Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ αναρωτιέμαι αν είναι τόσο λογικό να φας τόσα χρόνια για ειδικότητα κοινωνικής ιατρικής εφόσον είναι μια πολιτική κυριως(έτσι νομίζω) δουλειά:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτο το θεμα ειναι πραγματικα πολυ χρησιμο που το διαβασα αλλα και παλι να πω την αληθεια δεν με ηρεμησε!ειμαι μαθητης του 19+ (οχι ομως αισταιν αλλα λογω σωστου διαβασματος,οργανωσης αλλα εχω και την καλοπεραση μου οταν πρεπει-εξου και το 19 και οχι 20 ) και παλι ακριβως επειδη δεν ειμαι διανοια πολυ φοβαμαι οτι του χρονου για μενα η ιατρικη θα ειναι απιαστο ονειρο στις πανελληνιες (καποιο 4ο θεμα δεν θα το λυσω )!!βεβαια δεν θα πεθανω κιολας αλλα κακα τα ψεματα ειναι η μια απο τις 2 επιστημες που με ελκυουν (η αλλη ειναι η φυσικη)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
6 χρόνια είναι και για να κάνεις ειδικότητα πρέπει να κάνιες 6 μήνες αγροτικό σε ένα χωριό.Πας κι εξετάζεις δηλαδή.
Το αγροτικό δεν είναι υποχρεωτικό πλέον για να πάρεις ειδικότητα.Και δεν είναι 6 μήνες αλλά ένα χρόνο(κάνει η αδερφή μου τώρα και το ξέρω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Παλιά ήταν ένα χρόνο,τώρα είναι 6 μήνες.Και το αγροτικό είναι υποχρεωτικό για να προσληφθείς στο δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Παλιά ήταν ένα χρόνο,τώρα είναι 6 μήνες.Και το αγροτικό είναι υποχρεωτικό για να προσληφθείς στο δημόσιο.
Σου λέω ότι τώρα κάνει η αδερφή μου αγροτικό και είναι 1 χρόνο.Εκτός αν αναφέρεσαι σε άγονο αγροτικό οπότε εκεί δεν ξέρω τί παίζει.Και τί δημόσιο μου λες?Οι περισσότεροι γιατροί απλά έχουν ιατρείο και το αγροτικό θεωρείται έξτρα στο βιογραφικό τους.Αυτό είναι όλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostantinosal

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Συμβουλές για το διάβασμα που? Στην σχολή?

Πληροφορίες για τη σχολή μπορείς ίσως να βρείς στο greekmeds.gr αλλά να ξέρεις ότι μεγάλο ποσοστό όσων είναι εκεί είναι κομπλεξικοί :p

Uh.. τι θες να μάθεις συγκεκριμένα :S ?
συμφωνω.... μια ωρα να κατσεις εκει μεσα σε πιανει μαυρη απελπισια.παντως εχει πολλες πληροφοριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Aπελπισία σε πιάνει αμα είσαι ακόμη μαθητης και δεν εχεις συνηθίσεις την κατασταση.
Αν ομως ριξεις μια αρκετα ολοκληρωμενη ματια θα δεις οτι δεν ειναι ολοι έτσι.

