Ποιοι έχετε περάσει ή ενδιαφέρεστε να περάσετε σε Τμήμα Νοσηλευτικής;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στη σελίδα!
Έδωσα και εγώ πανελλήνιες φέτος και κατάφερα να συγκεντρώσω 17.304. Θα με ενδιέφερε η νοσηλευτική στο ΑΕΙ Αθήνας... Υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που να σπουδάζει εκεί ή να θέλει να περάσει;;:):)
:hello: Ότι θέλεις ρώτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nenaki

Νεοφερμένος

Η nenaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
eeeeeee είμαι ste στην ίδια θέση k εγώ νοσηλευτική θέλω η παιδαγωγικό αλλα μάλλον κλείνω προς νοσηλευτική ! αλλα t μονο p m προβληματίζει είναι η αθηνα ! δεν θέλω η ζήσω εκεί:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
συμφωνω μαζι σου αλλα η σπαρτη ειναι μικρη πολη και ειδικα για μενα που μενω λαρισα ειναι παρα πολυ μακρια.........
α και ευχαριστω ιδιαιτερως τον γιωργο(fockos) που ματακινησε το μηνυμα μου σε αντιστοιχο φορουμ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΑΕΙ νοσηλευτικής υπάρχει στο Πανεπιστήμιο Αθήνας και στο Πανεπιστήμιου Πελοποννήσου.
Στην Αθήνα χωρίζεται σε 4 τομείς: 1) Βασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών 2) Παθολογίας - Νοσηλευτικός 3) Χειρουργικής - Νοσηλευτικός 4) Κοινωνικής Ιατρικής. Ο ιστοχώρος του τμήματος βρίσκεται στην διεύθυνση www.nurs.uoa.gr (ο ιστοχώρος έχει πρόσφατα ανανεωθεί και παρέχει πάρα πολλές πληροφορίες).

Για Σπάρτη δεν ξέρω πολλά πράγματα ο ιστοχώρος είναι αυτός https://sparti.uop.gr/~nosil/
Οι επαγγελματικές προοπτικές είναι πάρα πολλές (ίσως οι καλύτερες που υπάρχουν σε σχολή). Ο λόγος είναι ότι οι απόφοιτοι πανεπιστημιακής νοσηλευτικής είναι λίγοι σε σύγκριση με τους τους αποφοίτους των τ.ε.ι. και ι.ε.κ. .Στον πρόσφατο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ από τις 177 θέσεις για νοσηλευτική ΑΕΙ που ανοίχτηκαν οι μισές οι 40 είναι κενές. Στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι επίσης καλά. Είχα βρει δουλειά 2 μήνες μετά την στρατιωτική θητεία μου σε πολυκλινική της Αθήνας. Ο μισθός στο δημόσιο είναι λίγο παραπάνω από τον μισθό των αποφοίτων Τ.Ε.Ι. στον ιδιωτικό στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ίδιος παρόλα αυτά ο μισθός είναι μεγαλύτερος σε σύγκριση με το δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
αχ σε ευχαριστω γιατι εμενα αλλα μου ειχαν πει..... μου ειπαν πως δεν προτιμουν αποφοιτους αει επειδη παιρνουν περισσοτερα χρηματα και σε ενα νοσοκομειο χρειαζονται περισσοτεροι αποφοιτοι τει ή ιεκ επειδη αυτοι ουσιαστικα κανουν ολη την δουλεια ενω οι αει ειναι διοικιτικοι και συνεπως οι θεσεις ειναι λιγοτερες.......εσυ το διαστημα που δουλευες τι ακριβως εκανες δηλαδη ποια ηταν τα καθηκοντα σου????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αχ σε ευχαριστω γιατι εμενα αλλα μου ειχαν πει..... μου ειπαν πως δεν προτιμουν αποφοιτους αει επειδη παιρνουν περισσοτερα χρηματα και σε ενα νοσοκομειο χρειαζονται περισσοτεροι αποφοιτοι τει ή ιεκ επειδη αυτοι ουσιαστικα κανουν ολη την δουλεια ενω οι αει ειναι διοικιτικοι και συνεπως οι θεσεις ειναι λιγοτερες.......εσυ το διαστημα που δουλευες τι ακριβως εκανες δηλαδη ποια ηταν τα καθηκοντα σου????

