3 ερωτήσεις

qwerr

Νεοφερμένος

Ο qwerr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα μπορούσατε να μου απαντήσετε σε 3(+2) ερωτήσεις :
1.Αν το πρώτο παιδί μιας οικογένειας με 2 παιδιά περάσει Αθήνα, τότε το δεύτερο δικαιούτε μετεγγραφή; (σε περίπτωση που εκεί βρίσκετε η μόνιμη τους κατοικία)


2.Είναι αλήθεια ότι αν κάποιος που μένει Αθήνα και περάσει αλλού, έχει δικαίωμα μετεγγραφής στην Αθήνα το τελευταίο εξάμηνο;


3.Το ΗΜΜΥ στα Χανιά είναι "ισάξιο" με τα τμήματα ΗΜΜΥ του ΕΜΠ ΑΠΘ και ΗΜΤΥ πάτρας ή με την σχολή μηχανικών Η/Υ;

4. Κατα πόσες θέσεις μειώθηκαν οι θέσεις των ιατρικών σε Αθήνα και Θες/νίκη; Επίσης πόσο αυξήθηκαν οι βάσεις στα υπόλοιπα τμήματα;

5. Υπάρχει περίπτωση μείωσης ή αύξησης θέσεων για τα επόμενα χρόνια στις περιφεριακές κυρίως ιατρικές σχολές;

ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
3.Το ΗΜΜΥ στα Χανιά είναι "ισάξιο" με τα τμήματα ΗΜΜΥ του ΕΜΠ ΑΠΘ και ΗΜΤΥ πάτρας ή με την σχολή μηχανικών Η/Υ;
Απο ποιά άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
1.Αν το πρώτο παιδί μιας οικογένειας με 2 παιδιά περάσει Αθήνα, τότε το δεύτερο δικαιούτε μετεγγραφή; (σε περίπτωση που εκεί βρίσκετε η μόνιμη τους κατοικία)

(Νομίζω) μόνο αν περάσει όλα τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου και (νομίζω πάλι) ότι πρέπει το εισόδημα της οικογένιας να είναι κάτω από ένα ορισμένο σημείο. Μπορεί να είναι τελείως άκυρο αυτό, σου λέω τι έχω ακούσει.


2.Είναι αλήθεια ότι αν κάποιος που μένει Αθήνα και περάσει αλλού, έχει δικαίωμα μετεγγραφής στην Αθήνα το τελευταίο εξάμηνο;

Δεν ξέρω, τι σημασία έχει για 6 μήνες;


3.Το ΗΜΜΥ στα Χανιά είναι "ισάξιο" με τα τμήματα ΗΜΜΥ του ΕΜΠ ΑΠΘ και ΗΜΤΥ πάτρας ή με την σχολή μηχανικών Η/Υ;


Απ' ότι ξέρω εγώ είναι καλύτερο, και γενικά το πολυτεχνείο Κρήτης είναι πολύ μπροστά, και το ξέρω από άτομο που διαχειρίζεται κονδύλια για υποτροφίες εξωτερικού. Για να καταλάβεις η κόρη του έβγαλε 19,5φεύγα και την έβαλε να πάει στο ΗΜΜΥ Κρήτης, δεν την άφησε να πάει ΗΜΜΥ Πάτρας ή Αθήνας


4. Κατα πόσες θέσεις μειώθηκαν οι θέσεις των ιατρικών σε Αθήνα και Θες/νίκη; Επίσης πόσο αυξήθηκαν οι βάσεις στα υπόλοιπα τμήματα;

Αθήνα - Θεσ/νίκη -5% σε κάθε σχολή, περιφέρεια +25%.


