ΣΕΜΦΕ vs Μαθηματικό

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
δεν έχω καταλάβει το νόημα του τίτλου: ΣΕΜΦΕ vs Μαθηματικό...

Γιατί το ΣΕΜΦΕ, να έχει πιο πλήρες πρόγραμμα μαθηματικών σπουδών; :hmm: Για παράδειγμα, σε ένα ταπεινό τετραετές Τμήμα, όπως σε αυτό που βρίσκομαι, διδάσκομαι πολλά μαθήματα, τα οποία αντιστοιχούν σε δυσκολία, περιεχόμενο,...κτλ μεταπτυχιακά μαθήματα αντίστοιχων Τμημάτων Μαθηματικών...Έχετε δει τα προπτυχιακά προγράμματα των Τμημάτων Μαθηματικών ανά την Ελληνική επικράτεια, εκτός του ΣΕΜΦΕ; :hmm: Γιατί η τόση θεοποίηση του ΣΕΜΦΕ;


...άντε μάθετε εσείς οι εφαρμοσμένοι μαθηματικοί (στον τίτλο) πρώτα καμία σιγμοειδή συνάρτηση ενός feedforward τεχνητού νευρωνικού δικτύου ή καμία γεωμετρία Lobachevsky ή τις διαφορικές εξισώσεις Korteweg-de Vries...και αφήστε τις συγκρίσεις, τα μειωτικά σχόλια, τα ατελείωτα post σαν τα παιδάκια του δημοτικού...:fss: Θα παρακαλούσα τους συνομιλητές του topic, στις συγκρίσεις μεγέθους, να αναφέρονται με σαφή στοιχεία, μέσω περιεχόμενο μαθημάτων στις αντίστοιχες σχολές-τμήματα,...κτλ.
Ποιος μειωνει τωρα το τμημα του αλλου;:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
...άντε μάθετε εσείς οι εφαρμοσμένοι μαθηματικοί (στον τίτλο)
Να πω κάτι, χωρίς να έχει βέβαια μεγάλη σημασία για τον τίτλο της ΣΕΜΦΕ. Ο τίτλος είναι Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών. Ωστόσο οι περισσότεροι νομίζουν ότι είναι Σχολή (Εφαρμοσμένων Μαθηματικών) και (Φυσικών Επιστημών). Αυτό είναι λάθος. Ο σωστός τίτλος είναι:
Σχολή ((Εφαρμοσμένων Μαθηματικών) και (Φυσικών)) Επιστημών.
Αυτό φαίνεται από το επίσημο site της σχολής στο πάνω μέρος που είναι ο τίτλος στα αγγλικά. Δηλαδή:
School of Applied Mathematical and Physical Sciences.
Οπότε nPb;791266 έπρεπε να πεις:
...άντε μάθετε εσείς οι εφαρμοσμένοι μαθηματικοί επιστήμονες (στον τίτλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι επιστήμονες οι πτυχιούχοι ΣΕΜΦΕ. Αφού δεν είναι μηχανικοί είναι επιστήμονες. Παρ'ολο που σπουδάζουν εφαρμοσμένη επιστήμη.
Ο εφαρμοσμένος μαθηματικός απ'τον εφαρμοσμένο μαθηματικό επιστήμονα τι διαφορά έχουν; Με τις λέξεις παίζεις;
-----------------------------------------
Ποιος μειωνει τωρα το τμημα του αλλου;:fss:

Δεν είναι μείωση της σχολής σου να σου λέει ότι δεν κάνετε αυτά που κάνουν στο Μαθηματικό, είναι απλώς μια διαπίστωση που κατεδαφίζει την κοινή άποψη για αυτόματη προαγωγή σε παντογνώστη πανεπιστήμονα οποιουδήποτε σπουδάζει σε πολυτεχνείο και που αξιωματικά θα τα κάνει μεγαλύτερα, καλύτερα και περισσότερο απ'οποιονδήποτε τόλμησε να καταντήσει σε σχετική σχολή πανεπιστημίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι επιστήμονες οι πτυχιούχοι ΣΕΜΦΕ. Αφού δεν είναι μηχανικοί είναι επιστήμονες. Παρ'ολο που σπουδάζουν εφαρμοσμένη επιστήμη.
Ο εφαρμοσμένος μαθηματικός απ'τον εφαρμοσμένο μαθηματικό επιστήμονα τι διαφορά έχουν; Με τις λέξεις παίζεις;
-----------------------------------------


