ΣΕΜΦΕ vs Μαθηματικό

papagalakos

Νεοφερμένος

Ο papagalakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
βρε παιδια κανενας δεν απαντησε αν τελικα το ΤΕΕ αναγνωρισε τους αποφοιτους της ΣΕΜΦΕ

Ειναι περιπλοκο. Το ΤΕΕ ειναι μια συντεχνια των 8 σχολων του πολυτεχνειου. Η ΣΕΜΦΕ, η 9η σχολη, μπαινοντας στο ΤΕΕ θα μοιρασει τη πιτα σε περισσοτερα και μικροτερα κοματια. Ειναι καθαρα θεμα πολιτικης. Για την ωρα οχι, δεν ειναι. Αυτο που διεκδικουμε ειναι ειτε η εισοδος στο ΤΕΕ ως 9η ειδικότητα, ειτε η εισοδος αλλα με δικαιωματα ομοια με αυτα αλλης σχολης. Αυτο ισως σημαινει εναν 6ο χρονο σε αλλη σχολη, ή το πιθανοτερο ενα μεταπτυχιακο. Εδω τιθεται και το ζητημα του εννιαιου πτυχιου. οι κακοβουλοι συντεχνιακοι (που στην πραγματικοτητα μας φοβουνται :P) απαιτουν να εχουμε εξειδικευμενο πτυχιο. η φυσικος, η μαθηματικος, η μηχανικος. εμεις εχουμε την υποδομη να εχουμε ενιαιο πτυχιο και αυτο διεκδικουμε. οι αισιοδοξοι λενε οτι θα μας δεχτουν στο ΤΕΕ στα επομενα 2-3 χρονια. οι υπολοιποι το αφηνουν ανοιχτο. εγω πιστευω οτι θα υποχρεωθουν τα επομενα 2 χρονια, αφου η σχολη ξεκινησε να εχει αποφοιτους, που εργαζονται ως μηχανικοι κι απλα δεν πληρωνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
βρε παιδια κανενας δεν απαντησε αν τελικα το ΤΕΕ αναγνωρισε τους αποφοιτους της ΣΕΜΦΕ
Στο ΤΕΕ μπαίνουν οι μηχανικοί.Από τη στιγμή που δεν έχουν αναγνωριστεί ως μηχανικοί δεν ανήκουν στο ΤΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Στο ΤΕΕ μπαίνουν οι μηχανικοί.Από τη στιγμή που δεν έχουν αναγνωριστεί ως μηχανικοί δεν ανήκουν στο ΤΕΕ.

Μάλλον το ανάποδο... Αφού δεν εγγράφονται στο ΤΕΕ, δεν είναι Μηχανικοί (αλλά ΠΕ-Μαθηματικοί ή ΠΕ-Φυσικοί)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Μάλλον το ανάποδο... Αφού δεν εγγράφονται στο ΤΕΕ, δεν είναι Μηχανικοί (αλλά ΠΕ-Μαθηματικοί ή ΠΕ-Φυσικοί)!

τι σημαινει το ΠΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μάλλον το ανάποδο... Αφού δεν εγγράφονται στο ΤΕΕ, δεν είναι Μηχανικοί (αλλά ΠΕ-Μαθηματικοί ή ΠΕ-Φυσικοί)!
Το ίδιο λέμε.Από τη στιγμή που δεν τους αναγνώρισαν ως μηχανικούς δεν τους έχουν εντάξει στο ΤΕΕ.
τι σημαινει το ΠΕ?
Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papagalakos

Νεοφερμένος

Ο papagalakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε.Από τη στιγμή που δεν τους αναγνώρισαν ως μηχανικούς δεν τους έχουν εντάξει στο ΤΕΕ.

ναι, αλλα μηχανικη ξερουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε.Από τη στιγμή που δεν τους αναγνώρισαν ως μηχανικούς δεν τους έχουν εντάξει στο ΤΕΕ.

Το ξέρω (εννοιολογικά δηλαδή). Απλά τονίζω τη (χρονολογική) σειρά των γεγονότων. Η "αναγνώριση" της έννοιας "Μηχανικός" στηρίζεται από το ίδιο το ΤΕΕ και μόνον.

ναι, αλλα μηχανικη ξερουμε

Εργασιακώς στην Ελλάδα, αδιάφορο... Ως Μαθηματικός ή Φυσικός δεν θα σου χρειαστεί. Άμα προχωρήσεις στην έρευνα (λέγε με MSc ή PhD) σε κάτι ανάλογο, μπορεί... Αλλά για την Ελλάδα θα είσαι πάντα Μαθηματικός ή Φυσικός και μόνο σε σχετικές θέσεις έχεις το δικαίωμα να υποβάλλεις υποψηφιότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Παιδια ειμαι νεος στο forum και αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ.
Διαβαζω διαφορα θεματα που αφορουν τη ΣΕΜΦΕ αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει τι επαγγελμα μπορει να ακολουθησει ενας αποφοιτος της. Ειδα οτι πλεον μπορουν να διοριστουν ως καθηγητες στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση, ή να ασχοληθουν με οικονομικα ή πληροφορική (οχι ομως τι ακριβως πανω σε αυτους τους τομεις). Περα απο αυτο όμως??