5. Υπάρχει περίπτωση μείωσης ή αύξησης θέσεων για τα επόμενα χρόνια στις περιφεριακές κυρίως ιατρικές σχολές;

Μπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerr

Νεοφερμένος

Ο qwerr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Απο ποιά άποψη;
Απο άποψη πτυχίου, μεταπτυχιακών, εργασίας και δυνατοτήτων απασχόλησης.
Γιατί λέγεται σχολή Ηλεκτρονικών Μηχανικών και ΜΥ και όχι Ηλεκτρολόγων.
(Στο οδηγό σπουδών την έχει μαζί με τους μηχανικούς ΗΥ Πάτρας κ Βόλου και όχι με τα άλλα ΗΜΜΥ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι, στο ΤΕΕ είναι άλλη κατηγορία και έχει διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα.
Είναι στα σκαριά όμως σχέδιο μετονομασίας του τμήματος (δεν ξέρω πότε θα ολοκληρωθεί) ώστε να γίνει Ηλεκτρολόγων κι αυτό.
Για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό πας γενικά εύκολα απο ελληνικό πολυτεχνείο γιατί είναι 5ετής ο κύκλος σπουδών μας και έχουμε εκ των πραγμάτων περισσότερες γνώσεις απο τους υπόλοιπους που κάνουν 3 χρόνια bachelor. Για εντός Ελλάδας δεν το έχω ψάξει γιατί δε με απασχολεί.
Ακούγεται οτι είναι καλύτερη σχολή απο τις άλλες ΗΜΜΥ, χωρίς να μπορώ να το επιβεβαιώσω βέβαια γιατί δεν ξέρω πως είναι οι άλλες. Μπορώ να σου πω όμως οτι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Θα μπορούσατε να μου απαντήσετε σε 3(+2) ερωτήσεις :

4. Κατα πόσες θέσεις μειώθηκαν οι θέσεις των ιατρικών σε Αθήνα και Θες/νίκη; Επίσης πόσο αυξήθηκαν οι βάσεις στα υπόλοιπα τμήματα;

Για τον αριθμό των εισακτέων σε όλες τις σχολές του μηχανογραφιού καθώς και τις αλλαγές που γίνονται κάθε χρόνο μπορείς να ενημερωθείς αναλυτικά απο εδώ: https://www.mixanografiko.gr/eisakteoi_08/5_diaxr_exel_aei_2000_08.pdf

5. Υπάρχει περίπτωση μείωσης ή αύξησης θέσεων για τα επόμενα χρόνια στις περιφεριακές κυρίως ιατρικές σχολές;

Κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει με βεβαιότητα διότι είναι ένα θέμα που εξαρτάται κυρίως από το υπουργείο παιδείας. Η ανακοίνωση του αριθμού των εισακτέων σε κάθε σχολή γίνεται κάθε χρόνο 3-4 μήνες πριν τις πανελλήνιες. Ωστόσο, επειδή φέτος αυξηθηκαν πολύ οι εισακτέοι στις περιφερειακές ιατρικές (όπως και σε όλα τα περιφερειακά τμήματα) "το λογικότερο" είναι να υπάρξει μείωση θέσεων και όχι αύξηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μπα, σταθεροποίηση imo. Αύξηση θα παραπήγαινε και μείωση αποκλείεται γιατί θέλουν να στηρίξουν την περιφερειακή οικονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ναι ρε αλλά μεχρι πότε θα βγαίνουν 800 γιατροί και 1200 δικηγόροι το χρόνο?
Λες και δεν τους φτάνουν αυτοί που έρχονται από Βουλγαρίες,Ρουμανίες και τα ρέστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Άλλο θέμα αυτό, μεγάλη πληγή. Δεν το λαμβάνουν υπόψη όμως, αλλιώς θα είχαν μειώσει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ τις θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerr

Νεοφερμένος

Ο qwerr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλύτερα να μένουν σταθερές οι θέσεις παρά να τις μειώνουν...Ναι, υπάρχουν προβλήματα, αλλά αν είναι πολύ ψηλά οι βάσεις μιας σχολής, ίσως αποθαρρυνθούν κάποια ατομα και άλλα ίσως χάσουν την σχολή που επιθυμούν και έτσι θα πάνε κάπου αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top