Η γνώμη σας για το δημόσιο σχολείο

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Σκέφτομαι φέτος να πάω στο δημόσιο με μια από τις κολλητές μου. Οι γονείς μου εξ αρχής μου έλεγαν να κάνω ό,τι θέλω για να μη τους λέω μετά ότι αυτοί φταίνε. Τώρα που το αποφάσισα κανονικά να πάω προσπαθούν να με μεταπείσουν... Βασικά εγώ θα πάω θεωρητική και ενώ είμαι πολύ καλή στα θεωρητικά στα θετικά δεν τα πάω καλά- έτσι υποστηρίζουν ότι επειδή οι καθηγητές δε με ξέρουν στα θεωρητικά θα μου βάλουν μάξιμουμ 15 και θα τα πάω χάλια γενικώς. Έχουν βάση τέτοιες επειχειρηματολογίες; Επίσης δε μπορώ να καταλάβω προς τι όλα αυτά τα κακά λόγια που ακούω για τα δημόσια... Δηλαδή τι μπορεί να γίνεται πια εκεί μέσα;;;
:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γενικά δε μπορώ να μιλήσω. Όλα αυτά εξαρτώνται από το σχολείο, τους καθηγητές, τη στάση σου και ίσως και τους συμμαθητές σου. Κυρίως από σένα εξαρτάται.
Στα θεωρητικά μάξιμουμ 15 επειδή δεν σε ξέρουν; Σκέφτονται πριν πετάξουν μαλακία; Που βασίζεται αυτό; Υπάρχουν καθηγητές που σε ξέρουν και σου βάζουν 16, υπάρχουν κι αυτοί που δεν σε ξέρουν και σου βάζουν 20. Έλεος πια με τις θεωρίες του καθενός. Όλοι γίνανε ειδικοί σ'αυτό το ντουνιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν εχω φοιτησει ποτε σε ιδιωτικο σχολειο οποτε δεν μπορω να κανω συγκριση. Στο δημοσιο που πηγαινα εγω παντως η πλειοψηφεια των καθηγητων ηταν απλα αδιαφοροι (για να μην πω τιποτα χειροτερο). Υπηρχαν βεβαια και ελαχιστες φωτεινες εξαιρεσεις. Θελω να πιστευω οτι απλα ετυχε και οτι σε αλλα δημοσια μπορει να υπαρχουν καλυτεροι. Το οτι θα τα πας χαλια δεν εχει βαση εφοσον προσπαθεις. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην ανταμειφθουν οι κοποι σου. Μπορει να αντιμετωπισεις αδικιες του τυπου "εγραψα 20 και ειχα συμμετοχη αλλα μου εβαλε 19" αν πεσεις σε κανεναν κομπλεξικο. Αλλα οχι κατι χειροτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Κάτι άλλο... Τα τμήματα ξέρετε πως χωρίζονται ή δεν υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Αλφαβητικά,τι εννοείς πώς χωρίζονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εννοώ ας πούμε αν παίζει να χωρίσουν το Σ απο το Τ. Γιατί στο σχολείο που πήγαινα ήταν πάντα μαζί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Αυτό δεν μπορείς να το ξες.Εξαρτάται από το σχολείο και τον αριθμό των τμημάτων.Σε μας ας πούμε είναι 7 τμήματα και χωρίζει ανάμεσα σε 2 αδέρφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Αφού οι γονείς σου σού λένε να κάνεις ότι θέλεις,εγώ θα πρότεινα να παραμείνεις στο ιδιωτικό(αν φυσικά είναι καλό και είσαι ευχαριστημένη)...Το γεγονός ότι σκέφτεσαι να φύγεις από το ιδιωτικό και να πας σε δημόσιο με κάνει να σκέφτομαι ότι δν είσαι ευχαριστημένη,γτ οι γονείς σου είπες ότι δν έχουν πρόβλημα...Πάντως εγώ σου λέω αν το ιδιωτικό είναι καλό να συνεχίσεις εκεί!!!!!Τώρα εσύ αποφασίζεις!!!!!!!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Τι έκανες τελικά :P ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
δεν παιζει να σου βαλουν 15 επειδη δε σε ξερουν,αν αυτο γινεται στα ιδιωτικα,τοτε εκει ειναι το μπαχαλο.οπως ειπε και ο miv,εξαρταται απο το σχολιο,τους καθηγητες και τους συμμαθητες.
οσο για τα τμηματα,αυτο εξαρταται απο τον αριθμο των παιδιοων.δεν ξερω τι να σου πω εδω...σε μας εξαρταται απο το μαθημα επιλογης και απο το ονομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
δεν ισχυει αυτο σχετικα με το 15 επειδη δεν σε ξερουν.αυτο ειναι χαζο να το πιστευει κανεις,δηλαδη αν διαβαζεις και γραφεις 18+ θα σου βαλουν 15 για αυτο το λογό?
τα τμηματα χωριζονται αναλογα με το μαθημα επιλογης και βεβαια αλφαβητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Τι έκανες τελικά :P ?
Πού το ξεθάψατε βρε; :D