Γενικά απαισιοδοξες απαντησεις θα λαβεις αν πας και ανοιξεις thread του τυπου "να παω ιατρικη ή όχι?" κλπ. Το μεσο μελος εκει βαριεται να απαντησει κανονικα διοτι υπαρχουν αλλα 435345 ιδια threads και το θεμα εχει καταντησει κουραστικο. Κατα τα αλλα σε κανονικες συζητησεις θα δει καποιος οτι δεν ειναι και τοσο μαυρα τα πραγματα. Αντιθετως υπαρχουν πολλά άτομα που έχουν προσφέρει τεράστια βοηθεια με τις πληροφορίες που δίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ακόμα και οι παθιασμένοι , με τον καιρό βλέποντας την Ελληνική παρακμιακή πραγματικότητα, την καιροσκοπία, τους φοιτητοπατέρες να περνάνε τα μαθήματα χωρίς διάβασμα, να παίρνουν θέση ΔΕΠ χωρίς προσόντα, να γίνονται αγγειοχειρούργοι επειδή έχουν σύζυγο προθυπουργό :xixi:,τους ΔΙΚΑΤΣΑδες να έρχονται απο χώρες πρωην ανατολικού μπλοκ με ελάχιστες γνώσεις και να γίνονται επιμελητές, στο τέλος ξενερώνουν και χάνουν το πάθος που είχαν αρχικά. Αλλοτριωμένοι πιά, είτε βουτάνε και αυτοί στον βούρκο είτε μεταναστεύουν στον πολιτισμό...
:no1:Μπραβο ρε φιλε.Πες τα.Ελεος με τα πληρωμενα πτυχια που ερχονται απο το εξωτερικο και τα βισματα.Λαμογια ολοι κοιτανε πως θα φανε τα λεφτα του κοσμακι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κατ'αρχάς, ας διευκρινίσω ότι είναι το πρώτο μου άρθρο σε αυτό το φόρουμ, στο οποίο και αποφάσισα να γραφτώ μόνο και μόνο μήπως πιάσει τόπο η αποκτηθείσα γνώση μου.

Πρώτον, ας ξεκαθαρίσω ότι ΕΙΜΑΙ φοιτητής ιατρικής.
Δεύτερον, ας ξεκαθαρίσω οτι ΕΙΜΑΙ στα Γιάννενα.
Και Τρίτον, ας συμπληρώσω ότι δεν είμαι ούτε 1ο, ούτε 2ο, ούτε 3ο, ΑΛΛΑ 5ο έτος...
:bye:


Ας πάρουμε κάποια πράγματα ως δεδομένα ::iagree:

- Η ιατρική συνδέεται συνειρμικά με τις λέξεις "ΚΥΡΟΣ" και "ΧΡΗΜΑ" - ισχύει-δεν-ισχύει είναι μια διαδεδομένη άποψη.

- Η ιατρική είναι μια επιλογή που στο άκουσμα και μόνο ικανοποιεί τους πάντες (τον μπαμπά, τη μαμά, τη θεία, το θείο, τον γείτονα, κ.ο.κ.)

- Αν ΔΕΝ υπήρχαν εισαγωγικές εξετάσεις και η επιλογή τμήματος ήταν- τινι τρόπω - "ελεύθερη", το 90% (οκ, ΙΣΩΣ λίγο χαμηλότερα) των ελλήνων μαθητών, θα διάλεγε κάποια ιατρική σχολή.

Τι ισχύει γενικά περί ιατρικών σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)


- Τα έτη σπουδών στις ιατρικές είναι 6 - υπολογίστε κατά μέσο όρο 7-8 χρόνια για να αποφοιτήσετε (ναι, ξέρω ξέρω... θα είστε όλοι ξεφτέρια και θα τελειώσετε στα 6)

- Μετά την ιατρική, και με το πτυχίο στο χέρι κάνεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα, και απλά περιμένεις... - από 3 (ιατροδικαστική) έως 8-9 χρόνια (παιδιατρική, ακτινολ., ωρλ) --- βέβαια, ξέρω πως ΟΛΟΙ θέλετε να πάτε στο εξωτερικό για ειδικότητα, ε? - μην στεναχωριέστε, και σαν φοιτητές με το ίδιο όνειρο θα μείνετε...

- Μετά την αναμονή, πας για ειδικότητα η οποία διαρκεί από 3 (ιατροδικαστική) έως 7 χρόνια (αγγειοχειρουργική)

- Το σύνολο των παραπάνω λοιπόν κυμαίνεται από 12 χρόνια (στην καλύτερη περίπτωση) έως 19-20 χρόνια (στην χειρότερη) -- τι σημαίνει αυτό? Στα 30-40 θα μπορείτε να δουλέψετε επιτέλους πάνω στο αντικείμενό σας -- τα προηγούμενα, ακόμη και ως πτυχιούχοι, στην καλύτερη περίπτωση να κάνετε αποτρίχωση στα Bodyline

Τι ισχύει κατά τη διάρκεια των σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω ΕΠΙΣΗΣ από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)


- Ξεκινάτε με ό,τι θεωρητικό μπορεί να βάλει ο νους σας. Σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις, από τον τίτλο και μόνο των μαθημάτων, νομίζετε πως "το χετε" : "Χημεία", "Βιολογία", "Βιοχημεία", ε? -- Αμ δε... Είναι μέχρι αποδείξεως του εναντίου

- Η συνέχεια περιλαμβάνει όλο και περισσότερο ιατρικά μαθήματα που στο 6ο και τελευταίο(?) έτος είναι : Παθολογία, Παιδιατρική, Γυναικολογία, Χειρουργική.