Ως μαθητης Α' Λυκειου με αγαπη για τα μαθηματικα και τη φυσικη (κυριως μαθηματικα) σκεφτομαι να ακολουθησω καποιο επαγγελμα σχετικο με αυτες τις επιστημες...

Παντως η ιδεα του καθηγητη δεν με ενθουσιαζει καθολου και αν δεν μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απο αυτο μεσω ΣΕΜΦΕ δεν προκειται να περασω σε αυτη τη σχολη

Και κατι αλλο, οταν λεω επαγγελματα που μπορεί να ακολουθησει καποιος αποφοιτος δεν εννοω μονο με το χαρτι απο ΣΕΜΦΕ αλλα και τι μεταπτυχιακά μπορει να κανει ωστε να ακολουθησει καποιον αλλο κλαδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Μπορεις να κανεις παρα πολλα πραγματα. Αν θες για καθηγητης τοτε καλυτερα να πας στο μαθηματικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Οπως ειπα δεν ενδιαφερομαι για καθηγητης...

Το ξερω οτι ειναι πολλες οι δυνατοτητες αλλα θα ηθελα να μου πει καποιος συγκεκριμενα
Επισης, το εχω αναφερει και στο αλλο τοπικ, σε μια λιστα αποφοιτων ΣΕΜΦΕ ειδα οτι καποιοι εχουν κανει μεταπτυχιακο ως μηχανικοι ενω στην Ελλαδα απο οσο ξερω δεν εχουν τετοια αναγνωριση, παρολο που μαθαινουν μηχανικη μεσα στη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Μπορεις να μπεις εδω https://www.semfe.gr/forum/index.php και να ψαξεις ή να ζητησεις πληροφοριες για το τμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papagalakos

Νεοφερμένος

Ο papagalakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια ειμαι νεος στο forum και αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ.
Διαβαζω διαφορα θεματα που αφορουν τη ΣΕΜΦΕ αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει τι επαγγελμα μπορει να ακολουθησει ενας αποφοιτος της. Ειδα οτι πλεον μπορουν να διοριστουν ως καθηγητες στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση, ή να ασχοληθουν με οικονομικα ή πληροφορική (οχι ομως τι ακριβως πανω σε αυτους τους τομεις). Περα απο αυτο όμως??

Ως μαθητης Α' Λυκειου με αγαπη για τα μαθηματικα και τη φυσικη (κυριως μαθηματικα) σκεφτομαι να ακολουθησω καποιο επαγγελμα σχετικο με αυτες τις επιστημες...

Παντως η ιδεα του καθηγητη δεν με ενθουσιαζει καθολου και αν δεν μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απο αυτο μεσω ΣΕΜΦΕ δεν προκειται να περασω σε αυτη τη σχολη

Και κατι αλλο, οταν λεω επαγγελματα που μπορεί να ακολουθησει καποιος αποφοιτος δεν εννοω μονο με το χαρτι απο ΣΕΜΦΕ αλλα και τι μεταπτυχιακά μπορει να κανει ωστε να ακολουθησει καποιον αλλο κλαδο

οπως ειπα και νωριτερα απο τη ΣΕΜΦΕ εχεις τις ιδιες επαγγελματικες δυνατοτητες με αυτες του φυσικου η του μαθηματικου. επισης με το βασικο πτυχιο μπορεις να ασχοληθεις και με αλλα πραγματα επιπλεον. δεδομενου οτι εισαι ηδη εφαρμοσμενος επιστημονας δεν εχεις αναγκη απαραιτητα το μεταπτυχιακο για να εργαστεις στην ερευνα σε πολλους τομεις. αν θες μπορω να σο πω και αναλυτικα. βεβαια το μεταπτυχιακο ειναι μια πολυ καλη επιλογη και θα σου το συστηνα, αν και ειναι νωρις για να τα σκεφτεσαι αυτα, απο τη ΣΕΜΦΕ εχει πολλα μεταπτυχιακα. θα επανελθω με μια πιο συγκεκριμενη διευθυνση, αλλα για την ωρα μπορεις να ψαξεις στο www.ntua.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azzuro

