Πειρατεία

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια οι dsl συνδέσεις δίνουν και παίρνουν στην Ελλάδα...Αυτό δίνει τη δυνατότητα στον καθένα να κάνει download οτιδήποτε θέλει μέσω του internet χώρις περιορισμούς..Αν και πολλά απο αυτά τα downloads είναι νόμιμα, στην πλεόψηφία τους είναι παράνομα.Πολλοί όμως, με πρόφαση την υψηλή τιμή των γνήσιων προιόντων, όπως συμβαίνει στα τραγούδια/videogames/ταινίες κ.ο.κ διαλέγουν χωρίς ενδοίασμούς τη φτηνή λύση και κάνουν άπειρα downloads καθημερινά χώρις να σκέφτονταί οτι με αυτόν τον τρόπο παράνομουν.

Θεωρείτε σωστή μια τέτοια πράξη ??? "Κατεβάζετε" και εσείς πειρατικά προιόντα και αν ναί με μέτρο η ασύστολα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αυτή η πράξη δεν είναι κατά τη γνώμη μου σωστή, γιατί, για να αποκτήσουμε εμείς αυτό που κατεβάζουμε, άλλοι έχουν δουλέψει ατέλειωτες ώρες. Έτσι κατά κάποιο τρόπο είναι σαν να απαξιώνεται η δουλειά τους.
Για τα τραγούδια έχει γίνει και ακόμη γίνεται πολλή φασαρία από τις δισκογραφικές εταιρείες, αλλά ορισμένα στατιστικά δείχνουν ότι υπάρχει μείωση στην πειρατεία, από τη στιγμή που δίνουν στο χρήστη τη δυνατότητα να αγοράσει μόνο ένα κομμάτι και όχι ολόκληρο το cd.


Κατεβάζω, άλλες φορές με μέτρο, και άλλες φορές όταν είμαι στη σχολή που έχουμε 2Gb σύνδεση κατεβάζω ασύστολα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Θέλω να δω πόσα άτομα θα απαντήσουν στη 2η ερώτηση :D...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μ'ενδιαφέρει η ευημερία των δισκογραφικών. Άλλωστε ούτε το 30% του CD δεν πάει συνολικά στους καλλιτέχνες. Τα υπόλοιπα τα τσεπώνει ο παραγωγός. Δεν τίθεται λοιπόν το γνωστό παραμύθι "άλλοι δούλεψαν κι εσείς τους τα κλέβετε". Άλλωστε συνήθως για έναν καλλιτέχνη τα χοντρά λεφτά είναι στο live. Σιγά μην περίμενε ν'ανταμοίψει τους κόπους του από τα ψίχουλα που παίρνει απ'το CD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Εγω μια φορα δεν εχω τυψεις...:P
κανω ωραιοτατα την δουλεια μου...
συνηθως δεν κατεβαζω ταινιες γτ βαριεμαι να περιμενω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν μιλάμε μόνο για μουσική όμως. Αλλά και για λογισμικό και για ο,τι κατεβάζουμε σήμερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω συμφωνω γιατι οι δισκογραφθκες εχουν εκτοξευσει τις τιμες στα υψη!οπως ειπε ο miv,ενα πολυ μικρο ποσοστο παει στους καλλιτεχνες και τα λεφτα ειναι σε live(μωρε,μεσα απο το στομα μου το πηρες!:D).αμα βρω και κανα σιντακι απο κανα μαυο θα το παρω αλλα εχω παραξενα γουστα,αρα....παντως εγω κατεβαζω αλλα με μετρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
εγω συμφωνω γιατι οι δισκογραφθκες εχουν εκτοξευσει τις τιμες στα υψη!οπως ειπε ο miv,ενα πολυ μικρο ποσοστο παει στους καλλιτεχνες και τα λεφτα ειναι σε live(μωρε,μεσα απο το στομα μου το πηρες!:D).αμα βρω και κανα σιντακι απο κανα μαυο θα το παρω αλλα εχω παραξενα γουστα,αρα....παντως εγω κατεβαζω αλλα με μετρο


Σού λένε όμως οι δισκογραφικές οτι οι υψηλές τιμές οφείλονται στη μειωμένη ζήτηση, αρα είναι αποτέλεσμα της πειρατείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν μιλάμε μόνο για μουσική όμως. Αλλά και για λογισμικό και για ο,τι κατεβάζουμε σήμερα

Δεν πειράζει. Μια χαρά βγάζουν κι από το ποσοστό των νομίμων με τις τιμές που έχουν.