- Το διάβασμα το οποίο απαιτείται είναι σταδιακά αυξανόμενο.

- Ο τύπος διαβάσματος που απαιτείται ΣΕ ΟΛΑ τα μαθήματα είναι ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΗ (πώς ήταν η ιστορία στο λύκειο? ε, 20 φορές περισσότερο) -- Από το 5ο έτος και μετά π.χ., το να αποστηθίσεις (ΦΑΡΣΙ έτσι? χωρίς αστεία...) 50 σελίδες με βαρύγδουπες ιατρο-λογίες, κλπ σε 1-2 το πολύ 24ωρα, θεωρείται δεδομένο προσόν -- αν δεν το μπορείς, άρχισε να προσθέτεις μαθήματα από τώρα

- Η μέση "ύλη" κάθε μαθήματος είναι περίπου 1 2-κιλος τόμος - λάβε υπ' όψιν σου ότι τα θέματα στα οποία θα εξεταστείς δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα είναι και από τις 800 σελίδες που διάβασες... (ουυυπς...:P)

- Στα 1-2 πρώτα έτη υπάρχουν "εργαστήρια" - τα οποία είναι χάσιμο 2-6 ωρών η και παραπάνω εβδομαδιαίως χωρίς κανένα πρακτικό κέρδος.

- Από το 3ο έτος και μετά, μπαίνεις κλινική -- ρομπίτσα, στηθοσκοπιάκι, κλπ (ωραίο δεν ακούγεται -- να σου υπενθυμίσω όμως ότι οι "ωραίες εικόνες" που έχεις, είναι από το "grey's anatomy" κι ΟΧΙ από την πραγματικότητα)

Στην αρχή είναι μόνο 2-3 ώρες τη βδομάδα, σταδιακά αυξανόμενες, μεχρι που στο 6ο έτος, είσαι μέσα στο νοσοκομείο για 6 ώρες την ημέρα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (από τις 8 το πρωί), με μόνο διάλειμμα Χριστούγεννα και Πάσχα (καλοκαίρι, γιοκ!)

Στις κλινικές : :iagree:

- Θα πάρεις ΠΑΝΩ από 200 ιστορικά κατά μέσο όρο (- Πώς σάς λένε? - Πότε ήρθατε? - Τι πρόβλημα είχατε? -- στο τέλος βέβαια ΕΣΥ θα αποκτήσεις το πρόβλημα...)

- Θα δεις πράγματα που τα έβλεπες σε μικρή ηλικία και μετά είχες εφιάλτες για μια εβδομάδα

- Θα παρακολουθήσεις κατά μέσο όρο 4-5 νεκροτομές -- οι οποίες είναι πολύ πιο "hardcore" απ' όσο μπορείς να φανταστείς

- Θα παρακαλουθήσεις από τραχειοστομίες, γαστροστομιες, διασωληνωμένους, ανάπηρους μέχρι κωλονοσκοπήσεις, χειρουργεία, γεννήσεις, κλπ

- Θα πάρεις αιματάκι, θα σού πάρουν, θα κάνεις ενεσούλες, θα σού κάνουν... (κοτζάμ πειραματόζωο θα είσαι και μάλιστα με τη θέλησή σου -- τσάμπα θα πας νομίζεις???)

- Θα ξύνεσαι στο κυλικείο του νοσοκομείο άαααααπειρες ώρες

- Θα είσαι το έυκολο θήραμα κάθε ψωνισμένου ρομποφόρου και δη υψηλόβαθμου (βλέπε "καθηγητή", κλπ) ρομποφόρου, ο οποίος και θα έχει το δικαίωμα (?) να σε γελοιποιεί δημοσίως ακόμη κι αν δεν υπάρχει λόγος...