Οι θέσεις που ανοίγουν για τα τει είναι πολύ περισσότερες από τις θέσεις για τα αει. Αλλά αυτοί που κάνον αίτηση και έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο είναι πολύ λιγότεροι σε σχέση με τους άλλους. Συνεπώς ένας απόφοιτος ΑΕΙ μπορεί να βρει πολύ πιο εύκολα δουλειά από έναν απόφοιτο ΤΕΙ αφού έχει λιγότερο ανταγωνισμό.

Σε γενικες γραμμές τους αποφοίτους ΑΕΙ που δουλεύουν τους βάζουν κυρίως στην εντατική. Η εντατική αν και φαινομενικά φαινεται πιο δύσκολη από ένα άλλο τμήμα στην πράξη είναι πολύ πιο ωραίο γιατί
1) Οι άρρωστοι που νοσηλεύονται δεν ειναι πολλοί
2) Δεν έχεις την βαβούρα των συγγενών (που μερικές φορές άθελα τους αφού ανησυχούν για τον άνθρωπό τους γίνονται ενοχληικοί).
Στον ιδιωτικό τομέα έπαιρνα καθαρά 1200 ευρώ (νομίζω το ίδιο παίρνει ένας απόφοιτος των τει.)
Στο δημόσιο τομέα ο πτυχιούχος των αει παίρνει 50 ευρώ περισσότερο (αν έχει μεταπτυχιακό είναι +30ευρώ)...
Επίσης ένα σημαντικό μέρος των απόφοιτων απορροφάται στην διοίκηση (βοηθάει το μεταπτυχιακό). Μια διαφορά επίσης από τα Τ.Ε.Ι. είναι η πιο γρήγορη επαγγελματική εξέλιξη (φτάνις στον μέγιστο βαθμό 2 χρόνια πιο γρήγορα).
Δεν έχω παρατηρήσει άλλες διαφορές

