ΟΠΑ: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Είναι αλήθεια οτι η ΑΣΟΕΕ είναι το καλύτερο οικονομικό πανεπιστήμιο σε θέμα οργάνωσης και επαγγελματικών ευκαιριών ή είναι απλά φήμες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
το καλύτερο σε σχέση με ποιό? στην Ελλάδα, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο είναι το μόνο που είναι καλύτερα αν θες οργανωμένο, σε σχέση με άλλα ανεξάρτητα οικονομικά τμήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Εννοώ οτι αν έχω τελειώσει σπουδές σε κάποιο τμήμα οικονομικών στην ΑΣΟΕΕ,έχω κάνει μεταπτυχιακό και κάποιος άλλος(σε άλλο ελληνικό πανεπιστήμιο) έχει κάνει τα ίδια με μένα και έχουμε βγεί και οι δύο με τον ίδιο βαθμό, αλλά πρέπει π.χ σε μία επιχείρηση να διαλέξουν έναν από τους 2, ποιον θα διαλέξουν; αν λάβουμε υπόψη οτι έχουμε τις ίδιες γνώσεις,ίδια εμπειρία και ικανότητες. Θα διαλέξουν αυτόν από την ΑΣΟΕΕ, λένε οι φήμες που έλεγα παραπάνω. Πιστεύετε οτι μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
αν λάβουμε υπόψη οτι έχουμε τις ίδιες γνώσεις,ίδια εμπειρία και ικανότητες. Θα διαλέξουν αυτόν από την ΑΣΟΕΕ, λένε οι φήμες που έλεγα παραπάνω. Πιστεύετε οτι μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;


Αν είναι όλα τα προσόντα ίδια λογικά θα ψάξουν και για κάποια λεπτομέρεια η οποία θα κάνει την διαφορά. Γιατί σε μια εταιρία υπάρχει και η λεγόμενη συνέντευξη με τον υποψήφιο από την οποία κρίνονται αρκετά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όχι. Απλά η ΑΣΟΕΕ έχει τμήματα που "κάνουν τη διαφορά" στην αγορά εργασίας και δεν υπάρχουν αλλού (όπως π.χ. τα Χρηματοοικονομικά) εκτός ίσως από Πειραιά και κάποια στη Θεσ/νική. Όσον αφορά πάνωτς σε τμήματα που υπάρχουν και σε άλλα πανεπιστήμια είναι ισάξια.

Εγώ έπιανα ΑΣΟΕΕ και ΠΑΠΕΙ το τμήμα που ήθελα (Οικονομικών Επιστημών) αλλά μετά από ενδελεχή -πίστεψέ με- έρευνα κατέληξα ότι δεν χρειάζεται να ξενιτευτείς στην Αθήνα και ότι τα περιφερειακά πανεπιστήμια έχουν πολύ καλή φήμη, δίνουν δυνατό πτυχίο και δουλεύουν εξίσου καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
τα περιφερειακά πανεπιστήμια έχουν πολύ καλή φήμη, δίνουν δυνατό πτυχίο και δουλεύουν εξίσου καλά.

Σαφώς... Είναι σαν να συγκρίνεις για παράδειγμα το Ε.Μ.Π. με αντίστοιχες Πολυτεχνικές Σχολές της περιφέρειας.
Εξ' ίσου καά δουλεύουν και τα 2, μόνο που το ΕΜΠ έχει χτίσει ένα "όνομα" όλα αυτά τα χρόνια.
Το ίδιο και με την ΑΣΟΕΕ. Έχει ένα όνομα σαν Οικονομικό Πανεπιστήμιο, αλλά δεν πάει να πει ότι είναι και καλύτερο από τα άλλα περιφερειακά τμήματα όπως λέει και ο Dythor
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Κατάλαβα.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
100% απο τη συνεντετυξη και το βιογραφικο θα προτιμηθει καποιος.Εχω πολλα τετοια παραδειγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Απ'οτι μου εχουν πει γνωστοι μου,ειτε αποφοιτοι ειτε φοιτητες ειτε εργοδοτες,η ΑΣΟΕΕ μετραει.Δηλαδη καποιος που εχει βγαλει π.χ. το τμημα οικονομικης επιστημης στην ΑΣΟΕΕ(η στο ΠΑΠΕΙ αλλα κυριως στην ΑΣΟΕΕ)μετραει παραπανω στην αγορα εργασιας απο καποιον που εχει βγαλει το τμημα οικονομικων επιστημων στο Καποδιστριακο η σε καποιο αλλο πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς ήταν που είχα στο μυαλό μου και που ήθελα να ακούσω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicktamias

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μην πονταρεις σε τετοια πραγματα φιλε.Κυριως απο τη συνεντευξη καθοριζεται το αν θα σε παρουν κι εκει δε μετραει ιδιαιτερα το ονομα της σχολης σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Το ξέρω. Απλά στον ιδιωτικό τομέα λένε οτι μετράει και το όνομα της σχολής σου. Κοίτα, θα δείξει. Με τίποτα όμως δεν ποντάρω σε απλές φήμες. Πρέπει να στηριζόμαστε στις δικές μας δυνατότητες. Νομίζω είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Εν τω μεταξυ ο καθενας λεει οτι γουσταρει.
https://www.dapasoee.gr/?p=611
https://www.paspasoee.gr./
Οτι να'ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
lol :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Με τι λέξεις θα τους χαρακτηρίζατε? Εμένα το "ζώα" μου 'ρχεται στο μυαλό, αλλά φαντάζει "λίγη" :down: Έχουν καταντήσει γελοίοι πλέον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Χαμός γίνεται! Το έχουν γαμ.... με τα κομματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Ρε παιδες γτ δν γνωριζομαστε ολοι οσοι περασαμε ΑΣΟΕΕ και μιλαμε σε αυτο το φορουμ? Ελα να δω καμια προταση.:iagree:

Απο οτι καταλαβα statakos και eliza04, ειναι μερικοι απο τους συναδελφους.

Εγω Πληροφορικη περασα και πρεπει να το ομολογησω οτι μ'αρεσει, δε λεω η βαβουρα με τους κομματικοποιοιμενους καταντα κουραστηκη αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι το πανεπηστημιο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Στην αγορά εργασίας μετράνε με την παρακάτω σειρά

1 προυπηρεσία
2 προυπηρεσία έστω και σε άσχετο κλάδο
3 συνέντευξη
4 συστατική επιστολή
5 βιογραφικό σημείωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Ρε παιδες γτ δν γνωριζομαστε ολοι οσοι περασαμε ΑΣΟΕΕ και μιλαμε σε αυτο το φορουμ? Ελα να δω καμια προταση.:iagree:

Απο οτι καταλαβα statakos και eliza04, ειναι μερικοι απο τους συναδελφους.

Εγω Πληροφορικη περασα και πρεπει να το ομολογησω οτι μ'αρεσει, δε λεω η βαβουρα με τους κομματικοποιοιμενους καταντα κουραστηκη αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι το πανεπηστημιο.:P

Πληροφορική και εγώ όπως και ο jimkoul. Στο πάρτυ θα πάμε σήμερα;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top