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ...:iagree:

ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ τι σημαίνει Π-Ρ-Α-Γ-Μ-Α-Τ-Ι-Κ-Α ιατρική και το θες ΔΙΑΚΑΩΣ -- πήγαινε δοκιμαστικά σε κανένα νοσοκομείο να δεις περί τίνος πρόκειται... Όταν το κάνεις αυτό, αν συνεχίσεις να καίγεσαι και να ΜΗΝ σε ενοχλούν τα παραπάνω... κάν'το...


ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ - ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ!:nono:

Εγώ ποιός είμαι? Ένας υψηλόβαθμος ηλίθιος που στο 5ο έτος της ιατρική επιχειρεί μόλις να ξεφύγει από τον εφιάλτη και να κυνηγήσει το όνειρο που είχε πάντα : Computer Science...:(

Αγαπητέ 01010001 ,

(μπορεί και να μπέρδεψα τα ψηφία σου, sorry) -- αν σε προβληματίζει η σχολή από τώρα -- κι εγώ στα Γιάννενα είμαι -- και έχεις εναλλακτική, ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ -- μια μέρα μετά ίσως και να είναι πολύ αργά... ΘΥΜΗΣΟΥ ΜΕ!;)
Φιλε μου σε θαυμαζω για την ειλικρινια σου:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κατ'αρχάς, ας διευκρινίσω ότι είναι το πρώτο μου άρθρο σε αυτό το φόρουμ, στο οποίο και αποφάσισα να γραφτώ μόνο και μόνο μήπως πιάσει τόπο η αποκτηθείσα γνώση μου.

Πρώτον, ας ξεκαθαρίσω ότι ΕΙΜΑΙ φοιτητής ιατρικής.
Δεύτερον, ας ξεκαθαρίσω οτι ΕΙΜΑΙ στα Γιάννενα.
Και Τρίτον, ας συμπληρώσω ότι δεν είμαι ούτε 1ο, ούτε 2ο, ούτε 3ο, ΑΛΛΑ 5ο έτος...
:bye:


Ας πάρουμε κάποια πράγματα ως δεδομένα ::iagree:

- Η ιατρική συνδέεται συνειρμικά με τις λέξεις "ΚΥΡΟΣ" και "ΧΡΗΜΑ" - ισχύει-δεν-ισχύει είναι μια διαδεδομένη άποψη.

- Η ιατρική είναι μια επιλογή που στο άκουσμα και μόνο ικανοποιεί τους πάντες (τον μπαμπά, τη μαμά, τη θεία, το θείο, τον γείτονα, κ.ο.κ.)

- Αν ΔΕΝ υπήρχαν εισαγωγικές εξετάσεις και η επιλογή τμήματος ήταν- τινι τρόπω - "ελεύθερη", το 90% (οκ, ΙΣΩΣ λίγο χαμηλότερα) των ελλήνων μαθητών, θα διάλεγε κάποια ιατρική σχολή.

Τι ισχύει γενικά περί ιατρικών σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)


- Τα έτη σπουδών στις ιατρικές είναι 6 - υπολογίστε κατά μέσο όρο 7-8 χρόνια για να αποφοιτήσετε (ναι, ξέρω ξέρω... θα είστε όλοι ξεφτέρια και θα τελειώσετε στα 6)

- Μετά την ιατρική, και με το πτυχίο στο χέρι κάνεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα, και απλά περιμένεις... - από 3 (ιατροδικαστική) έως 8-9 χρόνια (παιδιατρική, ακτινολ., ωρλ) --- βέβαια, ξέρω πως ΟΛΟΙ θέλετε να πάτε στο εξωτερικό για ειδικότητα, ε? - μην στεναχωριέστε, και σαν φοιτητές με το ίδιο όνειρο θα μείνετε...

