Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Το περσινο 4ο των επαναληπτικων , ειναι το πιο αθλιο θεμα που εχει πεσει ποτε. Πραξεις δυο σελ.++++. Δεν νομιζω να πεσει τετοιο θεμα φετος σε μας,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathematica

Νεοφερμένος

Ο mathematica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το περσινο 4ο των επαναληπτικων , ειναι το πιο αθλιο θεμα που εχει πεσει ποτε. Πραξεις δυο σελ.++++. Δεν νομιζω να πεσει τετοιο θεμα φετος σε μας,


όντως το θέμα δεν είναι καλό.Αλλά δεν θέλει και 2 σελίδες πράξεις!
θέτω z_2-z_1=x άρα z_2=x+z_1 και κάνεις αντικατάσταση στην αρχική σχέση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Καλα, δεν θυμαμαι κ καλα, το ελυσα πριν καιρο , αλλα νομιζω ολο το θεμα τοσο μου πηρε. Βαλε και τα λαθη κλπ. Μεγαλη βλακεια, παντως, μονο και μονο που θα δεις ενα τετοιο θεμα στις πανελληνιες,με τοσες πραξεις, (οπως και το υ ιουνιου 2006), δεν γινεται να μην πανικοβληθει καποιος. (Προσωπικα κανω απιστευτα λαθη στις πραξεις οποτε αν πεσουν τετοια θεματα την εκατσα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Από τις περσινές επαναληπτικές τα 3 πρώτα θέματα μου πήραν 50 λεπτά. Το τέταρτο 2 ώρες! Ευτυχώς, είχα κουράγιο και έκανα πράξεις πράξεις....:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Από τις περσινές επαναληπτικές τα 3 πρώτα θέματα μου πήραν 50 λεπτά. Το τέταρτο 2 ώρες! Ευτυχώς, είχα κουράγιο και έκανα πράξεις πράξεις....:s

χασιμο χρονου ρε συ.. Εγω οποτε βλεπω τετοιες ασκησεις , ουτε καν ασχολουμαι πλεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εστω η συναρτηση f(x)συνεχης στο R ωστε >= με xεR
Εστω και F μια παραγουσα της f.
Α)Να αποδειξετε οτι F'(1)= -1
B)Να αποδειξετε οτι F (1)=
+
Γ)Να αποδειξετε οτι <=
Δ)Να αποδειξετε οτι >=
Την ασκηση την θεωρω αρκετα δυσκολη γι'αυτο οποιος βρει την λυση ας μου την στειλει σε πμ η ας κανει ποστ εδω καποιο στοιχειο γα να βοηθησει και τους υπολοιπους:)

-Γιαννης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspaki

Νεοφερμένος

Η aspa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γιαννη γεια σου! ειμαι καινουργια στη παρεα και δε ξερω και πολυ καλα πως δουλευουν τα πραγμα π.χ. πως γραφεις μαθηματικα. σκεφτηα το μαθ ταιπ του γουορντ αλλα σκεφτηκα να σε ρωτησω μηπως υπαρχει και αλλος τροπος. λοιπον κοιταξω λιγακι φευγαλεα την ασκηση σου. το α σιγουρα λυνεται με φερμα. το β δουλευοντας με το δευτερο ολοκληρωμα κολλωντας το χ παραγωγος και μετα κατα παραγοντες. Το γ και το δ δεν τακοιταξα ακομη καλα. νομιζωστο δ θα δουλεψω με την χ και εφ του χ και ολο στο τετραγωνο, ολοκληρωνοντας και σπαζοντασ τα ολοκληρωματα....!!!θα το δω!! πεσ μου αν βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sior_Tapas

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δίνεται η συνάρτηση .

i)Να βρείτε το πεδίο ορισμού της και να δείξετε οτι υπάρχει τουλάχιστον ένα στο τέτοιο ώστε ο ρυθμός μεταβολής της όταν να γίνεται 2. [5 μονάδες]

ii)Nα δείξετε οτι η έχει άπειρες εφαπτόμενες παράλληλες στον άξονα . [7 μονάδες]

iii)Να δείξετε ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα τέτοιο ώστε . [7 μονάδες]

iv)Nα βρείτε το . [6 μονάδες]


