ΣΕΜΦΕ vs Μαθηματικό

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσωπικά Μαθηματικό. Η ΣΕΜΦΕ, απ'οσο έχω δει, έχει μαθήματα που δε με ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ΣΕΜΦΕ... μόνο για αυτό θα κατέβαινα αθήνα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Όθωνας

Νεοφερμένος

Ο Όθωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και ποιος είναι ο λόγος που θέλεις να φύγεις από εκεί? Όταν την δήλωνες δεν ήξερες τι θα αντιμετωπίσεις?

Όχι φιλε μου.Δεν ήξερα τι θα αντιμετωπίσω.Εγώ τον οδηγό σπουδών είχα διαβάσει μονο που έλεγε ότι ανάλογα με την κατεύθυνση που επιλεγεις μπορείς να γίνεις είτε Φυσικός είτε Μαθηματικός.Όπως είπα και στο προηγούμενο post αυτό δεν ισχύει.Τουλάχιστον για την κατεύθυνση των Μαθηματικών.Επίσης δεν γνώριζα το χάος που επικρατεί στα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοιτων.

Μου φαίνεται ότι είσαι ένας από αυτούς (τους αποτυχημένους όπως λες) που παράτησε την σχολή γιατί δεν μπορούσε να τα βγάλει πέρα με την δυσκολία της.
Τις επιδόσεις μου στην σχολη τις ξέρω προφανώς καλύτερα από σένα.Σου είπα ο λόγος που θέλω να φύγω από εκεί δεν είναι η δυσκολία, άσχετα αν θεωρώ την σχολη υπερβολικά δύσκολη.Προσωπικά δεν περίμενα να συναντήσω κάτι λιγότερο δύσκολο σε σχολη που συνδυάζει φυσική και μαθηματικά.Θεωρώ επίσης ότι αναλογου επιπεδου δυσκολίας θα είναι και το φυσικό ή το μαθηματικό του ΕΚΠΑ (αν τελικά πάω εκεί του χρόνου με το 10%).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
τελικα ειμαι σχεδον σιγουρος πως πρωτη επιλογη θα δηλωσω,πρωτα ο θεος, μαθηματικο ΕΚΠΑ.
Λογος:δεν με ενδιαφερουν τα εφαρμοσμενα μαθηματικα τοσο οσο τα θεωρητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία σχετικά με το μαθηματικό.Εμένα μου αρέσουν τα μαθηματικά αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέρνω όσο καλά θα ήθελα (βαθμοί γύρω στο 15-16).Θα ήταν συνετό να ακολουθήσω αυτήν την σχολή με βάση τα παρόντα στοιχεία ή να προσανατολιστώ για άλλες σχολές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despondency

Νεοφερμένος

Ο despondency αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το θέμα είναι να το αγαπάς, ξέχνα τους βαθμούς. Σου αρέσει να κάθεσαι πάνω από το βιβλίο και να διαβάζεις μαθηματικά; Και ειδικά πιο δύσκολα και πιο ακατανόητα μαθηματικά από αυτά που κάνεις τώρα. Αν έχεις αυτή την όρεξη τότε μην το συζητάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Όμως φοβάμαι μήπως δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις για να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις της σχολής σε σύγκριση με τους άλλους φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όμως φοβάμαι μήπως δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις για να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις της σχολής σε σύγκριση με τους άλλους φοιτητές.

Σχεδον απο την αρχη τα μαθαινεις, οποτε μην ανησυχεις. Κ εγω που ειμαι στο φυσικο και ειχα τετοιους και χαμηλοτερους βαθμους αυτο συνηδειτοποιω. Απο την αρχη τα μαθαινουμε και πιο αναλυτικα, αν δε τα ξερεις τοσο καλα απλως τα μαθαινεις, δεν ειναι προβλημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.Με αυτό που είπες με ανακούφισες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papagalakos

Νεοφερμένος

Ο papagalakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγω θα ελεγα οτι τα μαθηματικα που εχεις συνηθησει να απο το σχολειο δεν ειναι ακριβως μαθηματικα. Πιο πολυ αριθμητικη θα ελεγα. Τα μαθηματικα δεν ειναι αποστηθηση θεωρηματων και τυπικη επιλυση ασκησεων αλλα μια ολοκληρη φιλοσοφια και τροπος σκεψης που το μαθαινεις στο πανεπιστημιο.

