ΣΕΜΦΕ vs Μαθηματικό

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Το πάμε πανεπιστήμιο είναι ένα βιβλίο που βγαίνει κάθε χρόνο και έχει μέσα αναλυτικά για κάθε σχολή τα μαθήματα των 6μήνων, το αντικείμενο της κάθε σχολής, την επαγγελματική αποκατάσταση και διεξόδους κλπ.

"είναι καλό μια επιστήμη να την αρχίζουμε από το αλφαβήτα που είναι οι "κουραστικές" θεωρίες ή να πηγαίνουμε με αμφιλεγόμενο τρόπο κατευθείαν στις εφαρμογές;"
Σαφώς και είναι καλύτερο μια επιστήμη και την κάθε επιστήμη όχι μόνο των μαθηματικών να την αρχίζουμε από το 'αλφαβήτα' παρά να πηγαίνουμε στις εφαρμογές κατευθείαν και χωρίς το κατάλληλο υπόβαθρο . Και μάλλον τώρα αναφέρεσαι και στην άποψή μου ότι προσωπικά "γέρνω" προς το ΣΕΜΦΕ, αλλά αυτό καθαρά και μόνο λόγω πολυτεχνείου και επειδή γνωρίζω πως έχει κάποιο παραπάνω """"κύρος"""" (εντός πολλών εισαγωγικών η λέξη κύρος) στο εξωτερικό , σε σχέση με τις άλλες σχολές που έχουμε στην Ελλάδα. Υπάρχει πάντα η περίπτωση να κάνω λάθος και να λέω "μπαρουφίτσες"!!! :) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πόσο ΜΕΓΑΛΟ βιβλίο είναι αυτό....;
Τα παίρνει copy-paste από τους οδηγούς σπουδών των σχολών...;

(σόρυ αν βγαίνω οφ, αλλά αν δεν δίνει σωστή πληροφόρηση, μάλλον κακό κάνει...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
δηλαδή θες να μου πεις ότι στο εξωτερικό αγνοούν επιστημονικά ως κορυφαία πάνω στα Μαθηματικά και στις εφαρμογές αυτών τα Τμήματα Μαθηματικών των Πανεπιστημίων Αθήνας, Θεσαλλονίκης, Πάτρας, Κρήτης, Ιωαννίνων και Αιγαίου για την Ελλάδα και δέχονται μόνο την ΣΕΜΦΕ; έχεις δει το αξιόλογο ερευνητικό έργο διεξάγει το ερευνητικό προσωπικό στα Τμήματα Μαθηματικών εκτός ΣΕΜΦΕ (ΕΜΠ);

δηλ., θες να μου πεις ότι σαν πτυχιούχος έχω λιγότερο κύρος στο εξωτερικό επειδή το Τμήμα μου δεν ανήκει στο ΕΜΠ; :P ρε vasilina κοίταξε την ουσία και άσε τις μεταξωτές κορδέλες...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Αυτή η άποψη κυκλοφορεί. Όπως σου είπα δεν ξέρω οπότε δε λέω κάτι συγκεκριμένο :P Ελπίζω όταν θα φτάσω στο σημείο να επιλέξω, να επιλέξω το καλύτερο για εμένα και αυτό που θα με βοηθήσει στο μέλλον και με την προοπτική του εξωτερικού που με ενδιαφέρει πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
παιδιά πάντως να ξέρετε ότι δεν μετράει τόσο η ονομασία του Πανεπιστημίου από την Ελλάδα (γιατί όλα διέπονται υπό το ίδιο καθεστώς >> βλ. Δημόσια Πανεπιστήμια, κομματικές παρατάξεις,...κτλ) όσο η ουσία δηλ., η ποιότητα του πτυχιούχου
η ποιότητα του πτυχιούχου δεν έχει κάνει με το αν το Τμήμα λέγεται ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ ή Τμήμα Μαθηματικών Κρήτης αλλά έχει να κάνει με την προσωπικότητα, την εργατικότητα, την συνέπεια, τις γνώσεις,...κτλ του
οπου οι γνώσεις δεν μεταδίδονται αλλά αποκτώνται
σε όλα τα Τμήματα Μαθηματικών της Ελλάδας και στην ΣΕΜΦΕ βέβαια, υπάρχουν κορυφαίοι επιστήμονες καθηγητές οι οποίοι βοηθάνε με κάθε τρόπο την μειοψηφία που αξίζει γιατί η πλειοψηφία απλά πήγε για τουρισμό
και όταν λέω κορυφαίους επιστήμονες ενώ παγκοσμίου φήμης ονόματα στα μαθηματικά, στην στατιστική, στην θεωρητική φυσική, στην πληροφορική, στην άλγεβρα ομάδων, στην γεωμετρία πολλαπλοτήτων,...κτλ

συνεπώς ξεκολλείστε από γελοίες λογικές και ψώνισμα του στυλ "ΣΕΜΦΕ λόγω κύρους"
αν έχετε τα κότσια τελειώστε ΣΕΜΦΕ ή Μαθηματικό με βαθμό 10"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
ναι αλλά εσύ σαν ώριμη κοπέλα (αν κρίνω από πολλά posts σου), τι πιστεύεις;
είναι καλό μια επιστήμη να την αρχίζουμε από το αλφαβήτα που είναι οι "κουραστικές" θεωρίες ή να πηγαίνουμε με αμφιλεγόμενο τρόπο κατευθείαν στις εφαρμογές;
το ξέρεις ότι για να μελετήσεις εφαρμογές απαιτούνται ολόκληρα εξαμηνιαία μαθήματα και ένα σωρό αποδείξεις (θεωρητικών μαθηματικών) για να φτάσεις στην κατασκευή του μαθηματικού μοντέλου ενός φυσικού, βιολογικού, χημικού...κτλ προβλήματος ή στην φυσική, βιολογική, χημική,...κτλ ερμηνεία; :hmm:
μαθηματικά ή εφαρμοσμένα μαθηματικά ή όπως αλλιώς πες τα ως μαθηματικά, δεν είναι η εφαρμογή αλλά ο τρόπος σκέψης, η αλγοριθμική διαδικασία της απόδειξης, η λογική της απόδειξης ή της επίλυσης μιας εξίσωσης ή ενός μοντέλου με αναλυτικό ή αριθμητικό τρόπο...
οι εφαρμογές απλά συμπληρώνουν το παζλ λόγω αναγκαιότητας για πολυσύνθετη ακαδημαϊκή γνώση

σε όλο τον κόσμο τα μαθηματικά διδάσκονται όπως στο Μαθηματικό είτε πρόκειται για εφαρμοσμένα (applied) είτε για θεωρητικά (καθαρά ή pure) κομμάτια
παντού δίνεται έμφαση στο pure κομμάτι που χτίζει την σκέψη και το strong mathematical background που είναι χρήσιμο σε επιστήμες όπως μετεωρολογία, βιομαθηματικά, θεωρητική χημεία,...κτλ

vasilina εγώ αναφέρομαι στον Οδηγό Σπουδών των Τμ.Μαθηματικών ή της ΣΕΜΦΕ που υπάρχουν στις αντίστοιχες ιστοσελίδες των Τμημάτων αυτών
καλύτερα να κοιτάτε εκεί πριν εκφέρετε απόψεις για...μαθηματικά :P