Σκοπεύω να περάσω στο Μαθηματικό γιατί πραγματικά τα αγαπάω τα μαθηματικά...σε αντίθεση με την έκθεση! Μια μέρα λοιπόν που βαριόμουνα στην τάξη σε ώρα έκθεσης έφτιαξα αυτήν την εμπνευσμένη άσκηση.
Καλή Επιτυχία :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Να προσθέσω ακόμη ένα ερώτημα ;


Να δειχθεί ότι υπάρχουν άπειρες εφαπτομένες της f παράλληλες στον χ'χ.






ΥΣ: Δεν έχω ελένξει την άσκηση. Σύμφωνα με την αρχική συνάρτηση έδωσα το ερώτημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sior_Tapas

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι έχεις δίκιο. H f'(x) δεν μηδενίζεται αφού έχει και ημίτονα και συνημίτονα και λογαρίθμους...Αν έχεις σκεφτεί κατι άλλο εξήγησε μου σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι έχεις δίκιο. H f'(x) δεν μηδενίζεται αφού έχει και ημίτονα και συνημίτονα και λογαρίθμους...Αν έχεις σκεφτεί κατι άλλο εξήγησε μου σε παρακαλώ.



Δεν έχει σημασία αυτό.


Ξαναδές τη !




Στέλιος



ΥΣ: Την έλυσα. Ωραία άσκηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sior_Tapas

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
:no1:Πράγματι το πρόσθεσα tnx!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Τελικά νομίζω ότι η άσκηση παίρνει αυτή τη τελική μορφή ! Ύστερα από συννενόηση με τον φίλο Sior_Tapas, την αλλάξαμε λίγο και νομίζω πως είναι ένα όμορφο θέμα για πανελλαδικές !



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Εύγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Το ln είναι μέσα στο συνημίτονο ή έξω από αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έξω. Αν ήταν μέσα θα έπρεπε να υπάρχουν και αγκύλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Κατ'αρχην καλησπερα.
Για να γραψει καποιος μαθηματικα υπαρχει και ο κωδικας latex μου σπαει να νευρα συνηθως αλλα βοηθαει:P.Απαντωντας σε ενα θεμα στο κατω μερος εχει ενα link που λεει "βοηθεια latex"
Το πρωτο και γω με φερμα το χω βγαλει.
Στο δευτερο ξεκινησα απο το 1ο και εβαλα οπου f(X) την F'(x) αλλα απο οτι βλεπω πρεπει να βγαινει και απο το 2ο.
Την λυση την εχω αλλα εβαλα την ασκηση για να την δουν και αλλοι επειδη πιστευω πως ειναι αρκετα δυσκολη και για να δω μηπως μηπως υπαρχει αλλη λυση για το (δ) εκτος απο το (f(x)+χ)^2 που να το σκεφτω εγω αυτο?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το πρωτο ερωτημα πιστευω πρεπει να βγαινει με Θ.Μ.Τ η ρολλ με βοηθητικη(δεν το κοιταξα καλα γι'αυτο αφηστε κατω τις ντοματες :P)
Το δευτερο δεν μου βγαινει:( καντε μου πμ με κανα στοιχειο να δω αμα εχω κανει κατι λαθος:).Στο τριτο οταν το ημχ ειναι 1 το συνχ ειναι 0 και αυτο ισχυει για απειρα χ αρα η f μηδενιζετε απειρες φορεςΣτο τετρτο φτανουμε

οριο στο 0 του ολοκληρωματος 1/συνχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sior_Tapas

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ξανάλλαξε το 3ο ερώτημα take a look!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
αυτό εδώ ήταν καλό θεματάκι!:)το θέμα των επαναληπτικών άθλιο!κι εμένα μου πήρε πολλή ώρα να κάνω πράξεις και στο τέλος άρχισα να αμφιβάλω για το αν το λύνω σωστά:s ή αν κάνω βλακείες!στις πράξεις έχω απίστευτο πρόβλημα! 2x3=5:thanks::bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top