Δεν είναι μείωση της σχολής σου να σου λέει ότι δεν κάνετε αυτά που κάνουν στο Μαθηματικό, είναι απλώς μια διαπίστωση που κατεδαφίζει την κοινή άποψη για αυτόματη προαγωγή σε παντογνώστη πανεπιστήμονα οποιουδήποτε σπουδάζει σε πολυτεχνείο και που αξιωματικά θα τα κάνει μεγαλύτερα, καλύτερα και περισσότερο απ'οποιονδήποτε τόλμησε να καταντήσει σε σχετική σχολή πανεπιστημίου...
εσείς οι εφαρμοσμένοι μαθηματικοί (στον τίτλο)
Αυτο δηλαδη τι ειναι;
Ρε γαμωτο, μονο ο σεμφερ τα λεει αυτα.Τοσοι και τοσοι απο τη σεμφε εγραψαν(οπως το παιδι πιο πανω), δεν ειπαν αυτα τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Διαφώνησα πουθενά; Γι'αυτό και τα λέω μόνο σ'αυτόν το πορωμένο, προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Γιά να είναι ένα πανεπιστήμιο κορυφαίο, εύλογα θα πρέπει να στελεχώνεται από τους καλύτερους καθηγητές(Σε κατάρτιση αλλά και σε διάθεση γιά έρευνα και διδασκαλία και όχι κάτι απόστρατοι που βιάζονται να συνταξιοδοτηθούν), είσης τα πλέον "ξουράφια" σε φοιτητές, και με απλόχερη οικονομική στήριξη από το κράτος ή άλλους φορείς.
Τα λέω αυτά γιατί θέλω να ρωτήσω και ας μου απαντήσουν όσα παιδιά γνωρίζουν τα πράγματα από πρώτο χέρι που σπουδάζουν ενδεχομένως στο Μετσόβειο, αν εκπληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις.Γιατί όσον αφορά στούς καθηγητές έχω ακουστά ότι οι κλίκες οι ραδιουργίες και τα μαχαιρώματα καλά κρατούν και κατά συνέπεια η αξιοκρατία στις κρίσεις των καθηγητρών ίσως να νοσεί.Αυτό που είναι βέβαιο είναι ότι μπαίνουν τα παιδιά με τις υψηλότερες βαθμολογίες.Αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά μπορεί και τίποτα εξαρτάται πώς το βλέπεις.Συζητώντας με ένα παιδί αριστούχο φοιτητή στο ΕΜΠ που υπήρξε μαθητής μου, παραπονιόταν κατά κάποιο τρόπο γιατί ενώ ξεκινάει μιά "φουρνιά" φοιτητών με άριστο επίπεδο στο πρώτο έτος, φτάνει η φουρνιά αυτή να έχει στο τρίτο έτος ίσως και διπλάσιους φοιτητές από μεταγραφή από περιφερειακές σχολές Κοζάνης, Βόλου, Αιγαίου κ.λ.π με αποτέλεσμα να μην διαφέρει και πολύ από ένα περιφερειακό ίδρυμα.Αν δε συνυπολογίσουμε και το τεράστιο χάσιμο χρόνου από καταλήψεις και άλλες καθυστερήσεις ίσως να ήταν είπε καλύτερα να φοιτούσε στη Θράκη ή στην Κρήτη όπου οι απώλειες σε ώρες είναι ελάχιστες.
Γιά τα οικονομικά δεν ξέρω αλλά άκουσα τον πρύτανη τον Μουτζούρη να λέει ότι δεν έχει πρόβλημα το ΕΜΠ αφού έχει πολλά έσοδα από υπηρεσίες που προσφέρει σε επιιχειρήσεις και στη βιομηχανία.

