Kτηνιατρική - ποια η γνώμη σας για την συγκεκριμένη σχολή; Γιατί τη δηλώνουν λίγοι;

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εμένα το όνειρο μου απο 10 χρονών ήταν να γίνω κτηνίτρος γνωρίζοντας τα πάντα για αυτό το επάγγελμα...Όμως με τους βαθμούς που έχω δεν το βλέπω να το πετυχένω...Σας ζηλεύω όλους όσους είστε στην κτηνιατρική του ΑΠΘ....:(

Σε καταλαβαινω απολυτα !!!!!απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ηθελα να γινω κτηνιατριος πηγαινα τα σκυλια μου στον κτηνιατρο κ τρελαινομουν γιατι ηθελα να ειμαι στη θεση του .. δυστυχως τα μορια δεν μου φτανουν αλλα δεν θα το βαλω κατω!!!! κ συ μην αφησεις το ονειρο σου ειναι κριμα να πηγαινουν ατομα (οχι μονο στη κτηνιατρικη,γενικα) μονο κ μονο επειδη εβγαλαν τα μορια κ αλλοι που τρελαινονται να γινουν να μη τα καταφεραν !!!!!!!!........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spokerider

Νεοφερμένος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κάτι σημαντικό που τα περισσοτέρα άτομα δεν το ξέρουν είναι πως ως κτηνίατρος, εκτός από τις πολλές "πόρτες" που σου ανοίγονται, είναι και από τα επαγγέλματα που δύσκολα τα βαριέται κάποιος... Δηλαδή το αντίθετο του λογιστή :P...
Εαν στην ουσία προσπαθείς να αποφύγεις τη ρουτίνα στη καθημερινή σου ζωή, η κτηνιατρική είναι από τις καλύτερες σχολές για να δηλώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Για να ξεφυγεις απο τη ρουτινα; Κτηνιατρικη;
Τι εννοεις; Πρωτη φορα το ακουω αυτο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
φιλε και γω βρισκομαι ακριβως στο ιδιο διλλημα... εβγαλα 18659 στο 3ο και 18306 στο 2ο/4ο... απωθημενο μου ειναι βεβαια η ιατρικη αλλα απ οτι φαινεται δεν... οποτε στρεφομαι προς κτηνιατρικη αλλα στο μυαλο μου μπηκε και η σχολη των πολιτικων μηχανικων. οποιον ρωταω ο καθενας μου λεει τα δικα του. μια ακουω οτι δεν εχουν δουλεια οι κτηνιατροι μια οι πολιτικοι μηχανικοι... δεν ξερω... και τωρα εμεινε μια βδομαδα και κατι για τα μηχανογραφικα και δεν ξερω τι να δηλωσω πιο μπροστα... καποιος να πει τη γνωμη του να βοηθησει και εμενα και τον θαναση...

Δεν μπορεις να αποφασισεις γιατι λες οτι εχεις απωθημενο την ιατρικη κ αφου δεν την περνας δεν μπορεις να αποφασισεις κατι απο τα αλλα δυο .. εχεις σκεφτει τη πιθανοτητα να ξαναδωσεις?βεβαια εβγαλες πολυ καλα μορια.. για οδοντιατικη το εχεις σκεφτει που πως να το κανουμε ειναι λιγο πιο κοντα στο απωθημενο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

animporos

Νεοφερμένος

Ο animporos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το ενδεχομενο να ξαναδωσω μεχρι πριν λιγες μερες υπερισχυε εναντι ολων των αλλων. Φυσικα θα δηλωνα καποια σχολη και μετα απο κει και περα... Ομως αυτες τις μερες ψαχτηκα ιδιως με την κτηνιατρικη (πηγα σε κτηνιατρειο και παρακολουθησα τη δουλεια απο επεμβασεις -οπως στειρωσεις- μεχρι εμποριο σκυλοτροφων, μιλησα με φοιτητες της κτηνιατρικης κλπ) και οσοι εχουν "στενη σχεση" με την επιστημη αυτη μου λενε τα καλυτερα λογια... Στην ουσια ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ. Απλως ειναι γιατροι για τα ζωα και οχι για τον ανθρωπο. Ασχετα που στην Ελλαδα ο κτηνιατρος ειναι πολυ υποτιμημενος... Χαρακτηριστικη ειναι η φραση που μου ειπαν "να ξες παντως πως ποτε στη ζωη σου δεν προκειται κανεις να σε φωναξει γιατρε..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδιά με 18558 μόρια πιστεύετε πως μπορώ να πιάσω την κτηνιατρική α.π.θ. ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Το ενδεχομενο να ξαναδωσω μεχρι πριν λιγες μερες υπερισχυε εναντι ολων των αλλων. Φυσικα θα δηλωνα καποια σχολη και μετα απο κει και περα... Ομως αυτες τις μερες ψαχτηκα ιδιως με την κτηνιατρικη (πηγα σε κτηνιατρειο και παρακολουθησα τη δουλεια απο επεμβασεις -οπως στειρωσεις- μεχρι εμποριο σκυλοτροφων, μιλησα με φοιτητες της κτηνιατρικης κλπ) και οσοι εχουν "στενη σχεση" με την επιστημη αυτη μου λενε τα καλυτερα λογια... Στην ουσια ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ. Απλως ειναι γιατροι για τα ζωα και οχι για τον ανθρωπο. Ασχετα που στην Ελλαδα ο κτηνιατρος ειναι πολυ υποτιμημενος... Χαρακτηριστικη ειναι η φραση που μου ειπαν "να ξες παντως πως ποτε στη ζωη σου δεν προκειται κανεις να σε φωναξει γιατρε..."