Οι θέσεις που προκηρίζονται για Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. είναι διαφορετικές στο δημόσιο τουλάχιστον τομέα και σε όλους τους διαγωνισμούς περισσευούν θέσεις ΑΕΙ. (στον προηγούμενο περίσσεψαν 40 θέσεις πανελλαδικώς) .
Στην εντατική τώρα (δεν ξέρω πολλά πράγματα για τα άλλα :)) τα καθήκοντα Π.Ε. και Τ.Ε. είναι ίδια. Αναλαμβάνεις 1 ή 2 ανθρώπους για 8 ώρες και του χορηγείς φάρμακα, μετράς απώλεια πρόσληψη υγρών, του χορηγείς τα φάρμακα παίρνεις ζωτικά σημεία. (αυτά είναι πάνω κάτω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
τελεια παντα μου αρεσε να ασχοληθω με την υγεια και αφου πιανω και τα μορια θα ερθω αθηνα!!!!!τωρα εργαζεσαι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτή την στιγμή είμαι σε άδεια και μετά λήγει η σύμβαση μου όπως μου είπαν θα την ανανεώσουν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
α και κατι αλλο το πανεπιστημιο ειναι κεντρο πειτε καμια καλη περιοχη για να βρω σπιτι γιατι απο αθηνα ειμαι ασχετη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η σχολή βρίσκεται κοτά στο Λαικό νοσοκομείο περιοχή Γουδή, Παπαδιαμαντοπούλου 123. To πιο κοντινό μετρό είναι αυτό των Αμπελόκηπων. Το θετικό είναι ότι δεν είναι μέσα σε Πανεπιστημιούπολη και υπάρχουν ωραία μαγαζιά για να παιρνάς ελεύθερα τα κενά ανάμεσα στα μαθήματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
ωραια οι αμπελοκηποι ειναι ησυχη περιοχη γιατι ακουμε πολλα για την αθηνα??????? η ιατρικη ειναι κοντα γιατι θελει να περασει μια φιλη μου?????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πολύ όμορφη περιοχή, ειδικά αν σκεφτείς πως θεωρείται Αθήνα και όχι προάστιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ωραια οι αμπελοκηποι ειναι ησυχη περιοχη γιατι ακουμε πολλα για την αθηνα??????? η ιατρικη ειναι κοντα γιατι θελει να περασει μια φιλη μου?????:)
Διπλα ειναι η ιατρική. Καλή περιοχή είναι... μερικές φορές ξεχνάω ότι είναι Αθήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
ευτυχως γιατι εμαθα οτι στο κεντρο γινεται χαμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
ρε παιδιά έδωσα φέτος και θέλω να δηλώσω τη νοσηλευτική αθήνας, το θέμα είναι ότι έχω αγχωθεί λιγάκι με τα μόρια.. δλδ εγώ έβγαλα 17.412 στο 3ο πεδίο και η νοσηλευτική πέρσι είχε 17.158, υπάρχει περίπτωση να ανέβει περισσότερο από αυτό που έχω βγάλει ? και δεν ξέρω τι άλλο θα ήθελα να δηλώσω μετά από τη νοσηλευτική.. δεν υπάρχει κάτι άλλο..... :-/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
ελα ρε και εγω εβγαλα 17,304 και πιστευω οτι θα περασουμε τι στο καλο και να ανεβει που ειναι λιγο απιθανο για φετοσ( και λογω των θεματων και λογω τησ καταργησησ του 10) αλλα και παλι και να ανεβει δεν νομιζω να ανεβει πανω απο 100 μορια.........τελοσ παντων εναλλακτικεσ λυσεισ ειναι η νοσηλευτικη σπαρτης και βιολογικων εφαρμογων και τεχνολογιων στα γιαννενα ( απο αυτο το τμημα βγαινεις βιολογος εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
οο μια μελλοντική συμφοιτήτρια :-Ρ
πρώτη επιλογή έχω νοσηλευτική αθήνας, δεύτερη νοσηλευτική σπάρτης και τρίτη γεωπονικής βιοτεχνολογίας αθήνα γιατί δυστυχώς λόγω οικονομικών δεν μπορώ να πάω ιωάννινα ή λάρισα ή οπουδήποτε αλλού που υπάρχουν σχολές που με ενδιαφέρουν.... άντε να δούμε τι θα γίνει με τις βάσεις.. το σκέφτομαι και τρελαίνομαι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina23

Νεοφερμένος

Η despoina23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
γεια σας..έδωσα και εγώ φέτος και έχω σαν πρώτη επιλογή τη νοσηλευτική αθήνας...έχω βγάλει 17.550 μόρια στο 3ο πεδίο και νομίζω ότι θα περάσω...:P:P υπάρχει κάποιος που να ξέρει περίπου τι μαθήματα θα κάνουμε στο πρώτο έτος????:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
γεια σας..έδωσα και εγώ φέτος και έχω σαν πρώτη επιλογή τη νοσηλευτική αθήνας...έχω βγάλει 17.550 μόρια στο 3ο πεδίο και νομίζω ότι θα περάσω...:P:P υπάρχει κάποιος που να ξέρει περίπου τι μαθήματα θα κάνουμε στο πρώτο έτος????:confused:

1ο εξάμηνο
Φυσιολογία, βιοχημεία, ανατομικη Ι (θα δεις πτωματάκι εκεί), βιολογία
και 2 επιλογής (το 1ο που θα διαλέξεις είναι δημογραφία γιατί ειναι εύκολο, το άλλο ελεύθερα) εχω νομίζω ειχα διαλέξει ψυχολογία (αλλά δε θυμάμαι)


ΑΑΑΑ ΞΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΤΡΕΛΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΒΙΟΦΥΣΙΚΗ...
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΜΟΣ ΤΩΝ ΠΤΩΤΟΕΤΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina23

Νεοφερμένος

Η despoina23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
αχ ωραία ευχαριστώ.:). αυτά τα μαθήματα τα κάνουμε όλα στο πανεπιστήμιο ή για το πτωματάκι πάμε σε νοσοκομείο????:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top