Οσον αφορα το διλημα νωμιζω οτι δεν θα επρεπε καν να τιθεται θεμα. Εννοειται ΣΕΜΦΕ. Μπορει το Μαθηματικο Αθηνας να εχει την ιστορια, αλλα εμεις μιλαμε για μαθηματικα, οχι ιστορια. Ετσι?

Θα ειμαι συνοπτικος, μιας και σε ενα post δεν μπορω να πω και παρα πολλα.

Καπου διαβασα για επαγγελματικα δικαιωματα. Καταρχας μεσω του ΑΣΕΠ διοριζομαστε και απο τις δυο σχολες σε σχολεια. Απο εκει και περα περιμενουμε την ενταξη μας στο ΤΕΕ. Θα αναγνωριστουμε δηλαδη ως μηχανικοι. Και αν δε σε ενδιαφερει κατι τετοιο, αλλα ο ιδιοτικος τομεας (ερευνα, επιχειρησεις, αναλογιστικα μαθηματικα) σε διαβεβαιω οτι ο τιτλος ΕΜΠ θα σε βοηθησει.

Απο θεωρητικο επιπεδο εχουμε περιπου τα διπλασια μαθηματα απο το μαθηματικο (ειμαστε εξαλου και 5ετης σχολη), καποια εκ τον οποιων σε εμας ειναι υποχρεωτικα, ενω στο μαθηματικο ειναι επιλογης. Επισης εχουμε και μαθηματα εφαρμογων που το μαθηματικο δεν πρεπει να εχει σχεδον κανενα.

Περισσοτερες λεπτομερειες μπορεις να βρεις στο www.semfe.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timos_m

Νεοφερμένος

Ο timos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια και από εμένα.

(Τα παρακάτω αντιγράφονται αυτούσια από την απάντησή μου εδώ: https://www.atopo.gr/?p=251 Επίσης, πολλές πληροφορίες μπορείτε να πάρετε από εδώ: www.semfe.gr )