Συγγνώμη γιά το εκτός θέματος αλλά δεν ήθελα να ανοίξω νέο.
Καλημέρα, καί πείτε μου καλό ταξίδι γιατί έχω αρκετό δρόμο να κάνω σήμερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Betadine

Νεοφερμένος

Ο Betadine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Προφανως κατι εχεις με το ΕΜΠ φιλε, αλλα δεν νομιζω να εισαι ο μονος. Τις ιδιες αποψεις ακριβως τις ειχε και ενα παιδι που γνωρισα, το οποιο οπως με πληροφορησε ενας ξαδερφος του ηθελε να μπει πολιτικους μηχανικους εμπ και τελικα βρεθηκε μαθηματικος στη σαμο.

Ναι εχεις δικιο. Επειδη αμφισβητω την δυσαναλογο ντορο που γινεται γυρω απο το ΕΜΠ σε σχεση με την ποιοτητα σπουδων του, τοτε σιγουρα ειμαι και εγω ενας "μαθηματικος στη Σαμο" που ηθελε να γινει πολιτικος μηχανικος.

Αλλα εχεις αληθεια κανενα αποτελεσμα αξιολογησης που να βασιζεται σε βιβλιομετρικους δεικτες για το ιδρυμα σου ? Και σιγουρα δεν εννοω τον δεικτη της Σανγκαης που κατατασει γενικα τα ελληνικα πανεπιστημια σε χαμηλα επιπεδα που ειναι δυσκολο να ξεχωρησεις αν η "278η θεση " ειναι οντως καλυτερη απο την "350η" και παει λεγοντας.

Δεν νομιζω οτι αυτα που λεω απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα. Ειναι ευρεως γνωστο οτι σε χωρες οπως η Ελλαδα δεν επικροτειται ο ικανοτερος αλλα ο ισχυροτερος. Και απο θεμα "κονε" το ΕΜΠ δειχνει μια υπεροχη. Δεν συμφωνεις ?

Αν η κοινη λογικη θεωρηται κομπλεξισμος εναντια στον "αυτονοητα καλυτερο" και αυτο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα, τοτε ας ειναι ετσι. Εγω παντως απο εναν "τεχνοκρατη" περιμενω επιχειρηματα με νουμερα και αποδειξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Πάντως στο θέμα χρηματοδότηση το ΕΜΠ όπως και κάθε άλλη Πολυτεχνική Σχολή δείχνει μια "υπεροχή" εκτός από τις μορφώματα-συντεχνίες τύπου ΤΕΕ, λόγω των κρατικών ενέσεων μεγάλης δόσης. Δηλαδή, τα ποσά που προορίζονται αποκλειστικά σε μια 5ετή σχολή του Πολυτεχνείου, σε μια οποιαδήποτε άλλη σχολή (π.χ. Θετικών Επιστημών) του Πανεπιστημιακού Ιδρύματος μοιράζονται στα x 4ετή Τμήματα που απαρτίζουν την σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Παίδες διάβασα ξανά το τόπικ αλλά με τους τσακωμούς που υπαρχουν μέσα (π.χ. σχετικά με Σέμφε-Φυσικό διαφωνούν στο θέμα Σέμφε-Μαθηματικό:eek:) δεν κατάφερα να καταλήξω εκεί που ήθελα.Έχω δεί τους οδηγούς σπουδών αλλά θα ήθελα και την άποψη σας(όσων έχουν γνώση του θέματος).Θα μου άρεσε πολύ το fusion του σέμφε που μπλέκει μέσα προγραμματισμό κλπ αλλά έχω ένα πρόβλημα.Δέν έχω πόρωση με την φυσική.Πράγμα το οποίο δεν ξέρω αν θα με βλάψει μέχρι να πάρω κατ μαθηματικόυ εφαρμογών.Απο την άλλη μου είπαν παιδιά ότι η πραγματική φυσική που μπλέκει πολύ παράγωγους ολοκληρώματα είναι πολύ "γοητευτική" και ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μου αρέσει.Ακόμα θα ήθελα πιστέυω να δω εφαρμογές των μαθηματικών σε άλλες επιστήμες πράγμα που δεν γίνεται (απ'όσο μου είπαν φοιτητές) στο μαθηματικό(π.χ. ένα παιδί μου είπε ότι στην Αριθμητική ανάλυση χωρίς υπολογιστή και προγραμματισμό αριθμητική ανάλυσηδεν κανεις και στο Μαθηματικό δεν χρησιμοποιούν υπολογιστή).Γενικά μου είπαν ότι στο μαθηματικό βλέπουν τα πράγματα πολύ πιο θεωρητικά.
Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω?(εκτός απο τον σταυρό μου:D)

