Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

andreas11289

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης καλό θα 'ταν να ανεβάσεις μέχρι πού έχεις φτάσει στην κάθεμία και πού δυσκολεύεσαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria122132

Νεοφερμένος

Η maria122132 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
1 Άσκηση:

Έστω Z , W μιγαδικοί με zw-2z=w . Αν για τον Z ισχύει |z-1|=2 να βρείτε το γεωμετρικο τόπο των εικόνων του w .

2 Άσκηση:

Να βρείτε το γεωμετρικο τοπο των εικόνων του Z αν ισχυει:

Re(Z-4/Z)=0

3 Άσκηση:

Αν Ζ#0 , w Μιγαδικοί με w=z+4/z Να δειξετε οτι WeR <<-->>ZeR ή |z|=2

Help me!
Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bright-minded

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια,μπορει να μην μπορω να σε βοηθησω γιατι ειμαι μαθητης 3ης γυμνασιου αλλα χαρηκα για τη γνωριμια.Εσυ εισαι καλη στα μαθηματικα?Θα μπορουσες να με βοηθησεις?:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
1 Άσκηση:

Έστω Z , W μιγαδικοί με zw-2z=w . Αν για τον Z ισχύει |z-1|=2 να βρείτε το γεωμετρικο τόπο των εικόνων του w .

Νά η λύση μου

(1)



απ' όπου παίρνουμε (2)

Έτσι η (1) γίνεται



Θέτουμε x,y πραγματικοί

Έτσι



Κάνοντας τις πράξεις παίρνουμε

που είναι κύκλος με κέντρο Κ(2.0) και ακτίνα ρ=1.



Ελπίζω να μην έχω κάνει κανένα λάθος :)

P.S Στις άλλες δύο η γραμμή του κλάσματος είναι σε ολόκληρο το (z -4) και ( z+4) αντίστοιχα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria122132

Νεοφερμένος

Η maria122132 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Το / πηγαίνει στο 4 μόνο και όχι σε όλο.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και στα άλλα δύο;
Thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
2 Άσκηση:

Να βρείτε το γεωμετρικο τοπο των εικόνων του Z αν ισχυει:

Re(Z-4/Z)=0

3 Άσκηση:

Αν Ζ#0 , w Μιγαδικοί με w=z+4/z Να δειξετε οτι WeR <<-->>ZeR ή |z|=2

Help me!
Thanks!
Λίγο σύντομα οι λύσεις γιατί αύριο γράφω φυσική γενικής και δεν ξέρω τίποτα :P
2.



Θέτουμε x,y πραγματικοί

Έτσι έχουμε





Κάνοντας πράξεις παίρνουμε



Πρέπει



από που με πράξεις έχουμε ότι


φανταστικός άξονας
ή


Κύκλος με κέντρο Κ(0,0) και ακτίνα ρ=2.

3. Την 3. την έλυσα σε δύο 'δόσεις' πρώτα έδειξα οτι ΑΝ w πραγματικός ΤΟΤΕ |z|=2 όπως ακριβώς έκανα στη 2 και απαιτώντας στο τέλος Im(w)=0 .
Έπειτα έδειξα το αντίστροφο ΑΝ |z|=2 ΤΟΤΕ w πραγματικός αντικαθιστόντας στην αρχική όπου z=x+yi

ΕΛπίζω να σε βοήθησα. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι πες μου να στο εξηγήσω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Δείτε και μία ακόμη :)

Αφιερωμένη στον Γιώργο

Δίνεται η παραγωγίσιμη συνάρτηση στο διάστημα με και και

Αν , να αποδειχθεί ότι υπάρχει , τέτοιο ώστε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αρκετά καλή μου φαίνεται η άσκηση Mostel θα την προσπαθίσω αύριο(είμαι πολύ κουρασμένος τώρα και θέλω να πάω για ύπνο)
Ορίστε και μια άσκηση απο εμένα
-Να λυθει η εξισωση
Η άσκηση είναι πάρα πολύ δύσκολη και αμα δεν έχεις ξαναδεί παρόμοια είναι πολύ δύσκολο να την λύσεις γι'αυτο οποιος την εχει δει ας μην πει την λυση για να προσπαθισουν να την λυσουν μονοι τους οι υπόλοιποι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Όλα σε ένα μέλος......

Διαιρείς με τη μεγαλύτερη βάση, θέτεις G(x) και παραγωγίζεις :)

Ή

Θεώρημα Μέσων Τιμών !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.d

Νεοφερμένος

Η M.d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
επειγον ,, βοήθεια!:'(
δεν ξερω τι πρεπει να κανω για να λυσω αυτες τις ασκησεις.... μπορει καποιος να με βοηθησει και να τις λυσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο Θ4, α ερωτημα μπορω να σου απαντησω κι εγω...
Το πεδιο ορισμου ειναι χε[+4, +οο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έχεις λάθος.

Από -4 μέχρι 4 είναι

Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το Df μου βγαινει xε(-oo, 4] :xixi:
μετα η 2 ειναι πολυ ευκολη, βρισκεις f' και f(Xo) στο σημειο και χρησιμοποιεις τον κλασσικο τυπο εφαπτομενης της Β λυκειου..
Για το πρωτο δεν προλαβαινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ουπς σωστα, -4 εως 4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.d

Νεοφερμένος

Η M.d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ευχαριστω....μηπως ξερεις κ τιποτα αλλο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Καταρχήν η πρώτη είναι ελλειπής. Δε λέει κάν ότι η g παραγωγίζεται σε διάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχεις λάθος.

Από -4 μέχρι 4 είναι

Στέλιος


Ουπς ναι, σορρυ.


Το 4 ειναι μεγαλυτερο του χ...αλλα επειδη εχω συνηθισει να εχω το χ στο πρωτο μελος νομιζα χ μεγαλυτερο του 4...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
A. Από την εξίσωση της εφαπτομένης ξέρουμε ότι και και


άρα

παίρνουμε την εξίσωση της εφαπτομένης


Βέβαια δεν ξέρουμε αν παραγωγίζεται η g αλλά τεσπα..:P

PS Παίζει να έχω κάνει κ λάθος για δείτε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
B.Αντι για λ βάζω L. Έστω το σημείο επαφής.

Eξίσωση εφαπτομένης:
Το την επαληθεύει, άρα <=> <=> <=>
Αντικαθιστώντας το στο και στο στην εξίσωση της εφαπτομένης έχουμε
<=> <=>

PS: Μπλέχτηκα με το latex, αν θέλει κάποιος mod/admin whatever να το διορθώσει για να είναι πιο ευανάγνωστο be my guest ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top