Το πήρα το ρίσκο (:P) παρά τις φωνές όλης της οικογένειας και μέχρι τώρα νομίζω ότι έκανα πολύ καλά.
Είναι πολύ όμορφος χώρος, χαλαρά, τα παιδιά δεν είναι καμιά αλητεία, ο διευθυντής θεός, γνώρισα τους καλύτερους καθηγητές που έχω γνωρίσει ως τώρα στη σχολική μου καριέρα.. Χάνουμε ώρες διδασκαλίας, αλλά με το φροντιστήριο δε μπορώ να πω ότι μένω πίσω. Ένα αναναιωμένο περιβάλλον για μια περίοδο αλλαγών. Και ήρθε και μια από τις κολλητές μου!

:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Είναι πολύ όμορφος χώρος, ο διευθυντής θεός, γνώρισα τους καλύτερους καθηγητές που έχω γνωρίσει ως τώρα στη σχολική μου καριέρα..

Μα καλά υπάρχουν και τέτοια δημόσια?! :hmm::D

ΥΓ:κ εγώ από Δημόσιο τελείωσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ναι, νομίζω ότι πέτυχα διάνα.... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Χαχα, εγώ λέω να πάω σε ιδιοτικό σχολείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκέφτομαι φέτος να πάω στο δημόσιο με μια από τις κολλητές μου. Οι γονείς μου εξ αρχής μου έλεγαν να κάνω ό,τι θέλω για να μη τους λέω μετά ότι αυτοί φταίνε. Τώρα που το αποφάσισα κανονικά να πάω προσπαθούν να με μεταπείσουν... Βασικά εγώ θα πάω θεωρητική και ενώ είμαι πολύ καλή στα θεωρητικά στα θετικά δεν τα πάω καλά- έτσι υποστηρίζουν ότι επειδή οι καθηγητές δε με ξέρουν στα θεωρητικά θα μου βάλουν μάξιμουμ 15 και θα τα πάω χάλια γενικώς. Έχουν βάση τέτοιες επειχειρηματολογίες; Επίσης δε μπορώ να καταλάβω προς τι όλα αυτά τα κακά λόγια που ακούω για τα δημόσια... Δηλαδή τι μπορεί να γίνεται πια εκεί μέσα;;;
:s


απλά το βγάζει στις τάσεις του μήνα ή κάτι τέτοιο. Ευτυχώς που άρχισε η οικονομική κρίση και ο καθένας μπήκε στη θέση του(δυστυχώς όχι όλοι), αυτός ο ψωνισμός και η άγνοια επι χρόνια πασοκ ήταν καταλυτικός στην καταστροφή της ελληνικής κοινωνίας. Ελπίζω ελάχιστοι τώρα πια να μπορούν να πάνε στα ιδιωτικά μπας και αποβληθεί αυτη η γάγγραινα του ψευτοπλουτισμου που εκφράζει ο νεοέλληνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pagratios2

Νεοφερμένος

Ο pagratios2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιταλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ιδιωτικό σχολείο ... best ever !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
απλά το βγάζει στις τάσεις του μήνα ή κάτι τέτοιο. Ευτυχώς που άρχισε η οικονομική κρίση και ο καθένας μπήκε στη θέση του(δυστυχώς όχι όλοι), αυτός ο ψωνισμός και η άγνοια επι χρόνια πασοκ ήταν καταλυτικός στην καταστροφή της ελληνικής κοινωνίας. Ελπίζω ελάχιστοι τώρα πια να μπορούν να πάνε στα ιδιωτικά μπας και αποβληθεί αυτη η γάγγραινα του ψευτοπλουτισμου που εκφράζει ο νεοέλληνας


