Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Κατ'αρχάς, ας διευκρινίσω ότι είναι το πρώτο μου άρθρο σε αυτό το φόρουμ, στο οποίο και αποφάσισα να γραφτώ μόνο και μόνο μήπως πιάσει τόπο η αποκτηθείσα γνώση μου.

Πρώτον, ας ξεκαθαρίσω ότι ΕΙΜΑΙ φοιτητής ιατρικής.
Δεύτερον, ας ξεκαθαρίσω οτι ΕΙΜΑΙ στα Γιάννενα.
Και Τρίτον, ας συμπληρώσω ότι δεν είμαι ούτε 1ο, ούτε 2ο, ούτε 3ο, ΑΛΛΑ 5ο έτος...
:bye:


Ας πάρουμε κάποια πράγματα ως δεδομένα ::iagree:

- Η ιατρική συνδέεται συνειρμικά με τις λέξεις "ΚΥΡΟΣ" και "ΧΡΗΜΑ" - ισχύει-δεν-ισχύει είναι μια διαδεδομένη άποψη.

- Η ιατρική είναι μια επιλογή που στο άκουσμα και μόνο ικανοποιεί τους πάντες (τον μπαμπά, τη μαμά, τη θεία, το θείο, τον γείτονα, κ.ο.κ.)

- Αν ΔΕΝ υπήρχαν εισαγωγικές εξετάσεις και η επιλογή τμήματος ήταν- τινι τρόπω - "ελεύθερη", το 90% (οκ, ΙΣΩΣ λίγο χαμηλότερα) των ελλήνων μαθητών, θα διάλεγε κάποια ιατρική σχολή.

Τι ισχύει γενικά περί ιατρικών σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)

- Τα έτη σπουδών στις ιατρικές είναι 6 - υπολογίστε κατά μέσο όρο 7-8 χρόνια για να αποφοιτήσετε (ναι, ξέρω ξέρω... θα είστε όλοι ξεφτέρια και θα τελειώσετε στα 6)

- Μετά την ιατρική, και με το πτυχίο στο χέρι κάνεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα, και απλά περιμένεις... - από 3 (ιατροδικαστική) έως 8-9 χρόνια (παιδιατρική, ακτινολ., ωρλ) --- βέβαια, ξέρω πως ΟΛΟΙ θέλετε να πάτε στο εξωτερικό για ειδικότητα, ε? - μην στεναχωριέστε, και σαν φοιτητές με το ίδιο όνειρο θα μείνετε...

- Μετά την αναμονή, πας για ειδικότητα η οποία διαρκεί από 3 (ιατροδικαστική) έως 7 χρόνια (αγγειοχειρουργική)

- Το σύνολο των παραπάνω λοιπόν κυμαίνεται από 12 χρόνια (στην καλύτερη περίπτωση) έως 19-20 χρόνια (στην χειρότερη) -- τι σημαίνει αυτό? Στα 30-40 θα μπορείτε να δουλέψετε επιτέλους πάνω στο αντικείμενό σας -- τα προηγούμενα, ακόμη και ως πτυχιούχοι, στην καλύτερη περίπτωση να κάνετε αποτρίχωση στα Bodyline

Τι ισχύει κατά τη διάρκεια των σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω ΕΠΙΣΗΣ από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)

- Ξεκινάτε με ό,τι θεωρητικό μπορεί να βάλει ο νους σας. Σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις, από τον τίτλο και μόνο των μαθημάτων, νομίζετε πως "το χετε" : "Χημεία", "Βιολογία", "Βιοχημεία", ε? -- Αμ δε... Είναι μέχρι αποδείξεως του εναντίου

- Η συνέχεια περιλαμβάνει όλο και περισσότερο ιατρικά μαθήματα που στο 6ο και τελευταίο(?) έτος είναι : Παθολογία, Παιδιατρική, Γυναικολογία, Χειρουργική.

- Το διάβασμα το οποίο απαιτείται είναι σταδιακά αυξανόμενο.

- Ο τύπος διαβάσματος που απαιτείται ΣΕ ΟΛΑ τα μαθήματα είναι ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΗ (πώς ήταν η ιστορία στο λύκειο? ε, 20 φορές περισσότερο) -- Από το 5ο έτος και μετά π.χ., το να αποστηθίσεις (ΦΑΡΣΙ έτσι? χωρίς αστεία...) 50 σελίδες με βαρύγδουπες ιατρο-λογίες, κλπ σε 1-2 το πολύ 24ωρα, θεωρείται δεδομένο προσόν -- αν δεν το μπορείς, άρχισε να προσθέτεις μαθήματα από τώρα

- Η μέση "ύλη" κάθε μαθήματος είναι περίπου 1 2-κιλος τόμος - λάβε υπ' όψιν σου ότι τα θέματα στα οποία θα εξεταστείς δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα είναι και από τις 800 σελίδες που διάβασες... (ουυυπς...:P)

- Στα 1-2 πρώτα έτη υπάρχουν "εργαστήρια" - τα οποία είναι χάσιμο 2-6 ωρών η και παραπάνω εβδομαδιαίως χωρίς κανένα πρακτικό κέρδος.