Το ίδιο αντιμετωπίζονται και οι μικροβιολόγοι, καθώς και οι οδοντίατροι. Για το 2ο μιλώ εκ πείρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Σε καταλαβαινω απολυτα !!!!!απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ηθελα να γινω κτηνιατριος πηγαινα τα σκυλια μου στον κτηνιατρο κ τρελαινομουν γιατι ηθελα να ειμαι στη θεση του .. δυστυχως τα μορια δεν μου φτανουν αλλα δεν θα το βαλω κατω!!!! κ συ μην αφησεις το ονειρο σου ειναι κριμα να πηγαινουν ατομα (οχι μονο στη κτηνιατρικη,γενικα) μονο κ μονο επειδη εβγαλαν τα μορια κ αλλοι που τρελαινονται να γινουν να μη τα καταφεραν !!!!!!!!........:)[/quote]
Πο εγώ το αντίθετο όταν πάω τον σκύλο μ στον κτηνίατρο τον λυπάμαι κ βλέπω πως τον φοβάτε (οχι μόνο αυτός γενικά όλα τα ζώα) κ αυτό με έκανε να ξανασκεφτώ σοβαρά αν αυτό θέλω να γίνω μέχρη που είδα μία εκπομπή στο animal planet κ αποφάσισα πως θέλω να γίνω χειρούργος κτηνίατρος κ να δουλέψω σε νοσοκομείο ζώων να είμαι στα επίγοντα γιατί όπως και να έχει όταν ο vet έσωσε τον σκύλο μ από φώλα τουλάχιστον για ένα μήνα τον <<αγαπούσε>> κ πήγαινε πρόθημα στο κτηνιατρείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spokerider

Νεοφερμένος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχω ακούσει από αρκετούς κτηνίατρους (μακρινός θείος ο ένας κ ξάδερφος ο άλλος
και οι 2 αγροτικοί κτηνίατροι) πως είναι από τα επαγγέλματα που δύσκολα τα βαριέται κανείς καθώς η "πελατεία" τους περιλαμβάνει ποικιλία...:)
Λογικά με 18,5 μόρια είσαι οριακά μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Πο εγώ το αντίθετο όταν πάω τον σκύλο μ στον κτηνίατρο τον λυπάμαι κ βλέπω πως τον φοβάτε (οχι μόνο αυτός γενικά όλα τα ζώα) κ αυτό με έκανε να ξανασκεφτώ σοβαρά αν αυτό θέλω να γίνω μέχρη που είδα μία εκπομπή στο animal planet κ αποφάσισα πως θέλω να γίνω χειρούργος κτηνίατρος κ να δουλέψω σε νοσοκομείο ζώων να είμαι στα επίγοντα γιατί όπως και να έχει όταν ο vet έσωσε τον σκύλο μ από φώλα τουλάχιστον για ένα μήνα τον <<αγαπούσε>> κ πήγαινε πρόθημα στο κτηνιατρείο[/quote]
Α τα δικα μου τα σκυλια δεν τον φοβοντουσαν ... μια χαρα τα πηγαιναν!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Επείγον!!!! τον σκύλο μου κάτι τον τσίμπισε μάλλον μελισσα και τώρα πως να το πω έχει πρειστεί το δερμα κρέμεται. Περασαμε απ τον κτηνίατρο κ είπε πως αν δεν γίνει καλά να τον φέρω αύριο και πώς είναι ανησυχιτικό και δεν είπε παραπάνω (ειναι καλός στις πράξεις όχι στα λόγια). Αυτό το ανησυχιτικό με ανησυχεί τι επιπτώσεις μπορεί να έχει. Σημειώνω πως είνια λαχανιασμένος ακόμα και τ΄ώρα που κάθετε στη δροσια και δεν ξέρω πότε τον τσίμπησαν ποιο πιθανόν το πρωί ή άλλη μέρα. Please απαντήστε άμεσα πρέπει να ανησυχώ είδα στο google αυτό:Εάν υπάρχει οξεία διόγκωση στο στόμα η έπειτα που άμεση κτηνιατρική προσοχή είναι ζωτικής σημασίας. Ομολογώ πως δεν καταλαβα το: οξεία διόγκωση:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Καλά και τα κατοικίδια αλλά από ότι έχω καταλάβει οι κτηνίατροι που βγάζουν πολλά λεφτά δεν ασχολούνται τόσ με αυτά.Δεν ξέρω αν μέντε στην επαρχία ή σε α στικό κέντρο.Εγώ πάτνως αν ζούσα Αθήνα η Θεσσαλονίκη δύσκολα θα το αποφάσιζα.Με τον εμβολιασμό του σκυλου και τις γάτας πολλά λεφτά δεν πρόκειται να βγάλεις.Αντίθετα αν μένεις στην επαρχία όπυ υπάρχουν στάβλοι σφαγεία ορνιθοτροφεία κτλ μπορείς να δίνεις άδειες να εμβολιάζεις χιλιάδες ζώα να ερευνάς τις προοπτικές επέκτασης και ποιες ράτσες ζώων ταιριάζουν για την περιπτωση και χίλια δυό αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChloeHad.