Νεοφερμένος

Η azzuro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Οπως και ο φιλος m3lt3d και γω αμφιταλαντευομαι αναμεσα σε αυτα τα δυο. Αυτο παντως για τις επαγγελματικες δυνατοτητες πειτε κατι παραπανω ομως ρε παιδια οσοι ξερετε. Μπηκα και ειδα στη σελιδα το προγραμμα σπουδων και ειδα πολλα μαθηματα μηχανικης, φυσικης, πληροφορικης και οικονομικων που δεν υπαρχουν στο μαθηματικο. Οι γνωσεις που παιρνεις απο αυτα λοιπον τι δυνατοτητες σου δινουν για μετα για εργασια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsolar

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια μηπως μπορει, καποιος που ξερει, να μου πει τις διαφορες αναμεσα στο Μαθηματικο Αθηνων(ΜΑ) και στο Εφαρμοσμενων Μαθηματικων(ΕΜ) του ΕΜΠ;


Ακουσα οτι οι πτυχιουχοι του ΕΜ θα μπορουν να αναγνωριστουν και ως καθηγητες, ισχυει;


Επισης οταν καποιος τελειωσει το ΕΜ, τι επαγγελμα μπορει να κανει χωρις να κανει μεταπτυχιακο σε κατι ποιο εξειδικευμενο;

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisar

Νεοφερμένος

Ο arisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Να σου πω επειδή το'χω ψάξει το θέμα........Η ύλη του Τμήματος Μαθηματικών ,αρχικά, δεν έχει καμία σχέση με τη ΣΕΜ (σχολή εφαρμοσμένων μαθηματικών) Δεύτερον, απ'ότι θυμάμαι δε νομίζω πως μπορείς να διοριστείς καθηγητής από τη ΣΕΜ Τρίτον η ΣΕΜ γενικότερα δεν έχει πολύ καλές επαγγελματικές προοπτικές να το ξέρεις αυτό.....Είχα διαβάσει σε εφημερίδα ότι έχει πολύ χαμηλή επαγγελματική αποκατάσταση.........Παρ'όλ'αυτά εγώ ως λάτρης των θετικων επιστημών δε θέλω σε καμία περίπτωση να σε αποθαρρύνω.........Ελπίζω να βοήθησα !!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rudi

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πήγαινε εδώ φίλε https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40539
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στη Σχολή εφαρμοσμένων μαθηματικών και φυσικών επιστημών ΕΜΠ διαλέγεις τομέα είτε μαθηματικού εφαρμογών είτε φυσικού εφαρμογών. Εκδόθηκε προεδρικό διάταγμα που κατοχυρώνει τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων της ΣΕΜΦΕ και σύμφωνα με αυτό, ανάλογα με τον τομέα που έχεις διαλέξει μπορείς να διοριστείς στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ως μαθηματικός ή φυσικός με διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Αν πας στη σελίδα της ΣΕΜΦΕ νομίζω ότι έχει link για το προεδρικό διάταγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Να σου πω επειδή το'χω ψάξει το θέμα........Η ύλη του Τμήματος Μαθηματικών ,αρχικά, δεν έχει καμία σχέση με τη ΣΕΜ (σχολή εφαρμοσμένων μαθηματικών) Δεύτερον, απ'ότι θυμάμαι δε νομίζω πως μπορείς να διοριστείς καθηγητής από τη ΣΕΜ Τρίτον η ΣΕΜ γενικότερα δεν έχει πολύ καλές επαγγελματικές προοπτικές να το ξέρεις αυτό.....Είχα διαβάσει σε εφημερίδα ότι έχει πολύ χαμηλή επαγγελματική αποκατάσταση.........Παρ'όλ'αυτά εγώ ως λάτρης των θετικων επιστημών δε θέλω σε καμία περίπτωση να σε αποθαρρύνω.........Ελπίζω να βοήθησα !!!!!!!!
Καταρχας, δεν μπορεις να πεις πως δεν εχει καμια σχεση.Καμια σχεση δεν εχει η ιατρικη με το μαθηματικο, οχι το μαθηματικο με τη ΣΕΜΦΕ.
ΜΠΟΡΕΙΣ να δωσεις ΑΣΕΠ οντας αποφοιτος του ΣΕΜΦΕ(αν και ειναι μεγαλη χαζομαρα).
Εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ επαγγελματικες προοπτικες,κυριως στο εξωτερικο.

Φαντασου να μην το'χες ψαξει δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κατεύθυνση παίρνεις, αν δεν κάνω λάθος, στο 5ο εξάμηνο. Οπότε δύο χρόνια θα χρειαστεί να κάνετε και Φυσική και Μαθηματικά. Δεν προσφέρει εξαρχής αμιγώς μαθηματική ή φυσική κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Κάνεις και μαθήματα χημείας, καλύπτει δηλαδή όλο το φάσμα των θετικών επιστημών. Ωρίστε link, για όποιον ενδιαφέρεται: https://www.semfe.ntua.gr/PROPTYXIAKA.htm

Υ.Γ. Βασικά τώρα που το ξανακοιτάζω έχει και διάφορα άλλα μαθήματα... κοιτάξτε το λινκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top