Αρχιτεκτονική ΕΜΠ

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..πρώτη φορά είναι...
Όταν διάλεξα κατεύθυνση έλεγα όλο και κάτι θα βρω(για το τι θα σπουδάσω) κ τώρα π περνάει ο καιρός άρχισα να το ψάχνω πιο πολύ..δεν μ αρέσει τίποτα άλλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PinkFreud

Νεοφερμένος

Ο PinkFreud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, ειμαι 3η λυκειου απο θετικη κατευθυνση και ξαφνικα αρχισε να μου αρεσει η αρχιτεκτονικη, βεβαια δεν εχω επιλεξει σαν μαθημα επιλογης το σχεδιο και ουτε ειχα στη 2α λυκειου. Υπαρχει δυνατοτητα απο τη σχολη πολιτικων μηχανικων να μπει καποιος στη σχολη των αρχιτεκτονων ? Ισως ειναι ηλιθια ερωτηση αλλα ειμαι εντελως ασχετος σε αυτο το θεμα :P

Edit.: Τωρα ειδα πως και παραπανω υπαρχει παρομοια ερωτηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Βγάζεις τους πολιτικούς μηχανικούς σε 5 χρόνια και δίνεις κατατακτήριες για αρχιτέκτονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PinkFreud

Νεοφερμένος

Ο PinkFreud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Βγάζεις τους πολιτικούς μηχανικούς σε 5 χρόνια και δίνεις κατατακτήριες για αρχιτέκτονες.

Αυτος ειναι ο μοναδικος τροπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ή δίνεις ξανά πανελληνιες με σχεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αυτος ειναι ο μοναδικος τροπος?

Ναι. Ή κατατακτήριες ή, όπως είπε η methexys, πανελλήνιες με σχέδιο.

Σε αυτήν την περίπτωση, βέβαια, θα ήταν καλύτερο απλά να ξαναδώσεις του χρόνου με σχέδιο. Ο πολιτικός μηχανικός είναι παρεμφερές επάγγελμα με τον αρχιτέκτονα (εδώ υπάρχει και το σχετικό ανέκδοτο, αλλά θα αρχίσει να με κυνηγάει η methexys :P) και δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να τελειώσεις και τα δύο τμήματα (προσωπική άποψη τα bold).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ευτυχώς που δεν το είπες :pfff: :P
Βέβαια,εγώ διαφωνώ κατά κάποιο τρόπο με αυτό που έγραψες στο bold. Στην αρχιτεκτονική πολλά από τα μαθήματα που κάνουμε έχουν ως σκοπό να μας δώσουν έναν εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης,να δουμε τα πράγματα από άλλη οπτική.Ειδικά στη σχολή μου,κάποια μαθήματα είναι αρκετά καλλιτεχνικά και κάνουμε για παράδειγμα ακόμα και βίντεο. Αν σε κάποιον αρέσουν τέτοια μαθήματα και θέλει να αποκτήσει μια διαφορετική αντίληψη του χώρου γύρω του,θα μπορούσε να παρακολουθήσει κάποια μαθήματα να δει πώς είναι.Και αν θέλει,να προσπαθήσει να μπει στο τμήμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά! Θέλω να μάθω αν πέρασε κανείς φέτος αρχιτεκτονικη εμπ! Επίσης, θέλω να μου πει την εμπειρία της προετοιμασίας του, σε πόσα φροντιστήρια πήγαινε και ποσα χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά! Θέλω να μάθω αν πέρασε κανείς φέτος αρχιτεκτονικη εμπ! Επίσης, θέλω να μου πει την εμπειρία της προετοιμασίας του, σε πόσα φροντιστήρια πήγαινε και ποσα χρόνια!