χαχαχαχα...α ρε νικο...προσπα8εις να πεισεις την κοπελα για το ποσο καλυτερη και πιο ολοκληρωμενη σχολη ειναι το μα8ηματικο??!!!!!!:whistle:αν ειναι δυνατον..
αμφιλεγομενο τροπο
???????εχεις στοιχεια ή ειναι ετσι επειδη σε συμφερει?:hmm::hmm:
λολ, και μου αρεσει το επιχειρημα σου ''σαν ωριμη κοπελα''...δηλωνω ανωριμη και περηφανη γι αυτο!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
miro2 να λάβω την άποψή σου για τα μαθηματικά σαν επιστήμη; :hmm:
αλλά ξέχασα και εσύ τα θεωρείς πολύ πεζά και αχρήστως θεωρητικά...έχεις δίκιο μωρέ :worry:
αν δεν είναι το Μαθηματικό ολοκληρωμένη σχολή από επιστημονική και ακαδημαϊκή πλευρά πάνω στην επιστήμη των μαθηματικών και εφαρμογές αυτών σε άλλες θετικές επιστήμες τότε ποια μπορεί να είναι; η Επιστήμη των Υλικών;
ήθελα να ξέρω και εσύ τι θεωρείς εφαρμοσμένα μαθηματικά ή εφαρμοσμένη πλευρά των μαθηματικών...γιατί εδώ μέσα όλοι εκτός χώρου των Μαθηματικών, έχουν άποψη για τα εφαρμοσμένα μαθηματικά
μακάρι να ήταν προσωπική θέση αλλά κοίταξε λίγο τα επιστημονικά περιοδικά γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια
το μιλάμε μόνο για την ΣΕΜΦΕ στην επιστήμη των μαθηματικών στο ischool κάτι δείχνει...;)
αλλά είπαμε όσοι μπορούν τα μαθηματικά miro2
δεν είναι επιστήμη για τον κάθε πικραμένο ή για την κάθε πικραμένη
είναι για όσους έχουν κάποια κουλτούρα και θα εναρμονιστούν μαζί τους ως γενικότερο τρόπο ζωής και σκέψης
οι υπόλοιποι ας πάνε στο σπιτάκι τους

φιλικά πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Έχει καταντήσει γελοία πια αυτή η ανούσια διαμάχη ΣΕΜΦΕ - Μαθηματικό, ΣΕΜΦΕ - Φυσικό, κλπ. Μαθηματικά διδάσκονται και στις 2 σχολές. Είναι τουλάχιστον κρίμα να βλέπεις ανθρώπους που θα μπορούσαν να συνεργαστούν και να βάλουν το λιθαράκι τους για να προχωρήσει η επιστήμη, να τσακώνονται λες και έχουν τίποτα οικόπεδα να χωρίσουν.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει και να ασχοληθεί με τα Μαθηματικά, επιλέγει το τμήμα Μαθηματικών. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!! Είναι δυνατόν σε κάποια σχολή πέραν του Μαθηματικού τμήματος να διδάσκονται περίσσοτερα Μαθηματικά;;; Τότε ο ρόλος του Μαθηματικού ποιος είναι; :confused::hmm:

Αν κάποιος έχει το κέφι και την διάθεση να κατανοήσει αφηρημένες μαθηματικές έννοιες, να εμβαθύνει σε γνωστά και άγνωστα πεδία και μάλιστα προτίθεται να κάνει θυσίες κόπου, χρόνου, φοιτητικής ζωής,...κλπ απλά και μόνο επειδή αγαπά τα Μαθηματικά, επειδή δεν μπορεί να κάνει χωρίς αυτά τότε ΝΑΙ, αυτός ο άνθρωπος καλό είναι να επιλέξει το καθαρό τμήμα Μαθηματικών.

Και στη ΣΕΜΦΕ το επίπεδο σπουδών είναι υψηλό, διδάσκονται και (πιο) θεωρητικά μαθήματα αλλά αν είναι δυνατόν, και με την κοινή λογική να το δούμε, να διδάσκονται σε μεγαλύτερο βάθος ή έκταση από ένα καθαρό τμήμα Μαθηματικών. Εξάλλου, το λέει και ο τίτλος της σχολής: Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών (και Φυσικών Επιστημών) και αντίστοιχα η κατεύθυνση: Μαθηματικού εφαρμογών. Εξάλλου, ως σχολή του Πολυτεχνείου, οι σπουδές και οι αποκτηθείσες γνώσεις είναι σαφώς προσανατολισμένες σε τεχνολογικές εφαρμογές (και λογικά και στο engineering αφού το Πολυτεχνείο βγάζει Μηχανικούς). Κάποιος ο οποίος θέλει να αποφύγει τον φορμαλισμό του Μαθηματικού τμήματος και ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με εφαρμογή των Μαθηματικών στην Τεχνολογία πηγαίνει κατευθείαν στη ΣΕΜΦΕ.

Αλλά όχι να λέμε ότι διδάσκονται τα ίδια ακριβώς πράγματα στη ΣΕΜΦΕ, ότι στο Μαθηματικό δεν διδάσκονται Εφαρμοσμένα...κλπ. Δεν την υποτιμώ σε καμία περίπτωση, έχω κάνει μαθήματα εκεί και έχω δει το επίπεδο, τα εργαστήρια..κλπ και μπορώ να πω ότι σε αυτό που κάνει είναι πολύ πολύ καλή. Απλά να μην ξεχνάμε ότι τα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά είναι υποσύνολο των Μαθηματικών. Μπορεί να μην σπουδάζω Μαθηματικός αλλά πάντα μου ασκούσαν ιδιαίτερη γοητεία και η συμβουλή μου για κάποιον που ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ (με κεφαλαία) Μαθηματικά είναι το καθαρό τμήμα Μαθηματικών.

Όσοι θέλουν λίγο Μαθηματικά, λίγο Φυσική, λίγο Μηχανική η ΣΕΜΦΕ είναι η καλύτερη επιλογή.

Φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
miro2 να λάβω την άποψή σου για τα μαθηματικά σαν επιστήμη; :hmm:
αλλά ξέχασα και εσύ τα θεωρείς πολύ πεζά και αχρήστως θεωρητικά...έχεις δίκιο μωρέ :worry:
αν δεν είναι το Μαθηματικό ολοκληρωμένη σχολή από επιστημονική και ακαδημαϊκή πλευρά πάνω στην επιστήμη των μαθηματικών και εφαρμογές αυτών σε άλλες θετικές επιστήμες τότε ποια μπορεί να είναι; η Επιστήμη των Υλικών;
ήθελα να ξέρω και εσύ τι θεωρείς εφαρμοσμένα μαθηματικά ή εφαρμοσμένη πλευρά των μαθηματικών...γιατί εδώ μέσα όλοι εκτός χώρου των Μαθηματικών, έχουν άποψη για τα εφαρμοσμένα μαθηματικά
μακάρι να ήταν προσωπική θέση αλλά κοίταξε λίγο τα επιστημονικά περιοδικά γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια
το μιλάμε μόνο για την ΣΕΜΦΕ στην επιστήμη των μαθηματικών στο ischool κάτι δείχνει...;)
αλλά είπαμε όσοι μπορούν τα μαθηματικά miro2
δεν είναι επιστήμη για τον κάθε πικραμένο ή για την κάθε πικραμένη

είναι για όσους έχουν κάποια κουλτούρα και θα εναρμονιστούν μαζί τους ως γενικότερο τρόπο ζωής και σκέψης
οι υπόλοιποι ας πάνε στο σπιτάκι τους

φιλικά πάντα...

