Ποιά είναι η γνώμη σας για το EDEXCEL;

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ναι αλλα πρωφανος για να το πηρες δεν εισαι στοκι!!!!? ετσι δεν ειναι?
το λανκασαιρ ειναι γελιο επιδη εχει 15 βαθμους λιγοτερη βαση!!!! το εντεξελ ειναι εντελως ισοτημο!!! αν το πηρες μπραβο σου!!!:bravo: παει να πει οτι ξερεις καλα αγγλικα! οσο για τους αλλους που αντιγραφουν εχουν ενα πτυχιο που δεν μπορουν να αποδιξουν οτι το πηραν επαξια!!!!! ουτε να το χρησσιμοποιησουν γιατι θα φανει οτι δεν ξερουν αγγλικα, και θα απολυθουν!!!!;)
ας το ξεκαθαρισουμε. Το λανκασιρ ειναι προφισιενσυ! Γ2 πως το λενε???!!! τα αλλα επιπεδα λεγονται ESB. Δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ευκολο, και η βαση του δεν ειναι 15% λιγοτερη. Εχει βαση 55%, και δεν νομιζω το εντεξελ να εχει 70% βαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το edexcel εχει βάση 60-65% αναλογα με την δυσκολία των θεματων και ειναι επιβεβαιώμενο απο έφορο εξετασεων της PALSO!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Το edexcel εχει βάση 60-65% αναλογα με την δυσκολία των θεματων και ειναι επιβεβαιώμενο απο έφορο εξετασεων της PALSO!;)