Σού λένε όμως οι δισκογραφικές οτι οι υψηλές τιμές οφείλονται στη μειωμένη ζήτηση, αρα είναι αποτέλεσμα της πειρατείας...

Ε και; Αν αυξηθεί η ζήτηση θα πέσει από τα 25 στα 18 ευρώ; Να το χέσω...Το χω και τσάμπα στο σπίτι μου. Κι ας κλείσουν οι δισκογραφικές αν δεν βγαίνουν. Άλλωστε καιρός είναι να μιλήσουμε και για ηλεκτρονική διάθεση πολυμέσων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δε μ'ενδιαφέρει η ευημερία των δισκογραφικών. Άλλωστε ούτε το 30% του CD δεν πάει συνολικά στους καλλιτέχνες. Τα υπόλοιπα τα τσεπώνει ο παραγωγός. Δεν τίθεται λοιπόν το γνωστό παραμύθι "άλλοι δούλεψαν κι εσείς τους τα κλέβετε". Άλλωστε συνήθως για έναν καλλιτέχνη τα χοντρά λεφτά είναι στο live. Σιγά μην περίμενε ν'ανταμοίψει τους κόπους του από τα ψίχουλα που παίρνει απ'το CD.

Α, έτσι. Φαντάζομαι λοιπόν ότι ενεργείς αρμοδίως κλέβοντας π.χ. αμάξια από το εργοστάσιο κατασκευής τους. Ή δεν έχεις τ' αρχίδια να το κάνεις;

Όσον αφορά στα παιχνίδια; Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σου θυμήσω πόσες εταιρίες και πόσοι άνθρωποι με εκπληκτική φαντασία, πραγματικοί πιονέροι του προγραμματισμού έχασαν μια για πάντα τα όνειρά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ε και; Αν αυξηθεί η ζήτηση θα πέσει από τα 25 στα 18 ευρώ; Να το χέσω...Το χω και τσάμπα στο σπίτι μου. Κι ας κλείσουν οι δισκογραφικές αν δεν βγαίνουν. Άλλωστε καιρός είναι να μιλήσουμε και για ηλεκτρονική διάθεση πολυμέσων.

Αυτό όμως είναι καθαρά στη νοοτροπία του ανθρώπου..Γιατί να δώσω εστώ και 1 euro αφού μπορώ να το έχω και τζάμπα..Το πρόβλημα είναι οτι έχει γίνει μέρος της καθημερινότητας και το κάνουμε χωρίς να σκεφτόμαστε οτι εκείνη την στιγμή διαπράττουμε αδίκημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Είναι γελοίο να υποστηρίζετε την πειρατία σε οποιαδήποτε μορφή της και να προσπαθείτε να την δικαιολογήσετε. Αναρωτιέμαι αν όλοι εσείς οι "υποστηρικτές" της θα καθόσασταν έστω ν' ακούσετε και να συναινέσετε στις πράξεις ενός κλέφτη σούπερ μάρκετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
@miv

ποιο cd κάνει 25 ευρά;
συνήθως -τουλάχιστον τα cds που αγοράζω εγώ- κάνουν 15 με 20 ευρά...

προσωπικά είμαι κατά της πειρατίας. δεν γνωρίζω καν -και ούτε θέλω να μάθω- από ποια sites τα κατεβάζουν..
αν σκεφτείς ότι ένας καφές κάνει σχεδόν 4 ευρά, νομίζω τα 20 ευρά για ένα cd δεν είναι πολλά.

edit: εντάξει, για να λέμε την αλήθεια κι εγώ δεν είμαι εντελώς αθώος. δλδ έχει τύχει να μου γράψει για παράδειγμα ένας φίλος μου ένα cd ή το αντίθετο, αλλά δεν το θεωρώ σωστό και σίγουρα δεν είμαι υπερήφανος για αυτό. όποιο cd μου αρέσει πάντως το αγοράζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι γελοίο να υποστηρίζετε την πειρατία σε οποιαδήποτε μορφή της και να προσπαθείτε να την δικαιολογήσετε. Αναρωτιέμαι αν όλοι εσείς οι "υποστηρικτές" της θα καθόσασταν έστω ν' ακούσετε και να συναινέσετε στις πράξεις ενός κλέφτη σούπερ μάρκετ.