Anyone?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να μην συμβουλευτείς το topic γιατί και εγώ που είχα το ίδιο δίλημμα με εσένα δεν κατέληξα κάπου καθώς εδώ υπερασπίζεται ο καθένας τη σχολή του υποκειμενικά και όχι αντικειμενικά... Η Ξαδέρφη μου σπουδάζει ΣΕΜΦΕ και θα πάρει του χρόνου κατ μαθηματικά! Η φυσική που κάνει μέχρι τώρα δεν είναι τραγικά δύσκολη... Κατά τη ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ (γιατί θα πέσουν να με φάνε) τη βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα από το μαθηματικό και με περισσότερες προοπτικές στο εξωτερικό λόγω Πολυτεχνείου... Το μαθηματικό είναι καθαρά μαθηματικά, θεωρία(στο οποίο το ΣΕΜΦΕ υστερεί)+εφαρμογή και είναι καθαρά για κάποιον που είναι πωρωμένος με τα μαθηματικά! Αυτά μπορώ εγώ να σου πω ως μαθήτρια ακόμα... Καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον καθηγητή ΣΕΠ στο σχολείο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να μην συμβουλευτείς το topic γιατί και εγώ που είχα το ίδιο δίλημμα με εσένα δεν κατέληξα κάπου καθώς εδώ υπερασπίζεται ο καθένας τη σχολή του υποκειμενικά και όχι αντικειμενικά... Η Ξαδέρφη μου σπουδάζει ΣΕΜΦΕ και θα πάρει του χρόνου κατ μαθηματικά! Η φυσική που κάνει μέχρι τώρα δεν είναι τραγικά δύσκολη... Κατά τη ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ (γιατί θα πέσουν να με φάνε) τη βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα από το μαθηματικό και με περισσότερες προοπτικές στο εξωτερικό λόγω Πολυτεχνείου... Το μαθηματικό είναι καθαρά μαθηματικά, θεωρία(στο οποίο το ΣΕΜΦΕ υστερεί)+εφαρμογή και είναι καθαρά για κάποιον που είναι πωρωμένος με τα μαθηματικά! Αυτά μπορώ εγώ να σου πω ως μαθήτρια ακόμα... Καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον καθηγητή ΣΕΠ στο σχολείο σου!
Βασιλίνα, αυτό είναι λογικό από τη στιγμή που ο καθένας επιλέγει μία σχολή για διαφορετικούς λόγους. Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα επειδή ο καθένας έχει διαφορετικές προτιμήσεις, διαφορετικές κλίσεις, βάσεις, απαιτήσεις, ..κλπ. Δεν υφίσταται αντικειμενικά η ερώτηση "ποιο είναι καλύτερο - το Μαθηματικό ή η ΣΕΜΦΕ". Αυτό εξαρτάται από το τι επιδιώκει ο καθένας.

Αυτό που μπορώ να πω σε μια προσπάθεια να βοηθήσω λίγο τον Tebeli :P είναι ότι η ΣΕΜΦΕ είναι όντως πιο εφαρμοσμένη σχολή (εξ ου και η κατεύθυνση που λέγεται Μαθηματικού εφαρμογών). Το Μαθηματικό είναι πιο θεωρητικό τμήμα, γεγονός το οποίο το κάνει κάπως δυσκολότερο αλλά εδώ η επιλογή εξαρτάται από τις διαθέσεις του καθενός. Τη διάθεση κυρίως για ξεκώλιασμα στο διάβασμα :P. Το Μαθηματικό είναι ένα τμήμα που το χρειάζεται σίγουρα αυτό. Όχι ότι η ΣΕΜΦΕ πάει πίσω, αλλά το Μαθηματικό λίγο περισσότερο.

Η βασική διαφορά είναι αυτή. Οι Μαθηματικοί και οι ΣΕΜΦίτες της παρέας μπορούν να δώσουν πιο συγκεκριμένες πληροφορίες αλλά η απόφαση είναι δική σου Tebeli :whistle::P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
... Το μαθηματικό είναι καθαρά μαθηματικά, θεωρία(στο οποίο το ΣΕΜΦΕ υστερεί)+εφαρμογή και είναι καθαρά για κάποιον που είναι πωρωμένος με τα μαθηματικά!