- Από το 3ο έτος και μετά, μπαίνεις κλινική -- ρομπίτσα, στηθοσκοπιάκι, κλπ (ωραίο δεν ακούγεται -- να σου υπενθυμίσω όμως ότι οι "ωραίες εικόνες" που έχεις, είναι από το "grey's anatomy" κι ΟΧΙ από την πραγματικότητα)

Στην αρχή είναι μόνο 2-3 ώρες τη βδομάδα, σταδιακά αυξανόμενες, μεχρι που στο 6ο έτος, είσαι μέσα στο νοσοκομείο για 6 ώρες την ημέρα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (από τις 8 το πρωί), με μόνο διάλειμμα Χριστούγεννα και Πάσχα (καλοκαίρι, γιοκ!)

Στις κλινικές : :iagree:

- Θα πάρεις ΠΑΝΩ από 200 ιστορικά κατά μέσο όρο (- Πώς σάς λένε? - Πότε ήρθατε? - Τι πρόβλημα είχατε? -- στο τέλος βέβαια ΕΣΥ θα αποκτήσεις το πρόβλημα...)

- Θα δεις πράγματα που τα έβλεπες σε μικρή ηλικία και μετά είχες εφιάλτες για μια εβδομάδα

- Θα παρακολουθήσεις κατά μέσο όρο 4-5 νεκροτομές -- οι οποίες είναι πολύ πιο "hardcore" απ' όσο μπορείς να φανταστείς

- Θα παρακαλουθήσεις από τραχειοστομίες, γαστροστομιες, διασωληνωμένους, ανάπηρους μέχρι κωλονοσκοπήσεις, χειρουργεία, γεννήσεις, κλπ

- Θα πάρεις αιματάκι, θα σού πάρουν, θα κάνεις ενεσούλες, θα σού κάνουν... (κοτζάμ πειραματόζωο θα είσαι και μάλιστα με τη θέλησή σου -- τσάμπα θα πας νομίζεις???)

- Θα ξύνεσαι στο κυλικείο του νοσοκομείο άαααααπειρες ώρες

- Θα είσαι το έυκολο θήραμα κάθε ψωνισμένου ρομποφόρου και δη υψηλόβαθμου (βλέπε "καθηγητή", κλπ) ρομποφόρου, ο οποίος και θα έχει το δικαίωμα (?) να σε γελοιποιεί δημοσίως ακόμη κι αν δεν υπάρχει λόγος...

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ...:iagree:

ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ τι σημαίνει Π-Ρ-Α-Γ-Μ-Α-Τ-Ι-Κ-Α ιατρική και το θες ΔΙΑΚΑΩΣ -- πήγαινε δοκιμαστικά σε κανένα νοσοκομείο να δεις περί τίνος πρόκειται... Όταν το κάνεις αυτό, αν συνεχίσεις να καίγεσαι και να ΜΗΝ σε ενοχλούν τα παραπάνω... κάν'το...

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ - ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ!:nono:

Εγώ ποιός είμαι? Ένας υψηλόβαθμος ηλίθιος που στο 5ο έτος της ιατρική επιχειρεί μόλις να ξεφύγει από τον εφιάλτη και να κυνηγήσει το όνειρο που είχε πάντα : Computer Science...:(

Αγαπητέ 01010001 ,

(μπορεί και να μπέρδεψα τα ψηφία σου, sorry) -- αν σε προβληματίζει η σχολή από τώρα -- κι εγώ στα Γιάννενα είμαι -- και έχεις εναλλακτική, ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ -- μια μέρα μετά ίσως και να είναι πολύ αργά... ΘΥΜΗΣΟΥ ΜΕ!;)


Κοιτα,χωρις παρεξηγηση, αλλα τα περιγραφεις ολα πααρα πολυ τραγικα!!
Και για αυτο εχω καποιες αποριες γιατι εχω πορωση με την ιατρικη, και θελω να γινω γιατρος:iagree:

οταν λες οτι θα με το ευκολο θηραμα και το πειραματοζωο του καθε καθηγητη; τι εννοεις; εγω δηλαδη δεν μπορω να πω οχι,πρεπει να παω αναγκαστικα;

και σχετικα με τις νεκροτομιες θα ηθελα να μου πεις 2-3 πραγματα παραπανω (ποιος ο ρολος των φοιτητων, τι κανουν ακριβως, τι βλεπουν και αν ειναι υποχρεωτικη η συμμετοχη σε αυτα), γιατι πιο πολυ απ'ολα η νεκροτομια με φοβιζει!! ουτε τα πολλα χρονια, ουτε το πολυ διαβασμα