Αν δώσει τα κλεμμένα στον κόσμο όπως οι αντιεξουσιαστές προσφάτως, είμαι μέσα. Το ίδιο, άλλωστε, κάνουν και όλοι όσοι κατεβάζουν πειρατικά. Τα μοιράζονται με όλον τον κόσμο. ;)

@miv

ποιο cd κάνει 25 ευρά;
συνήθως -τουλάχιστον τα cds που αγοράζω εγώ- κάνουν 15 με 20 ευρά...

προσωπικά είμαι κατά της πειρατίας. δεν γνωρίζω καν -και ούτε θέλω να μάθω- από ποια sites τα κατεβάζουν..
αν σκεφτείς ότι ένας καφές κάνει σχεδόν 4 ευρά, νομίζω τα 20 ευρά για ένα cd δεν είναι πολλά.

Μπα, τα πρώτα ονόματα δεν κάνουν ποτέ κάτω από 22. Δεν ξέρω και τι ακούς εσύ βέβαια και κάνει 15 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εε, μην ακούς πρώτα ονόματα.. δεν έχω βρει πάντως cd που να κάνει 25 ευρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Κατεβαζω ασταματητα πολλα GB καθε μερα, ταινιες, μουσικη, παιχνιδια και προγραμματα... Δεν βρισκω το λογο να παω και ν' αγορασω 1 cd με μουσικη 20+ευρω, που ειναι παρα πολλα, οταν με 20 ευρω/μηνα βαζεις adsl και κατεβαζεις ο,τι θες...

ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΑΓΚΕΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΩΝ!!! ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ!!! ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΑΠ' ΤΗ ΜΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠ' ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΕΝΑ CD 20+ ΕΥΡΩ... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θ'ακούω αυτό που θέλω. Τι πάει να πει αυτό; Άλλωστε η πνευματική ιδιοκτησία είναι πολύ πιο πτητική σε σχέση με την υλική ιδιοκτησία. Αυτοματως, λοιπόν, δεν συγκρίνεται το πρώτο όνομα με ένα καλό αυτοκίνητο, ούτε το δεύτερο όνομα με ένα datsun.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αν δώσει τα κλεμμένα στον κόσμο όπως οι αντιεξουσιαστές προσφάτως, είμαι μέσα. Το ίδιο, άλλωστε, κάνουν και όλοι όσοι κατεβάζουν πειρατικά. Τα μοιράζονται με όλον τον κόσμο. ;)

Καλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Θ'ακούω αυτό που θέλω. Τι πάει να πει αυτό; Άλλωστε η πνευματική ιδιοκτησία είναι πολύ πιο πτητική σε σχέση με την υλική ιδιοκτησία. Αυτοματως, λοιπόν, δεν συγκρίνεται το πρώτο όνομα με ένα καλό αυτοκίνητο, ούτε το δεύτερο όνομα με ένα datsun.

btw, αν δεν το έχεις καταλάβει είσαι κλέφτης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κατεβαζω ασταματητα πολλα GB καθε μερα, ταινιες, μουσικη, παιχνιδια και προγραμματα... Δεν βρισκω το λογο να παω και ν' αγορασω 1 cd με μουσικη 20+ευρω, που ειναι παρα πολλα, οταν με 20 ευρω/μηνα βαζεις adsl και κατεβαζεις ο,τι θες...

ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΑΓΚΕΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΩΝ!!! ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ!!! ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΑΠ' ΤΗ ΜΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠ' ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΕΝΑ CD 20+ ΕΥΡΩ... :mad:

Δηλαδή όταν βλέπεις κάτι που είναι πολύ ακριβό, το κλέβεις; ΣΟΥ ΒΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΙ ΣΤΟΝ ΚΡΟΤΑΦΟ Ν' ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΣΙΝΤΙ ΤΟΥ, ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ;

miv, δεν λέω γι' αυτούς που τα κάνουν upload στα warez, λέω για 'σενα που τα κατεβάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top