πάλι το ίδιο κλαρίνο συνεχίζεται! :confused:
στηρίζεις κάπου την άποψή σου ότι στο Μαθηματικό κάνουν μόνο Μαθηματικά και όχι εφαρμογές;
αν πιστεύεις τα παραπάνω, τότε μου ακυρώνεις τις γνώσεις μου πάνω σε εφαρμοσμένα μαθηματικά και φυσική που θυσίασα μέρος από την ζωή μου για τις μάθω στο απλό Μαθηματικό...

να προσέχετε πως μιλάτε :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΣΕΜΦΕ = 5 χρόνια (όχι ανεξάρτητα πιο δύσκολη σχολή από το μαθηματικό), διπλωματική εργασία, ακριβώς ίδια εαγγελματικά δικαιώματα με το μαθηματικό.

μαθηματκό λιγότερα μαθηματα, λιγότερα χρόνια και βγαίνεις μαθηματικός και δε φοβάσει για τα επαγγελματικά σου δικαιώματα.

Καλύτερα πιστεύω κάποιος να ΄πάει καθαρόαιμο μαθηματικό και μετά αν θέλει να συνεχίσει να κάνει master.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
το λιγότερα μαθήματα έτσι όπως το εννοείται αν συμβαίνει τότε μιλάμε για κοινωνικό κίνδυνο...
είστε σοβαροί; :hmm:
oι αριθμοί δεν λένε τίποτα
η ποσότητα γνώσης θα πρέπει να σας απασχολεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ακόμα θα ήθελα πιστέυω να δω εφαρμογές των μαθηματικών σε άλλες επιστήμες πράγμα που δεν γίνεται (απ'όσο μου είπαν φοιτητές) στο μαθηματικό

μπράβο σε αυτούς τους φοιτητές που έχουν άποψη για όλα και για όλους...


(π.χ. ένα παιδί μου είπε ότι στην Αριθμητική ανάλυση χωρίς υπολογιστή και προγραμματισμό αριθμητική ανάλυσηδεν κανεις και στο Μαθηματικό δεν χρησιμοποιούν υπολογιστή).Γενικά μου είπαν ότι στο μαθηματικό βλέπουν τα πράγματα πολύ πιο θεωρητικά.

τι παιδί ήταν αυτό που πέταξε αυτήν την πατάτα; :worry:
αυτό περί Αριθμητικής Ανάλυσης, Προγραμματισμού και Υπολογιστή...απλά ουδέν σχόλιο
γιατί πλέον έχει καταντήσει αηδία να επεξηγούμε τι κάνουμε και τι δεν κάνουμε στο Μαθηματικό
έχουν απαντηθεί σε παρόμοια topics και οι ενδιαφερόμενοι αν θέλουν, ενημερώνονται
το Τμήμα Μαθηματικών προσφέρει μια x γκάμα επιστημονικών γνώσεων και κλάδων αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι (και δεν πρέπει να είναι) Πολυτεχνείο γιατί αλλιώς θα λεγόταν Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών...κτλ και όχι Τμήμα Μαθηματικών
οι ακαδημαϊκοί στόχοι και η φιλοσοφία των Μαθηματικών ως ακαδημαϊκό Τμήμα είναι τελείως διαφορετικά από τα αντίστοιχα (ακαδημαϊκοί στόχοι, η φιλοσοφία) των Τμημάτων του Πολυτεχνείου
πάντως στο Τμήμα Μαθηματικών θα ήταν παράλογο να βρίσκατε μοριακή βιολογία, στοιχεία μηχανών, περιβαλλοντική φυσική, αντοχή υλικών, μηχανολογικό σχέδιο, αναλυτική χημεία, οικοτοξικολογία,...κτλ γιατί δεν θα ήταν Τμήμα Μαθηματικών
αν θέλετε τέτοια μαθήματα υπάρχουν άλλα Τμήματα Πανεπιστημίου...
η αναπαραγωγή αυθαίρετων ασυναρτησιών με ύφος χωριάτικης λασπολογίας και κουτοπονηριάς από κάποιους προκαλεί σύγχυση στους ενδιαφερόμενους και αποτρέπει κόσμο από τις Μαθηματικής σπουδές γιατί επηρεάζονται από τα ψέματα που εκσφενδονίζονται
αν δεν σας αρέσει το Μαθηματικό σαν επιστήμη και σαν πρόγραμμα σπουδών δεν χρειάζεται να πετάτε σποντίτσες και μειωτικά σχόλια χωρίς λόγο