Η γνώμη μου είναι πως η ερώτηση “Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. ή Μαθηματικό” δεν είναι πλήρης, διότι δεν καθορίζεται η βάση ως προς την οποία ζητείται να συγκριθούν οι δύο σχολές. Καθένας ζητάει διαφορετικά πράγματα από τις σπουδές του γιατί έχει άλλους στόχους για το μέλλον του. Έτσι, μπορεί για κάποιους να ενδείκνυνται οι σπουδές στο Μαθηματικό ενώ για άλλους οι σπουδές στη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. Η ένστασή μου δε θα υπήρχε αν η ερώτηση είχε τεθεί με τρόπο που να δείχνει την υποκειμενικότητα της ζητούμενης απάντησης (π.χ. «Θεωρείτε καταλληλότερη για τις δικές σας σπουδές τη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. ή το Μαθηματικό;»).
Όπως επισημαίνεται και στο άρθρο, το Μαθηματικό αφορά κυρίως όσους ενδιαφέρονται για τα θεωρητικά μαθηματικά, ενώ η Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. αφορά κυρίως εκείνους που ενδιαφέρονται για την εφαρμογή της επιστήμης, χωρίς αυτό να αποκλείει αντίστροφες περιπτώσεις. Δηλαδή, παρά τον εφαρμοσμένο χαρακτήρα της Σ.Ε.Μ.Φ.Ε., οι φοιτητές της παίρνουν γερά θεωρητικά θεμέλια ανεξαρτήτως ροής, και ακόμα περισσότερα επιλέγοντας την πιο θεωρητική ροή της ανάλυσης. Αντίστοιχα, στους φοιτητές του Μαθηματικού δίνονται επίσης οι βασικές γνώσεις για μετέπειτα εμβάθυνση σε κάποια εφαρμογή των μαθηματικών.
Το μόνο που μπορεί να ειπωθεί πλήρως αντικειμενικά, είναι πως συγκρίνοντας τη συνολική ποσότητα γνώσης που αποκομίζει κανείς από την κάθε σχολή, η Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. υπερέχει αισθητά. Έτσι, ακόμα και θεωρώντας πως οι απόφοιτοί της έχουν πάρει πολλές μεν, αλλά επιφανειακές γνώσεις(*) από διάφορα θέματα των μαθηματικών, αντιμετωπίζοντας και τις δύο σχολές ως πρώτο πτυχίο, και αγνοώντας το ζήτημα της ισοδυναμίας του διπλώματος της σχολής του Ε.Μ.Π. με Master, το τελευταίο ανοίγει περισσότερους δρόμους, μεγαλύτερης ποικιλίας θεμάτων και δίνει τη δυνατότητα, σε όποιον το θέλει, να επιλέξει ανάμεσα σε περισσότερες εξειδικεύσεις. Όμως, ακόμα και αν κάποιος δεν επιθυμεί περισσότερες σπουδές για μεγαλύτερη εξειδίκευση, το γεγονός ότι ήδη κατά τις προπτυχιακές του σπουδές ασχολήθηκε με πολλά ζητήματα είναι μεγάλο προσόν, που, καθώς τον καθιστά ικανότερο να αντιμετωπίσει διαφόρων ειδών προβλήματα ή ένα πρόβλημα από διάφορες σκοπιές, εκτιμάται δεόντος από τον πιθανό εργοδότη.
Παρʼ όλ αυτά, υπάρχουν περιπτώσεις που τα παραπάνω αναφερθέντα χαρακτηριστικά της Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. μπορεί να είναι άχρηστα, μολονότι γενικά είναι θετικά. Για παράδειγμα, κάποιος που βλέπει το επαγγελματικό του μέλλον στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, δεν υπάρχει λόγος να δυσκολέψει τη ζωή του με ένα χρόνο σπουδών παραπάνω. Κατά την άποψή μου, οι περιπτώσεις αυτές αποτελούν μειοψηφία, οπότε για την πλειοψηφία των περιπτώσεων η Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. είναι καταλληλότερη.
Λίγο ή πολύ, τα ίδια ισχύουν αν κάποιος επιχειρήσει να συγκρίνει τη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. με το Φυσικό τμήμα του πανεπιστημίου (πράγμα που θα είχε ενδιαφέρον εξίσου, αν και το blog εδώ αφορά τα μαθηματικά). Είμαι φοιτητής της Σ.Ε.Μ.Φ.Ε., κατεύθυνση φυσικού εφαρμογών και επέλεξα τη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. και όχι το Φυσικό, γιατί θεώρησα πως τα θετικά στοιχεία της που ανέφερα πιο πάνω την κάνουν καταλληλότερη για τους δικούς μου στόχους. Καθώς με τα ίδια κριτήρια θα επέλεγα τη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. έναντι του Μαθηματικού, ψήφισα Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. στο δημοψήφισμα του blog, το οποίο παρεμπιπτόντως μου φαίνεται ισοδύναμο με την ερώτηση «Σπουδάζετε στη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. ή στο Μαθηματικό;»
(*)Γνώμη μου πάντως είναι πως η Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. δίνει βαθιές γνώσεις και όχι επιφανειακές. Δηλαδή, αν και στα πρώτα έτη δίνονται οι βάσεις με γενικά μαθήματα κορμού, στη συνέχεια, μέσω των μαθημάτων των ροών, ο φοιτητής εμβαθύνει σε μεγάλο βαθμό στα ζητήματα που τον ενδιαφέρουν, έτσι ώστε η ισοδυναμία του διπλώματος με Master να δικαιολογείται πλήρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια και από εμένα.


(Τα παρακάτω αντιγράφονται αυτούσια από την απάντησή μου εδώ: https://www.atopo.gr/?p=251 Επίσης, πολλές πληροφορίες μπορείτε να πάρετε από εδώ: www.semfe.gr )

