Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Στο τεταρτο ζήτημα το ολοκλήρωμα είναι σίγουρα αόριστο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
το πρώτο έχω την εντύπωση ότι βγαίνει με απλό bolzano στην f'(x)-2 στο (0,π/2).... όντως??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Παραθέτω μερικές 'έξυπνες ' ασκήσεις ολοκληρωμάτων

1)
Να υπολογιστεί το ολοκλήρωμα


2)
Να υπολογιστεί το ολοκλήρωμα



3)
Να βρεθεί η συνεχής συνάρτηση ωστε




4)

Να υπολογιστεί το ολοκλήρωμα





5) Αν

Να βρεθεί το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
η f νομίζω ότι μηδενίζεται κάθε 2π ξεκινώντας από π/2 άρα συνεχώς υπάρχουν διαστήματα που θα εφαρμόζουμε Rolle και θα υπάρχουν άπειρα ξ ώστε f'(ξ)=0
το ολοκλήρωμα δύσκολο πρέπει να είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Στο τεταρτο ζήτημα το ολοκλήρωμα είναι σίγουρα αόριστο ?

Ναι Γιάννη !


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
υστερα απο αρκετες δοκιμες....
















και βεβαιως το 2008 δεν παιζει κανενα ρολο ως συνηθως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
το (4) ηταν αρκετα ευκολοτερο λογω της απλοποιησης που γινεται στο τελος...











 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Το δεύτερο θέλει κολπάκι... Θέτεις u=1/x και σου βγαίνει το αντίθετο, άρα είναι ίσο με 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mboulis

Νεοφερμένος

Ο mboulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για το τελευταίο έχουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sior_Tapas

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
το πρώτο έχω την εντύπωση ότι βγαίνει με απλό bolzano στην f'(x)-2 στο (0,π/2).... όντως??

Ναι βγαίνει κι ετσι αλλα μπορεις να κανεις και ΘΕΤ που ουσιαστικα είναι συνέπεια του Bolzano...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sior_Tapas

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μετά από πολύ ώρα και αγάπη για τα μαθηματικά έβγαλα θέματα δικά μου. Πιστεύω οτι είναι ρεαλιστικά και μπορεί να βοηθήσουν. Τα έχω δεί δεν έχουν λαθη οπότε σας τα παραδίδω:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Μαθηματικά Κατεύθυνσης.doc
    71 KB · Εμφανίσεις: 232

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
ωραία θεματάκια, μου άρεσε που έβαλες μιγαδικό θέμα 3ο που βγαίνει χωρίς χρειάζεται να το έχεις ξανα λύσει.

Θα δώσεις και απαντήσεις (αποτελέσματα τουλάχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HELEN

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το οριο βγαινει μονο η σταθερα που προκυπτει απο το ολοκληρωμα??Μπορεις να μου πεις πως βγαινει το 3ο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
sior_tapas είσαι σίγουρος για το όριο στο 4ο θέμα??? έχεις ένα αόριστο ολοκλήρωμα ενώ λογικά δεν θέλει συνάρτηση-ολοκλήρωμα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
το άοριστο ολοκλήρωμα είναι σύνολο συναρτήσεων λογικά το όριο αν δεν βγαίνει άπειρο θα περιέχει και ένα c μέσα. Δεν το έχω κοιτάξει όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πολυ ωραιο διαγωνισμα!!
Αν και δεν μου βγαινει το 2ο ερωτημα στο 3ο θεμα:'(,καποια χαζομαρα θα χω κανει θα το ξαναδω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
στο τρίτο θέμα...το μέτρο [z1+z2+z3] δεν υπολογίζεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ωραία Θέματα:) , αν και το 2ο θα επρέπε να το εμπλουτίσεις λίγο περισσότερο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michkal

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
γιατι μακαρι να βάλουν τοσο ευκολο 2ο θεμα

παιδια εχω κολλησει στο 4ο θεμα το 1 πως βγαινει?ειμαι ελεος το ξερω ειναι γελοιο αλλα εχω μπλοκαρει απο το αοδε

και στο 3ο θεμα το ολοκληρωμα θα περιεχει τα μετρα τα οποια ειναι σταθεροι αριθμοι?η φευγουν καπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elizadeth

Νεοφερμένος

Η elizadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Sior_Tapas μπράβο!Καλή δουλειά!;)
Παιδιά αν μπορεί κάποιος ας ποστάρει ολοκληρωμένα τις λύσεις να τσεκάρω.. Thanx!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top