τι σχεση εχει το τι αποψη εχω εγω για τα μα8ηματικα, ή μαλλον για το μα8ηματικο??:hmm:
αλλο ειναι το 8εμα μας και σ αυτο 8ελω απαντηση...γιατι παρουσιαζεις τη σεμφε-και την κα8ε σεμφε-ως μια σχολη που δεν εχει υποβα8ρο?κατα την αποψη σου λοιπον δεν εχει λογο υπαρ3ης, αφου δεν μπορει να υποστηρι3ει το σκοπο της...ποιος ειναι ομως ο σκοπος της?
ΔΕΝ μπορει να βγαλει κα8αρους μα8ηματικους και δεν νομιζω να επιδιωκει κατι τετοιο...το οτι ειναι πολυτεχνικη σχολη κατι δειχνει...;)
α, και δεν 8εωρω οτι το μα8ηματικο δεν ειναι ολοκληρωμενη σχολη, το ακρως αντι8ετο...εσυ ομως πιστευεις οτι ειναι η μοναδικη...να το κοιτα3εις αυτο!:P;)

οσο για τις ''σποντες'' σου, ελπιζω πραγματικα να αφορουν γενικα και αοριστα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
δεν είναι περίεργο που υπάρχουν τόσα Τμήματα Μαθηματικών πανελλαδικά τα οποία καλύπτουν με αρκετά ανανεωμένα προγράμματα σπουδών όλες τις περιοχές των σύγχρονων μαθηματικών; ακόμη και τις εφαρμογές τους;
και η ΣΕΜΦΕ είναι μια επιπλέον στον χάρτη των Μαθηματικό απλά με περισσότερη έμφαση στο πολυτεχνειακό μέρος των μαθηματικών (αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει για τα μαθηματικά ως επιστήμη, δηλ., δεν ξέρω αν θεωρείται μαθηματικά να δίνεις έμφαση σε προπτυχιακό στάδιο στην τεχνολογική εφαρμογή ή να κάνεις αχταρμά μαθηματικά, χημεία, βιοεπιστήμες...κτλ είναι άραγε μαθηματικά αυτά; :hmm:)
πάντως σε όλο τον κόσμο συνήθως σχολές τύπου ΣΕΜΦΕ είναι περιεχόμενες στο Μαθηματικό Ινστιτούτο (αντίστοιχο Τμήμα Μαθηματικών της Ελλάδας) που σημαίνει ότι τα ήδη υπάρχοντα Τμήματα Μαθηματικών στην Ελλάδα καλύπτουν ήδη τις περιοχές των μαθηματικών που έρχεται να καλύψει η ΣΕΜΦΕ παρ' όλο την λιγότερη χρηματοδότηση που λαμβάνουν (επειδή η ΣΕΜΦΕ είναι σχολή και λαμβάνει χρήματα για έρευνα κτλ όσα μια σχολή π.χ. Σχολή Επιστημών Υγείας με Τμήματα την Ιατρική, την Φαρμακευτική,...κτλ και όχι όσο ένα Τμήμα π.χ. Τμήμα Ιατρικής) συγκριτικά με την ΣΕΜΦΕ
όλα τα Πολυτεχνεία έχουν το Γενικό Τμήμα (τύπου ΣΕΜΦΕ) αλλά χωρίς να χορηγεί πτυχία πλην της ΣΕΜΦΕ
επαναλαμβάνω ως ρητορική ερώτηση, τι επιπλέον έρχεται να καλύψει η ΣΕΜΦΕ όταν οι εφαρμογές ήδη μελετώνται από τόσους διδακτορικούς σε κλασικά Τμήματα Φυσικής και Μαθηματικών;

@ δεν χρειάζεται εμένα η Μαθηματική επιστήμη, miro2, να την διαφημίσω...;) ούτε την ανυψώνω απλά δεν δέχομαι να μου λένε ότι δεν έχουμε προοπτικές, επίπεδο σπουδών,...κτλ όσες έχει η ΣΕΜΦΕ
εξάλλου κανείς δεν είπε ότι κάνουν ευκολότερα πράγματα
αμφιλεγόμενα το ανέφερα γιατί ποτέ δεν μπόρεσα να βρω τόσο υψηλού επιπέδου θεωρίες πριν τις φυσικές εφαρμογές σε κανένα μάθημα της ΣΕΜΦΕ για να με βοηθήσει στις δικές μου παρόμοιες φυσικές εφαρμογές που έκανα στο Μαθηματικό...διαπίστωσα ότι ο τρόπος που αγγίζουν την εφαρμογή είναι κάπως ξεκάρφωτος και επιδερμικός
ίσως κάνω λάθος αλλά δεν βρήκα λύση στο θέμα μου (που υποτίθεται ότι πρέπει να βοηθούμαστε από άλλες σχολές παρόμοιου γνωστικού αντικειμένου)
δεν ξέρω ίσως φταίει ο στριφνός φορμαλισμός τον οποίο χρησιμοποιούμε στο κλασικό Μαθηματικό πριν φτάσουμε στις εφαρμογές
αλλά μαθηματικά χωρίς φορμαλισμό δεν είναι μαθηματικά
γι' αυτό και η έντασή μου ως προς το αμφιλεγόμενο τρόπο μελέτης των εφαρμογών ;)

αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζει την ΣΕΜΦΕ ή το Φυσικομαθηματικό σαν επιστήμες, σαν γνώσεις,...κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
δεν είναι περίεργο που υπάρχουν τόσα Τμήματα Μαθηματικών πανελλαδικά τα οποία καλύπτουν με αρκετά ανανεωμένα προγράμματα σπουδών όλες τις περιοχές των σύγχρονων μαθηματικών; ακόμη και τις εφαρμογές τους;
και η ΣΕΜΦΕ είναι μια επιπλέον στον χάρτη των Μαθηματικό απλά με περισσότερη έμφαση στο πολυτεχνειακό μέρος των μαθηματικών (αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει για τα μαθηματικά ως επιστήμη, δηλ., δεν ξέρω αν θεωρείται μαθηματικά να δίνεις έμφαση σε προπτυχιακό στάδιο στην τεχνολογική εφαρμογή ή να κάνεις αχταρμά μαθηματικά, χημεία, βιοεπιστήμες...κτλ είναι άραγε μαθηματικά αυτά; :hmm:)
πάντως σε όλο τον κόσμο συνήθως σχολές τύπου ΣΕΜΦΕ είναι περιεχόμενες στο Μαθηματικό Ινστιτούτο (αντίστοιχο Τμήμα Μαθηματικών της Ελλάδας) που σημαίνει ότι τα ήδη υπάρχοντα Τμήματα Μαθηματικών στην Ελλάδα καλύπτουν ήδη τις περιοχές των μαθηματικών που έρχεται να καλύψει η ΣΕΜΦΕ παρ' όλο την λιγότερη χρηματοδότηση που λαμβάνουν (επειδή η ΣΕΜΦΕ είναι σχολή και λαμβάνει χρήματα για έρευνα κτλ όσα μια σχολή π.χ. Σχολή Επιστημών Υγείας με Τμήματα την Ιατρική, την Φαρμακευτική,...κτλ και όχι όσο ένα Τμήμα π.χ. Τμήμα Ιατρικής) συγκριτικά με την ΣΕΜΦΕ
όλα τα Πολυτεχνεία έχουν το Γενικό Τμήμα (τύπου ΣΕΜΦΕ) αλλά χωρίς να χορηγεί πτυχία πλην της ΣΕΜΦΕ
επαναλαμβάνω ως ρητορική ερώτηση, τι επιπλέον έρχεται να καλύψει η ΣΕΜΦΕ όταν οι εφαρμογές ήδη μελετώνται από τόσους διδακτορικούς σε κλασικά Τμήματα Φυσικής και Μαθηματικών;

