Φιλολογία Αθήνας

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
την καλησπερα μου παιδια! φιλολογια αθηνας κι εγω με την σειρα μου... πρωτη μου και μοναδικη επιλογη αυτη η σχολη και ονειρο ζωης οσο κουλο ισως να φανει σε καποιους! ειμαι κλιμακιο Μ-Ω... εντυπωσεις γενικα... πως σας φανηκε η σχολη, οι καθηγητες, ο χωρος?

Κ ειμαι κ εγω απο χαιδαρι μαρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nondarc@hotmail

Νεοφερμένος

Η ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια..εγω τελειωνω σε λιγο καιρο απο τωρα..ξεκινησα με πρωτη μου επιλογη την νομικη αθηνων αλλα στην πορεια αλλαξα..θα μ' ενδιεφεραι αρκετα και η φιλολογια αλλα και τ ΦΠΨ(το εψαξα και απογοητευτηκα καθως με περιοριζει αρκετα)..τι εχετε να με συμβουλευσεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
να κανεις αυτο που αγαπας, μην πας νομικη μονο κ μονο επειδη πιανεις τα μορια. Το ΦΠΨ δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη επιλογη, καθως δεν ειναι τοσο επικεντρωμενο στα φιλολογια μαθηματα. Εξαρταται απο το τι θες. Αλλα αν πχ σ αρεσει η ψυχολογια, πηγαινε σ αυτη τη σχολη, οχι στο ΦΠΨ διοτι δεν εχεις αδεια εξασκησης ψυχολογιας απο το ΦΠΨ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriakistavr

Νεοφερμένος

Η kiriakistavr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλησπερα! εχω μια απορια! μπηκα στο site της φιλολογιας αθηνων και εβλεπα καποια απο τα μαθηματα, τα οποια ηταν τα εξης [τρια πρωτα εξαμηνα]:
1.αρχαια ελλ φιλολογια-ηροδοτος
2.αρχ ελλ φιλολογ αττικοι ρητορες-σοφιστες
3.αρχ ελλ φιλολογ- ευριπιδης

αυτα ειναι αρκετα γενικα οπως τα αναφερει το προγραμμα εξαμηνων, μηπως ξερει κανενας τι κανουν πιο συγκεκριμενα; π.χ τι κανουν απο ηροδοτο ή ποιους σοφιστες-ρητορες ή πιο εργο του ευριπιδη; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Οτιδήποτε σώζεται από αυτούς που ανέφερες και λογικά στην αρχή και τον τρόπο γραφής τους, τους ιδιωματισμούς που χρησιμοποιεί ο καθένας και τα νοήματα που θέλει να εξωτερικεύσει. Αυτα νομίζω πως πρέπει να κάνουν σ' αυτα τα μαθήματα, αν θυμάμαι καλά απ τα λεγόμενα ενός καθηγητή μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriakistavr

Νεοφερμένος

Η kiriakistavr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
αα καταλαβα -σε ευχαριστω πλ αλλα λογικα θα υπαρχει κατι λιγο πιο στανταρ.. αν υπαρχει καποιος φοιτητης φιλολογιας που ξερει ας μου στειλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
SOS SOS SOS
Σε 3 μέρες πρέπει οπωσδήποτε να έχω οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό μου. Έχω αποφασίσει φιλολογία αλλά κολλάω στην πόλη. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει έγκυρα ποιό είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο, της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης? Θα ήθελα να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν με βεβαιότητα και να μη λάβουν υπόψη άλλους παράγοντες π.χ φοιτητική ζωή κλπ. Έχω πάρει κάποιες γνώμες αλλά το δίλημμα παραμένει και πρέπει να αποφασίσω ΑΜΕΣΑ. :hmm::/:Όποιος έχει κάτι να πει ας το πει τώρα. Αν δεν το πει μέχρι την Τρίτη να σωπάσει για πάντα...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
καλησπερα! εχω μια απορια! μπηκα στο site της φιλολογιας αθηνων και εβλεπα καποια απο τα μαθηματα, τα οποια ηταν τα εξης [τρια πρωτα εξαμηνα]:
1.αρχαια ελλ φιλολογια-ηροδοτος
2.αρχ ελλ φιλολογ αττικοι ρητορες-σοφιστες
3.αρχ ελλ φιλολογ- ευριπιδης

αυτα ειναι αρκετα γενικα οπως τα αναφερει το προγραμμα εξαμηνων, μηπως ξερει κανενας τι κανουν πιο συγκεκριμενα; π.χ τι κανουν απο ηροδοτο ή ποιους σοφιστες-ρητορες ή πιο εργο του ευριπιδη; :)

