Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Λάρισας

χρήστος25491

Νεοφερμένος

Ο χρήστος25491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
απο τον αυγουστο του 2009 τα εππαγγελματικα δικαιωματα των πτυχιουχων του τμηματος ειναι κατοχυρωμενα !!!!!
οι αποφοιτοι εχουν το δικαιωμα να διδασκουν σε δημοσια κ ιδιωτικα σχολεια, να διευθυνουν ιδιωτικα εργαστηρια , να ειναι στελεχη σε δημοσιους οργανισμους υγειας, και αρκετα αλλα που θα τα δειτε
αναλυτικοτερα απο την εφημεριδα της κυβερνησης:
https://www.bmlabs-mag.gr/?p=1920
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
χρηστο εσυ σπουδαζεις εκει?? ποσο πιστευεις οτι θα ειναι η βαση φετος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charis

Νεοφερμένος

Ο charis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Νομίζω οτι ο καθένας μπορεί να καταλάβει οτι και τα δυο κυρίως αντικείμενα της σχολής είναι απο τους πιό σύγχρονους και αναπτυσόμενους κλάδους της επιστήμης και αυτό είναι το βασικό προσόν της σχολής. Σπουδάζεις κάτι που παγκοσμίος θεωρείται η αιχμή του δώρατος και που σε μια μόνο σχολή στην ελλάδα μπορείς να το κάνεις. Για κάποιον που αγαπάει αυτό τον κλάδο πιστεύω πως η σχολή είναι ιδανική και η Λάρισα θα σας φανεί πολύ καλύτερη απο όσο φανταζεσται πριν έρθετε. Τα επαγγελματικά μας δικαιώματα αν και άργησαν, όπως συμβαίνει παντού στην Ελλάδα και όχι μόνο σε εμάς, είναι και επίσημα κατοχυρωμένα και βρίσκονται στο ΦΕΚ 130/2009. Επομένως αν αγαπάτε το αντικείμενο και έχεται το ψώνιο.... μην διστάσεται καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Με πείθετε, αλλά... :what:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ωστόσο. Ενδιαφέρουσες και αρκετά χρήσιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dolly

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδιά ξέρει κανείς πότε αρχίζει η σχολή για τους πρωτοετείς γιατί λόγω εκλογών νομίζω θα καθυστερήσουμε.... ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_Bell

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
για τους πρωτοετεις μαλλον θα ξεκινησει την πρωτη βδομαδα μετα τις εκλογες..για την μερα παντως ρωτα στην γραμματεια οταν πας για την εγγραφη σου,ή παρε ενα τηλεφωνο στο 2410-565271 και 2410-565272(τηλεφωνο γραμματειας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
και εμενα με ενδιαφερει η σχολη! μπορει να περασω εκει(αν βγαλω τα μορια φυσικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tgr

Νεοφερμένος

Ο tgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια χαρά σε όλους, πολύ ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρετε.
τελειώνω φέτος τη Β λυκέιου και επειδή έχω ψώνιο με βιολογία και χημεία θα ήθελα κάποιος αν μπορεί να με κατατοπίσει εάν υπάρχουν συνεργαζόμενες αντίστοιχες σχολές του εξωτερικού (προτιμότερο Γερμανία) για κάποιο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό όπως και για τις προυποθέσεις για να μπορέσει κάποιος να γίνει δεκτός από μια τέτοια σχολή στο εξωτερικό.
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rest

Νεοφερμένος

Ο Rest αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Είμαι ήδη φοιτητής στο τμήμα αυτό πρωτοετής. Έχω ακούσει ότι υπάρχει μεγάλη ζήτηση για το τμήμαι και χαίρομαι γι' αυτό. Εύχομαι σε όλους εσάς που έχετε στο μυαλό σας τη σχολή μας καλή επιτυχία στις εξετάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avlk

Νεοφερμένος

Ο avlk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Φετος γραφω πανελληνιες[τα παω καλα μεχρισ στιγμης!!] και με ενδιαφερει πολυ η σχολη βιοχημειας και βιοτεχνολογιας στη Λαρισα. Το μονο για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση...
Οποις σπουδαζει εκει ή γνωριζει για το θεμα παρακαλω να μου πει!!!
Ευχαριστω πολυ!!!

Υ.Γ: Σας παρακαλω απαντηστε μου συντομα γιατι ειναι σημαντικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avlk

Νεοφερμένος

Ο avlk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ενταξη, μπορει να υπαρχη δουλεια αλλα ξερει κανεις αν τα χρηματα ειναι καλα?
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rest

Νεοφερμένος

Ο Rest αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Φίλε μου κατ' αρχάς συγχαρητήρια για τις πανελλήνιες και εύχομαι καλή συνέχεια. Όσο για το θέμα που σε απασχολεί, αν και είμαι πρωτοετής, ξέρω ότι το καλοκαίρι που μας πέρασε κατοχυρώθηκαν τα επαγγελματικά μας δικαιώματα. Μπορείς να βρεις το εν λόγω ΦΕΚ αν το ψάξεις στο google πχ κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων βιοχημεία βιοτεχνολογία. Επίσης κάτι άκουσα που έλεγαν στη σχολή ότι τώρα πρόσφατα άνοιξαν θέσεις για βιοχημικούς - βιοτεχνολόγους (καθαρά για εμάς δηλαδή) αλλά δεν ξέρω πολλά πάνω σ' αυτό. Θα μάθω σύντομα όμως και θα σου πω. Ελπίζω να σε κάλυψα με το ΦΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rest

Νεοφερμένος

Ο Rest αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Και αρχιτέκτονας να γίνεις, άμα δεν είσαι καλός κ δε γουστάρεις αυτό που κάνεις, λεφτά δεν έχει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avlk