Νεοφερμένος

Η ChloeHad. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια γεια σας, ειμαι καινουργια και απολογουμαι αν ρωτισω καποιες ερωτησεις που εχουν ηδη υποβληθει , απλα ενδιαφερομαι πολυ για το θεμα.
Θελω να σπουδασω κτηνιατρικη, αλλα επειδη στην κυπρο δεν υπαρχει θα ερθω στην ελλαδα. Μπορειτε να μου πειτε περιπου ποσες σχολες υπαρχουν και που; επισης ποσα χρονια ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Στην Ελλάδα υπάρχουν 2 σχολές κτηνιατρικής : στην Θεσσαλονίκη και στην Καρδίτσα. Γι'αυτό τον λόγο και η βάση είναι σχετικά υψηλή 18+ συνήθως! Συνολικά είναι 10 εξάμηνα η φοίτηση, δηλαδή 5 χρόνια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChloeHad.

Νεοφερμένος

Η ChloeHad. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μαλιστα.....ευχαριστω, γιατι εγω ειμουν με τη ιδεα οτι ηταν 6 χρονια...οταν ρωτησα την κτηνιατρο του σκυλου μου για το αν θα ηταν καλο να ακολουθησω αυτο το επαγγελμα, μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο αν αγαπας τα ζωα και οτι δεν απαιτει ιδιαιτερη εξυπναδα αλλα πολυ διαβασμα....παρων εκεινη τη στιγμη ηταν και μια φοιτητρια απο την καρδιτσα η οποια συμφωνησε...οποτε καταλαβαινω τι με περιμενει...δεν ειμαι και πολυ τυπος του διαβασματος αλλα αυτο ειναι που θελω να κανω και ειμαι προθυμη να κανω οτιδηποτε για να το πετυχω!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antreas.styl

Νεοφερμένος

Ο antreas.styl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εμενα αρχησε να μου αρεσει πολυ ι κτηνιατρικη αν και ακομα εχψ ακομα 5 χρονια μπροστα μου..!! Να ρωτισω....
οταν λεμε πραγματα στα σφαγγια και τετι χιρουργια τι εννοοθμαι?????
συγνωμη για τα ορθογραφηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
οι βασεις στις κτηνιατρικες που θα πανε φετος πιστευετε??
θα ανεβουν, θα μεινουν ιδιες ή θα πεσουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Zητώ συγγνώμη καθώς δεν έχω χρόνο να διαβάσω το θέμα.
Δυστυχώς μάλλον οριακά δεν θα περάσω ιατρική,και η κτηνιατρική είναι μια επιστήμη που μου ταρβά τον εδιαφέρον.Ο μόνος μου ενδοιασμός αφορά την αγάπη προς τα ζώα:μπορεί να αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα,δεδομένο ότι στη σχολή θα πρέπει να μπούμε σε διαδικασίες στις οποίες θα ''βασανίζουμε'' ζωα;

Δεν με απασχολεί η δυσκολία της σχολής και τέτοια ζητήματα,αγαπώ πολύ τα ζώα και είναι μια δουλειά που θα μου άρεσε να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χκτηνίατρος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χκτηνίατρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
θα πεσουν !!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Kαποιος που γνωριζει της κτηνιατρικης μπορει να μου πει ποτε ξεκινανε τα μαθηματα στο πανεπιστημιο?? Τελη Σεπτεμβρη?
Αν καποιος ενδιαφερεται για φοιτητικη εστια ποια ημερομηνια ειναι καλα να παει??
Ποσες μερες ειναι τα διαδικαστικα μεχρι να ''παρει'' δωματιο ο φοιτητης??
Απαντηστε παρακαλωω. :) :P

Kανεις δε ξερει ρε παιδες...???:/::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top