@ δεν χρειάζεται εμένα η Μαθηματική επιστήμη, miro2, να την διαφημίσω...;) ούτε την ανυψώνω απλά δεν δέχομαι να μου λένε ότι δεν έχουμε προοπτικές, επίπεδο σπουδών,...κτλ όσες έχει η ΣΕΜΦΕ
εξάλλου κανείς δεν είπε ότι κάνουν ευκολότερα πράγματα
αμφιλεγόμενα το ανέφερα γιατί ποτέ δεν μπόρεσα να βρω τόσο υψηλού επιπέδου θεωρίες πριν τις φυσικές εφαρμογές σε κανένα μάθημα της ΣΕΜΦΕ για να με βοηθήσει στις δικές μου παρόμοιες φυσικές εφαρμογές που έκανα στο Μαθηματικό...διαπίστωσα ότι ο τρόπος που αγγίζουν την εφαρμογή είναι κάπως ξεκάρφωτος και επιδερμικός
ίσως κάνω λάθος αλλά δεν βρήκα λύση στο θέμα μου (που υποτίθεται ότι πρέπει να βοηθούμαστε από άλλες σχολές παρόμοιου γνωστικού αντικειμένου)
δεν ξέρω ίσως φταίει ο στριφνός φορμαλισμός τον οποίο χρησιμοποιούμε στο κλασικό Μαθηματικό πριν φτάσουμε στις εφαρμογές
αλλά μαθηματικά χωρίς φορμαλισμό δεν είναι μαθηματικά
γι' αυτό και η έντασή μου ως προς το αμφιλεγόμενο τρόπο μελέτης των εφαρμογών ;)

αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζει την ΣΕΜΦΕ ή το Φυσικομαθηματικό σαν επιστήμες, σαν γνώσεις,...κτλ


απο τη μια λες οτι τα υπαρχοντα τμηματα μα8ηματικων ειναι ικανα να καταρτισουν επιστημονες οι οποιοι μπορουν να ασχολη8ουν με τα εφαρμοσμενα μα8ηματικα οσο και οι της ΣΕΜΦΕ, ενω απο την αλλη δηλωνεις οτι δεν 8ελεις να την υποβα8μισεις σαν σχολη και επιστημη...(για να το πω ευγενικα, μαλλον...αλλα λες και αλλα εννοεις!)

υ.γ1 αντι8ετα με τις διαψευσεις σου, ανυψωνεις συνεχως το μα8ηματικο(και καλα κανεις, αν δεν παινεψεις το σπιτι σου...)με αποκορυφωμα αυτο:

δεν ξέρω ίσως φταίει ο στριφνός φορμαλισμός τον οποίο χρησιμοποιούμε στο κλασικό Μαθηματικό πριν φτάσουμε στις εφαρμογές
αλλά μαθηματικά χωρίς φορμαλισμό δεν είναι μαθηματικά
με το οποιο ταυτοχρονα κα8ιστας προφανη την αντιληψη σου περι αδυναμιας και ελλειψης κινητρου της ΣΕΜΦΕ να εχει ως αντικειμενο καποιο τομεα των μα8ηματικων...

υ.γ2 αν μια σχολη εχει σχεδον σιγουρες προοπτικες, αυτη ειναι το μα8ηματικο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
απο τη μια λες οτι τα υπαρχοντα τμηματα μα8ηματικων ειναι ικανα να καταρτισουν επιστημονες οι οποιοι μπορουν να ασχολη8ουν με τα εφαρμοσμενα μα8ηματικα οσο και οι της ΣΕΜΦΕ, ενω απο την αλλη δηλωνεις οτι δεν 8ελεις να την υποβα8μισεις σαν σχολη και επιστημη...

αμφιβάλλεις περί τούτου; :hmm:
προσωπικά με βάση τις σπουδές μου έκανα στο Μαθηματικό θεωρώ ότι δεν υστερώ σε κάτι σε σχέση με την ΣΕΜΦΕ απλά το πτυχίο μου δεν θα γράφει Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο
ποιοτικά να το δούμε το ζήτημα, θεωρώ ότι η επάρκεια μαθηματικής γνώσης προσφέρεται μαζί με τις φυσικές εφαρμογές της και στην ΣΕΜΦΕ και σε ένα απλό Τμήμα Μαθηματικών απλά στην ΣΕΜΦΕ δίνουν λίγο περισσότερη έμφαση στο πολυτεχνειακό μέρος των εφαρμογών δικαιολογώντας την ύπαρξή τους στο Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο
όμως δεν ξέρω κατά πόσο είναι μαθηματικά οι εφαρμογές και η εμμονή σε αυτές (όπως τις εννοούν όσοι θέλουν την ΣΕΜΦΕ) γιατί εγώ ως μαθηματικά γνωρίζω αυτά που μου προσέφερε το ομώνυμο Τμήμα αυτής της επιστήμης μαζί με τις εφαρμογές που διδάχτηκα στην φυσική
ποιος άλλος εκτός του Μαθηματικού έχει τον ακαδημαϊκό στόχο να παράγει επιστήμονες των μαθηματικών και των εφαρμογών τους σε θετικές επιστήμες; :hmm:
για ποιο λόγο να κοιτάμε εκτός Τμημάτων Μαθηματικών για μαθηματικά και εφαρμογές; :hmm:τα Τμήματα Μαθηματικών υστερούν σε κάτι;

απλά θεωρώ ότι η ΣΕΜΦΕ έχει προσανατολιστεί αλλού και εξετάζει υπό διαφορετική σκοπιά τα μαθηματικά αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει την πρωτοκαθεδρία στον κλάδο των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών
το αντικείμενο αυτό διδάσκεται με μια πιο ολοκληρωμένη μαθηματική προσέγγιση από Τμήματα Μαθηματικών εδώ και χρόνια, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό
συνεπώς όταν επιλέγουμε τις σπουδές πάνω στα Μαθηματικά το κάνουμε λόγω εφαρμογών τους ή της πιθανής χημείας ή βιολογίας που περιέχει το πρόγραμμα σπουδών ή των θαυμάσιων μαθηματικών θεωριών; :hmm: νομίζω ότι κάπου έχει χαθεί η μπάλα...
δεν ξέρουμε τι θέλουμε να σπουδάσουμε ή τι είναι αυτό που επιλέγουμε να σπουδάσουμε και απλά κάνουμε όνειρα ασχετοσύνης

