Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Να λυθεί η εξίσωση (x+1)^2=2 εις την (x+1) αν f (x)=[ln (x+1)]/(x+1).Μπορεί να λύσει κάποιος ολοκληρωμένα Γιατί κολλάω κάπου στη λύση Της Ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Να λυθεί η εξίσωση (x+1)^2=2 εις την (x+1) αν f (x)=[ln (x+1)]/(x+1).Μπορεί να λύσει κάποιος ολοκληρωμένα Γιατί κολλάω κάπου στη λύση Της Ευχαριστω..

Εαν περασεις ln και στα δυο μελη παιρνεις ln(x+1)² = ln 2^(x+1) => 2ln(x+1) = (x+1)ln2 => [ln(x+1)]/(x+1) = ln2/2 => f(x) = ln2/2 .
Αρα ολα τα χ για τα οποια ειναι f(x) = ln2/2 ειναι λυσεις της αρχικης εξισωσης.Αλλα η εκφωνηση μου φαινεται περιεργη καθως οπως βλεπεις επεσα σε "τοιχο" στο τελος.Μηπως υπαρχει ο τυπος της f στην εξισωση αλλα τον ξεχασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Όχι στην εξίσωση δεν υπάρχει απλως μου τον δίνει..τον φτανω εκει που μου λεςκαι μετσμελετω μονοτονιακαι βρίσκω υποσυνολα τιμων και βριακω δυο ριζες τη χ=1 και μια θεωρητική ριζα πραγμα που μου φαινεται παραξεμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Όχι στην εξίσωση δεν υπάρχει απλως μου τον δίνει..τον φτανω εκει που μου λεςκαι μετσμελετω μονοτονιακαι βρίσκω υποσυνολα τιμων και βριακω δυο ριζες τη χ=1 και μια θεωρητική ριζα πραγμα που μου φαινεται παραξεμο

Μια στιγμη,μια στιγμη...αλλο να σου ζηταει λυσε την εξισωση και αλλο να σου ζηταει δειξει οτι εχει ακριβως n ριζες η ταδε εξισωση.Εσυ με μελετη μονοτονιας και συνολο τιμων ουσιαστικα μπορεις να προσδιορισεις κυριως το πληθος των ριζων οχι ποιες ειναι αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Να λυθεί η εξίσωση (x+1)^2=2 εις την (x+1) αν f (x)=[ln (x+1)]/(x+1).Μπορεί να λύσει κάποιος ολοκληρωμένα Γιατί κολλάω κάπου στη λύση Της Ευχαριστω..

Εαν περασεις ln και στα δυο μελη παιρνεις ln(x+1)² = ln 2^(x+1) => 2ln(x+1) = (x+1)ln2 => [ln(x+1)]/(x+1) = ln2/2 => f(x) = ln2/2 .
Αρα ολα τα χ για τα οποια ειναι f(x) = ln2/2 ειναι λυσεις της αρχικης εξισωσης.Αλλα η εκφωνηση μου φαινεται περιεργη καθως οπως βλεπεις επεσα σε "τοιχο" στο τελος.Μηπως υπαρχει ο τυπος της f στην εξισωση αλλα τον ξεχασες;

Παμε στην αρχικη σχεση (x+1)^2=2^(x+1)
Για χ=1 2^2=2^2 ισχυει
Για χ=3 4^2=2^4 ισχυει
Τις βρικες τις προφανεις
Απεδειξε οτι ειναι μοναδικες και τελειωσες

Εστω οτι δεν σου εδινε την f(x) και δεν εβλεπες τις προφανεις
Εγω προσωπικα θα κατεληγα σε αυτην που εφτασε Νικος και θα μελεταγα την g(x)=lnx/x,x>0
g'(x)=(1-lnx)/x^2
g αυξουσα στο (0,e] και φθινουσα στο [e,+00)
Αρα g(e) ολικο μεγιστο g(x)<_lne/e
2<e<=>g(2)<g(e)<=>ln2/2<lne/e
4>e<=>g(e)>g(4)<=>g(e)>ln2/2
Οποτε πας βρισκεις τωρα το πεδιο ορισμου της g(x+1) που ειναι το (-1,+00) και λυνεις αυτην που κατεληξε ο Νικος μια στο χε(-1,e] και μια στο [e+00)
Εχεις g(x+1)=g(2)<=>x+1=2<=>x=1
g(x+1)=g(4)<=>x+1=4<=>x=3

Να προσθεσω και κατι τελευταιο:
Η εξισωση που μας δινεις προφανως πρεπει να εχει και πεδιο ορισμου ετσι να σου λεει που να την λυσεις,αλλιως πρεπει να την μελετησουμε σε ολο το R και οχι στο (-1,+00) οπως καναμε.Αν παμε σε ολο το R θα εχει και μια αρνητικη ριζα που σιγα μην υπολογιζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Καλημέρα! Καταρχάς σας το έχω πει μαθηματικά εγκώ Ντεν τσερει.....μήπως γίνεται να με βοηθήσετε να βρούμε την αντιστροφή της Φ(Χ) = ln( 1-x/x) ?