- Μετά την αναμονή, πας για ειδικότητα η οποία διαρκεί από 3 (ιατροδικαστική) έως 7 χρόνια (αγγειοχειρουργική)

- Το σύνολο των παραπάνω λοιπόν κυμαίνεται από 12 χρόνια (στην καλύτερη περίπτωση) έως 19-20 χρόνια (στην χειρότερη) -- τι σημαίνει αυτό? Στα 30-40 θα μπορείτε να δουλέψετε επιτέλους πάνω στο αντικείμενό σας -- τα προηγούμενα, ακόμη και ως πτυχιούχοι, στην καλύτερη περίπτωση να κάνετε αποτρίχωση στα Bodyline

Τι ισχύει κατά τη διάρκεια των σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω ΕΠΙΣΗΣ από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)


- Ξεκινάτε με ό,τι θεωρητικό μπορεί να βάλει ο νους σας. Σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις, από τον τίτλο και μόνο των μαθημάτων, νομίζετε πως "το χετε" : "Χημεία", "Βιολογία", "Βιοχημεία", ε? -- Αμ δε... Είναι μέχρι αποδείξεως του εναντίου

- Η συνέχεια περιλαμβάνει όλο και περισσότερο ιατρικά μαθήματα που στο 6ο και τελευταίο(?) έτος είναι : Παθολογία, Παιδιατρική, Γυναικολογία, Χειρουργική.

- Το διάβασμα το οποίο απαιτείται είναι σταδιακά αυξανόμενο.

- Ο τύπος διαβάσματος που απαιτείται ΣΕ ΟΛΑ τα μαθήματα είναι ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΗ (πώς ήταν η ιστορία στο λύκειο? ε, 20 φορές περισσότερο) -- Από το 5ο έτος και μετά π.χ., το να αποστηθίσεις (ΦΑΡΣΙ έτσι? χωρίς αστεία...) 50 σελίδες με βαρύγδουπες ιατρο-λογίες, κλπ σε 1-2 το πολύ 24ωρα, θεωρείται δεδομένο προσόν -- αν δεν το μπορείς, άρχισε να προσθέτεις μαθήματα από τώρα

- Η μέση "ύλη" κάθε μαθήματος είναι περίπου 1 2-κιλος τόμος - λάβε υπ' όψιν σου ότι τα θέματα στα οποία θα εξεταστείς δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα είναι και από τις 800 σελίδες που διάβασες... (ουυυπς...:P)

- Στα 1-2 πρώτα έτη υπάρχουν "εργαστήρια" - τα οποία είναι χάσιμο 2-6 ωρών η και παραπάνω εβδομαδιαίως χωρίς κανένα πρακτικό κέρδος.

- Από το 3ο έτος και μετά, μπαίνεις κλινική -- ρομπίτσα, στηθοσκοπιάκι, κλπ (ωραίο δεν ακούγεται -- να σου υπενθυμίσω όμως ότι οι "ωραίες εικόνες" που έχεις, είναι από το "grey's anatomy" κι ΟΧΙ από την πραγματικότητα)

Στην αρχή είναι μόνο 2-3 ώρες τη βδομάδα, σταδιακά αυξανόμενες, μεχρι που στο 6ο έτος, είσαι μέσα στο νοσοκομείο για 6 ώρες την ημέρα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (από τις 8 το πρωί), με μόνο διάλειμμα Χριστούγεννα και Πάσχα (καλοκαίρι, γιοκ!)

Στις κλινικές : :iagree:

- Θα πάρεις ΠΑΝΩ από 200 ιστορικά κατά μέσο όρο (- Πώς σάς λένε? - Πότε ήρθατε? - Τι πρόβλημα είχατε? -- στο τέλος βέβαια ΕΣΥ θα αποκτήσεις το πρόβλημα...)

- Θα δεις πράγματα που τα έβλεπες σε μικρή ηλικία και μετά είχες εφιάλτες για μια εβδομάδα

- Θα παρακολουθήσεις κατά μέσο όρο 4-5 νεκροτομές -- οι οποίες είναι πολύ πιο "hardcore" απ' όσο μπορείς να φανταστείς

- Θα παρακαλουθήσεις από τραχειοστομίες, γαστροστομιες, διασωληνωμένους, ανάπηρους μέχρι κωλονοσκοπήσεις, χειρουργεία, γεννήσεις, κλπ

- Θα πάρεις αιματάκι, θα σού πάρουν, θα κάνεις ενεσούλες, θα σού κάνουν... (κοτζάμ πειραματόζωο θα είσαι και μάλιστα με τη θέλησή σου -- τσάμπα θα πας νομίζεις???)

