Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι το εύκολα και το δύσκολα είναι σε bold:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Λοιπόν, σαν φιλόδοξη μέλλουσα φοιτήτρια ιατρικής (ελπίζω τουλάχιστον) κι εγώ, θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις... φυσικά δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε την υπομονή να ψάξω 52 σελίδες μήπως κάποιες έχουν ήδη αναφερθεί, οπότε με συγχωρείτε αν επαναλαμβάνω κάτι...

Πρώτον θέλω να μάθω για τα μαθήματα που θα έχω να αντιμέτωπίσω, τουλάχιστον την πρώτη χρονιά που σίγουρα θα είμαι όχι απλά ψαρι, βράγχια θα βγάλω:P... ξέρω ότι με κάποια μαθήματα ερχόμαστε σε επαφή απο το σχολείο ακόμη... μαθηματικά, φυσική, χημεία (δεν ξέρω αν έχει άλλο)... είναι πιο εύκολα/δύσκολα απο του σχολείου? τα άλλα μαθήματα πως είναι?

δεύτερον, λένε ότι τα πανεπιστήμια ποτέ δεν είναι ίδια... ισχύει αυτό? αν ναι, πιο είναι το καλύτερο απο τα 7 της Ελλάδας?

και τρίτον, μήπως έχετε ιδέα γιατί όποτε κάποιος γιατρός ακούει ότι ένας έφηβος θέλει να γίνει γιατρός κατσουφιάζει και λέει ότι δεν προτείνει αυτή την επιλογή? Μάλιστα κάποιος μου είπε καλύτερα να βρω έναν πλούσιο ηλικιωμένο να παντρευτώ παρά να γίνω γιατρός...:P


1) Τα μαθήματα είναι εντελώς διαφορετικά από του σχολείου.
Πχ
-η φυσιολογία. Είναι συνδυασμός φυσικής, βιοχημείας, ανατομίας.
-η ανατομία. Όταν έχεις ένα οστό, πχ, και σε 10 εκατοστά βρίσκεις 20 μορφώματα τα οποία πρέπει να μάθεις, αυτό ενέχει υψηλό βαθμό δυσκολίας.
Οι μαθησιακές σου δυνατότητες χρειάζονται να αυξηθούν ως φοιτήτρια ιατρικής, κινητοποιείσαι πολύ περισσότερο σε σχέση με το σχολείο. Η γνώση είναι σφαιρική, απαιτεί συνδυαστική ικανότητα.

2) ήσσονος σημασίας.

3) Οι θυσίες είναι πολλές. Θα το διαπιστώσεις εκ των υστέρων. Κάνοντας απολογισμό, θα δεις ότι θα έχεις δώσει περισσότερα από αυτά που θα πάρεις, τα οποία είναι αρκετά, οπότε λαμβάνεις ικανοποίηση σχετικά με τη δαπάνη χρόνου, κόπου και ψυχικού αποθέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά... :)

Ουφ, αγχωθηκα τώρα... δεν πειράζει θα μου περάσει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpitt

Νεοφερμένος

Ο blackpitt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Υπάρχουν στο φόρουμ φοιτητές ιατρικής της Κρήτης? Θα θελα πολύ να μιλήσω μαζί τους. Πέρασα ιατρική στην Κρήτη και θα πάω για σπουδές το 2011...(είμαι Κύπριος και πρέπει πρώτα να κάνω τη θητεία μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
βεβαιως.νομιζω prototype τον ελεγαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ολη η οικογενεια μου αποτελειται απο γιατρους...και εγω αυτο θελω (πολυ και παθιασμενα).
απ'οτι μου λενε ειναι δυσκολα μονο στις εξετασεις του πανεπ/μιου που γραφεις ενα καρο μαθηματα. αν το αγαπατε οπως εγω αξιζει!!!!! μην τρομαζετε απ'το διαβασμα....και μην πιστευετε οτι τρελενεσαι στο χρημα!!!! επισης αμα εχετε σκοπο να γινετε γιατροι που θα δουλευουν στο δημοσιο για 1400 ευρω δεν λεει!!!! κριμα τοσο διαβασμα και ορεξη!!!! εγω παντως αν καταφερω να περασω και βγαλω και τη σχολη (ειδικοτητες κ.τ.λ) θα ασχοληθω με το ελευθερο επαγγελμα (ιατρειο). αυτα κατα τη δικη μου αποψη....

