Ποιό είναι το πιο τρελό επαγγελματικό σας όνειρο;

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αυτο σ λεω και εγω... εξαλλου μπορεις να γινεις του αστικου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Χα εντάξει...Απλά να ξέρεις ότι παντού υπάρχουν συμφέροντα...Ακόμα κ στις υποθέσεις που φαντάζουν πολύ αθώες να το πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Χα εντάξει...Απλά να ξέρεις ότι παντού υπάρχουν συμφέροντα...Ακόμα κ στις υποθέσεις που φαντάζουν πολύ αθώες να το πω...

+1
Φοβάμαι ότι είναι αδύνατον να γίνεις δικηγόρος χωρίς να υπερασπιστείς και ανθρώπους που προφανώς (σύμφωνα με τα ιδεολογικά σου κριτήρια) δεν θα έπρεπε να μην τιμωρηθούν απ' τον νόμο.
Πόσο μάλλον μεγαλοδικηγόρος, που συνεπάγεται άπειρες κοινωνικές επαφές, στήριξη από 'μεγάλους' και διακίνηση πολλών χρημάτων, τα οποία, χμ, συνήθως δεν τα έχει ο 'απλός καλός κόσμος' (αν υφίσταται καν αυτό δηλαδή).

Πφφφ. Να 'χουμε νέους ανθρώπους ιδεαλιστές που θα 'θελαν να γίνουν δικηγόροι και να κινδυνεύουμε να τους φάει η λέρα με το που θα αποκτήσουν μια δύναμη στο επάγγελμα. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Δίκιο έχει το φιλαράκι μου...Έτσι είναι...Οι υποθέσεις με τα λεφτά στον οποιονδήποτε κλάδο είναι αυτές που χρειάζεται να προστατέψεις τα συμφέροντα των δυνατών π.χ. εταιριών κ επιχειρηματιών ώστε να καλύψεις διάφορες απάτες π.χ. ένα συχνό φαινόμενο είναι η μόλυνση του υδροφόρου ορίζοντα ένα από τα πολλά παραδειγματα...Αλλιώς δε γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Δεν είναι αυτό το θέμα για μένα...Το θέμα είναι να γίνω επιτυχημένος δικηγόρος χωρίς να εμπλέκομαι σε υποθέσεις όπου θα χρειάζεται να προστατεύω μεγάλους εγκληματίες...
Μα οι δικηγοροι δεν προστατευουν κανενα.Απλως υπερασπιζονται τα δικαιωματα των πελατων τους.Αν με το καλο γινεις μεγαλοδικηγορος και εχεις καποιον πελατη που εχει διαπραξει του κοσμου τα εγκληματα δεν θα επιδιωξεις την μη τιμωρηση του,αλλα την κατα το δυνατο μικροτερη ποινη που του αρμοζει.Θεσμικα τουλαχιστον αυτος ειναι ο ρολος του δικηγορου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Θεσμικά.
Πρακτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά αν προσληφθείς ως νομικός σύμβουλος σε κάποια εταιρεία και ταυτόχρονα διατηρείς και το γραφείο, θα έχεις την πολυτέλεια να διαλέγεις τις υποθέσεις σου, οπότε δεν θα είσαι εξ'ανάγκης υποχρεωμένος ν'αναλαμβάνεις τον κάθε δολοφόνο, βιαστή, έμπορο ναρκωτικών κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Θεσμικά.
Πρακτικά;
Πρακτικα,αν ο καθενας θελει να κανει μπινια την κανει.Ειναι θεμα ρισκου και,λιγοτερο,ιδεολογιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το πιο τρελο επαγγελματικο μου ονειρο; Εχω ενα πολυ τρελο (και μαλλον δεν θα εκπληρωθει ποτε): να σωζω (η καλυτερα να συμβαλλω στο να σωθουν) καρκινοπαθεις απο οποιοδηποτε ποστο μου... τυχει (γιατρος, βιολογος, φαρμακοποιος, οτιδηποτε σχετικο). Και οχι μονο καρκινοπαθεις αλλα γενικα πασχοντες απο βαριες ασθενειες. Τοτε θα νιωσω πραγματικα χρησιμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Βασικά αν προσληφθείς ως νομικός σύμβουλος σε κάποια εταιρεία και ταυτόχρονα διατηρείς και το γραφείο, θα έχεις την πολυτέλεια να διαλέγεις τις υποθέσεις σου, οπότε δεν θα είσαι εξ'ανάγκης υποχρεωμένος ν'αναλαμβάνεις τον κάθε δολοφόνο, βιαστή, έμπορο ναρκωτικών κλπ.