- Θα ξύνεσαι στο κυλικείο του νοσοκομείο άαααααπειρες ώρες

- Θα είσαι το έυκολο θήραμα κάθε ψωνισμένου ρομποφόρου και δη υψηλόβαθμου (βλέπε "καθηγητή", κλπ) ρομποφόρου, ο οποίος και θα έχει το δικαίωμα (?) να σε γελοιποιεί δημοσίως ακόμη κι αν δεν υπάρχει λόγος...

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ...:iagree:

ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ τι σημαίνει Π-Ρ-Α-Γ-Μ-Α-Τ-Ι-Κ-Α ιατρική και το θες ΔΙΑΚΑΩΣ -- πήγαινε δοκιμαστικά σε κανένα νοσοκομείο να δεις περί τίνος πρόκειται... Όταν το κάνεις αυτό, αν συνεχίσεις να καίγεσαι και να ΜΗΝ σε ενοχλούν τα παραπάνω... κάν'το...


ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ - ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ!:nono:

Εγώ ποιός είμαι? Ένας υψηλόβαθμος ηλίθιος που στο 5ο έτος της ιατρική επιχειρεί μόλις να ξεφύγει από τον εφιάλτη και να κυνηγήσει το όνειρο που είχε πάντα : Computer Science...:(

Αγαπητέ 01010001 ,

(μπορεί και να μπέρδεψα τα ψηφία σου, sorry) -- αν σε προβληματίζει η σχολή από τώρα -- κι εγώ στα Γιάννενα είμαι -- και έχεις εναλλακτική, ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ -- μια μέρα μετά ίσως και να είναι πολύ αργά... ΘΥΜΗΣΟΥ ΜΕ!;)

Mια χαρά τα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
πώ φίλε drkameleon έτσι όπως τα λές ακόμα και εγώ που δέν έχω σχέση με ιατρική με έπιασε απελπισία.

μπράβο τα λές όπως πραγματικά είναι. σου εύχομαι καλή επιτυχία με το νέο αντικοίμενο που επέλεξες. οι υπολογιστές και για μένα είναι πολύ καλήτεροι απο την ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Kαλύτερη με ποιά έννοια;Πιο ενδιαφέρον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Kαλύτερη με ποιά έννοια;Πιο ενδιαφέρον;

ναι, και οι τεχνικοί υπολογιστών ειδηκά έχουν πέραση στην αγορά εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
ΟΚ η αποκατάσταση αλλά το ενδιαφέρον είναι υποκειμενικό.Εγώ τη βρίσκω ενδιαφέρουσα ως επιστήμη αλλά αδιάφορη ως δουλειά.Προσωπικά έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
για μενα η δουλεια του γιατρου ειναι πολυ ενδιαφερουσα δουλεια!! (παλιοτερα που ημουν στην Ιατρικη δεν το "καταλαβαινα" - σε μια αλλη ζωη καλλιστα θα γινομουν γιατρος)

αλλα δεν ειναι επιστημη! (οπως κι ενας υδραυλικος δεν ειναι επιστημονας [συνηθως])

φανταστειτε ν' αποκαλουσαμε εναν υδραυλικο "επιστημονα"? σαν αστειο δε θ' ακουγοταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Υποκεομενικά.Προτιμώ την έρευνα από την εφαρμογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
@amalfi: Και με αυτη τη λογικη ποιος ειναι επιστημονας πια?:lol: Ο ερευνητης στο εργαστηριο? Διοτι μονο αυτος ασχολειται με την "επιστημη".(και υπαρχουν και γιατροι ερευνητες, αυτοι δεν ειναι επιστημονες? :S)

Ουτε ο μαθηματικος, ουτε ο φυσικος, ουτε ο ηλεκτρολογος ειναι. Οι δυο πρωτοι ασχολουνται με την διδασκαλια συνηθως και ο τελευταιος εφαρμοζει 5-6 πραγματα που δεν εχουν και ιδιαιτερη σχεση με τις θεωριες που διδαχτηκε καποτε.