Το έχω φτάσει

Φ(χ)=y =>
ln(1-x/x) =y=>
1-x/x =e^y

Και κάθομαι να ο κοιταω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Καλημέρα! Καταρχάς σας το έχω πει μαθηματικά εγκώ Ντεν τσερει.....μήπως γίνεται να με βοηθήσετε να βρούμε την αντιστροφή της Φ(Χ) = ln( 1-x/x) ?

Το έχω φτάσει

Φ(χ)=y =>
ln(1-x/x) =y=>
1-x/x =e^y

Και κάθομαι να ο κοιταω

Οσο και να το κοιτας δεν θα λυθει μονο του. Το εχεις παει καλα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ωωωωωωωωωωωωω τώρα είδα κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Καλημέρα! Καταρχάς σας το έχω πει μαθηματικά εγκώ Ντεν τσερει.....μήπως γίνεται να με βοηθήσετε να βρούμε την αντιστροφή της Φ(Χ) = ln( 1-x/x) ?

Το έχω φτάσει

Φ(χ)=y =>
ln(1-x/x) =y=>
1-x/x =e^y

Και κάθομαι να ο κοιταω


Αν "ελενίσεις" ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αν "ελενίσεις" ; :P

Να "ελενίσει" κάτι που "ξε-ελένισε" ακριβώς πριν;:P Λολ όχι. Απλά προχωρά τη σχέση και βγαίνει εύκολα. Αν και νομίζω ότι το έχει ήδη λύσει, τόσες ώρες πέρασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Καλημέρα! Καταρχάς σας το έχω πει μαθηματικά εγκώ Ντεν τσερει.....μήπως γίνεται να με βοηθήσετε να βρούμε την αντιστροφή της Φ(Χ) = ln( 1-x/x) ?

Το έχω φτάσει

Φ(χ)=y =>
ln(1-x/x) =y=>
1-x/x =e^y

Και κάθομαι να ο κοιταω

Φ(x) = ln([1-x]/x)

Πεδιο ορισμου το : 1-x/x >0 => (1-x)x > 0 => x>0 και 1-x>0 η x>0 και x<1. Αρα 0<x<1.
Απο εκει που το αφησες :
1-x/x = e^y => 1-x = xe^y => 1 = x(e^y+1) => x = 1/(e^y+1) . Διοτι e^y+1 >0 για καθε y Ε R.
Πρεπει 0<x<1 αρα 0<1/(e^y+1)<1 δηλαδη 1/(e^y+1)<1 που ισχυει για καθε y E R.

Αρα οριζεται η φ(y) = 1/(e^y+1) , y E R η Φ(-1)(x) = 1/(e^x+1) , x E R .

Ειναι αρκετα σημαντικο να μιλησεις πρωτα για πεδιο ορισμου και μετα για τον τυπο.Επισης το πεδιου ορισμου της αντιστροφης πρεπει να ικανοποιει τοσο τους περιορισμους κατα την ευρεση της αντιστροφης οσο και τους αρχικους.Η πανω ειναι η πιο μαθηματικως αποδεκτη μεθοδος.

Διαφορετικα λες οτι ειναι 1-1,βρισκεις το συνολο τιμων της Φ ,εννοειται οτι υπαρχει αρα η αντιστροφη με πεδιο ορισμου
DΦ(-1) = Φ(DΦ) και κανεις απλα την ευρεση της αντιστροφης χωρις να χρειαζεται να αιτιολογεις τιποτα αφου εχεις προκαθορισει το π.ο.
Τα παραπανω εαν δεν θες να βρουν αφορμη να σου κοψουν απο οπουδηποτε και να εισαι ακριβης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristospr

Νεοφερμένος

Ο xristospr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδες εχω μια ερωτηση! εχω το βοηθημα παπαδακη, εκδοση 2010 και στην ασκηση 49,23 εχει το εξης:



και λεει να βρεθει ο τυπος της f, η ασκηση λυνεται με το θεωρημα και τότε , αλλα δεν μπορω να την λυσω στις πραξεις..help!

δηλαδή αν κάνω τις πράξεις φθανω στο σημειο ..

και προφανώς για να ισχύει η ταυτότητα πρέπει να είναι και όχι ... που είναι το λάθος που κάνω και βγάζω ? στις λύσεις απλά γράφει και άρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Για να δημιουργηθεί η ταυτότητα (f(x)-2x)^2 λογικά πρέπει να ''προσθαφαιρέσεις'' το 8x^2 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristospr

Νεοφερμένος

Ο xristospr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
αν προσθεσεις τοτε δεν θα ειναι η ισοτητα =0
και δεν εφαρμόζεται η παραπάνω ιδιότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
παιδες εχω μια ερωτηση! εχω το βοηθημα παπαδακη, εκδοση 2010 και στην ασκηση 49,23 εχει το εξης:



και λεει να βρεθει ο τυπος της f, η ασκηση λυνεται με το θεωρημα και τότε , αλλα δεν μπορω να την λυσω στις πραξεις..help!