επαναλαμβάνω, οι συνομιλητές εδώ μέσα, έχουν ιδέα τι σημαίνει ο όρος εφαρμοσμένα μαθηματικά; τι μαθήματα σχετίζονται με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά (γιατί αν γενικολογούμε απλά επαναλαμβανόμαστε και κουράζουμε); έχετε-ουν ιδέα; :hmm:

υ.γ1 αντι8ετα με τις διαψευσεις σου, ανυψωνεις συνεχως το μα8ηματικο(και καλα κανεις, αν δεν παινεψεις το σπιτι σου...)με αποκορυφωμα αυτο:

βρες μου αντιπαράδειγμα να το χαντακώσω...;)
μήπως να θυμηθώ τι έλεγες για την πληροφορική και τα υπολογιστικά μαθηματικά (για τα οποία δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να είναι); :)
τα Μαθηματικά δεν περιμένουν εμένα να τα εξυψώσω, αυτό έλειπε...;)

με το οποιο ταυτοχρονα κα8ιστας προφανη την αντιληψη σου περι αδυναμιας και ελλειψης κινητρου της ΣΕΜΦΕ να εχει ως αντικειμενο καποιο τομεα των μα8ηματικων...

συνήθως δεν πάμε ανάποδα σαν τον κάβουρα
τα μαθηματικά έχουν μια αρχή και μια μεγάλη μέση μέχρι φτάσουμε στην εφαρμογή (εκεί είναι η ένστασή μου)
επίσης η ΣΕΜΦΕ τι παραπάνω προσπαθεί να παράγει που "αδυνατεί" (όπως λένε κάποιοι χωρίς στοιχεία) το καθαρόαιμο Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής; προσωπικά ξέρω ότι δεν υπάρχουν ταμπέλες στα μαθηματικά
συνεπώς τι εφαρμοσμένα, τι θεωρητικά...κτλ μαθηματικά είναι απλά ο κόσμος αρέσκεται σε τίτλους ;)
αλλά αφού η αγορά πουλάει έτσι δεν έχω αντίρρηση
άσε τον τυφλό στην τύφλα του :)

τουλάχιστον όσοι ξέρουν από μαθηματικά ξέρουν τι σημαίνει Μαθηματικό Τμήμα και ξέρουν τι μπορείς να συναντήσεις σε ένα τέτοιο Τμήμα

υ.γ2 αν μια σχολη εχει σχεδον σιγουρες προοπτικες, αυτη ειναι το μα8ηματικο...;)

μην το λες
εδώ βρέθηκαν άτομα και είπαν ότι από την ΣΕΜΦΕ έχεις καλύτερες προοπτικές στα μαθηματικά...από το ομώνυμο Τμήμα
και ότι επειδή ανήκει στο Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο σημαίνει ότι είναι καλύτερη, πιο μουράτη,...
πώς γίνεται κάποιος όταν διδάσκεται με μια συγκεκριμένη μορφή, ένα υποσύνολο μιας βασικής επιστήμης να έχει ιδέα για την επιστήμη; :hmm:


μου κάνει εντύπωση που άνθρωποι χωρίς ιδεά από μαθηματικά, εφαρμοσμένα μαθηματικά...μιλούν γι' αυτά με μια άνεση λόγου, γνώσεων και εμπειριών εμμένοντας στα κλισέ ασχετοσύνης που αναπαράγονται στο πεζοδρόμιο από την Ελληνική κοινωνία και ακυρώνουν την επιστημονική εμπειρία ανθρώπων που τα σπούδασαν ή και τα σπουδάζουν... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
αμφιβάλλεις περί τούτου; :hmm:
προσωπικά με βάση τις σπουδές μου έκανα στο Μαθηματικό θεωρώ ότι δεν υστερώ σε κάτι σε σχέση με την ΣΕΜΦΕ απλά το πτυχίο μου δεν θα γράφει Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο
ποιοτικά να το δούμε το ζήτημα, θεωρώ ότι η επάρκεια μαθηματικής γνώσης προσφέρεται μαζί με τις φυσικές εφαρμογές της και στην ΣΕΜΦΕ και σε ένα απλό Τμήμα Μαθηματικών απλά στην ΣΕΜΦΕ δίνουν λίγο περισσότερη έμφαση στο πολυτεχνειακό μέρος των εφαρμογών δικαιολογώντας την ύπαρξή τους στο Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο
όμως δεν ξέρω κατά πόσο είναι μαθηματικά οι εφαρμογές και η εμμονή σε αυτές (όπως τις εννοούν όσοι θέλουν την ΣΕΜΦΕ) γιατί εγώ ως μαθηματικά γνωρίζω αυτά που μου προσέφερε το ομώνυμο Τμήμα αυτής της επιστήμης μαζί με τις εφαρμογές που διδάχτηκα στην φυσική
ποιος άλλος εκτός του Μαθηματικού έχει τον ακαδημαϊκό στόχο να παράγει επιστήμονες των μαθηματικών και των εφαρμογών τους σε θετικές επιστήμες; :hmm:
για ποιο λόγο να κοιτάμε εκτός Τμημάτων Μαθηματικών για μαθηματικά και εφαρμογές; :hmm:τα Τμήματα Μαθηματικών υστερούν σε κάτι;

ναι αμφιβαλλω...!ερχεσαι και ισοπεδωνεις ενα ολοκληρο τμημα και μαζι και τα ατομα που το επελε3αν παρουσιαζοντας το ως περιττο, με επιχειρηματα του τυπου ''ο τρόπος που αγγίζουν την εφαρμογή είναι κάπως ξεκάρφωτος και επιδερμικός'' και με βαση αρ8ρα σε περιοδικα...

απλά θεωρώ ότι η ΣΕΜΦΕ έχει προσανατολιστεί αλλού και εξετάζει υπό διαφορετική σκοπιά τα μαθηματικά αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει την πρωτοκαθεδρία στον κλάδο των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών
το αντικείμενο αυτό διδάσκεται με μια πιο ολοκληρωμένη μαθηματική προσέγγιση από Τμήματα Μαθηματικών εδώ και χρόνια, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό
συνεπώς όταν επιλέγουμε τις σπουδές πάνω στα Μαθηματικά το κάνουμε λόγω εφαρμογών τους ή της πιθανής χημείας ή βιολογίας που περιέχει το πρόγραμμα σπουδών ή των θαυμάσιων μαθηματικών θεωριών; :hmm: νομίζω ότι κάπου έχει χαθεί η μπάλα...
δεν ξέρουμε τι θέλουμε να σπουδάσουμε ή τι είναι αυτό που επιλέγουμε να σπουδάσουμε και απλά κάνουμε όνειρα ασχετοσύνης

8ες να σου απαντησω προσωπικα?το πρωτο λοιπον!!δεν ειναι απαραιτητο καποιος που επιλεγει να σπουδασει μα8ηματικα να εχει ως στοχο αποκλειστικα αυτα!!τα μα8ηματικα σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις(ή μαλλον δεν επιτρεπεις στον εαυτο σου να δεχτει κατι τετοιο)ειναι και ενα μεσο/βαση για να ασχολη8εις με αλλες επιστημες!!αυτο ειτε σ αρεσει ειτε οχι!;)


