Kτηνιατρική - ποια η γνώμη σας για την συγκεκριμένη σχολή; Γιατί τη δηλώνουν λίγοι;

Catia

Νεοφερμένος

Η Catia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πηγαίνουν στα σφαγεία το εξάμηνο που έχουν το μάθημα του ελέγχου ποιότητας τροφίμων μόνο, όχι συνεχώς!!! Πηγαίνουν και σε ψαραγορές και τα συναφή, έχει πολύ πλάκα (τα είχα με κτηνίατρο!!!). Άσε που η σχολή δεν έχει πια καμμία σχέση με την παλιά που ήθελες 10 χρόνια να την τελειώσεις.
Που να τον βρεις???
Μα στη θεία Σοφία βρε κουτό :cool: :cool:!!
Έχω φίλη που τελειώνει φέτος, πάρε με τηλ. να σου δώσω πληροφορίες και το τηλ. της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιωάννα-μπιάνκα

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πηγαίνουν στα σφαγεία το εξάμηνο που έχουν το μάθημα του ελέγχου ποιότητας τροφίμων μόνο, όχι συνεχώς!!! Πηγαίνουν και σε ψαραγορές και τα συναφή, έχει πολύ πλάκα (τα είχα με κτηνίατρο!!!). Άσε που η σχολή δεν έχει πια καμμία σχέση με την παλιά που ήθελες 10 χρόνια να την τελειώσεις.
Που να τον βρεις???
Μα στη θεία Σοφία βρε κουτό :cool: :cool:!!
Έχω φίλη που τελειώνει φέτος, πάρε με τηλ. να σου δώσω πληροφορίες και το τηλ. της.

αντε βρε!!σηκωσε το..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γεια σας!Είμαι σε δίλημμα για το αν θα δηλώσω την κτηνιατρική πιο πάνω από τη σχολή πολιτικών μηχανικών στο μηχανογραφικό και θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες για τη συγκεκριμένη σχολή.Δυστυχώς δεν έχουμε στην οικογένεια κάποιο μέλος ούτε κάποιον γνωστό που να εργάζεται ως κτηνίατρος κι έτσι δεν γνωρίζω πολλά για το επάγγελμα...Όσον αφορά την αγάπη μου για τα ζώα αυτή είναι δεδομένη,απλώς δεν θα μου άρεσε να πηγαίνω σε στάβλους ή σφαγεία.(έχω διαβάσει στο nternet ότι οι κτηνίατροι κάνουν τέτοιες επισκέψεις...!)Μήπως γνωρίζετε κάτι σχετικά με τις προοπτικές του επαγγέλματος?Το μισθό του κτηνιάτρου?Στην οικογένειά μου θεωρούν ότι είναι καλύτερα να δηλώσω πολιτικός μηχανικός,καθώς η μία από τις αδερφές μου είναι πολιτικός μηχανικός και βρήκε άμεσα εργάσία (1 με 2 μήνες αν θυμάμαι καλά αφότου τελείωσε τη σχολή) και επιπλέον θα μπορούσε να με βοηθήσει στη σχολή.