Πάντως το Michigan είναι με τη μεγαλύτερη αυξομείωση βάσεων. Δεν είναι όλα σαν τις εξετάσεις DELF των γαλλικώς όπου η βάση ειναι πάντα 50%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
και του EDI ειναι 50% με προαιρετικα προφορικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ο νομοθέτης και η κεντρικη επιτροπή επιστημόνων που εξεταζει αυτα τα πιστοποιητικα για να τα ενταξει στο προσοντολόγιο του ΑΣΕΠ δεν ειναι ηλίθιοι.Ξερουν και πολύ καλα μάλιστα πως όλα τα πιστοποιητικά είναι on-level.Για να δούμε και τον μαθητή τον κακο να γραφει 2 εκθεσεις που πιανουν το 40% του συνολου του Paper και να μιλαει στα Αγγλικα στο προφορικο EDEXCEL για ικανοποιησει τον επικοινωνιακο στοχο.
Και αυτα μονο για το EDEXCEL.Να μην αναφερω για τα υπολοιπα πιστοποιητικα!;)[/quote]
Χμμμμ... σορι που θα σας απογοητεύσω αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία επιτροπή που να εξεταζει πιστοποιητικά. Δυστυχώς :( Από άλλους παραγοντες κρίνεται η αποδοχή τους (και κανενας εξ αυτών δεν εχει να κανει με το εκπαιδευτικό κομμάτι....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αααα δηλαδή τόσο χάλια είναι η κατάσταση εδώ εεε;
Δεν περιμενα κατι τετοιο.
Παντως οπως και να χει για να εχουμε και το κεφαλακι μας ησυχο θα ξαναπώ προτιμαμε πιστοποιητικά που έχουν καταξιωθεί στον χώρο της εξέτασης αγγλικών!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
ναι καλα!!!! αμα ειναι κανω και εγω ενα πτυχιο προφισενσυ και το πλασαρω! το οτι υπαρχουν πολλα πτυχια δεν σημαινει οτι αναγνωριζονται ολα!!!
δεν νομιζω οτι θα ηταν καλο καποιος να φτυσει αιμα διαβαζοντας για το προφισενσι και να εχει ενα μη εγκυρο πιστοποιητικο που δεν σου δινει επαρκεια οπως το λανκασαιρ! και το 15 βαθμοι διαφορα το ειπα πιστευοντας οτι το λανκασαιρ εχει βαση το 50% οχι οτι το μισιγκαν εχει 70%! εχει 10% πιο ευκολη βαση. αυτο το μηνυμα απευθυνεται στον χρηστο. παντα φιλικα εννοειται! συζητηση κανουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Χμμμμ... σορι που θα σας απογοητεύσω αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία επιτροπή που να εξεταζει πιστοποιητικά. Δυστυχώς :( Από άλλους παραγοντες κρίνεται η αποδοχή τους (και κανενας εξ αυτών δεν εχει να κανει με το εκπαιδευτικό κομμάτι....)
λες να πεφτει λαδωμα ΚΑΙ στο ΑΣΕΠ???:(
-----------------------------------------
ναι καλα!!!! αμα ειναι κανω και εγω ενα πτυχιο προφισενσυ και το πλασαρω! το οτι ειπαρχουν πολλα πτυχια δεν σειμενει οτι αναγνωριζωνται ολα!!!
δεν νομιζω οτι θα ηταν καλο καποιος να φτυσει αιμα διαβαζωντας για το προφισενσι και να εχει ενα μη εγκυρο πιστοητικο που δεν σου δινει επαρκεια οπως το λανκασαιρ! και το 15 βαθμοι διαφορα το ειπα πιστευωντας οτι το λανκασαιρ εχει βαση το 50% οχι οτι το μισιγκαν εχει 70%! εχει 10% πιο ευκολη βαση. αυτο το μηνυμα απευθυνεται στον χρηστο. παντα φιλικα ενοηται! συζητηση κανουμε!
λοιποοοον... ας δουμε τι εχουμε εδω...
1)το λανκασιρ ΟΧΙ, δεν αναγνωριζεται, αλλα ΝΑΙ, δινει επαρκεια.
2)το οτι εχει πιο χαμηλη βαση ΔΕΝ το κανει πιο ευκολο.
Φιλικα παντα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Αααα δηλαδή τόσο χάλια είναι η κατάσταση εδώ εεε;
Δεν περιμενα κατι τετοιο.
Παντως οπως και να χει για να εχουμε και το κεφαλακι μας ησυχο θα ξαναπώ προτιμαμε πιστοποιητικά που έχουν καταξιωθεί στον χώρο της εξέτασης αγγλικών!:no1:
εννοειται! και ασε οσους θελουν να δινουν λανκασαιρ! αμα δουν επαγγελματικη αποκατασταση.....
-----------------------------------------
λες να πεφτει λαδωμα ΚΑΙ στο ΑΣΕΠ???:(
-----------------------------------------

λοιποοοον... ας δουμε τι εχουμε εδω...
1)το λανκασιρ ΟΧΙ, δεν αναγνωριζεται, αλλα ΝΑΙ, δινει επαρκεια.
2)το οτι εχει πιο χαμηλη βαση ΔΕΝ το κανει πιο ευκολο.
Φιλικα παντα...:D
θεωρεις ενα μη αναγνωρισμενο πτυχιο χρησιμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
ναι καλα!!!! αμα ειναι κανω και εγω ενα πτυχιο προφισενσυ και το πλασαρω! το οτι υπαρχουν πολλα πτυχια δεν σημαινει οτι αναγνωριζονται ολα!!!
δεν νομιζω οτι θα ηταν καλο καποιος να φτυσει αιμα διαβαζοντας για το προφισενσι και να εχει ενα μη εγκυρο πιστοποιητικο που δεν σου δινει επαρκεια οπως το λανκασαιρ! και το 15 βαθμοι διαφορα το ειπα πιστευοντας οτι το λανκασαιρ εχει βαση το 50% οχι οτι το μισιγκαν εχει 70%! εχει 10% πιο ευκολη βαση. αυτο το μηνυμα απευθυνεται στον χρηστο. παντα φιλικα εννοειται! συζητηση κανουμε!
Πάντως, θα μπορούσε κανεις σχετικά εύκολα να κάνει ένα πιστοποιητικό αποδεκτό, ασχετα από την εκπαιδευτική αξία του και να διεξάγει εξετασεις σε κοτέτσι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πάντως, θα μπορούσε κανεις σχετικά εύκολα να κάνει ένα πιστοποιητικό αποδεκτό, ασχετα από την εκπαιδευτική αξία του και να διεξάγει εξετασεις σε κοτέτσι :D