βρες μου αντιπαράδειγμα να το χαντακώσω...;)
μήπως να θυμηθώ τι έλεγες για την πληροφορική και τα υπολογιστικά μαθηματικά (για τα οποία δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να είναι); :)
τα Μαθηματικά δεν περιμένουν εμένα να τα εξυψώσω, αυτό έλειπε...;)

λολ...μη μου προσαπτεις ο,τι σε ''συμφερει''...!;)δεν εχουν αναγκη να τα ε3υψωσεις, αλλα δεν κανεις και τιποτα αλλο!:redface:8)
ναι για 8υμισε μου...:)
συνήθως δεν πάμε ανάποδα σαν τον κάβουρα
τα μαθηματικά έχουν μια αρχή και μια μεγάλη μέση μέχρι φτάσουμε στην εφαρμογή
(εκεί είναι η ένστασή μου)
επίσης η ΣΕΜΦΕ τι παραπάνω προσπαθεί να παράγει που "αδυνατεί" (όπως λένε κάποιοι χωρίς στοιχεία) το καθαρόαιμο Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής; προσωπικά ξέρω ότι δεν υπάρχουν ταμπέλες στα μαθηματικά
συνεπώς τι εφαρμοσμένα, τι θεωρητικά...κτλ μαθηματικά είναι απλά ο κόσμος αρέσκεται σε τίτλους ;)
αλλά αφού η αγορά πουλάει έτσι δεν έχω αντίρρηση
άσε τον τυφλό στην τύφλα του :)

τουλάχιστον όσοι ξέρουν από μαθηματικά ξέρουν τι σημαίνει Μαθηματικό Τμήμα και ξέρουν τι μπορείς να συναντήσεις σε ένα τέτοιο Τμήμα

εισαι απιστευτος...8ες να μου πεις οτι εχεις τη δυνατοτητα και εκρινες το προγραμμα σπουδων καταληγοντας οτι μιλαμε για κατι το <<αναποδο>> και το <<λα8ος>>:worry:
μα εσυ καλε μου χαραμιζεσαι!:clapup::clapup:

μην το λες
εδώ βρέθηκαν άτομα και είπαν ότι από την ΣΕΜΦΕ έχεις καλύτερες προοπτικές στα μαθηματικά...από το ομώνυμο Τμήμα
και ότι επειδή ανήκει στο Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο σημαίνει ότι είναι καλύτερη, πιο μουράτη,...
πώς γίνεται κάποιος όταν διδάσκεται με μια συγκεκριμένη μορφή, ένα υποσύνολο μιας βασικής επιστήμης να έχει ιδέα για την επιστήμη; :hmm:


μου κάνει εντύπωση που άνθρωποι χωρίς ιδεά από μαθηματικά, εφαρμοσμένα μαθηματικά...μιλούν γι' αυτά με μια άνεση λόγου, γνώσεων και εμπειριών εμμένοντας στα κλισέ ασχετοσύνης που αναπαράγονται στο πεζοδρόμιο από την Ελληνική κοινωνία και ακυρώνουν την επιστημονική εμπειρία ανθρώπων που τα σπούδασαν ή και τα σπουδάζουν... :whistle:


δεν με απασχολει τι ειπαν και δε 8α επρεπε κ σενα...
εχω πειστει πλεον οτι απο αγανακτηση και εγωισμο, βλεπεις τα πραγματα στραβα...επιπλεον, δεν πιστευω οτι εχεις καταλαβει ακομα το ρολο του τμηματος του ΕΜΠ γι αυτο και το συγκρινεις(ενω δεν υπαρχει συγκριση)με το μα8ηματικο...παρτο αλλιως, Νίκο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...Να ανοίξω πάλι το rage comic generator? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
θα συνεχίσω να επιμένω σε αυτήν την άποψη:

- μου κάνει εντύπωση που άνθρωποι χωρίς ιδεά από μαθηματικά, εφαρμοσμένα μαθηματικά...μιλούν γι' αυτά με μια άνεση λόγου, γνώσεων και εμπειριών εμμένοντας στα κλισέ ασχετοσύνης που αναπαράγονται στο πεζοδρόμιο από την Ελληνική κοινωνία και ακυρώνουν την επιστημονική εμπειρία ανθρώπων που τα σπούδασαν ή και τα σπουδάζουν... :whistle:


από την απάντησή σου έκρινα ουσιώδες μόνο αυτό:
δεν ειναι απαραιτητο καποιος που επιλεγει να σπουδασει μα8ηματικα να εχει ως στοχο αποκλειστικα αυτα!!τα μα8ηματικα σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις(ή μαλλον δεν επιτρεπεις στον εαυτο σου να δεχτει κατι τετοιο)ειναι και ενα μεσο/βαση για να ασχολη8εις με αλλες επιστημες!!αυτο ειτε σ αρεσει ειτε οχι!;)
επιλέγει κάποιος να σπουδάσει μαθηματικά με σκοπό να γίνει επιστήμονας της πληροφορικής για παράδειγμα μόλις πάρει το πτυχίο του; :hmm:
εγώ ξέρω ότι όσοι επιλέγουν αυτήν την "κατεύθυνση" συνήθως το κάνουν με κάποιο μεταπτυχιακό μετά το πτυχίο του μαθηματικού ή επιλέγουν απευθείας κάποιο Τμήμα Πληροφορικής σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ
γενικά όσοι έχουν τις δυνατότητες να τελειώσουν ομαλά ένα Τμήμα Μαθηματικών έρχονται γιατί θέλουν σε πρώτο πλάνο τα μαθηματικά ως μια επιστήμη, ως μια ολότητα
έπονται οι εφαρμογές και στο κάτω κάτω, εξαρτάται πάντα για πακέτο εφαρμογών μιλάμε
τα εφαρμοσμένα μαθηματικά ως τίτλος είναι πιασάρικο ειδικά στην Ελλάδα αλλά αγνοούμε ότι χωρίζονται σε πολλούς κλάδους που είναι αδύνατο εν ζωή να τους κατέχει όλους επαρκώς επιστημονικά ένας άνθρωπος
συνεπώς και στην ΣΕΜΦΕ και στα Τμήματα Μαθηματικών υπάρχουν κατευθύνσεις, ροές,...κτλ που ο ενδιαφερόμενος ειδικεύεται
απλά επειδή είμαι κατά μια έννοια απόφοιτος του Μαθηματικού Τμήματος επέτρεψέ μου να γνωρίζω τι είναι μαθηματικά και τι είναι εφαρμοσμένα μαθηματικά
όμως και τα εφαρμοσμένα μαθηματικά αν ψάξεις σε περιοδικά όπως ELSEVIER,...κτλ ή εκδόσεις Cambridge University Press θα δεις ότι δεν χρησιμοποιούνται ως εργαλείο (tool) όπως το εννοείς εσύ
θα μπορούσαμε να πούμε ότι τα μαθηματικά μπορούν να διατυπώσουν σε ποιοτική μορφή την φυσική, την βιολογία,...κτλ ώστε ο εκάστοτε επιστήμονας δηλ., ο φυσικός,..κτλ να μελετήσει την θεωρία ή το πρόβλημά του ή το πείραμά του
όμως για να φτάσει κάποιος και να μελετήσει μαθηματικές εφαρμογές σε άλλες επιστήμες θα πρέπει να έχει εξαντλήσει τα μαθηματικά (σε θεωρήματα κτλ) γιατί πολύ απλά κινδυνεύει να πέσει σε χοντρά λάθη και μαθηματικές ασυναρτησίες
ας πούμε μπορεί η θεωρία του τοπολογικού βαθμού να φαντάζει "ανιαρή" θεωρητική λεπτομέρεια αλλά χωρίς την διεξοδική κατανόηση αυτής και των θεωρημάτων π.χ. του Picard,...κτλ η μελέτη μαθηματικών εφαρμογών στην νευρολογία και γενικότερα στην ιατρική φυσική, στην βιοπληροφορική,...κτλ είναι αδύνατη όσο καλή φυσική ή καλό προγραμματισμό μπορεί να ξέρεις
επίσης η θεωρία του τοπολογικού βαθμού που είναι από τα βασικότερα κεφάλαια της Αριθμητικής Ανάλυσης δεν έχει ανάγκη τις εφαρμογές για να σταθεί και να μελετηθεί
μπορεί να ανήκει στον ευρύ κλάδο των υπολογιστικών μαθηματικών όμως η έρευνά της γίνεται σε καθαρά μαθηματικά πλαίσια