Υ.Γ.Τα μόριά μου είναι 18393 στο 2ο/4ο πεδίο και 18558 στο 3ο πεδίο.Πιάνω οριακά με βάση τις εκτιμήσεις για τις βάσεις του 2009 πολιτικών μηχανικών ξάνθης και κτηνιατρική α.π.θ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εχω ψαξει πολυ το θεμα με τη κτηνιατρικη και τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα !! Μια φιλη μου που ειναι στη σχολη δυσκολευεται παρα πολυ να τη τελειωσει γιατι ειναι πολυ δυσκολη περισσοτερο κ απο την ιατρικη! Δεν φτανει να αγαπας τα ζωα αλλα να μπορεις να τους κανεις ενεση να βγαζεις ψυλλους να κανεις εγχειρησεις κ πολλες φορες οταν χτυπησει ασχημα το ζωο μπορει να χρειαστει ευθανασια !!! Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι ενα επαγγελμα ιδιαιτερα δυσκολο και χωρις πολλα χρηματα συγκριτικα με του πολιτικου μηχανικου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Σαν κτηνιατρος παντως με δικο σου ιατρειο θα εχεις πολληηηηη δουλεια....
Στην περιοχη μου υποαρχουν καπου 10-12 κτηνιατροι και ολοι εχουν τρελο εισαοδημα. Στο πολιτικων μηχανικων υπαρχει μεγαλυτερη ανεργια απ οσο γνωριζω...
Καλα λεμε τοση ωρα διαφορα ομως, εσενα τι σου αρεσει πιο πολυ;;; αμα δε σου αρεσει το ενα απο τα δυο 8α χεις σοβαρο προβλημα εντος και εκτος σχολης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
τι να σας πω...είμαι λίγο μπερδεμένος!Ως κτηνίατρος για παράδειγμα θα ήθελα να ασχοληθώ κυρίως με ζώα συντροφιάς (κοινώς κατοικίδια).Για τη δουλειά του πολιτικού μηχανικού έχω ακούσει κάποια πράγματα από την αδερφή μου,διάβασα το πρόγραμμα της σχολής και πιστεύω πως μου αρεσει.Για να πώ την αλήθεια αυτό που θα ήθελα πιο πολύ να σπουδάσω είναι ιατρική ή φαρμακευτική.Όμως με τα μόρια που έχω συγκεντρώσει δεν έχω τη δυνατότητα.Επίσης θα μου άρεσε πολύ ένα επάγγελμα που να ασχολείται με την έρευνα (π.χ. με θέματα γενετικής) αλλά στην ελλάδα τέτοια επαγγέλματα δεν έχουν μέλλον και δεν θέλω να μείνω άνεργος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
www.civil.duth.gr
www.vet.auth.gr

Κοιταξε τις σελιδες των σχολων, υπαρχει και αναλογο θεμα για την κτηνιατρικη μπορει να σε βοηθησει

Παντως να ξερεις πως σαν κτηνιατρος ζωων συντροφιας θα εχεις αρκετη δουλεια και ενα πολυ υψηλο εισοδημα. Απο γνωστη μου κτηνιατρο βλεπω πως παρεχει και κτηνιατιρκες υπηρεσιες, και κτηνιατρικο φαρμακειο και πετ σοπ...3 σ ενα δηλαδη, ολα μεσα στο ιατρειο της...

Σαν πολιτικος μηχανικος, θα το ξερεις και απο την αδερφη σου ειναι εξαιρετικο το αντικειμενο αλλα απ οσο γνωριζω υπαρχουν ηδη αρκετοι στην ελλαδα...ψαξε πολυ ομως τι θελεις, εν αναγκη θα σου προτεινα να πας σ ενα κτηνιατρο να δεις περιπου πως ειναι η δουλεια, να δεις και τη δουλεια της αδερφης σου απο κοντα και στη συνεχεια αποφασιζεις...

παντως να μη σε απασχολουν τα μαθηματα που θα κανεις μεσα στη σχολη, για ενα εξαμηνο αντε 2 θα ειναι το πολυ. το επαγγελμα ειναι για μια ζωη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου aleka!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treligloria

Νεοφερμένος

Η Gloria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εμένα το όνειρο μου απο 10 χρονών ήταν να γίνω κτηνίτρος γνωρίζοντας τα πάντα για αυτό το επάγγελμα...Όμως με τους βαθμούς που έχω δεν το βλέπω να το πετυχένω...Σας ζηλεύω όλους όσους είστε στην κτηνιατρική του ΑΠΘ....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