Γι' αυτό και εγώ λέω Cambridge και Άγιος ο Θεός. :D

Τα πτυχία τύπου Lancashire και City & Guilds μου φαίνονται επιεικώς αστεία. Αφήστε που το City & Guilds έχει κάνει και διαφήμιση στην Ελλάδα για να τραβήξει κόσμο :lol:

Το Cambridge δε χρειάζεται διαφήμιση (όπως και το michigan) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To City and Guilds το χει παρακανει με τις διαφημίσεις.
Εχει βαλει σποτ σε τηλεοραση,ραδιοφωνο,και κινηματογραφους και παρακαλω σε 22 αιθουσες πριν την εναρξη του Χαρι Ποτερ 6.
Επίσης εχει γεμισει ο τοπος αφίσες σε ολες τις μεγαλες πολεις.
Το Cambridge δεν κανει τιποτα απο αυτα και ειναι σταθερη αξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
και το μισιγκαν!:):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστος3060

Νεοφερμένος

Ο χρηστος3060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
To edexcel είναι ένα πτυχίο που πάνε να το γράψουν οι τελευταίοι μαθητές είναι κατώτερου (κατα τη γνώμη μου) επίπεδο γιατί από τη στιγμή που υπάρχει ένας μαθητής που έχει δώσει το Michigan ή το Cambridge έχει πάρει περισσότερες ώρες σε θέμα διαβάσματος.Τώρα το θέμα αναγνώρισης από το ΑΣΕΠ δεν με νοιαζει τοσο αυτο που με νοιαζει ειναι ο σεβασμος των υπολοιπων .Ένας μαθητης που εχει το Michigan ή το Cambridge δεν εχει την ιδια εκτιμηση με εναν του edexcel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
παιδια συνηθος ολοι δινουν μίσιγκαν και εντεκσέλ μαζί για να πάρουν σιγουρα ενα απο τα δυο,αν πας να δωσεις το εντεκσελ δεν ειναι κακο (γενικα για οποιον τον ενδειαφερει μονο το χαρτι).
εγω που το πειρα βλακεια εκανα (και ecdl) επιεδη δεν αναγνωριζονται στον στρατο-αστυνομια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sokolatitsa

Νεοφερμένος

Η Sokolatitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια.......Στις 8 Δεκέμβρη δίνω Michigan και 15 Edexcel.Θέλω να μάθω πόσο ακριβώς είναι η βάση για κάθε part διαφορετικά(GVR,Vocabulary,Reading,Listening,Writing,Speaking)Ευχαριστώ.....πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Πολλά , ακούγονται (κυρίως εδώ στην επαρχία) για το EDEXCEL......

Για όσους δεν γνωρίζουν , το EDEXCEL είναι πτυχίο γλωσσομάθειας και βγαίνει σε όλα τα επίπεδα (Β2 , C1 , C2)... Όμως είναι τρομαχτικά εύκολο κι' αυτό είναι άδικο , γιατί όσοι έδωσαν είτε Cambridge ( ειδικά το Proficiency του Cambridge είναι τραγικά δύσκολο) είτε Μichigan , ταλαιπωρήθηκαν αρκετά....

Έρχονται όλοι οι τελευταίοι μαθητές , που δεν ξέρουν τι σημαίνει το hello και ψωνίζονται παντού , ότι πήραν το LOWER .... Μου' ρχεται να τους δώσω μια σφαλιάρα , να δουν τον ουρανό ανάποδα...

Η δική σας γνώμη , ποιά είναι?

