παντως το γεγονος οτι μολις πριν λιγο συνειδητοποιησες οτι τελικα ηθελες να παρεις γενικότερα αλλη κατευθυνση στη ζωη σου είναι πολύ ενδιαφέρον! Οι περισσότεροι θα ελεγαν "δεν βαριεσαι! εχω 2 χρονια που ειμαι στην κατευθυνση αυτη. Καλη θα ειναι και η σχολη που θα περασω..."
Πολυ λαθος λογικη διότι ετσι θα επηρεαζαν ολη την υπολοιπη ζωη τους.

Αυτο που θες να κανεις δεν ειναι ακατορθωτο, απλως θελει διάβασμα πολυ, ισως και απο το καλοκαίρι(μιας και στη 2α λυκειου δεν ειχες μπει στο κλιμα, αφου εκανες τα αρχαια σου :P). Δλδ δεν παίζει το κλασσικό σενάριο όσων ξαναδίνουν που αραζουν μεχρι τα χριστουγεννα, πανε και λιγο στη σχολη τους να δούνε αν τους αρεσει, και μετα ξεκινανε διαβασμα. Πρεπει να βγάλεις ολη την υλη απο την αρχη. Αν δεν είχες κλίση στα μαθηματικα-φυσική, θα θέλει πολυ στρωσιμο, αλλα σιγουρα δεν ειναι ακατορθωτο.

Ενα πρωτο συμπερασμα που βγάζω απο τα λεγόμενά σου, είναι το οτι ισως εχεις υποτιμημένες τις δυνατότητές σου και ακους υπερβολικά τι λενε οι άλλοι. Τι παει να πει οτι ακουσες οτι ειναι πολυ δυσκολο να μπεις και να βγεις?:hmm: Προφανως και είναι, αλλα δεν ειναι μια σχολη που απαιτούνται μαθηματικές ικανότητες. Πολυ καλή ικανότητα απομνημονευσης χρειαζεται, κριτική ικανότητα και απειρη υπομονη για το ατελειωτο διαβασμα που θα επακολουθησει. Αν εχεις αυτα τα τρία θα τη βγάλεις τη σχολή. Ειναι μεν υπερβολικά δύσκολη, αλλα δεν χρειαζεται να είσαι einstein, μονο να είσαι αποφασισμένος να κάνεις θυσίες και να έχεις αυτοπειθαρχεία όσον αφορά το διάβασμα. Πώς είναι δυνατόν να εμπιστεύεσαι τα λεγομενα των αλλων(που οι περισσότεροι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ιδεα)? Εσύ πως είσαι σιγουρη ότι αυτοί που το λενε μπορουν να τα καταφερουν καλύτερα απο εσένα?

Εγω το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι αν μπορεις και διαβαζεις απειρες σελιδες και μπορεις να τις μαθαίνεις(και προφανως να τις καταλαβαινεις! καηκαμε αν παπαγαλιζει καποιος και παιζει με ζωες ανθρωπων μετα!), τότε μια χαρά είσαι. Αν πιστευεις οτι μπορεις να πας αρκετα καλα στη φυσικη και στα μαθηματικα στις πανελληνιες(μιλαμε για μεγαλες βαθμολογίες, do the math για να δεις ποσο), τότε αξίζει η προσπάθεια. Βιολογία και χημεία σχεδον μόνο αποστηθιση ειναι(οι ασκησεις στη χημεια αστειες ειναι μετα απο τόση επανάληψη στο σαββαλα :P). Μπαίνοντας στη σχολή μάλιστα είμαι σίγουρη ότι θα ανακαλύψεις και παρα πολλούς ακόμη ενδιαφέροντες κλάδους, και ισως να παρατησεις και την ιδεα της ψυχιατρικής.(σου το λεω γιατι και εγω αυτο ηθελα οταν μπήκα, αλλα τώρα πια είναι τελευταίο στη λιστα μου:D)