animporos

Νεοφερμένος

Ο animporos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
φιλε και γω βρισκομαι ακριβως στο ιδιο διλλημα... εβγαλα 18659 στο 3ο και 18306 στο 2ο/4ο... απωθημενο μου ειναι βεβαια η ιατρικη αλλα απ οτι φαινεται δεν... οποτε στρεφομαι προς κτηνιατρικη αλλα στο μυαλο μου μπηκε και η σχολη των πολιτικων μηχανικων. οποιον ρωταω ο καθενας μου λεει τα δικα του. μια ακουω οτι δεν εχουν δουλεια οι κτηνιατροι μια οι πολιτικοι μηχανικοι... δεν ξερω... και τωρα εμεινε μια βδομαδα και κατι για τα μηχανογραφικα και δεν ξερω τι να δηλωσω πιο μπροστα... καποιος να πει τη γνωμη του να βοηθησει και εμενα και τον θαναση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδιά ρώτησα όποιον γνωστό είχα και προσπάθησα να μάθω περισσότερα για την κτηνιατρική σαν επάγγελμα...να λοιπόν τα αποτελέσματα:
-στο δημόσιο πληρώνονται οι κτηνίατροι γύρω στα 1200-1300 ευρώ (περίπου...) ->μειονέκτημα,βέβαια,σε σχέση με τα χρήματα που κερδίζει κανείς ανοίγωντας ιδιωτικό κτηνιατρείο
παράλληλα όμως μπορούν να παρέχουν και κτηνιατρικές υπηρεσίες εκτός του δημοσίου τομέα και να κερδίζουν επιπλέον χρήματα (κτηνίατρος στην περιοχή μας του δημοσίου βγάζει επιπλέον 2000 ευρω από υπηρεσίες που παρέχει-δεν γνωρίζω όμως κατά πόσο είναι αυτό νόμιμο)
-οι κτηνίατροι στο εξωτερικό έχω ακούσει ότι μπορούν να ασχοληθούν με την έρευνα (π.χ. που αφορά μεταδιδόμενες ασθένειες)
-όταν είχε γίνει σάλος με την γρίπη των πτηνών έπαιρναν στο δημόσιο κτηνιάτρους ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (έτσι μας είπε μια φίλη της αδερφής μου, της οποίας η αδερφή μπήκε στο δημόσιο κατ' αυτόν τον τρόπο) και μάλιστα είχαν έλλειμμα.Το γεγονός αυτό δείχνει ότι οι κτηνίατροι έχουν πολλές πιθανότητες να προσληφθούν στο δημόσιο τομέα,αφού ανα πάσα στιγμή μπορούν να εμφανιστούν ανάλογες ασθένειες που προέρχονται από ζώα και είναι αναγκαία η επέμβαση των κτηνιάτρων για την εξάλειψή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εμένα το όνειρο μου απο 10 χρονών ήταν να γίνω κτηνίτρος γνωρίζοντας τα πάντα για αυτό το επάγγελμα...Όμως με τους βαθμούς που έχω δεν το βλέπω να το πετυχένω...Σας ζηλεύω όλους όσους είστε στην κτηνιατρική του ΑΠΘ....:(
Πραγματικά, ακούω άτομα σαν και εσένα που είναι όνειρο τους η κτηνιατρική χρόνια ολόκληρα και απορώ για τη σκέψη και μόνο ξαφνικά να το δηλώσω, απλά γιατί ακούγεται ενδιαφέρον.

Μακάρι να μπορούσα να σου δανείσω μόρια αλλά αφού δε μπορώ, βρες τις πολλές εναλλακτικές λύσεις που θα σε οδηγήσουν στην κτηνιατρική.μην το βάζεις κάτω, σε παρακαλώ δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
δεν ξερω τι σχεση εχει η εντομολογια με την εγκληματολογια, παντως τα εντομα τα μελετανε οι βιολογοι και οχι οι κτηνιατροι...
Εγώ το μόνο κοινό που βρίσκω μεταξύ εγκληματολογίας και εντομολογίας είναι το CSI (Las Vegas). Νομίζω όποιος το βλέπει με καταλαβαίνει!!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Πραγματικά, ακούω άτομα σαν και εσένα που είναι όνειρο τους η κτηνιατρική χρόνια ολόκληρα και απορώ για τη σκέψη και μόνο ξαφνικά να το δηλώσω, απλά γιατί ακούγεται ενδιαφέρον.

