Οδοντιατρική

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
βλεπω οτι κανενας δεν ειναι υπερ του διαβασματος μεχρι τις 2-3! αλλα γιατι..? :/ δεν ξερω...φοβαμαι πως αν δεν διαβασω απειρες ωρες δεν θα περασω οδοντιατρικη.....πρεπει δλδ να βγαλω καπου 18900 μορια...και το κακο με μενα ειναι οτι θελω μονο ή ιατρικη ή οδοντιατρικη! ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ! Ξερω οτι δεν ειναι καλο αλλα μονο αυτα τα επαγγελματα αγαπω..Γιατι το διαβασμα μεχρι τις 2-3 θα σε κανει να εισαι πτωμα μετα τα χριστουγεννα? :/ αφου καθε μερα ειναι καινουρια μερα και νιωθεις οΚ...εξαλλου υπαρχουν ατομα που κοιμουνται 4 ωρες την ημερα χωρις να εχουν προβλημα..(δεν αναφερομαι σε παιδια που δινουν πανελληνιες).. Πιστευω πως σιγουρα η καλη ψυχολογια και η αυτοπεποιθηση ειναι 2 πολυ σημαντικοι παραγοντες για να πετυχεις στις Πανελληνιες αλλα μου εχει καρφωθει η ιδεα πως απαιτειται και ξημεροβράδιασμα για να βγαλεις 19000 μορια...ΑΧΧΧ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩΩΩ! καποιος που το ''το χει'' και γενικα τα παιρνει πολυ ευκολα με την πρωτη και μετα λυνει οποια ασκηση και να του δωσεις..το καταλαβαινω οτι δν χρειαζεται να διαβαζει μεχρι τις 3 το πρωι...αλλα εγω πχ ενω εχω τις δυνατοτητες πιστευω πως αν δεν εξασκηθω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δεν θα πετυχω τον στοχο μου...εσεις ποσα μορια βγαλατε?και κατα ποσο ''ξεσκιστηκατε'' για να τα βγαλετε? ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
οδοντιατρικη απο κτηνιατρικη δυσκολο μου φαινεται
Κ μενα αλλα το συζητουσα με μια φιλη μου,κ ενδιαφεροταν να μαθει.απο νοσηλευτικη εστω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilaki888

Νεοφερμένος

Η lilaki888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!
Φέτος τελειώνω οδοντιατρική και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό πιθανότατα στο εξωτερικό.Αλλά δεν ξέρω ακριβώς τα κριτήρια και τις προϋποθέσεις (βαθμός,προϋπηρεσία,...):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Φέτος τελειώνω οδοντιατρική και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό πιθανότατα στο εξωτερικό.Αλλά δεν ξέρω ακριβώς τα κριτήρια και τις προϋποθέσεις (βαθμός,προϋπηρεσία,...):)
Γιατι δεν ρωτας τους καθηγητες σου ή την γραμματεια της σχολης σου????ολο και κατι παραπανω θα ξερουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseas wade

Νεοφερμένος

Ο οδυσσεας βλαχοσωτηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
απο ποιες σχολεσ μπορω να δωσω κατατακτηριεσ και να μπω οδοντιατρικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Νομίζω ότι οποιοσδήποτε κάτοχος πτυχίου από ΑΕΙ ή ΤΕΙ μπορεί να δώσει κατατακτήριες. Δεν έχω ακούσει ποτέ να ζητουν συγκεκριμένους αποφοίτους, ας το επιβεβαιώσει κάποιος. Απλά αν είσαι από συναφές τμήμα έχεις το πλεονέκτημα της γνώσης και πιθανής αναγνώρισης μαθημάτων. Πάντως οι κατατακτήριες δεν είναι πανάκεια. Λίγες θέσεις, μεγάλος ανταγωνισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseas wade

Νεοφερμένος

Ο οδυσσεας βλαχοσωτηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
οχι δν ειναι ετσι οπως τα λεσ..πρεπει να εχεισ τελειωσει σχολες του ιδιουυ πεδιου...απλα 8ελω να μα8ω αν γινεται και μεσω φυσικησ και χημειασ να περασει καποιοσ οδοντιατρικη....επισης αν παω σε πανεπιιτστημιο του ε3ωτερικου,8α μπορεσω να παρω μεταγραφη σελληνικο πανεπιστημιο???επισησ ενα αλλο ερωτημα που 8ελω να 8εσω ειναι το ε3ησ...καλυτερα να περασω σε μια σχολη π μαρεσει αν δν καταφερω την οδοντιατρικη να τελειωσω την σχολη και μετα να μπω με κατατακτηριεσ η να 3αναδωσω??ποιοες ειναι οι αποψεισ σας??σημειωση...βαριεμαι πολυ να κατσω δευτερο χρονο στην παρο χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εγώ πάντως δε βλέπω κάποια αντίστοιχη προϋπόθεση στο site του ΑΠΘ
https://www.cso.auth.gr/Greek/Katatakseis/KatatakseisAUTh29.gr.htm Και στο YΠΕΠΘ δε λέει κάτι για περιορισμό σε παρεμφερείς σχολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseas wade

Νεοφερμένος

Ο οδυσσεας βλαχοσωτηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
χμ δν 3ερω...μπορει ναναι κ ετσι παντωσ εγω αλλα εχω ακουσει.παντως ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Με βάση τον ισχύοντα πλέον νόμο, όλοι οι πτυχιούχοι Α.Τ.Ε.Ι. και Α.Ε.Ι. έχουν τη δυνατότητα εισαγωγής σε όλα τα Τμήματα των πανεπιστημίων, ανεξάρτητα απο τη Σχολή απο την οποία αποφοίτησαν.