Το θέμα όμως είναι ότι πάλι θα χρειάζεται να προστατεύω τα συμφέροντα της εταιρίας που δεν είναι πάντα κ τα πιο αθώα...Αυτό είπα κ παραπάνω...
-----------------------------------------
Μα οι δικηγοροι δεν προστατευουν κανενα.Απλως υπερασπιζονται τα δικαιωματα των πελατων τους.Αν με το καλο γινεις μεγαλοδικηγορος και εχεις καποιον πελατη που εχει διαπραξει του κοσμου τα εγκληματα δεν θα επιδιωξεις την μη τιμωρηση του,αλλα την κατα το δυνατο μικροτερη ποινη που του αρμοζει.Θεσμικα τουλαχιστον αυτος ειναι ο ρολος του δικηγορου.

Η υπεράσπιση είναι κ προστασία με την ευρύτερη έννοια...Όχι κάτι πιο εξειδικευμένο...Κ το να μειώσω την ποινή κάποιου μεγάλου εγκληματία δεν αρμόζει σε αυτά που πιστεύω εγω...Αυτό είναι το θέμα...Η δουλειά ίσως να μου ταίριαζε σε ρητορικό επίπεδο δε μου ταιριάζει σίγουρα σε ιδεολογικό επίπεδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Ουσιαστικα θεσμικος ρολος των δικηγορων ειναι να αποδιδουν τη δικαιοσυνη.Αν το δικαιο ειναι να καταδικαστει καποιος παραβατης ενος ή παραπανω νομων σε 10 (πχ) χρονια και οχι σε 20,ο δικηγορος του θα επιδιωξει το πρωτο.Δεν υπαρχει κατι ανηθικο σε αυτο.Το θεμα ειναι οτι στην πραξη πολλοι νομικοι,λογω δικων τους συμφεροντων,επιδιωκουν με παρανομους τροπους(ψευδομαρτυρες κλπ) να εξασφαλισουν ο,τι καθε φορα τους συμφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Αυτό είναι που με αηδιάζει κ με κάνει ώρες ώρες να αδιαφορώ για το εν λόγω επάγγελμα κ όλα τα παρεμφερή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Που θέλετε να φτάσετε μετά απο ατελείωτες ώρες δουλειάς , μόχθου και διαβάσματος???

Αιτιολογείστε το......


Πιλοτος δοκιμων στην Dassault η μια αντιστοιχη εταιρια τελως παντων...

τα 900 χλμ/ωρα σου κανουν την ζωη αισθητα πιο εντονη και ενδιαφερουσα

+οτι φτανεις τον εαυτο σου πανω απ'τα ορια του, και βρισκεσαι ψηλαααα στον ουρανο μακρια απ'την βλακεια των γυρω σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Που θέλετε να φτάσετε μετά απο ατελείωτες ώρες δουλειάς , μόχθου και διαβάσματος???

Αιτιολογείστε το......

Μετά από ατελείωτες ώρες δουλειάς και μόχθου (όχι διαβάσματος) κι επειδή ζητάς το πιο τρελό, σε μια σκηνή, με μουσική να παίζει, φώτα, χορευτές. Ναι, θα έδινα τα πάντα για να ασχοληθώ επαγγελματικά με τον χορό αν και δεν πρόκειται. Ακριβώς για αυτόν τον λόγο θα παραμείνει όνειρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τον τελευταιο καιρο εχω αποκλεισει μεσα μου τα τρελα επαγγελματικα ονειρα. Θελω απλα να βρω μια δουλιτσα, να εχω εναν μισθουλακο καθε μηνα, για να μπορω να ικανοποιησω τις βασικες μου αναγκες. Διαπιστωσα οτι δεν μου ταιριαζουν οι μεγαλες φιλοδοξιες. Ας καταφερω να πετυχω κι αυτο και ευχαριστημενος θα 'μαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ρε wake up μην σε παίρνει από κάτω:stop:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ρε wake up μην σε παίρνει από κάτω:stop:
Δεν ειναι οτι με παιρνει απο κατω. Απλα προσγειωνομαι στην πραγματικοτητα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν ειναι οτι με παιρνει απο κατω. Απλα προσγειωνομαι στην πραγματικοτητα. :)

έλα τώρα... ξέρω τα όνειρα σου και δεν είναι ανέφικτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
έλα τώρα... ξέρω τα όνειρα σου και δεν είναι ανέφικτα:)
Απαιτουν ομως κοπους και θυσιες που μαλλον... δεν ειμαι διατεθειμενος να κανω κατα βαθος. Δεν ξερω πως θα ερθουν τα πραγματα, παντως αρχιζω να συμβιβαζομαι με την ιδεα της "δουλιτσας" και του "μισθουλακου". Πριν λιγο καιρο παθαινα αλλεργια με αυτα τα υποκοριστικα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Απαιτουν ομως κοπους και θυσιες που μαλλον... δεν ειμαι διατεθειμενος να κανω κατα βαθος. Δεν ξερω πως θα ερθουν τα πραγματα, παντως αρχιζω να συμβιβαζομαι με την ιδεα της "δουλιτσας" και του "μισθουλακου". Πριν λιγο καιρο παθαινα αλλεργια με αυτα τα υποκοριστικα. :P

να υποθέσω σκέφτεσαι να γίνεις τελικά καθηγητής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top