Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εχω μια ασκηση στη συλλογή.Δεν πέφτουν με τιποτα τέτοιες (τουλαχιστον για το β ερωτημα) αλλά οποιος θελει ας της ρίξει μια ματια.
Και σορρυ για το off topic :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
axx ποιο ειναι το συν του -1/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zorc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εχεις κανει λαθος. Αν εχει να κανει με Μπολζανο και τετοια δεν δε απασχολει. Μονο τ προσημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Ναι αυτη ειναι. Σορρυ που αργησα να απαντησω αλλα τεχνικα προβληματα με το PC βλεπεις.


ε απο εδω βρισκεις τον τυπο (Πρεπει να βρεις και το f(1) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εστω μια συναρτηση f:R->R για την οποια ισχύειγια καθε χ\
Ν.δ.ο¨:


Μπορειτε να μου πειτε μια μεθοδολογια????PLEASEEEE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakishrist

Νεοφερμένος

Ο sakishrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας,

Έχω την εξής άσκηση: Αν η συνάρτηση φ είναι συνεχής στο 1 και ισχύει , να δείξετε ότι f'(1)=7.

Έχω θέσει g(x) = [το περιεχόμενο του lim] και έχω βρει το lim(f(x))=1, αλλά μετά δεν θυμάμαι τι κάναμε
.

Δεν ζητάω να μου λύσετε την άσκηση ... απλός θα ήθελα ένα hint.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Γεια σας,

Έχω την εξής άσκηση: Αν η συνάρτηση φ είναι συνεχής στο 1 και ισχύει , να δείξετε ότι f'(1)=7.

Έχω θέσει g(x) = [το περιεχόμενο του lim] και έχω βρει το lim(f(x))=1, αλλά μετά δεν θυμάμαι τι κάναμε
.

Δεν ζητάω να μου λύσετε την άσκηση ... απλός θα ήθελα ένα hint.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Θέτεις όπως είπες g(x) το περιεχομενο του ορίου και λες ότι βρήκες . Εφόσον η f ειναι συνεχής αυτό ειναι το f(1). τώρα με τον ορισμό του ορίου θα βρείς την παραγωγο και f(x) θα αντικαταστήσεις αυτο που έχεις απο το 1ο βήμα.

ΥΓ. Υπαρχει τοπικ με αποριες μαθηματικών οποτε οτι θέλεις αλλη φορα γραψτο εκει. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakishrist

Νεοφερμένος

Ο sakishrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
τώρα με τον ορισμό του ορίου θα βρείς την παραγωγο
Εδώ είναι που κάτι χάνω από τη θεωρία προφανώς. Τι ακριβός εννοείς;

Ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εδώ είναι που κάτι χάνω από τη θεωρία προφανώς. Τι ακριβός εννοείς;

Ευχαριστώ πάντως!

Όπου f(x) αυτο που έχει απο το πρωτο βημα οταν έθεσες την g και έλυσες ως προς f.
Ό,τι βρεις ειναι το f'(1)
Γενικά σε αυτες τις περιπτώσεις πρέπει να πηγαινεις με όριο για να βρείς την παραγωγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakishrist

Νεοφερμένος

Ο sakishrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
πως λύνεται αυτή?Χρησιμοπόιω αυτό τον τύπο και δεν καταφέρνω να την λύσω,Sf'(x)g(x)dx=f(x)g(x)-Sf(x)g'(x)

και ασκήση λέει να βρω τον τύπο τησ f αν f(x)=2S[(x/((x^2)+1))]f(x)dx

Το S ειναι γιατο ολοκλήρωμα
Bοηθείστε λίγο,καποιος έβαλε μια λυση αλλα ξέχασε το f(x) στο κλάσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gimli

Νεοφερμένος

Ο gimli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δινεται η συναρτηση f:R->R με f(3) = 2.Αν για καθε χεR ισχυει f(x)*f(f(x))=1 να βρειτε τα f(1) και f(2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εστω μια συναρτηση f:R->R για την οποια ισχύειγια καθε χεR
Ν.δ.ο¨:


Μπορει καποιος να μου πει βημα βημα τι πρεπει να κανω???pleaseee
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Δινεται η συναρτηση f:R->R με f(3) = 2.Αν για καθε χεR ισχυει f(x)*f(f(x))=1 να βρειτε τα f(1) και f(2)


Λοιπον Για :

(Εδω πρεπει να εχεις ξεχασει οτι ειναι συνεχης η συναρτηση ...)

Απο Θ.Ενδιαμεσων τιμων στο [2,3] : υπαρχει
Για
-----------------------------------------
Μπορει καποιος να μου πει βημα βημα τι πρεπει να κανω???pleaseee


Τι ζηταει η ασκηση ακριβως ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Λοιπον Για :

(Εδω πρεπει να εχεις ξεχασει οτι ειναι συνεχης η συναρτηση ...)

Απο Θ.Ενδιαμεσων τιμων στο [2,3] : υπαρχει
Για
-----------------------------------------



Τι ζηταει η ασκηση ακριβως ?


να δειχτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
να δειχτει


Δινει μια ανισοτικη με την f' και την f'' ,η g(x) ? δεν καταλαβαινω την ερωτηση πραγματικα :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δινει μια ανισοτικη με την f' και την f'' ,η g(x) ? δεν καταλαβαινω την ερωτηση πραγματικα :D:D

Mια φορα να κανω καικατι σωστο δε γινεται !!

Δινει την ανισοτικη και ζηταει να δειξεις οτι g(x)= toso ειναι κυρτη στο R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Mια φορα να κανω καικατι σωστο δε γινεται !!

Δινει την ανισοτικη και ζηταει να δειξεις οτι g(x)= toso ειναι κυρτη στο R


Λογω της ανισοτικης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Λογω της ανισοτικης :P


ααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα....:P
τι να πεις??!!Ευχαριστωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Κάτι δεν μου κάθεται καλά, οπότε i need some help...

f,g:R*+ --> R
f'(x)*g(x)=2x, για κάθε χeR*+
f(x)*g'(x)=1, για κάθε χeR*+
f(1)*g(1)=2
Να βρεθούν οι f, g

Έχω την εντύπωση ότι διαιρούμε τις 2 πρώτες σχέσεις κατά μέλη, αλλά δεν ξέρω πως να δικαιολογήσω ότι είναι διάφορο από το μηδέν... καμιά βοήθεια ή αντιπρόταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top