Η γνώμη μου είναι πως η ερώτηση “Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. ή Μαθηματικό” δεν είναι πλήρης, διότι δεν καθορίζεται η βάση ως προς την οποία ζητείται να συγκριθούν οι δύο σχολές. Καθένας ζητάει διαφορετικά πράγματα από τις σπουδές του γιατί έχει άλλους στόχους για το μέλλον του. Έτσι, μπορεί για κάποιους να ενδείκνυνται οι σπουδές στο Μαθηματικό ενώ για άλλους οι σπουδές στη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. Η ένστασή μου δε θα υπήρχε αν η ερώτηση είχε τεθεί με τρόπο που να δείχνει την υποκειμενικότητα της ζητούμενης απάντησης (π.χ. «Θεωρείτε καταλληλότερη για τις δικές σας σπουδές τη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. ή το Μαθηματικό;»).
Όπως επισημαίνεται και στο άρθρο, το Μαθηματικό αφορά κυρίως όσους ενδιαφέρονται για τα θεωρητικά μαθηματικά, ενώ η Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. αφορά κυρίως εκείνους που ενδιαφέρονται για την εφαρμογή της επιστήμης, χωρίς αυτό να αποκλείει αντίστροφες περιπτώσεις. Δηλαδή, παρά τον εφαρμοσμένο χαρακτήρα της Σ.Ε.Μ.Φ.Ε., οι φοιτητές της παίρνουν γερά θεωρητικά θεμέλια ανεξαρτήτως ροής, και ακόμα περισσότερα επιλέγοντας την πιο θεωρητική ροή της ανάλυσης. Αντίστοιχα, στους φοιτητές του Μαθηματικού δίνονται επίσης οι βασικές γνώσεις για μετέπειτα εμβάθυνση σε κάποια εφαρμογή των μαθηματικών.
Το μόνο που μπορεί να ειπωθεί πλήρως αντικειμενικά, είναι πως συγκρίνοντας τη συνολική ποσότητα γνώσης που αποκομίζει κανείς από την κάθε σχολή, η Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. υπερέχει αισθητά. Έτσι, ακόμα και θεωρώντας πως οι απόφοιτοί της έχουν πάρει πολλές μεν, αλλά επιφανειακές γνώσεις(*) από διάφορα θέματα των μαθηματικών, αντιμετωπίζοντας και τις δύο σχολές ως πρώτο πτυχίο, και αγνοώντας το ζήτημα της ισοδυναμίας του διπλώματος της σχολής του Ε.Μ.Π. με Master, το τελευταίο ανοίγει περισσότερους δρόμους, μεγαλύτερης ποικιλίας θεμάτων και δίνει τη δυνατότητα, σε όποιον το θέλει, να επιλέξει ανάμεσα σε περισσότερες εξειδικεύσεις. Όμως, ακόμα και αν κάποιος δεν επιθυμεί περισσότερες σπουδές για μεγαλύτερη εξειδίκευση, το γεγονός ότι ήδη κατά τις προπτυχιακές του σπουδές ασχολήθηκε με πολλά ζητήματα είναι μεγάλο προσόν, που, καθώς τον καθιστά ικανότερο να αντιμετωπίσει διαφόρων ειδών προβλήματα ή ένα πρόβλημα από διάφορες σκοπιές, εκτιμάται δεόντος από τον πιθανό εργοδότη.
Παρʼ όλ αυτά, υπάρχουν περιπτώσεις που τα παραπάνω αναφερθέντα χαρακτηριστικά της Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. μπορεί να είναι άχρηστα, μολονότι γενικά είναι θετικά. Για παράδειγμα, κάποιος που βλέπει το επαγγελματικό του μέλλον στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, δεν υπάρχει λόγος να δυσκολέψει τη ζωή του με ένα χρόνο σπουδών παραπάνω. Κατά την άποψή μου, οι περιπτώσεις αυτές αποτελούν μειοψηφία, οπότε για την πλειοψηφία των περιπτώσεων η Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. είναι καταλληλότερη.
Λίγο ή πολύ, τα ίδια ισχύουν αν κάποιος επιχειρήσει να συγκρίνει τη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. με το Φυσικό τμήμα του πανεπιστημίου (πράγμα που θα είχε ενδιαφέρον εξίσου, αν και το blog εδώ αφορά τα μαθηματικά). Είμαι φοιτητής της Σ.Ε.Μ.Φ.Ε., κατεύθυνση φυσικού εφαρμογών και επέλεξα τη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. και όχι το Φυσικό, γιατί θεώρησα πως τα θετικά στοιχεία της που ανέφερα πιο πάνω την κάνουν καταλληλότερη για τους δικούς μου στόχους. Καθώς με τα ίδια κριτήρια θα επέλεγα τη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. έναντι του Μαθηματικού, ψήφισα Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. στο δημοψήφισμα του blog, το οποίο παρεμπιπτόντως μου φαίνεται ισοδύναμο με την ερώτηση «Σπουδάζετε στη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. ή στο Μαθηματικό;»
(*)Γνώμη μου πάντως είναι πως η Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. δίνει βαθιές γνώσεις και όχι επιφανειακές. Δηλαδή, αν και στα πρώτα έτη δίνονται οι βάσεις με γενικά μαθήματα κορμού, στη συνέχεια, μέσω των μαθημάτων των ροών, ο φοιτητής εμβαθύνει σε μεγάλο βαθμό στα ζητήματα που τον ενδιαφέρουν, έτσι ώστε η ισοδυναμία του διπλώματος με Master να δικαιολογείται πλήρως.