Ενδέχεται τόσο τα μαθήματα όσο και η ύλη τους να μεταβάλλονται από χρόνο σε χρόνο. Ο αριθμός των εισακτέων πτυχιούχων Α.Τ.Ε.Ι. μέσω του συστήματος των Κατατακτηρίων Εξετάσεων, ορίζεται βάσει νόμου και αντιστοιχεί στο 5% του αριθμού των εισακτέων του Τμήματος. Ο αντίστοιχος αριθμός εισακτέων πτυχιούχων Α.Ε.Ι. αντιστοιχεί στο 2% έως 3% του αριθμού εισακτέων του Τμήματος. Οι επιτυχόντες επιλέγονται βάσει της βαθμολογίαςτους, ενώ σε περιπτώση ισοβαθμίας στην τελευταία θέση, η επιλογή γίνεται με κριτήριο το βαθμό πτυχίου.

Παντως, είναι προτιμότερο να δώσεις πανελλαδικές για δευτερη φορά και να εισαχθείς εκεί που πραγματικά θέλεις:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τα μετακίνησα στο τόπικ της Οδοντιατρικής.
Δεν ξέρω αν συμφωνώ μαζί σου eco-warrior. Αν υποθέσουμε πως κάποιος περνά με κατατακτήριες τότε αυτομάτως έχει αναγνωρισμένα 3 μαθήματα και δεν έχει χάσει το χρόνο του με ότι άσχετο μάθημα πρέπει να ξαναθυμηθεί στο Λύκειο. Το θέμα είναι ότι η δυσκολία είναι πολύ μεγαλύτερη λόγω του μικρού πλήθους των θέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος είναι ήδη πτυχιούχος ανώτατης σχολής, πράγματι είναι προτιμότερο να περάσεις σε μια αλλη μεσω κατατακτήριων εξετάσεων. Συμφωνώ και γω:).
Σε περίπτωση όμως που κάποιος δεν περάσει στη σχολή που του αρέσει και συνεχίσει σ'αυτή μεχρι την αποκτηση πτυχίου, μόνο και μόνο για να εισαχθεί -μετέπειτα- στο πανεπιστήμιο της αρεσκείας του μεσα απο τις κατατακτήριες. Αυτό το θεωρώ αυτοκτονικό:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Η οδοντιατρικη ειναι πιο ευκολη απο την ιατρικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xionath

Νεοφερμένος

Η xionath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
αν η οδοντιατρικη ειναι πιο ευκολη απ την ιατρικη????!!!! εξαρταται απο ποια οπτικη γωνία βλεπεις το θεμα..το γεγονος οτι ειναι 5 ετης η φοιτηση δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και πιο ευκολη..σκεψου μονο πως σ αυτα τα 5 χρονια καλεισαι να παρεις γνωσεις τοσο για τα οδοντιατρικα μαθηματα οσο και για τα ιατρικα!αν εχεις δηλαδη την εντυπωση πως οι γνωσεις που θα παρεις αφορουν μονο τα οδοντιατρικα θεματα τοτε θα βρεθεις μπροστα σε μια μεγααααλη εκπληξη!!!(οπως βρεθηκα κ εγω οταν μπηκα στην οδοντιατρικη..)παντως καθε σχολη εχει τις ευκολιες και τις δυσκολιες της και καλο ειναι να μην γινεται αμεση συγκριση..η επιλογη αναμεσα σε ιατρικη κ οδοντιατρικη πρεπει να γινεται μονο αναλογα με το τι σου αρεσει να ασχοληθεις περισσοτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Rey

Νεοφερμένος

Ο El_Rey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μία ερώτηση. Για να πάω ορθοδοντικός πρέπει να πάω πρώτα σαν οδοντίατρος και από μετά παίρνω ειδικότητα ή πάω κατευθείαν για ορθοδοντικός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efhh

Νεοφερμένος

Η efhh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
πηγαινεις πρωτα για οδοντιατρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Rey

Νεοφερμένος

Ο El_Rey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αχά ευχαριστώ και σε πόσα χρόνια δηλαδή ξεμπερδεύεις από την σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Με ολα αυτα που διαβασα δεν ξερω αν τελικα θα χαρω η θα λυπηθω αν μπω οδοντιατρικη..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Λοιπόν άλλη μία κουραστική χρονιά τελείωσε και μάθαμε επιτέλους που περάσαμε! Σε αυτό το θέμα είναι η σειρά της Οδοντιατρικής να δηλώσει το παρόν της! Έτσι συμφοιτητές (και μελλοντικοί συνάδελφοι :D) συγκεντρωθείτε! Τόσο οι πρωτοετείς όσο και οι 'μεγάλοι'!!! Να ανταλλάσουμε απόψεις και να πληροφορούμε σχετικά με μαθήματα, καθηγητές , θέματα και ό,τι άλλο θέλουμε!
Άντε λοιπόν να συσπειρωθεί η Οδοντιατρική ΕΚΠΑ και ΑΠΘ!!! (ή AΠΘ και ΕΚΠΑ για να μην παραπονεθεί κανείς :))
Καλή ακαδημαική μας χρονιά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top