Προσεξε όμως, SOS!!!
Περα απο ολα αυτά τα ωραία, θελω να πιστεύω ότι έχεις επίγνωση της πραγματικότητας του ιατρικού κλάδου στη χώρα μας! Μετα τα 6 χρόνια σπουδές, αν μείνεις να κανεις ειδικότητα στην Ελλάδα πανω κάτω θα περιμενεις 5 χρόνια για να βρεις μόνο σειρα!Ο_Ο Οταν μπεις ειδικευόμενη θα παίρνεις μισθο πείνας 1000κατι ευρω(δλδ ουτε οικογένεια δεν θα μπορεις να κάνεις, και θα στιρίζεσαι πολυ στους γονεις σου για κανα "συμπληρωμα" :P). Η εκπαιδευση που θα λάβεις θα είναι κατωτάτου επιπέδου και αν δεν το κυνηγήσεις εσύ θα βγείς ανεπαρκής γιατρός.
Μετα την ειδικότητα θα κάνεις αρκετό καιρό να διοριστείς(παιζει πολύ το βυσμα) ή θα κουραστείς να εδραιωθεις ως ιδιώτης(αν και η ψυχιατρική μπορω να σου πω οτι ανθει ιδιαιτερα τωρα, μιας και υπαρχουν και πολυ περισσότεροι ασθενεις απο οτι φανταζεσαι και γενικα η ειδικότητα αυτη εχει πολυ λιγη ζητηση, αρα υπαρχουν και λιγοι). Μπορει να ανταμειφθεις για τον κόπο που έκανες για 15+ χρόνια, μπορεί και όχι. Εξαρταται απο την τύχη, τις ικανότητες και τις γνωριμίες που έχεις(ολα μετρανε).
Αν παλι πας στο εξωτερικό για να μην περιμενεις τοσα χρόνια αναμονης στην ειδικότητα και σιγουρα θα παίρνεις και μια χαρα μισθο και θα είσαι ανεξαρτητη, καλως. Αλλα για να καταφέρεις να πας εξωτερικό θελει απιστευτη δουλεια και θυσίες.



Αρα το τελικό συμπέρασμα είναι οτι σου προτείνω να προσπαθησεις να πας σε αυτη τη σχολή, υπο την προυπόθεση ότι σου αρεσει πααααααααααρα πολυ και είσαι διατεθημένη να θυσιάσεις πραγματα για αυτό. Οι θυσιες ξεκινανε απο μερικές εξοδους στη φοιτητική σου ζωη(τπτ το ιδιαιτερο, αν σου αρεσει η σχολη δεν το καταλαβαίνεις καν!), εως και την οικογενεια σου για καποια χρόνια αν φύγεις έξω. Αν μείνεις ελλάδα για ειδικότητα θα θυσιάσεις χρόνια απο τη ζωη σου στην αναμονή.
Στην τελική μπορει μετα απο ολα αυτά ο κόπος σου να αναγνωριστεί και να γίνεις μια καλή γιατρός που ευχαριστεί τους ασθενεις της και τον εαυτό της.

Δλδ σκεψου ξανα αν θελεις να κανεις τετοιο διαβημα, διότι πρεπει να το θελεις πολυ για να πετύχεις όχι μόνο την είσοδό σου στη σχολή, αλλα στον επαγγελματικό τομέα μετα τις σπουδές. Θα αντιμετωπισεις πολλες δυσκολιες, αλλα για εμενα προσωπικα αξίζει τον κόπο. Το τελευταιο πραγμα που εχω να σου επαναλαβω, είναι : σκέψου πολύ καλα αν το θελεις πραγματικά, δεν είναι κάτι καθόλου απλό. Αν είναι το ονειρικό σου επάγγελμα σιγουρα θα σε κάνει ευτυχισμένη και δεν θα μετανιώσεις ποτέ την επιλογή σου, αλλα αν δεν ειναι και τόσο, τότε ίσως μετανιώσεις κάποτε και δεν θα έχεις τη δυναμη να το κυνηγήσεις τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Παιδια μήπως γνωρίζει κανείς πώς γίνεται καποιος αθλητικος γιατρος??

Βασικα δεν ξερω αν υπαρχει τετοια ειδικοτητα στην Ελλαδα και εχω την εντυπωση οτι οι γιατροι που βλεπουμε στα γηπεσα δεν ειναι παρα ορθοπεδικοι οι οποιοι ετυχε να ασχολουνται με αυτο το αντικειμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αθλήατροι λέγονται αν δεν κάνω λάθος και είναι σαν τις ειδικότητες που είπες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top