miro2, σε τι χαραμίζομαι όταν λες "μα εσυ καλε μου χαραμιζεσαι!"; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
επιλέγει κάποιος να σπουδάσει μαθηματικά με σκοπό να γίνει επιστήμονας της πληροφορικής για παράδειγμα μόλις πάρει το πτυχίο του; :hmm:

αααανετα!!!δεν καταλαβαινω γιατι απορεις...εγω π.χ μπορει να 8ελω να ασχολη8ω με προγραμματισμο εχοντας ως αντικειμενο μα8ηματικα προβληματα...γιατι να παω πληροφορικη και να φαω στη μαπα ατελειωτο hardware?:confused:

εγώ ξέρω ότι όσοι επιλέγουν αυτήν την "κατεύθυνση" συνήθως το κάνουν με κάποιο μεταπτυχιακό μετά το πτυχίο του μαθηματικού ή επιλέγουν απευθείας κάποιο Τμήμα Πληροφορικής σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ
γενικά όσοι έχουν τις δυνατότητες να τελειώσουν ομαλά ένα Τμήμα Μαθηματικών έρχονται γιατί θέλουν σε πρώτο πλάνο τα μαθηματικά ως μια επιστήμη, ως μια ολότητα

συμφωνω

τα εφαρμοσμένα μαθηματικά ως τίτλος είναι πιασάρικο ειδικά στην Ελλάδα αλλά αγνοούμε ότι χωρίζονται σε πολλούς κλάδους που είναι αδύνατο εν ζωή να τους κατέχει όλους επαρκώς επιστημονικά ένας άνθρωπος
συνεπώς και στην ΣΕΜΦΕ και στα Τμήματα Μαθηματικών υπάρχουν κατευθύνσεις, ροές,...κτλ που ο ενδιαφερόμενος ειδικεύεται
απλά επειδή είμαι κατά μια έννοια απόφοιτος του Μαθηματικού Τμήματος επέτρεψέ μου να γνωρίζω τι είναι μαθηματικά και τι είναι εφαρμοσμένα μαθηματικά
όμως και τα εφαρμοσμένα μαθηματικά αν ψάξεις σε περιοδικά όπως ELSEVIER,...κτλ ή εκδόσεις Cambridge University Press θα δεις ότι δεν χρησιμοποιούνται ως εργαλείο (tool) όπως το εννοείς εσύ
θα μπορούσαμε να πούμε ότι τα μαθηματικά μπορούν να διατυπώσουν σε ποιοτική μορφή την φυσική, την βιολογία,...κτλ ώστε ο εκάστοτε επιστήμονας δηλ., ο φυσικός,..κτλ να μελετήσει την θεωρία ή το πρόβλημά του ή το πείραμά του
όμως για να φτάσει κάποιος και να μελετήσει μαθηματικές εφαρμογές σε άλλες επιστήμες θα πρέπει να έχει εξαντλήσει τα μαθηματικά (σε θεωρήματα κτλ) γιατί πολύ απλά κινδυνεύει να πέσει σε χοντρά λάθη και μαθηματικές ασυναρτησίες
ας πούμε μπορεί η θεωρία του τοπολογικού βαθμού να φαντάζει "ανιαρή" θεωρητική λεπτομέρεια αλλά χωρίς την διεξοδική κατανόηση αυτής και των θεωρημάτων π.χ. του Ricard,...κτλ η μελέτη μαθηματικών εφαρμογών στην νευρολογία και γενικότερα στην ιατρική φυσική, στην βιοπληροφορική,...κτλ είναι αδύνατη όσο καλή φυσική ή καλό προγραμματισμό μπορεί να ξέρεις
επίσης η θεωρία του τοπολογικού βαθμού που είναι από τα βασικότερα κεφάλαια της Αριθμητικής Ανάλυσης δεν έχει ανάγκη τις εφαρμογές για να σταθεί και να μελετηθεί
μπορεί να ανήκει στον ευρύ κλάδο των υπολογιστικών μαθηματικών όμως η έρευνά της γίνεται σε καθαρά μαθηματικά πλαίσια

πως μπορεις να εισαι σιγουρος γι αυτο??
ωραια τα παραδειγματα, αλλα με τη λογικη τη δικια σου αφετηρια ολων 8α επρεπε να ειναι το μα8ηματικο...κατι το οποιο δεν ειναι ουτε εφικτο ουτε απαραιτητο(προφανως)...
επισης, απα3ιωνοντας σχεδον ολη την προηγουμενη απαντηση μου, με αφησες με αποριες!
επιχειρηματα σοβαρα για το λογο που δεν μπορει κατ εσε να στα8ει ως σχολη η ΣΕΜΦΕ υπαρχουν??ή μονο η αποψη οτι το μα8ηματικο μπορει απο μονο του να καλυψει τις οποιεσδηποτε αναγκες που περιλαμβανουν εφαρμογη των μα8ηματικων?

edit>εννοω οτι εισαι πολυ μπροστα!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
αααανετα!!!δεν καταλαβαινω γιατι απορεις...εγω π.χ μπορει να 8ελω να ασχολη8ω με προγραμματισμο εχοντας ως αντικειμενο μα8ηματικα προβληματα...γιατι να παω πληροφορικη και να φαω στη μαπα ατελειωτο hardware?:confused:
Όταν θέλεις κάτι συγκεκρίμενο (όπως εσύ που ξέρεις ότι θέλεις να σχοληθείς με προγραμματισμό), καλό είναι να επιλέγεις και το ανάλογο τμήμα, στην προκειμένη περίπτωση το Τμήμα Πληροφορικής. Η λογική με την οποία σκέφτεσαι εμπεριέχει έναν κίνδυνο ο οποίος έγκειται στο εξής: στο Μαθηματικό πηγαίνεις για να μάθεις Μαθηματικά και όχι Προγραμματισμό. Τον όποιο Προγραμματισμό θα διδαχτείς, θα γίνει στα πλαίσια μαθηματικών εφαρμογών και καθαρά από την μαθηματική σκοπιά. Παράλληλα με αυτό, διδάσκεσαι και ένα σωρό άλλα μαθήματα που ουδέ μία σχέση μπορεί να έχουν με τον προγραμματισμό, συνεπώς να βρεθείς σε μία σχολή η οποία δεν σε γεμίζει και δεν σε ικανοποιεί. Συν το γεγονός ότι θα κουράζεσαι ιδιαίτερα να περνάς τα μαθήματα, όταν το κάνεις σαν αγγαρεία.