και στα εργαστηρια που λες πως γινονται στα πρωτα εξαμηνα.. τι γινεται ακριβως;

...αυτα..:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Κοιτα,χωρις παρεξηγηση, αλλα τα περιγραφεις ολα πααρα πολυ τραγικα!!
Και για αυτο εχω καποιες αποριες γιατι εχω πορωση με την ιατρικη, και θελω να γινω γιατρος:iagree:

οταν λες οτι θα με το ευκολο θηραμα και το πειραματοζωο του καθε καθηγητη; τι εννοεις; εγω δηλαδη δεν μπορω να πω οχι,πρεπει να παω αναγκαστικα;

και σχετικα με τις νεκροτομιες θα ηθελα να μου πεις 2-3 πραγματα παραπανω (ποιος ο ρολος των φοιτητων, τι κανουν ακριβως, τι βλεπουν και αν ειναι υποχρεωτικη η συμμετοχη σε αυτα), γιατι πιο πολυ απ'ολα η νεκροτομια με φοβιζει!! ουτε τα πολλα χρονια, ουτε το πολυ διαβασμα

και στα εργαστηρια που λες πως γινονται στα πρωτα εξαμηνα.. τι γινεται ακριβως;

...αυτα..:):no1:

Το πτώμα είναι υποχρεωτικό μάθημα.Οι φοιτητές απαντάνε σε ερωτήσεις και συμμετέχουν στο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Το πτώμα είναι υποχρεωτικό μάθημα.Οι φοιτητές απαντάνε σε ερωτήσεις και συμμετέχουν στο μάθημα.


υποχρεωτικο ε?? πφφφ

και οταν λες συμμετεχουυν;; το πιανουν δηλαδη το πτωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Το πτώμα προηγουμένως δεν ήταν ζωντανός άνθρωπος? Αν δε μάθεις τις βασικές λειτουργίες του και τα όργανα με αυτόν τον τρόπο, πώς θα τα μάθεις? Όσο για το αν το πιάνουν,εγω εχω δει φοιτητες να το κανουν.Του χρονου που θα κανω το μαθημα θα σου πω με σιγουρια αν το πιανουν η οχι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Το πτώμα προηγουμένως δεν ήταν ζωντανός άνθρωπος? Αν δε μάθεις τις βασικές λειτουργίες του και τα όργανα με αυτόν τον τρόπο, πώς θα τα μάθεις? Όσο για το αν το πιάνουν,εγω εχω δει φοιτητες να το κανουν.Του χρονου που θα κανω το μαθημα θα σου πω με σιγουρια αν το πιανουν η οχι:P


ναι! πως θα μαθεις?? δικιο εχεις! χαχα:lol:

και σε ποιο εξαμηνο το κανεις το μαθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
συμφωνώ πάντως με το Γιώργο για αυτήν την αντίληψη που έχει αναφερθεί και νωρίτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Τα κεντρικά πανεπιστήμεια είναι τα πιο άθλια απο πολλές απόψεις. Τα καλύτερα από ότι ξέρω είναι Γιάννενα και Κρήτη.
Αν φοβάσαι την νεκροτομία πως παθιάζεσαι με την Ιατρική; Μα εκεί είναι το ζουμί. Να πιάνεις του αλλουνού το κεφάλι να το κόβεις να το επεξεργάζεσαι να βλέπεις τα νεύρα κλπ κλπ. Αυτά είναι απο τα ωραία πράγματα της Ιατρικής:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Γιατί τόσο αρνητική στάση προς την Ιατρική;

Ναι, το επάγγελμα του γιατρού είναι κορεσμένο, αλλά ποιο δεν είναι στις μέρες μας; Ακόμη και τα παιδαγωγικά που ανέφερε κάποιος σε 5-6 χρόνια που θα έχει τελειώσει όποιος τώρα μπήκε στην αντίστοιχη σχολή μπορεί να έχουν κορεστεί. Κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την κατάσταση της αγοράς εργασίας στα επόμενα 4-12 χρόνια(ανάλογα με τη σχολή που ακολουθεί)...