Αρα οσο και high and mighty να ακουγεται ο χημικός πχ, το 85% στην Ελλαδα ασχολουνται με την επιστημη του "σαββαλα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:bye: γεια σας!!
Και εγω καινουργιο μελος ειμαι εδω και εχω οπως και αλλοι εδω σαν στοχο την ιατρικη!αλλα εχω καποιες αποριες (μπηκα στο greekmeds αλλα εκει ασχολουνται πιο πολυ με θεματα των σχολων τους)
Μετα τα 6 χρονια σπουδων ακολουθει απο οσο ξερω η ειδικοτητα,σωστα?τι εννοειται ομως οταν μιλατε για θεματα αναμονης?Επισης,ακουσα για μια νεα ειδικοτητα που λεγεται <<ιατρικη εργασιας>>.ξερετε τιποτα για αυτη την ειδικοτητα?και τελος,ολοι εσεις ρε παιδια που βγαζετε 19.000+ τα καταφερατε με συστηματικο διαβασμα ή για να τα καταφερετε παει να πει οτι ειστε διανοιες?γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω πανικοβληθει λιγο με ολο το θεμα των πανελληνιων γιατι ολα μου τα χρονια εβγαζα 19+ αλλα με διαβασμα και φοβαμαι μηπως φετος αυτο δεν ειναι αρκετο (βασικα με εχουν επηρεασει και οσα ακουω απο τους γυρω μου οτι ειναι αδυνατο να βγαλει κανεις 19.000 γιατι στα μαθηματικα πεφτουν κατι τρελα θεματα και δεν γινεται να γραψει κανεις πανω απο 10)
Αυτα!!
(ελπιζω να μην ημουν κουραστικος!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
:bye: γεια σας!!
Και εγω καινουργιο μελος ειμαι εδω και εχω οπως και αλλοι εδω σαν στοχο την ιατρικη!αλλα εχω καποιες αποριες (μπηκα στο greekmeds αλλα εκει ασχολουνται πιο πολυ με θεματα των σχολων τους)
Μετα τα 6 χρονια σπουδων ακολουθει απο οσο ξερω η ειδικοτητα,σωστα?τι εννοειται ομως οταν μιλατε για θεματα αναμονης?Επισης,ακουσα για μια νεα ειδικοτητα που λεγεται <<ιατρικη εργασιας>>.ξερετε τιποτα για αυτη την ειδικοτητα?και τελος,ολοι εσεις ρε παιδια που βγαζετε 19.000+ τα καταφερατε με συστηματικο διαβασμα ή για να τα καταφερετε παει να πει οτι ειστε διανοιες?γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω πανικοβληθει λιγο με ολο το θεμα των πανελληνιων γιατι ολα μου τα χρονια εβγαζα 19+ αλλα με διαβασμα και φοβαμαι μηπως φετος αυτο δεν ειναι αρκετο (βασικα με εχουν επηρεασει και οσα ακουω απο τους γυρω μου οτι ειναι αδυνατο να βγαλει κανεις 19.000 γιατι στα μαθηματικα πεφτουν κατι τρελα θεματα και δεν γινεται να γραψει κανεις πανω απο 10)
Αυτα!!
(ελπιζω να μην ημουν κουραστικος!)

Καλως μας ηρθες!!!
Λοιπον θα σου απαντησω μονο στα bold καθως μονο γι αυτα μπορω να μιλησω στα σιγουρα!
1. Μετα τα 6 χρονια γενικης ιατρικης (δλδ οταν παρεις το πτυχιο) πρεπει να επιλεξεις μια ειδικοτητα (η κανεις αγροτικο εβαλλακτικα αν και ειναι προαιρετικό πλέον). Επιλεγεις τι ειδικοτητα θελεις να παρεις και σε ποιο νοσοκομειο. πχ δηλωνεις πως θελεις να κανεις παιδιατρικη στο νοσοκομειο παίδων στην Αθηνα. Ομως, ειπεδη υπαρχουν παρα πολλοι αποφοιτοι ιατρικης, και λιγες θεσεις ανα νοσοκομειο για ειδικευομενους , χρειαζεται να περιμενεις ενα χρονικο διαστημα μεχρι να διοριστεις και να ξεκινησεις κανονικα ειδικοτητα. Αυτο το χρονικο διαστημα (το οποιο για τις περιζητητες ειδικοτητες και τα κεντρικα νοσοκομεια ειναι αρκετα μεγαλο...κατι χρονια:P) ειναι η αναμονη. Ενδεικτικα μπορεις να κοιταξεις τις αναμονες των κεντρικών νοσοκομειών εδω:https://www.nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=109
Μπορει να χρειαστει να περιμενεις καποια χρονια ναι, αλλα εχεις τη δυνατοτητα να πας για ειδικοτητα στο εξωτερικο (οπου η εκπαιδευση και οι απολαβες ειναι καλυτερες, δεν ξερω ομως ποσο ευκολο ειναι να σε δεχτουν). Αν σου αρεσει η ιατρικη πραγματικα παντως αξιζει τον κοπο.