Αν αναφέρεσαι σε φροντιστήρια σχεδίου, για να έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα, η άποψή μου είναι ότι πρέπει να ξεκινήσεις από τη β' λυκείου. Και ελεύθερο και γραμμικό. Έτσι θα έχεις αρκετό χρόνο να βελτιωθείς και να πάρεις πολύ καλό βαθμό. Στα υπόλοιπα μαθήματα θεωρώ ότι σε όλα χρειάζεται φροντιστήριο, δυστυχώς. Εγώ είχα ξεκινήσει από την α λυκείου και με είχαν βοηθήσει πολύ, άλλοι ξεκινάνε στην β. Δεν είναι κάτι άπιαστο η αρχιτεκτονική ΕΜΠ, δεν έδωσα φέτος αλλά στην ίδια βάση ήταν και τότε περίπου, εγώ πχ την έπιανα (αλλά έκανα άλλες επιλογές :P ).Το σχέδιο είναι σημαντικό και μπορεί να σε ανεβάσει πάρα πολύ αν πέσουν δύσκολα θέματα για παράδειγμα και εσύ γράψεις πολύ καλά, οπότε βλέπεις ότι είναι σημαντικό να γίνει καλή προετοιμασία. Για ό,τι θες σχετικά με τις σχολές, το σχέδιο κτλ, μπορείς να μου στείλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αν αναφέρεσαι σε φροντιστήρια σχεδίου, για να έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα, η άποψή μου είναι ότι πρέπει να ξεκινήσεις από τη β' λυκείου. Και ελεύθερο και γραμμικό. Έτσι θα έχεις αρκετό χρόνο να βελτιωθείς και να πάρεις πολύ καλό βαθμό. Στα υπόλοιπα μαθήματα θεωρώ ότι σε όλα χρειάζεται φροντιστήριο, δυστυχώς. Εγώ είχα ξεκινήσει από την α λυκείου και με είχαν βοηθήσει πολύ, άλλοι ξεκινάνε στην β. Δεν είναι κάτι άπιαστο η αρχιτεκτονική ΕΜΠ, δεν έδωσα φέτος αλλά στην ίδια βάση ήταν και τότε περίπου, εγώ πχ την έπιανα (αλλά έκανα άλλες επιλογές :P ).Το σχέδιο είναι σημαντικό και μπορεί να σε ανεβάσει πάρα πολύ αν πέσουν δύσκολα θέματα για παράδειγμα και εσύ γράψεις πολύ καλά, οπότε βλέπεις ότι είναι σημαντικό να γίνει καλή προετοιμασία. Για ό,τι θες σχετικά με τις σχολές, το σχέδιο κτλ, μπορείς να μου στείλεις!