Αυτό που όταν κάποιος αναφέρει "ιδιωτικό σχολείο" και το μυαλό των άλλων πάει κατευθείαν στο Κολλέγιο, στον Μωραϊτη κτλ, είναι εντελώς λάθος. Υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία με πολύ χαμηλά δίδακτρα που κάνουν εξαιρετική δουλειά και συγχρόνως λύνουν τα χέρια των γονιών επειδή το παιδί τους γυρίζει στο σπίτι σχεδόν έτοιμο αφού γίνονται όλα μέσα στον χώρο του σχολείου (ξένες γλώσσες, εκμάθηση κομπιούτερ, αθλητικές δραστηριότητες, θερινή απασχόληση μαθητών, μελέτη). Επίσης τους προσφέρει το αίσθημα της ασφάλειας (σχολικά λεωφορεία, συχνές ενημερώσεις για την πρόοδο των μαθητών, σίγουρη συνεννόηση και επίλυση τυχόν προβλημάτων πράγμα που δεν είναι καθόλου σίγουρο στο δημόσιο σχολείο). Θα μπορούσα να επεκταθώ περισσότερο αλλά μου φαίνεται ότι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Η σωστή επιλογή λοιπόν ενός τέτοιου σχολείου από μια οικογένεια που μπορεί να διαθέσει 3000-4000 ευρώ το χρόνο για δίδακτρα, είναι κάτι που προσωπικά το επικροτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω περάσει και από δημόσιο και από (μουράτο) ιδιωτικό σχολείο. Οπωσδήποτε για το καθένα υπάρχουν και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Η γνώμη μου είναι ότι η ζυγαριά γέρνει σαφέστατα και με διαφορά υπέρ του δημόσιου σχολείου. Θα αναφέρω μερικούς λόγους.
1) Το σχολείο δεν είναι μόνον μάθηση, είναι και κοινωνία. Στο ιδιωτικό έχουμε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον και όχι αντιπροσωπευτικό του έξω κόσμου. Στο δημόσιο το παιδί θα έρθει σε επαφή με παιδιά όλων των ειδών, με αλλοδαπούς, ακόμα και με “αλήτες” και δεν θα είναι απροετοίμαστο με αυτά που θα συναντήσει στην πραγματική ζωή.
2) Στο δημόσιο οι συμμαθητές είναι παιδιά της γειτονιάς και έτσι δημιουργούνται εύκολα παρέες, φιλίες, ακόμα και σχέσεις. Τα
παιδιά του ιδιωτικού μένουν σε μεγάλες μεταξύ τους αποστάσεις, οπότε η εκτός σχολείου (ζωντανές) επαφές είναι από σπάνιες ως απαγορευμένες.
3) Το δημόσιο σχολείο (συνήθως) είναι κοντά στο σπίτι του παιδιού. Ο μαθητής του ιδιωτικού ξυπνά πολύ πρωί και ζει σημαντικό μέρος της ημέρας εγκλωβισμένος στο λεωφορείο, κάτι που συνεπάγεται και κόπωση και πιθανούς κινδύνους.
4) Είναι μύθος τα περί καλύτερων εκπαιδευτικών στα ιδιωτικά. Κι εκεί υπάρχουν καλοί, μέτριοι και κακοί. Η επιλογή τους δεν γίνεται πάντα με αξιοκρατικά κριτήρια, αλλά με βάση προσωπικούς και επιχειρηματικούς λόγους. Γενικά οι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών βρίσκονται διαρκώς σε καθεστώς φόβου και τρομοκρατίας. Δε νομίζω ότι ένας δάσκαλος θα λειτουργεί σωστά σε τέτοιες συνθήκες.
5) Τα ιδιωτικά για να δείξουν ότι “κάνουν δουλειά”, αναθέτουν στους μαθητές πολλές (συνήθως άχρηστες) επιπλέον εργασίες, με αποτέλεσμα να περιορίζουν τον ελεύθερο χρόνο τους.
6) Είναι μύθος ότι οι μαθητές των ιδιωτικών δεν χρειάζονται φροντιστήριο. Τις ίδιες ώρες με τους μαθητές των δημοσίων κάνουν είτε σε φροντιστήριο είτε σε ιδιαίτερα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Εχω φιλο στην Ελληνογερμανικη και εινα πολυ καλο σχολειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top