τα Μαθηματικά δεν χρειάζονται την γνώμη άσχετων για την θέση τους μεταξύ των σημαντικότερων βασικών επιστημών που υπάρχουν, ούτε για το αν είναι πολύ θεωρητικά ή πολύ εφαρμοσμένα
τα Μαθηματικά είτε είναι θεωρητικά είτε εφαρμοσμένα είτε ανεφάρμοστα, Μαθηματικά είναι! και αυτό να το λάβουν καλά υπόψιν κάποιοι
συνεπώς ας πάψει αυτό το topic ΣΕΜΦΕ vs Μαθηματικό...διότι τα Μαθηματικά και στις δυο ακαδημαϊκές μονάδες διδάσκονται ως Μαθηματικά με όλες τις εφαρμογές τους και τις βασικές θεωρητικούρες (μεγάλες μαθηματικές θεωρίες προαπαιτούμενες για τις λεγόμενες εφαρμογές) που απεχθάνονται οι κάποιοι
τα Μαθηματικά και στην ΣΕΜΦΕ και στο Τμήμα Μαθηματικών είναι ΙΔΙΑ

σε Τμήματα Μαθηματικών Ελληνικών Πανεπιστημίων εκτός ΕΜΠ, υπάρχουν μαθήματα και κατευθύνσεις είτε στην καθαρή πλευρά των μαθηματικών (άλγεβρα, γεωμετρία, ανάλυση) είτε στην εφαρμοσμένη πλευρά (στατιστική, υπολογιστικά μαθηματικά, στοχαστική χρηματοοικονομία, επιχειρησιακή έρευνα, πληροφορική, μαθηματική φυσική, σύγχρονη φυσική, μη γραμμική δυναμική, οικονομετρία, διαφορικές εξισώσεις,...κτλ)

- τι σημαίνει ότι στο Μαθηματικό τα μαθήματα είναι θεωρητικά;
- γνώριζετε τις εφαρμογές των Μαθηματικών;
- τι σημαίνει ο όρος εφαρμογές των Μαθηματικών;
- η Αριθμητική Ανάλυση είναι σημαντικό πεδίο των Μαθηματικών (αν θες βάφτισέ την Θεωρητικά, Εφαρμοσμένα...κτλ, πάντως Μαθηματικά είναι) συνεπώς δεν είναι βλακεία ο αυθαίρετος ισχυρισμός της μη διδασκαλίας της στο Τμήμα Μαθηματικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
πάλι το ίδιο κλαρίνο συνεχίζεται! :confused:
στηρίζεις κάπου την άποψή σου ότι στο Μαθηματικό κάνουν μόνο Μαθηματικά και όχι εφαρμογές;
αν πιστεύεις τα παραπάνω, τότε μου ακυρώνεις τις γνώσεις μου πάνω σε εφαρμοσμένα μαθηματικά και φυσική που θυσίασα μέρος από την ζωή μου για τις μάθω στο απλό Μαθηματικό...

να προσέχετε πως μιλάτε :/:

Δεν το είπα ούτε για να θίξω φοιτητές του ενός τμήματος ούτε του άλλου, ούτε και να υποβαθμίσω σχολές... Αυτό που εγώ έχω αντιληφθεί από τις συζητήσεις που έχω παρακολουθήσει στο i-school αλλά και σε άλλα φόρουμ, αλλά και από αυτά που έχω ακούσει από γνωστούς στο ΣΕΜΦΕ (δυστυχώς μόνο από εκεί έχω γνωστούς + όχι και από το μαθηματικό) είναι αυτό. Δεν είπα ότι ξέρω κάτι συγκεκριμένα αλλά ότι αυτό έχω καταλάβει και εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
ναι αλλά γιατί δεν κοιτάτε και οδηγούς σπουδών Τμημάτων Μαθηματικών στην Ελλάδα; γιατί να γίνεται διαφήμιση πάντα ότι τα εφαρμοσμένα μαθηματικά προσφέρονται στην ΣΕΜΦΕ; :hmm: λες και η ΣΕΜΦΕ έχει τα copyrights των εφαρμοσμένων μαθηματικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Οι οδηγοί σπουδών (όπως το Πάμε Πανεπιστήμιο) δεν λένε λεπτομέρειες για τη σχολή όπως τις λένε οι φοιτητές δηλαδή αυτοί που τη "ζουν" κάθε μέρα. Προσωπικά έχω συμβουλευτεί και τον συγκεκριμένο οδηγό αλλά δεν με κάλυψε. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποια είναι η διαφορά των 2 σχολών, και το μόνο συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει, είναι αυτό για την εφαρμογή και τη θεωρία των μαθηματικών. Ακόμα δεν υποστήριξα πως το μαθηματικό υστερεί σε εφαρμογή μαθηματικών.. Αυτό που είπα είναι "Το μαθηματικό είναι καθαρά μαθηματικά, θεωρία(στο οποίο το ΣΕΜΦΕ υστερεί)+εφαρμογή και είναι καθαρά για κάποιον που είναι πωρωμένος με τα μαθηματικά! " ότι δηλαδή το μαθηματικό έχει θεωρία πιο πολύ από ΣΕΜΦΕ και εφαρμογή ενώ το ΣΕΜΦΕ έχει εφαρμογή(ίσως και ίδια με το μαθηματικό) Αλλά υστερεί σε θεωρία... Αυτό είναι που εγώ έχω καταλάβει από τις κουβέντες που έχω κάνει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
ναι αλλά εσύ σαν ώριμη κοπέλα (αν κρίνω από πολλά posts σου), τι πιστεύεις;
είναι καλό μια επιστήμη να την αρχίζουμε από το αλφαβήτα που είναι οι "κουραστικές" θεωρίες ή να πηγαίνουμε με αμφιλεγόμενο τρόπο κατευθείαν στις εφαρμογές;
το ξέρεις ότι για να μελετήσεις εφαρμογές απαιτούνται ολόκληρα εξαμηνιαία μαθήματα και ένα σωρό αποδείξεις (θεωρητικών μαθηματικών) για να φτάσεις στην κατασκευή του μαθηματικού μοντέλου ενός φυσικού, βιολογικού, χημικού...κτλ προβλήματος ή στην φυσική, βιολογική, χημική,...κτλ ερμηνεία; :hmm:
μαθηματικά ή εφαρμοσμένα μαθηματικά ή όπως αλλιώς πες τα ως μαθηματικά, δεν είναι η εφαρμογή αλλά ο τρόπος σκέψης, η αλγοριθμική διαδικασία της απόδειξης, η λογική της απόδειξης ή της επίλυσης μιας εξίσωσης ή ενός μοντέλου με αναλυτικό ή αριθμητικό τρόπο...
οι εφαρμογές απλά συμπληρώνουν το παζλ λόγω αναγκαιότητας για πολυσύνθετη ακαδημαϊκή γνώση

σε όλο τον κόσμο τα μαθηματικά διδάσκονται όπως στο Μαθηματικό είτε πρόκειται για εφαρμοσμένα (applied) είτε για θεωρητικά (καθαρά ή pure) κομμάτια
παντού δίνεται έμφαση στο pure κομμάτι που χτίζει την σκέψη και το strong mathematical background που είναι χρήσιμο σε επιστήμες όπως μετεωρολογία, βιομαθηματικά, θεωρητική χημεία,...κτλ

vasilina εγώ αναφέρομαι στον Οδηγό Σπουδών των Τμ.Μαθηματικών ή της ΣΕΜΦΕ που υπάρχουν στις αντίστοιχες ιστοσελίδες των Τμημάτων αυτών
καλύτερα να κοιτάτε εκεί πριν εκφέρετε απόψεις για...μαθηματικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι είναι αυτό το Πάμε Πανεπιστήμιο....;
Μάλλον δεν εννοείτε το ίδιο με τον "οδηγό σπουδών"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top