Μάλιστα! Εγώ φέτος έδωσα και δεν ικανοποιηθηκα από το αποτέλεσμα και έτσι σκέφτομαι να ξαναδωσω για αρχιτεκτονικη. Έχω ελπίδες για Αθήνα; Θέλω Αθήνα επειδή είναι η πόλη μου (έχω οικονομικά θέματα) και επίσης μου αρέσει σαν πόλη. Όταν ήμουν δευτερα λυκείου σκεφτόμουν να παω για αρχιτεκτονικη, έψαχνα φροντιστήριο σχεδίου κλπ, αλλά τελικά δεν είχα την θέληση. Γενικώς από μικρός μου αρέσει να σχεδιάζω κατοικίες και κτήρια αλλά για κάποιο λόγο απομακρυνθηκα από αυτό στο λύκειο, ίσως επειδή επικεντρωθηκα αρκετά στα μαθήματα και ξέχασα τον πραγματικό μου στόχο. (Ήθελα πολύ να πάρω αριστειο και το έκανα). Φέτος στοχευα για πολιτικούς μηχανικούς αλλά δυστυχώς δεν πέτυχα κυρίως γιατί δεν ήμουν αρκετά οργανωμένος στο καθημερινό μου διάβασμα. Τώρα αποφασισμενος πια, με πραγματικό στόχο προσδοκω να διορθώσω κάθε λάθος που έκανα στη Γ λυκειου. Θέλω να μάθω:είναι εφικτό να περάσω Αθήνα σε μια χρονιά;(χωρίς σχολείο ευτυχώς). Αξίζει την προσπάθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Aν ασχολείσαι συστηματικά, ακομα και με ένα 17-17,5 αλλα με καλό βαθμό στα σχέδια, θα είσαι μέσα λογικά. Η αλήθεια είναι ότι όσο περισσότερο καιρό κάνεις σχέδιο, τόσο καλύτερο για εσένα. Αν το έχεις και λίγο, ίσως να μπορέσεις να γράψεις καλά. Θα μπορούσες να ξεκινούσες κάποια μαθήματα για να δεις πως θα πάει, αφού θα ξαναδώσεις έτσι και αλλιώς, σωστά; Δεν χάνεις να κάνεις και μια προσπάθεια με το σχέδιο. Γενικά σκέψου ότι για να είσαι σίγουρα μέσα στο ΕΜΠ θες τουλάχιστον 20.000 μόρια. Με ένα 17 το λιγότερο από τα μαθήματα, αν γράψεις από ένα 15 και στα δύο σχέδια θα έχεις +3000 μόρια, άρα πιάνεις τις 20.000 (φυσικά εξαρτάται από το πώς θα έχουν γράψει οι υπόλοιποι, τα θέματα κτλ, πχ στην χρονιά μου το γραμμικό ήταν πολύ δύσκολο και ο βαθμός μου με βοήθησε πολύ). Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις μερικά μαθήματα πάντως να δεις πώς θα σου φανεί τουλάχιστον. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δυστυχώς το αν θα ξαναδωσω δεν είναι σίγουρο διότι έχω περάσει σε σχετικά καλή σχολη στην πόλη μου. Στο ελεύθερο σχέδιο είμαι αρκετά καλός κατά την γνώμη μου όπως και κατά την γνώμη της μητέρας μου (είναι αρχιτεκτον) διότι στο σχολείο κάναμε κάποια μαθήματα σχεδίου και έτσι βγήκε αυτό το ταλέντο (χοντρικά) στην επιφάνεια. Στο γραμμικο είμαι τελείως άσχετος όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δυστυχώς το αν θα ξαναδωσω δεν είναι σίγουρο διότι έχω περάσει σε σχετικά καλή σχολη στην πόλη μου. Στο ελεύθερο σχέδιο είμαι αρκετά καλός κατά την γνώμη μου όπως και κατά την γνώμη της μητέρας μου (είναι αρχιτεκτον) διότι στο σχολείο κάναμε κάποια μαθήματα σχεδίου και έτσι βγήκε αυτό το ταλέντο (χοντρικά) στην επιφάνεια. Στο γραμμικο είμαι τελείως άσχετος όμως.


Στο γραμμικό όλοι άσχετοι είναι, κανένας δεν έχει ξανασυναντησει τέτοιο σχέδιο. Φαίνεται κάπως στην αρχή αλλά δεν είναι τίποτα, εξάσκηση θέλει,να έχεις καθαρό σχέδιο και προσοχή με τα πενακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Όλα χρειάζονται μεθοδικότητα και υπομονή!! Στο λέω γιατί κι εγώ με ενάμιση χρόνο σχεδόν πέτυχα το σχεδόν άριστα στα σχέδια. Αν ενδιαφέρεσαι για μαθήματα στο γραμμικό θα χαρώ πολύ να επικοινωνήσεις μαζί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Στο γραμμικό όλοι άσχετοι είναι, κανένας δεν έχει ξανασυναντησει τέτοιο σχέδιο. Φαίνεται κάπως στην αρχή αλλά δεν είναι τίποτα, εξάσκηση θέλει,να έχεις καθαρό σχέδιο και προσοχή με τα πενακια.

Με ένα χρόνο σχέδιο πιστεύεις ότι είναι εφικτό να περάσω ΕΜΠ; Ακούω συνεχώς ότι όσοι στοχεύουν υψηλοβαθμες σχολές θα πρέπει να κάνουν πάνω από ένα χρόνο. Με προβληματιζει ότι το ΕΜΠ έχει πολύ υψηλή βάση και λίγες θέσεις (απ οτι βλέπω φέτος μόνο 85! Αν δεν κάνω λάθος).

Όλα χρειάζονται μεθοδικότητα και υπομονή!! Στο λέω γιατί κι εγώ με ενάμιση χρόνο σχεδόν πέτυχα το σχεδόν άριστα στα σχέδια. Αν ενδιαφέρεσαι για μαθήματα στο γραμμικό θα χαρώ πολύ να επικοινωνήσεις μαζί μου.