Ναι, η κατάσταση δεν είναι ονειρική στη σχολή, τουλάχιστον στην Αθήνα όπου σπουδάζω το πρώτο έτος θυμίζει επέκταση του Λυκείου, με εξαίρεση το επιλεγόμενο Πρώτες Βοήθειες που έχει καθαρά ιατρικό χαρακτήρα, αλλά εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ποια σχολή ικανοποιεί τους εισαχθέντες της 100% απ' την αρχή;

Ναι, τα χρόνια είναι πολλά, αλλά απαραίτητα για να μάθεις τα περισσότερα απ' αυτά που θα χρειαστεί στη συνέχεια να εφαρμόσεις, αν κάποιος θεωρεί πώς σε 4-5 χρόνια μπορεί κανείς να έχει έστω και μια γενική ιδέα, των όσων χρειάζεται να γνωρίζει αυτός που θα τον χειρουργήσει ή θα του δώσει μια φαρμακευτική αγωγή, be my guest, εγώ το θεωρώ απίθανο...

Όπως κάθε σχολή η Ιατρική έχει και την καλή και την άσχημη πλευρά της, ας μην παίρνουμε λοιπόν μονόπλευρα τα πράγματα. Σε κάποιους από μας, που επιλέξαμε τη σχολή επειδή θέλουμε έστω να προσπαθήσουμε να συνεισφέουμε στο κοινωνικό σύνολο απ' τη μια, να έχουμε, έστω και μετά από αρκετά χρόνια, έναν αξιοπρεπή μισθό και να κάνουμε αυτό που μας αρέσει (και όχι λόγο γοήτρου ή επειδή κάποιος μας το υπέδειξε, προσωπικά οι γονείς μου ήθελαν να ασχοληθώ με τα οικονομικά, αν και ποτέ κανείς δε μου επέβαλε κάτι), η Ιατρική φαίνεται μια αρκετά καλή επιλογή και δείχνει να αξίζει την αναμονή, το διάβασμα και τις όποιες άλλες δυσκολίες.

Αν λοιπόν κάποιος έχει αποφασίσει πως θέλει ο ίδιος να γίνει γιατρός, πρέπει να είναι προετοιμασμένος και για το διάβασμα και για τις αναμονές αλλά και για την ικανοποίηση όταν τελειώσει κάποια στιγμή την ειδικότητα, πώς έφτασε στο στόχο του και μπορεί και να βοηθήσει το συνάνθρωπό του και να έχει καλώς εχόντων των πραγμάτων έναν αξιοπρεπή μισθό. Η κατάσταση λοιπόν δεν είναι τόσο τραγική, απλά όπως τα περισσότερα πράγματα στη ζωή, δεν είναι και ρόδινη...

Αυτό το περι αξιοπρεπούς μισθού δεν νομίζω να αληθεύει τόσο πολύ πάντως. Μάλλον κακοπληρωμένοι είναι οι έλληνες γιατροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
παιδιά, να σας ρωτησω,

η ιατρικη και η οδοντιατρικη σχολη αθηνας
βρισκονται και οι δυο στο ιδιο κτιριο,δηλαδη
στο καποδιστριακο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Όχι κουκλα, το καποδιστριακό δεν είναι ένα κτίριο. Η κάθε σχολή έχει το δικό της...άλλο η νομική, άλλο η φιλοσοφική κλπ... Τα οποία δεν βρίσκονται καν στην ίδια περιοχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
η ιατρικη και η οδοντιατρικη ,ομως, γειτνιάζουν. το ιδιο και στη θεσσαλονικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
υπαρχει καποιος που να ειναι αποφοιτος η να σπουδαζει στην ιατρικη και να ειναι ευχαριστημενος;; γιατι οι γνωμες που εχω διαβασει δεν ειναι και τοσο ενθαρρυντικες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Χθες που πήγα στο νοσοκομείο πάντως(εφημερία αδερφού) κατάλαβα γιατί οσοι είναι παθολόγοι και καρδιολόγοι και τους γνωρίζω, έχουν πάει έμφραγμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
γιατιιιιιι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Άγχος,stress,πολλές ώρες δουλειάς.Μόνο οι μικροβιολόγοι και οι δερματολόγοι κάθονται πιστεύω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
ε, ειναι hardcore επαγγελμα.. θελει κοτσια!! χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι παίζεις με ζωές ανθρώπων;)Και ότι ένα λάθος σου να σε στείλει φυλακή και τον άλλον να τον σκοτώσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
το ξερω αυτο, αλλα δεν εχω αρχισει ακομα να παιζω με τις ζωες,ετσι ωστε να το καταλαβω πληρως..ανυπομονω βεβαια χιχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άγχος,stress,πολλές ώρες δουλειάς.Μόνο οι μικροβιολόγοι και οι δερματολόγοι κάθονται πιστεύω:P

Έχω γνωστή και δεν κάθεται καθόλου.Βέβαια σίγουρα παίζει ρόλο η πελατεία κι αυτή κάθε μέρα πνίγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Άλλο είναι να κάθεσαι να κάνεις αιμοληψίες κλπ και να τα κάνουν όλα τα μηχανήματα και άλλο να είσαι πάνω από τον ασθενή συνεχώς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top