Το πιο λογικό για κάποιον που ξέρει τι θέλει εξαρχής, είναι να επιλέξει το ανάλογο τμήμα. Εκτός αυτού θα ήταν παράλογο να διδάσκεται στο Μαθηματικό περισσότερος προγραμματισμός απ' ότι στο τμήμα Πληροφορικής, δε νομίζεις;;...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
επιλέγει κάποιος να σπουδάσει μαθηματικά με σκοπό να γίνει επιστήμονας της πληροφορικής για παράδειγμα μόλις πάρει το πτυχίο του; :hmm:

Μπορει να το επιλεξει για παρα πολλους λογους βασικα .Το πιο πιθανο οκ , ειναι η αγαπη η η κλιση που μπορει να εχει καποιος ως μαθητης στα μαθηματικα η στις θετικες επιστημες γενικοτερα, αλλα δεδομενου τις διεξοδους που εχουν πολλοι αποφοιτοι, οπως πχ παραδειγμα πατερα κολλητου μου που εχω προχειρο ,που ειναι πτυχιουχος μαθηματικου τμηματος εξωτερικου ,δεν εχει ασχοληθει ποτε με αυτα και ειναι διευθυντης σε εταιρεια προιοντων πλεον , η αναλογα παραδειγματα φανταζομαι , που ασχολουνται με ασφαλιστικα ,οικονομικα, τραπεζικα ,κλπ κλπ ... Δε ξερω αν ειναι "προσβολη " οι αποφοιτοι μαθηματικου να ασχολουνται με αυτους τους κλαδους αλλα το γνωριζουμε οτι ειναι ουκ ολιγες αυτες οι περιπτωσεις ...
Τωρα να μπει καποιος και να τελειωσει μαθηματικο και να καταληξει γιατρος η δικηγορος ναι ,δε προκειται να γινει , αν μιλαμε και για κατι τετοιο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Όταν θέλεις κάτι συγκεκρίμενο (όπως εσύ που ξέρεις ότι θέλεις να σχοληθείς με προγραμματισμό), καλό είναι να επιλέγεις και το ανάλογο τμήμα, στην προκειμένη περίπτωση το Τμήμα Πληροφορικής. Η λογική με την οποία σκέφτεσαι εμπεριέχει έναν κίνδυνο ο οποίος έγκειται στο εξής: στο Μαθηματικό πηγαίνεις για να μάθεις Μαθηματικά και όχι Προγραμματισμό. Τον όποιο Προγραμματισμό θα διδαχτείς, θα γίνει στα πλαίσια μαθηματικών εφαρμογών και καθαρά από την μαθηματική σκοπιά. Παράλληλα με αυτό, διδάσκεσαι και ένα σωρό άλλα μαθήματα που ουδέ μία σχέση μπορεί να έχουν με τον προγραμματισμό, συνεπώς να βρεθείς σε μία σχολή η οποία δεν σε γεμίζει και δεν σε ικανοποιεί. Συν το γεγονός ότι θα κουράζεσαι ιδιαίτερα να περνάς τα μαθήματα, όταν το κάνεις σαν αγγαρεία.

Το πιο λογικό για κάποιον που ξέρει τι θέλει εξαρχής, είναι να επιλέξει το ανάλογο τμήμα. Εκτός αυτού θα ήταν παράλογο να διδάσκεται στο Μαθηματικό περισσότερος προγραμματισμός απ' ότι στο τμήμα Πληροφορικής, δε νομίζεις;;...;)

μιλαω για προγραμματισμο με βαση τα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ομως...οχι γενικα προγραμματισμο...το να μα8εις μια γλωσσα(τις εντολες της, αφου ο τροπος σκεψης ειναι κατα κανονα κοινος)μπορει να το κανει ο οποιοσδηποτε που 8α ασχολη8ει σοβαρα...δεν απαιτει γνωσεις αποφοιτου πληροφορικης...
κανω copy-paste το κομματι του Νικου που οπως προειπα, συμφωνω..

έρχονται γιατί θέλουν σε πρώτο πλάνο τα μαθηματικά ως μια επιστήμη, ως μια ολότητα
κατα τα αλλα μαζι σου, εχεις απολυτο δικιο!;):thumbsup:

υ.γ εχεις σκιαγραφησει ακριβως τη δικη μου περιπτωση, μπας και γνωριζομαστε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μπορει να το επιλεξει για παρα πολλους λογους βασικα .Το πιο πιθανο οκ , ειναι η αγαπη η η κλιση που μπορει να εχει καποιος ως μαθητης στα μαθηματικα η στις θετικες επιστημες γενικοτερα, αλλα δεδομενου τις διεξοδους που εχουν πολλοι αποφοιτοι, οπως πχ παραδειγμα πατερα κολλητου μου που εχω προχειρο ,που ειναι πτυχιουχος μαθηματικου τμηματος εξωτερικου ,δεν εχει ασχοληθει ποτε με αυτα και ειναι διευθυντης σε εταιρεια προιοντων πλεον , η αναλογα παραδειγματα φανταζομαι , που ασχολουνται με ασφαλιστικα ,οικονομικα, τραπεζικα ,κλπ κλπ ... Δε ξερω αν ειναι "προσβολη " οι αποφοιτοι μαθηματικου να ασχολουνται με αυτους τους κλαδους αλλα το γνωριζουμε οτι ειναι ουκ ολιγες αυτες οι περιπτωσεις ....

αυτό το γνωρίζω και μάλλον (θα) ανήκω και εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις
αφού μάλλον βλέπω να με κερδίζει η μετεωρολογία - φυσική ατμόσφαιρας - κλιματολογία :P

Τωρα να μπει καποιος και να τελειωσει μαθηματικο και να καταληξει γιατρος η δικηγορος ναι ,δε προκειται να γινει , αν μιλαμε και για κατι τετοιο .

Μην το λες. Ξέρεις πόσα παιδιά εισάγονται στο Μαθηματικό και νομίζουν ότι με το αν επιλέξουν κατευθύνσεις με αντικείμενο την Στατιστική & Πιθανοθεωρία ή την Πληροφορική & Υπολογ.Μαθηματικά θα εργάζονται ως οικονομολόγοι ή πληροφορικάριοι; Τώρα για τον ιδιωτικό τομέα νομίζω ότι με κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς αλλά στον δημόσιο τομέα, παίζει ρόλο το βασικό πτυχίο και η προκύρηξη του βασικού πτυχίου (και όχι της κατεύθυνσης). Στον δημόσιο τομέα, για παράδειγμα σε επαγγέλματα οικονομικών εργάζονται μόνο πτυχιούχοι Οικονομικών Επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top