2. Οι πανελληνιες ειναι πρωτιστως θεμα συστηματικου διαβασματος. Ακομα και μια "διανοια" αν δε διαβασει δεν θα παει καλα. Αν διαβασεις σωστα και μεθοδικα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.

3. Καλε ποιος σε τρομαζει ετσι με τα μαθηματικα?:P Αν ειναι δυνατον, δεν ειναι τοσο δυσκολο να πιασεις το 10, ούτε ειναι τοσο τρελα τα θεματα οσο σου τα παρουσιαζουν! Το πολυ πολυ να μπει κανα εξτριμ ερωτημα, το οποιο θα πιανει το πολυ 2/20. Και αυτο δεν ειναι βεβαιο αν θα μπει. Ακομα και σε αυτο το μαθημα, αν εξοικειωθεις με τα θεωρηματα και τους ορους, αν λυσεις πολλες ασκησεις και αποκτησεις εμπειρια, και διανοια να μην εισαι ενα 17-18 θα το γραψεις ! Αρκει βεβαια να μην πανικοβαλλεσαι τοσο και να τα αντιμετωπιζεις σαν παιχνιδι. Διαφορετικα θα τα μισησεις και θα σε μισησουν. Μην ακους καταστροφολογιες και ξερωγω τι αλλο , ψυχραιμια και διαβασμα χριεαζεται ακομα και στα μαθηματικα για το 17:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
:bye: γεια σας!!
Και εγω καινουργιο μελος ειμαι εδω και εχω οπως και αλλοι εδω σαν στοχο την ιατρικη!αλλα εχω καποιες αποριες (μπηκα στο greekmeds αλλα εκει ασχολουνται πιο πολυ με θεματα των σχολων τους)
Μετα τα 6 χρονια σπουδων ακολουθει απο οσο ξερω η ειδικοτητα,σωστα?τι εννοειται ομως οταν μιλατε για θεματα αναμονης?Επισης,ακουσα για μια νεα ειδικοτητα που λεγεται <<ιατρικη εργασιας>>.ξερετε τιποτα για αυτη την ειδικοτητα?και τελος,ολοι εσεις ρε παιδια που βγαζετε 19.000+ τα καταφερατε με συστηματικο διαβασμα ή για να τα καταφερετε παει να πει οτι ειστε διανοιες?γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω πανικοβληθει λιγο με ολο το θεμα των πανελληνιων γιατι ολα μου τα χρονια εβγαζα 19+ αλλα με διαβασμα και φοβαμαι μηπως φετος αυτο δεν ειναι αρκετο (βασικα με εχουν επηρεασει και οσα ακουω απο τους γυρω μου οτι ειναι αδυνατο να βγαλει κανεις 19.000 γιατι στα μαθηματικα πεφτουν κατι τρελα θεματα και δεν γινεται να γραψει κανεις πανω απο 10)
Αυτα!!
(ελπιζω να μην ημουν κουραστικος!)
Πριν την ειδικότητα πρέπει να κάνεις αγροτικό.Δες το ποστ του drkameleon,είναι κατατοπιστικότατο.
Και πάνω απ' όλα μην αγχώνεσαι και μην αφήνεις αυτά που λένε κάποιοι να σε επηρεάσουν.Οι ίδιοι έλεγαν πως η θετική είναι δύσκολη,ε λοιπόν διαψεύστηκαν.Και το διάβασμα πρέπει να είναι κυρίως ποιοτικό και όχι ποσοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top