δηλαδή αν κάνω τις πράξεις φθανω στο σημειο ..

και προφανώς για να ισχύει η ταυτότητα πρέπει να είναι και όχι ... που είναι το λάθος που κάνω και βγάζω ? στις λύσεις απλά γράφει και άρα

Κατι δεν στεκει με τα δεδομενα σου.
Εαν παρεις οτι f(x) = 2x εχεις στο ενα μελος της εξισωσης υποθεσης

ολοκληρωμα απο 1 εως e του 4x² και δεξια ολοκληρωμα απο 1 εως e του 12x² .
Που προφανως δεν στεκει αρα για κοιτα μηπως υπαρχει λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Παιδιά .... Εμ... Ξέρω είναι οφ τοπικό αυτό που θα πω απλά θέλω μιας και αύριο γράφω μαθηματικα να εκφράσω τον φόβο μου.... Φοβάμαι πολύ... Τρέμω στην ιδέα ότι θα πέσει δικλαδη που την φοβάμαι, τρέμω στην ιδέα του Ρυθμού μεταβολής ..... Φοβάμαι πολύ για το αν θα μου ζητηση γραφική παράσταση.... Και έχω κουραστει τόσο πολύ που δεν ξέρω αν θα γράψω .... Έχω πεθάνει στο διαβασμα, μόνο και μόνο για να γράψω κάτι αξιοπρεπές.... Τρέμω στην ιδέα ότι θα πέσει διαφορική και δεν θα μπορέσω να την βγάλω στην μορφή της την αρχική...τρέμω για όλα... :russianroulette:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristea_2000

Νεοφερμένος

Η aristea_2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά .... Εμ... Ξέρω είναι οφ τοπικό αυτό που θα πω απλά θέλω μιας και αύριο γράφω μαθηματικα να εκφράσω τον φόβο μου.... Φοβάμαι πολύ... Τρέμω στην ιδέα ότι θα πέσει δικλαδη που την φοβάμαι, τρέμω στην ιδέα του Ρυθμού μεταβολής ..... Φοβάμαι πολύ για το αν θα μου ζητηση γραφική παράσταση.... Και έχω κουραστει τόσο πολύ που δεν ξέρω αν θα γράψω .... Έχω πεθάνει στο διαβασμα, μόνο και μόνο για να γράψω κάτι αξιοπρεπές.... Τρέμω στην ιδέα ότι θα πέσει διαφορική και δεν θα μπορέσω να την βγάλω στην μορφή της την αρχική...τρέμω για όλα... :russianroulette:

Με τα μαθηματικά όλοι αυτό σκεφτόμαστε γτ όσο διάβασμα και να ρίξει κάποιος δν είναι ποτέ αρκετό...ας γράψουμε όσα ξέρουμε όσο καλύτερα γίνεται!!keep going!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Παιδιά .... Εμ... Ξέρω είναι οφ τοπικό αυτό που θα πω απλά θέλω μιας και αύριο γράφω μαθηματικα να εκφράσω τον φόβο μου.... Φοβάμαι πολύ... Τρέμω στην ιδέα ότι θα πέσει δικλαδη που την φοβάμαι, τρέμω στην ιδέα του Ρυθμού μεταβολής ..... Φοβάμαι πολύ για το αν θα μου ζητηση γραφική παράσταση.... Και έχω κουραστει τόσο πολύ που δεν ξέρω αν θα γράψω .... Έχω πεθάνει στο διαβασμα, μόνο και μόνο για να γράψω κάτι αξιοπρεπές.... Τρέμω στην ιδέα ότι θα πέσει διαφορική και δεν θα μπορέσω να την βγάλω στην μορφή της την αρχική...τρέμω για όλα... :russianroulette:
Εδώ που έφτασες, αυτό που θα μετρήσει πολύ είναι να έχεις αισιοδοξία και ψυχραιμία. Σημασία έχει, όπως γράφεις, ότι έκανες την προσπάθειά σου. Από εκεί και πέρα, χαλάρωσε και να σκέφτεσαι μόνο ότι όλα θα πάνε καλά. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Παιδιά λίγο help :)
Προσπαθώ να λύσω την άσκηση 8 σελίδα 30 του σχολικού, αλλά δεν μου βγαίνουν οι πράξεις ώστε να καταλήξω σε x. :hmm:

Σας επισυνάπτω την εκφώνηση:
Δίνονται οι συναρτήσεις:




Να αποδείξετε ότι:
α)
για κάθε
και
β)
για κάθε


Μπορεί κάποιος να τη λύσει; Ίσως σας ταλαιπωρήσω λίγο φέτος :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top