Μακάρι να μπορούσα να σου δανείσω μόρια αλλά αφού δε μπορώ, βρες τις πολλές εναλλακτικές λύσεις που θα σε οδηγήσουν στην κτηνιατρική.μην το βάζεις κάτω, σε παρακαλώ δηλαδή

Και μένα θα μου άρεσε.Βασικά όχι τόσο να σπουδάσω κτηνιατρική αλλα να γίνω κτηνίατρος. :P
Αν ήμουν θετική θα ήταν από τις πρώτες μου επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Και μένα θα μου άρεσε.Βασικά όχι τόσο να σπουδάσω κτηνιατρική αλλα να γίνω κτηνίατρος. :P
Αν ήμουν θετική θα ήταν από τις πρώτες μου επιλογές.
Το ακριβώς αντίστροφο με προβληματίζει.Δε με εξιτάρει το να είμαι κτηνίατρος αλλά... το κάνουν τα μαθήματα που γίνονται στην κτηνιατρική.(σε αντίθεση με τα μαθήματα της βιολογίας και έχω διχαστεί)


keepbreathing,και βέβαια καταλαβαίνουμε αν και μας είναι αντιπαθής ο συγκεκριμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazin

Νεοφερμένος

Ο Lazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εμένα το όνειρο μου απο 10 χρονών ήταν να γίνω κτηνίτρος γνωρίζοντας τα πάντα για αυτό το επάγγελμα...Όμως με τους βαθμούς που έχω δεν το βλέπω να το πετυχένω...Σας ζηλεύω όλους όσους είστε στην κτηνιατρική του ΑΠΘ....:(
θα στρωσεις τον ποπο σου κατω και θα διαβασεις για ενα ονειρο ζουμε :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ω καλά...δεν είδα την ηλικία, εξού και το παραλήρημα με τα μόρια.

treligloria,μήπως αντί να παραδέχεσαι την ήττα σου από τόσο νωρίς, να ακολουθήσεις τη συμβουλή του javak;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treligloria

Νεοφερμένος

Η Gloria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά......Σίγουρα δεν το βάζω κάτω,έχει να πέσει πολύ διάβασμα φέτος....Απλά μετανιώνω που 2 χρόνια το έριξα στην λούφα και τώρα έχω τρελά κενά να κλείσω....Το μόνο που με βοηθάει να ελπίζω είναι η βιολογία που όσο και χάλια βαθμούς και να είχα ποτέ δεν έπεσε κάτω απο το 19...Αλλά απο την άλλη σκέφτομαι τι να μου κάνει μόνο 1 μάθημα...Απεσιοδοξία στο φούλ.....:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Εγώ το μόνο κοινό που βρίσκω μεταξύ εγκληματολογίας και εντομολογίας είναι το CSI (Las Vegas). Νομίζω όποιος το βλέπει με καταλαβαίνει!!!:lol:
Κι εμενα το ιδιο:P:P!! Εισαι και συ φανατικος του φοβερου και τρομερου Γκιλ Γκρισομ;)??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treligloria

Νεοφερμένος

Η Gloria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εγώ το μόνο κοινό που βρίσκω μεταξύ εγκληματολογίας και εντομολογίας είναι το CSI (Las Vegas). Νομίζω όποιος το βλέπει με καταλαβαίνει!!!:lol:


Και το bones έχει εντομολόγο...και μάλιστα τυπάκι....Αλλά το θέμα είναι που θα βρείς δουλειά στην ελλάδα...Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα αλλα στην ελλάδα εκτιμούντε και χρυσοπληρώνοντε τραγουδίστιες και τραγουδιστές και απο φωνή κορμάρα...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top