Τα μαθήματα πως θα γίνονται; Διαδικτυακά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αν δεν πιάνεις το χέρι σου και δεν σου αρέσουν οι κατασκευές μακριά από αρχιτεκτονική ακόμα και αν αυτό λέγεται ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αν δεν πιάνεις το χέρι σου και δεν σου αρέσουν οι κατασκευές μακριά από αρχιτεκτονική ακόμα και αν αυτό λέγεται ΕΜΠ.

Μου αρέσει κυρίως να σχεδιάζω κατοικίες και κτήρια αλλά και να κάνω τα σχέδια μου πραγματικότητα βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μου αρέσει κυρίως να σχεδιάζω κατοικίες και κτήρια αλλά και να κάνω τα σχέδια μου πραγματικότητα βέβαια.

Το ότι σου αρέσει το σχέδιο είναι πολύ καλό, βέβαια μην περιμενεις ότι στην αρχιτεκτονική θα είναι όλα ρόδινα και θα ξεκινήσεις κατευθείαν να σχεδιάζεις σπίτια. Πολλά από τα εισαγωγικά μαθήματα μπορεί να είναι λίγο πιο..αφαιρετικής και καλλιτεχνικής φύσεως και να νομίζεις ότι είσαι σε λάθος σχολή (βέβαια δεν ξέρω κατά ποσο ισχύει αυτό για το ΕΜΠ,αλλά θα υπάρχουν σίγουρα εισαγωγικά μαθήματα και εκεί). Κατά τ'αλλα,να σου πω την αλήθεια είναι όλα σχετικά. Ας πούμε για το ελεύθερο, εγώ είχα από μικρή κλίση για τη ζωγραφική,το σχέδιο κτλ, συνολικά έκανα 2 χρόνια ελεύθερο αλλα σε ένα χρόνο στο ελεύθερο, στα καλοκαιρινά μαθήματα πριν την γ λυκείου είχα κάνει μερικά πολύ καλά και εντελώς ρεαλιστικά σχέδια, είχα φτάσει ήδη σε ένα καλό επίπεδο δηλαδη. Ε και τελικά έγραψα 16 ενώ πήγαινα για παραπάνω. Κι άλλη γνωστή μου εξαιρετικό ταλέντο δεν έγραψε ούτε 15 με δυο χρόνια προετοιμασία. Και για τη σύγκριση, ενας γνωστος μου φέτος με 3 μήνες προετοιμασία έγραψε 10,8. Εξαρτάται από το είδος των θεμάτων, και ίσως και από τους βαθμολογητές αλλά λογικά αν έχεις κάποιο ταλέντο και εξασκηθείς, ένα 13 θα το εχεις, αν και γενικά στο ελεύθερο αλλά περιμένεις και αλλά σου έρχονται όπως έχω καταλάβει. Και στο γραμμικό κάπως ετσι πάει, εκεί χρειάζεται αρκετή εξάσκηση και λογική σκέψη, και να καταλάβεις πράγματα όπως η κλίμακα, να μπορείς να διαβάζεις το σχέδιο, να μην κανεις μουτζούρες στο χαρτί κτλ. Αν δεν πέσουν δύσκολα θέματα, ένα 13 και εκεί λογικά θα είναι εφικτό :hmm: Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμο μου, εγώ θα δοκίμαζα να κάνω ένα μήνα μαθήματα και αν νομίζεις ότι έχεις κλίση τότε προσπάθησε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το ότι σου αρέσει το σχέδιο είναι πολύ καλό, βέβαια μην περιμενεις ότι στην αρχιτεκτονική θα είναι όλα ρόδινα και θα ξεκινήσεις κατευθείαν να σχεδιάζεις σπίτια. Πολλά από τα εισαγωγικά μαθήματα μπορεί να είναι λίγο πιο..αφαιρετικής και καλλιτεχνικής φύσεως και να νομίζεις ότι είσαι σε λάθος σχολή (βέβαια δεν ξέρω κατά ποσο ισχύει αυτό για το ΕΜΠ,αλλά θα υπάρχουν σίγουρα εισαγωγικά μαθήματα και εκεί). Κατά τ'αλλα,να σου πω την αλήθεια είναι όλα σχετικά. Ας πούμε για το ελεύθερο, εγώ είχα από μικρή κλίση για τη ζωγραφική,το σχέδιο κτλ, συνολικά έκανα 2 χρόνια ελεύθερο αλλα σε ένα χρόνο στο ελεύθερο, στα καλοκαιρινά μαθήματα πριν την γ λυκείου είχα κάνει μερικά πολύ καλά και εντελώς ρεαλιστικά σχέδια, είχα φτάσει ήδη σε ένα καλό επίπεδο δηλαδη. Ε και τελικά έγραψα 16 ενώ πήγαινα για παραπάνω. Κι άλλη γνωστή μου εξαιρετικό ταλέντο δεν έγραψε ούτε 15 με δυο χρόνια προετοιμασία. Και για τη σύγκριση, ενας γνωστος μου φέτος με 3 μήνες προετοιμασία έγραψε 10,8. Εξαρτάται από το είδος των θεμάτων, και ίσως και από τους βαθμολογητές αλλά λογικά αν έχεις κάποιο ταλέντο και εξασκηθείς, ένα 13 θα το εχεις, αν και γενικά στο ελεύθερο αλλά περιμένεις και αλλά σου έρχονται όπως έχω καταλάβει. Και στο γραμμικό κάπως ετσι πάει, εκεί χρειάζεται αρκετή εξάσκηση και λογική σκέψη, και να καταλάβεις πράγματα όπως η κλίμακα, να μπορείς να διαβάζεις το σχέδιο, να μην κανεις μουτζούρες στο χαρτί κτλ. Αν δεν πέσουν δύσκολα θέματα, ένα 13 και εκεί λογικά θα είναι εφικτό :hmm: Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμο μου, εγώ θα δοκίμαζα να κάνω ένα μήνα μαθήματα και αν νομίζεις ότι έχεις κλίση τότε προσπάθησε το.