συμφωνώ ως προς τα χρήματα, με δυό γονείς γιατρούς πάντα με θεωσούσαν ''οικονομικά πολύύύ άνετη'', στην πραγματικότητα ήμουν στη ίδια μοίρα με παιδιά που ο μπαμπάς τους είχε μαγαζί και η μάνα τους έκανε οικιακά... νομίζω είναι πολύ αστοχο να ασχοληθείς με τον κλάδο ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΛΕΦΤΑ!! γίνε καλύτερα οικονομολόγος άμα γουστάρεις τόσο το χρήμα, ο γιατρός παιδιά αν η γριά πεθαίνει και την παρατήσει στη μοίρα της επειδή δεν έχει δυνατότητα να τον πληρώσει είναι φτηνός και κάτι δεν πάει καλά εδώ...συγκεκριμένα γιατρός δημοσίου σε θέση επιμελητή παίρνει 1500 χωρίς εφημερίες και στα μεγάλα κέφια πιάνει (με ξεκόλωμα) 1700-2000, ο διευθυντής 2500 με 3000 μάξιμουμ και με εφημερίες. Τώρα ο ελέυθερος αντιμετωπίζει ίδιες δυσκολίες με ον μαγαζάτορα, δλδ από ψίχουλα τον ένα μήνα μέχρι 3000-3500 τον άλλον (και εφόσον δεν έχει κάνει όνομα ακόμα) , βέβαια τα έσοδα εξαρτώνται κι από τη φύση της ειδικότητας ...αυτά από μένα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ωχ τώρα θα σε περιλάβει ο blacksheep θα δεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
συμφωνώ ως προς τα χρήματα, με δυό γονείς γιατρούς πάντα με θεωσούσαν ''οικονομικά πολύύύ άνετη'', στην πραγματικότητα ήμουν στη ίδια μοίρα με παιδιά που ο μπαμπάς τους είχε μαγαζί και η μάνα τους έκανε οικιακά... νομίζω είναι πολύ αστοχο να ασχοληθείς με τον κλάδο ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΛΕΦΤΑ!! γίνε καλύτερα οικονομολόγος άμα γουστάρεις τόσο το χρήμα, ο γιατρός παιδιά αν η γριά πεθαίνει και την παρατήσει στη μοίρα της επειδή δεν έχει δυνατότητα να τον πληρώσει είναι φτηνός και κάτι δεν πάει καλά εδώ...συγκεκριμένα γιατρός δημοσίου σε θέση επιμελητή παίρνει 1500 χωρίς εφημερίες και στα μεγάλα κέφια πιάνει (με ξεκόλωμα) 1700-2000, ο διευθυντής 2500 με 3000 μάξιμουμ και με εφημερίες. Τώρα ο ελέυθερος αντιμετωπίζει ίδιες δυσκολίες με ον μαγαζάτορα, δλδ από ψίχουλα τον ένα μήνα μέχρι 3000-3500 τον άλλον (και εφόσον δεν έχει κάνει όνομα ακόμα) , βέβαια τα έσοδα εξαρτώνται κι από τη φύση της ειδικότητας ...αυτά από μένα!!

ετσι οπως τα λες ,με κανεις να μ αρεσει περισσοτερο το επαγγελμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
αν ειλικρινα τη βρισκεις καντο, ειναι για σενα, διαφορετικά κάποια στιγμή της ζωής σου θα κουραστεις και ισως να σου φανει ματαιη ολη αυτή η προσπαθεια. Η μαμά μου (χειρουργός που το 'χε ονειρο απο μικρο παιδί να παει στους γιατρους χωρις συνορα και ειλικρινα απογοητευθηκε που ο δρομος την εβγαλε σε μια συμβατικη ζωη γραφειου , αντε και κλινικων) μού ειπε καποια στιγμη 'η ζωη ειναι μικρη για να κανεις ιατρικη, το καταλαβα στα 45 μου οταν ειδα ποσα πραματα εχασα απο τη δικια μου ζωη και ποσα λιγα τελικα εκανα για τους αλλους (απο αποψη προσφορας)'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
'η ζωη ειναι μικρη για να κανεις ιατρικη, το καταλαβα στα 45 μου οταν ειδα ποσα πραματα εχασα απο τη δικια μου ζωη και ποσα λιγα τελικα εκανα για τους αλλους (απο αποψη προσφορας)'


Πωωωωω τέλειο αυτό που είπε πολύ μου άρεσε!!:no1:

Και εγω ιατρική θέλω βασικά και μάλιστα στα Γιάννενα αλλά έχω καιρό ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
αν ειλικρινα τη βρισκεις καντο, ειναι για σενα, διαφορετικά κάποια στιγμή της ζωής σου θα κουραστεις και ισως να σου φανει ματαιη ολη αυτή η προσπαθεια. Η μαμά μου (χειρουργός που το 'χε ονειρο απο μικρο παιδί να παει στους γιατρους χωρις συνορα και ειλικρινα απογοητευθηκε που ο δρομος την εβγαλε σε μια συμβατικη ζωη γραφειου , αντε και κλινικων) μού ειπε καποια στιγμη 'η ζωη ειναι μικρη για να κανεις ιατρικη, το καταλαβα στα 45 μου οταν ειδα ποσα πραματα εχασα απο τη δικια μου ζωη και ποσα λιγα τελικα εκανα για τους αλλους (απο αποψη προσφορας)'

οκ ευχαριστω για τις πληροφοριες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aν μπορείς και θέλεις να δουλέψεις σε μεγάλα νοσοκομεία(Αθήνα ή Θεσσαλονίκη εννοώντας) μόνο συμβατική δεν είναι η ζωή του χειρούργου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από την εντιμότητα του καθενός.
Α,και να σε πληροφορήσω πως υπάρχουν πολλοί ασθενείς από αυτές τις δύο πόλεις που ανέφερες οι οποίοι χειρουργούνται σε επαρχιακές πόλεις.Συχνά ένα επαρχιακό νοσοκομείο μπορεί να είναι καλύτερο,οι γιατροί του πιο έμπειροι,και οι κάτοικοι της πόλης αυτής λιγότερο τοπικιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι ε;Ξες εσύ δηλαδή άτομα από Αθήνα και Θεσσαλονίκη που προτιμούν να χειρουργηθούν στην Λάρισα ή στο Βόλο ή κάπου αλλού τέλος πάντων;Γιατί εγώ δεν ξέρω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ξέρω.Αυτή η νοοτροπία που περιγράφεις αναφάρεται σε μια Ελλάδα προηγούμενων δεκαετιών.Πλέον και η επαρχία,όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται,έχει αναπτυχθεί.Σε όλες τις πόλεις στις οποίες υπάρχουν πανεπιστημιακά νοσοκομεία υπάχρουν και σημαντικοί γιατροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ωραία μπράβο λοιπόν.Μπορείς να μου πεις Χρήστο από ποια πόλη ήταν το παράδειγμα που ξες και πο χειρουργήθηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Xαλάρωσε λίγο,που σου θίξαμε τη Θεσσαλονίκη και κάτι έγινε,γιατί εκεί είναι το πρόβλημά σου.Είμαι σε θέση να γνωρίζω 2-3 πράγματα περισσότερα από εσένα όσον αφορά το θέμα ιατρική και το πώς έχουν τα πράγματα σήμερα,όπως και εσύ γνωρίζεις περισσότερα από εμένα σε κάποιο άλλο θέμα.
Παράδειγμα δεν πρόκειται να πω,για ευνόητους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
First one δεν ξες τι ξέρω.:)
Δευτερευόντως εγώ παραπάνω δε μίλησα για το που είναι καλύτερα νοσοκομεία αλλά για το πόσο συμβατική ζωή κάνουν οι χειρούργοι σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη όπου σαφέστατα υπάρχει μεγαλύτερη πίεση και άγχος(όχι μόνο στο συγκεκριμένο επάγγελμα).

Και με τη λογική ότι θίγεις την πόλη μου.Δεν θίγεις κάτι γιατί βλέπεις ότι βάζω και την Αθήνα στο ίδιο τσουβάλι.Με την ίδια λογική αν πω κάτι εγώ για το Ηράκλειο εσύ θα θιχτείς;Ναι με τη λογική της απάντησης σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
όταν μίλησα για συμβατική ζωή δεν εννοούσα κάθομαι και τα ξύνω...προς θεου!! αλλά π.χ. για τη μάνα μου που έχει καμιά 15αριά χρόνια στη χειρουργική και έχει κάνει απειρες επεμβάσεις, όπως και ο κάθε μέσος χειρουργός άλλωστε, πλέον καταντάει να κάνει μια ΄''ρουτινιάρικη και συμβατική ζωή'' με το αναμενόμενο πάντα αγχος (λόγω ευθυνών) που βαραίνει το γιατρό. Αλλά και πάλι αυτό το άγχος και την ευθύνη που τόσο σας εξιτάρει πολλούς, θα πρέπει να τα δείτε πιο συνειδητοποιημένα και υπεύθυνα και ΟΧΙ από την οπτική του ''grey's anatomy''. Δεν είναι όλα τόσο ρόδινα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top