Νεοφερμένος

Ο avlk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!
Μπηκα και το εψαξα εκει που μου ειπες !
Αλλα να σου κανω και καποιες αλλες ερωτησεις μιας και εσυ τα βλεπεις τα πραγματα απο πρωτο χερι εκει: η σχολη εχει καλες εγκταστασεις[εσωτερικα!!!] γιατι εχω ακουσει για την εξωτερικη κατασταση του κτηριου αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια :P, η καθηγητες ειναι καλοι και ακομη τα μαθηματα ειναι βατα; Επισης θα ηθελα να μου εξηγησεις λιγακι τι ακριβως μα8αινετε εκει[γιατι πριν δω τα επαγγελματικα δικαιωματα εχει σχηματισει αλλη εντυπωση για την επιστημη αυτη ,αλλα και τωρα ενοίτε οτι δεν αλλαξα γνωμη για την αποφαση μου] και αν ειναι τοσο ενδιαφερουσα σχολη οσο ακουγεται!!!
Σε ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις[πιστευω πως με καταλαβαινεις ,γιατι και εσυ εχεις περασει αυτη τη φαση!!! :)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rest

Νεοφερμένος

Ο Rest αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μην ανησυχείς, κάνε όσες ερωτήσεις θέλεις, κ εγώ έτσι έκανα πέρισυ :P Λοιπόν, το κτίριο δεν έχει και τις καλύτερες εγκαταστάσεις είναι η αλήθεια. Τα αμφιθέατρα (εκεί που γίνονται οι θεωρίες) τα ανακαίνισαν πριν 2 μήνες όμως. Τα εργαστήρια είναι μια χαρά. Γενικότερα η εμφάνιση της σχολής δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το επίπεδό της. Για τους καθηγητές έχω να σου πω ότι είναι πολύ νέεοι ηλικιακά, σε αντίθεση με άλλες σχολές που είναι κάτι 55άρηδες και βάλε.... έχουμε καθηγητές ακόμα και 30 χρονών! (Μη σε τρομάζει αυτό είναι όλοι πολύ κοντά με τους φοιτητές και καλοί σε αυτό που κάνουν). Ρώτησες ακόμη τι μαθαίνουμε εκεί, δε μπορώ να σου περιγράψω ακριβώς, γιατί κάνουμε διαφορετικά μαθήματα σε κάθε εξάμηνο. https://www.bio.uth.gr/ αυτή είναι η ιστοσελίδα της σχολής, αν δεν έχεις ήδη μπει, μπες και δες το πρόγραμμα σπουδών. Όλα τα μαθήματα έχουν να κάνουν με χημεία και βιολογία. Μαθαίνεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα σε κάθε μάθημα. Για παράδειγμα σε ένα μάθημα υπάρχει ενότητα για το πώς λειτουργεί η καρδιά, σε άλλο μάθημα μπορεί να μάθεις κάτι τελείως διαφορετικό, πχ πώς γίνεται η φωτοσύνθεση ακριβώς και άλλα πιο ειδικευμένα πράγματα. Αν δε σε κάλυψα σ αυτή την ερώτησή σου ρώτα ξανά ότι θες δεν έχω πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avlk

Νεοφερμένος

Ο avlk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Νομιζω οτι με καλυψες απολυτα!!!!!
Ευχαριστω πολυ!!!
Α! Κε κατι αλλο: την προτεινεις τη σχολη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rest

Νεοφερμένος

Ο Rest αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ήταν η πρώτη μου επιλογή και αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο ναι την προτείνω 100%. Παρόλα αυτά μπες στη σελίδα της σχολής και δες το περιεχόμενο του κάθε μαθήματος (αν δε βαριέσαι) και τότε θα καταλάβεις αν σε ενδιαφέρει πραγματικά ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avlk

Νεοφερμένος

Ο avlk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εχω ηδη μπει και εχω κοιταξει και μπορω να πω πως τα μαθηματα μου φαινονται πολυ ενδιαφεροντα!
Βεβαια αν εχω γραψει πιο υψηλο βαθμο θα δηλωσω φαρμακευτικη [δυσκολο να την πιασω,αλλα απλα ελπιζω] που εχει παρομοια μαθηματα[στην αρχη κυριως] και με ενδιαφερει επισης πολυ! Αν δεν την πιασω βεβαια....με 1000 βιοχημειας και βιοτεχνολογιας!!!!!! Αυτοι ειναι οι δυο στοχοι μου και δεν εχω σκοπο να ξεγελαστω απο οσα μορια και να βγαλω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rest

Νεοφερμένος

Ο Rest αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δες πόσα μόρια έβγαλες (λογικά όταν θα δεις αυτό το μήνυμα θα ξέρεις γιατί από ότι άκουσα Δευτέρα βγαίνουν τα αποτελέσματα) και αν τελικά προσανατολιστείς προς βιοχημεία πες μου για να σου πω 2 πράγματα ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DN8

Νεοφερμένος

Ο DN8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
εδωσα φετος και πιανω σιγουρα βιοχημεια.το προβλημα ειναι οτι ειμαι απο αθηνα και δεν ξερω αν μπορεσω να δηλωσω τη σχολη λογω οικονομικων...ψαχνω πληροφοριες για εστιες στη λαρισα και δεν εχω βρει τιποτα.αν ξερει κανεις που μπορω να βρω τα δικαιολογητικα που χρειαζεται,αιτηση κτλ παρακαλω να ενημερωσει.επισης ηθελα να μου πει καποιος που μενει λαρισα(αν υπαρχει στο forum) αν εχει δουλειες εκει για φοιτητες(οτι να 'ναι).οποιος ξερει κατι σχετικο ας ενημερωσει.επειγει!!!ευχαριστω εκ των προταιρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top