Έχω μπει στις ιστοσελίδες όλων των αρχιτεκτονικων σχολών και έχω παρατηρήσει ότι ο αρχιτεκτονικος σχεδιασμός δεν είναι, βέβαια, το μόνο μάθημα. Στο ΕΜΠ που κοίταξα πρόσφατα έχει και ιστορία αρχιτεκτονικης κ.α. Σε κάθε εξάμηνο αλλάζουν τα μαθήματα.
Τώρα το 13 που λες ότι το έχω είναι πολύ μικρό για να με βάλει Αθήνα. Πάντως εξαρτάται από το τι θα πέσει κλπ οπότε δεν είναι σίγουρο.
Ένα μήνα μαθήματα πως να δοκιμάσω; Έχω περάσει σε μια σχολή τώρα και δεν ξέρω τι να την κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Έχω μπει στις ιστοσελίδες όλων των αρχιτεκτονικων σχολών και έχω παρατηρήσει ότι ο αρχιτεκτονικος σχεδιασμός δεν είναι, βέβαια, το μόνο μάθημα. Στο ΕΜΠ που κοίταξα πρόσφατα έχει και ιστορία αρχιτεκτονικης κ.α. Σε κάθε εξάμηνο αλλάζουν τα μαθήματα.
Τώρα το 13 που λες ότι το έχω είναι πολύ μικρό για να με βάλει Αθήνα. Πάντως εξαρτάται από το τι θα πέσει κλπ οπότε δεν είναι σίγουρο.
Ένα μήνα μαθήματα πως να δοκιμάσω; Έχω περάσει σε μια σχολή τώρα και δεν ξέρω τι να την κανω.

Ναι, ο αρχιτεκτονικός σχεδιασμός ξεκινάει από το δεύτερο έτος συνήθως.
Πήγαινε στη σχολή αλλά ταυτόχρονα κάνε και μαθήματα. Δεν θα είσαι στην Αθήνα; :hmm: Ακόμα και αν περάσεις κάπου άλλου, αφού εγκατασταθεις και γνωρίσεις λίγο την πόλη, θα μπορούσες να ψάξεις να δεις τι παίζει. Μπορεί πχ να είσαι πολύ καλός τελικά και να μπορέσεις να πετύχεις και καλύτερο βαθμό, δεν ξερεις, γι'αυτο θα σου έλεγα να δοκιμάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top