Νομίζω το έχεις παρεξηγήσει λίγο... :( Το Edexcel (είτε το Lower είτε το Proficiency) έχει σχεδόν την ίδια δυσκολία με τα προηγούμενα. Δε λέω, όντως είναι ένα από τα σχετικά εύκολα πτυχία μα έχει άλλες δυσκολίες. Π.χ. Χρειάζεται ΤΕΛΕΙΟ ακουστικό, τέλειο Λεξιλόγιο και δεν δίνει τόση βάση στη γραμματική και στα κείμενα. Από την άλλη το Michigan και τo Cambridge θέλουν καλύτερη γραμματική και λεξιλόγιο και έκθεση και δεν δίνουν βάση σε ακουστικό και κείμενα.. (από ότι μου είπε η καθηγήτρια μου...) Εγώ ας πούμε που θα δώσω και Michigan και Edexcel που έχω ήδη αρχίσει να προετοιμάζομαι σιγά-σιγά βλέπω πολλές δυσκολίες και στα 2. Και το ότι έρχονται όλοι οι μαθητές και ψωνίζονται δεν είναι αλήθεια!!!! :angry: :mad: Αν ήταν έτσι δεν θα το έπαιρναν το Lower! Είναι αναγνωρισμένο από Μ. Βρετανία όπου και βαθμολογείται! Είναι ένα από τα 3 πιο σημαντικά Lower! Επίσης, είναι ένα από τα πιο δύσκολα Lower! Και όχι εύκολο!!!! Αυτή είναι η γνώμη μου μα και η αλήθεια! Και είμαι απόλυτος σε αυτό που γράφω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sops

Νεοφερμένος

Ο Sops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δίνω το Δεκέμβριο εξετάσεις για επίπεδο Β2 Lower (PTE Edexcel).

Μετά από τεστ στο φροντιστήριο, έπιανα και το Cambridge και το Michigan και το PTE general, αλλά αποφασίστηκε από τους καθηγητές να δώσουμε όλοι το PTE, επειδή, ως σύνολο, ήμαστε καλύτεροι σε αυτό.

Έχω αγχωθεί πολύ και αναρωτιέμαι: α/ αν όλα αυτά τα πτυχία είναι ισάξια και β/ πώς μπορώ να προετοιμαστώ καλύτερα για το PTE, δηλαδή, πού να επιμείνω περισσότερο και τι να προσέξω καλύτερα, ποια θέματα έκθεσης είναι πιο συνηθισμένα κλπ.

Οποιαδήποτε γνώμη και υπόδειξη είναι ευπρόσδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Λοιπόν,επειδή έδωσα κι εγώ πριν από 2 χρόνια το PTE (general) Β2 και το πήρα με pass with merit έχω να πω πως κατ'αρχάς είναι ένα -σχετικά- εύκολο πτυχίο το οποίο μπορείς να το πάρεις με καλή βαθμολογία αν διαβάσεις καλά (όχι όμως να γίνεις και φυτό,όπως χρειάζεται για το Cambridge FCE;)),αναγνωρίζεται εξίσου με τα υπόλοιπα (δλδ καθόλου) και γενικά είναι ένα πτυχίο που τώρα τελευταία το προτιμούν όλο και περισσότεροι.Τα θέματα στην έκθεση είναι τα γνωστά κλισέ (περιβάλλον,ρατσισμός,κα),ενώ χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στο ακουστικό αν θες τη γνώμη μου.Είναι το πιο δύσκολο κομμάτι της εξέτασης και μάλιστα σε μάι άσκηση σου ζητάει να γράψεις ένα κείμενο που θα σου υπαγορευτεί από το ραδιόφωνο (αν δεν είσαι καλός στο spelling,ξέχνα το το συγκεκριμένο πτυχίο).Αυτά από μένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sops

Νεοφερμένος

Ο Sops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, Panagiotis, και συγχαρητήρια. Ξέρεις αν κοπείς στο ένα κομμάτι (π.χ. listening), κόβεσαι τελείως και πρέπει να το ξαναδώσεις από την αρχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top