Βασικά, τα δύο πρώτα που αναφέρεις είναι στο 1ο έτος σπουδών και ο Ευριπίδης διδάσκεται στο 3ο. Θα σου πω τι κάναμε εμείς φέτος, γιατί κάθε χρόνο (αν όχι, κάθε δύο χρόνια) ο καθηγητής και η ύλη αλλάζει οπότε είναι αρκετά ρευστό...
Στον Ηρόδοτο κάναμε αποσπάσματα από τις Ιστορίαι, όχι όλα τα βιβλία, αλλά αποσπάσματα από τα 4 πρώτα. Ξέρεις, μετάφραση, σχόλια, ερμηνευτικά, λεξιλογικά, εισαγωγή στο έργο του κλπ
Στους αττικούς ρήτορες, φέτος διδάχτηκε Δημοσθένης. Πάλι με εισαγωγή στο έργο, βιογραφικά του Δημοσθένη, μετάφραση, σχόλια κλπ.
Για τον Ευριπίδη δεν ξέρω να σου απαντήσω, μιας και φέτος θα διδαχτώ πρώτη φορά. :P
Πάντως να ξέρεις ότι κάθε χρόνο η ύλη ποικίλλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
:worry:παιδια μηπωσ υπαρχει κανας πρωτοετης του τμηματοσ να με κατατοπισει σχετικα με καποια πραγματα γιατι εχω χασει και τις 4 εβδομαδεσ μαθηματος.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
γεια σας! Εχω διλημμα αναμεσα σε δυο σχολες, μια εκ των οποιων ειναι η φιλολογια.. Γενικοτερα φετος μου αρεσαν αρκετα τα μαθηματα κατευθυνσης και ειδικα τα αρχαια και φυσικα ο Αριστοτελης :) στην σχολη τα μαθηματα που κανουμε εχουν σχεση με τα φετινα μαθηματα κατευθυνσης; επισης μου αρεσουν πολυ τα λατινικα.. Αυτα τα δυο μαθηματα στην φιλολογια κυριαρχουν, ή υπαρχουν αλλα μαθηματα που διδασκονται περισσοτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
γεια σας μπορει καποιος να με διαφωτισει για το τι ειναι θεματογραφια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
νομιζω οταν κανεισ κειμενα απο πολλουσ διαφορουσ αρχαιουσ φιλοσοφουσ πχ ηροδοτοσ πλατωνασ αριστοτελησ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
σαν αγνωστο ή γνωστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
σαν αγνωστο ή γνωστο?

κανεισ μεσα γνωστα κειμενα φιλοσοφων αλλα στηυν εξεταστικη δεν ξερω αν εξεταζεσαι πανω στα ιδια η σου βαζουν αγνωστα απο αυτουσ που εχεισ κανει...μαλλον τ δευτερο συμβαινει!!!φιλολογια περασεσ???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
δεν ξέρω μαλλον εχω βγαλει 18,098 και ειμαι σε ειδικη κατηγορία!(διδυμα)πρωτα εβαλα την νομικη και μετα την φιλολογια
εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
δεν ξέρω μαλλον εχω βγαλει 18,098 και ειμαι σε ειδικη κατηγορία!(διδυμα)πρωτα εβαλα την νομικη και μετα την φιλολογια
εσυ?

χαχαχα εγω εβγαλα 17550 και εβαλα πρωτη φιλολογια αθηνων και μετα φπψ αθηνασ...τωρα περιμενω να δω βασεισ γιατι δεν εχω ιδεα σε πιο τμημα θα μαι με αυτεσ τισ εκτιμησεισ που παρουσιαζονται...το μονξο σιγουρο ειναι οτι θα μαι φιλοσοφικη...χαχαχα πωσ και δεν δηλωσεσ νομικη θεσσ/κησ?γιατι αν εισαι ειδικη κατηγορια θα την επιανεσ...και νομικη αθηνασ εχεισ βεβαια πολλεσ πιθανοτητεσ..εσενα τι σ αρεσει πιο πλυ?φιλολογια η νομικη?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
χαχαχα εγω εβγαλα 17550 και εβαλα πρωτη φιλολογια αθηνων και μετα φπψ αθηνασ...τωρα περιμενω να δω βασεισ γιατι δεν εχω ιδεα σε πιο τμημα θα μαι με αυτεσ τισ εκτιμησεισ που παρουσιαζονται...το μονξο σιγουρο ειναι οτι θα μαι φιλοσοφικη...χαχαχα πωσ και δεν δηλωσεσ νομικη θεσσ/κησ?γιατι αν εισαι ειδικη κατηγορια θα την επιανεσ...και νομικη αθηνασ εχεισ βεβαια πολλεσ πιθανοτητεσ..εσενα τι σ αρεσει πιο πλυ?φιλολογια η νομικη?:P
δεν ξερω δεν ηθελα να φυγω απο την Αθηνα δεν ξερω γιατι δεν ξερω τι θα συναντησω....εχω το παμε πανεπιστημιο αλλα δεν λεει πολλα εχω μπει και στις ιστοσελιδες αλλα τιποτα συγκεκριμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
δεν ξερω δεν ηθελα να φυγω απο την Αθηνα δεν ξερω γιατι δεν ξερω τι θα συναντησω....εχω το παμε πανεπιστημιο αλλα δεν λεει πολλα εχω μπει και στις ιστοσελιδες αλλα τιποτα συγκεκριμενο

εε αμα ζεισ αθηνα λογικο ρε να δηλωσεισ!!!και εγω αν εμενα αθηνα το ιδιο θα κανα...σου ευχομαι να μπεισ εκει που θα ναι καλυτερα για σενα!!!:Pκαλη σου επιτυχια!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
μπορει καποιος να με διαφωτισει για το το κλιμα και τα μαθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top