Ενδιαφέρουσα οπτική γωνία στη σύγκριση Μαθηματικό-ΣΕΜΦΕ...
Αρχικά θα συμφωνήσω ότι οποιοδήποτε ΑΕΙ και μάλιστα 5ετές δεν γίνεται να προσφέρει"επιφανειακές" γνώσεις σε οποιοδήποτε επιστημονικό τομέα και ότι Ακαδημαϊκά είναι ισοδύναμο με τους τίτλους MSc κατά το αγγλοσαξονικό σύστημα εκπαίδευσης. Ωστόσο, ακόμα δεν έχω κατανοήσει την αναγκαιότητα απονομής πτυχίου ΠΕ-Μαθηματικού ή ΠΕ-Φυσικού από το πάλαι ποτέ Γενικό Τμήμα του ΕΜΠ από τη στιγμή που ήδη υπήρχανστη χώρα 7 Τμήματα Μαθηματικών και 5 Φυσικής με γύρω τους 1000 ανά έτος απόφοιτους στην κάθε ειδικότητα.
Δεδομένου ότι πάρα πολλοί πλέον έχουν πτυχίο (εν προκειμένου Μαθηματικού ή Φυσικού), η έννοια του "προσόντος" έχει πλέον μεταφερθεί στο Master (από τη στιγμή που όλοι γύρω μας έχουν ένα πτυχίο, παύει αυτό ουσιαστικά να αποτελεί προσόν). Ωστόσο, η απονομή του τίτλου MSc στην 5ετία αποτελεί:

α) Σύμπτυξη δύο εκπαιδευτικών βαθμίδων σε μία (πτυχίο-BSc+MSc) με αποτέλεσμα όλοι ναέχουν πλέον και MSc, άρα και το MSc δεν αποτελεί και τώρα επιπλέον προσόν,

β) Η αναγνώριση-επικύρωση εργασιακά των 5τών προπτυχιακών προγραμμάτων ως επιπέδου MSc πρακτικά (θα) σημαίνει:
β.1) καταβολή του επιδόματος στους ήδη Δημόσιους Υπαλλήλους με πτυχία 5ετίας από το πουθενά (μεγάλο κόστος για το Κράτος),
β.2) δεν αποτελεί ταυτόχρονα και κατοχή MSc-ΜΔΕ, αφού αυτό απονέμεται από τα ΠΜΣ (άρα καιτα 150 επιπλέον μόρια στους Διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιότητας). Σε αυτό το σημείο δεν αναφέρω τον Ιδιωτικό Τομέα μιας και εκεί δεν είναι θεσμοθετημένοι εργασιακά/μισθολογικά οι Μεταπτυχιακοί τίτλοι.

Εν κατακλείδι, δεν θεωρώ και πολύ «εύστοχη» την Ίδρυση 5τούς πτυχίου Μαθηματικού ή Φυσικού, ιδιαίτερα όταν ήδη υπάρχουν 4ετή πτυχία των ίδιων ειδικοτήτων. Θα μπορούσε κάλλιστα το «πακέτο μαθημάτων-γνώσεων» των κατευθύνσεων-ροών της ΣΕΜΦΕ να συγκροτούσαν 1-2 μονοετή ΠΜΣ και όποιος το επιθυμούσε να αποκτούσε αυτές τις επιπλέον (τεχνολογικές) γνώσεις. Και φυσικά θεωρείται εργασιακά ανώτερος ο κάτοχος 4τούς πτυχίου Μαθηματικού ή Φυσικού +1 MSc από τον κάτοχο 5ετούς πτυχίου των ανωτέρω ειδικοτήτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papagalakos

Νεοφερμένος

Ο papagalakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Υπαρχουν οντως αρκετες σχολες μαθηματικων και φυσικης σε ολη τη χωρα. Ετσι που το θετεις, μια ακομα πραγματικα δεν θα ηταν χρησιμη. Γι αυτο αλλωστε και δεν εχει φτιαξει αλλη το Πανεπιστημειο. Η ΣΕΜΦΕ ομως καλυπτει ενα επιστημονικο κενο που υπηρχε. Αφενος καλυπτει το κενο επιστημονων με γνωσεις μαθηματικων και φυσικης. Να σημειωθει εδω οτι στη Ρωσια υπαρχει μια σχολη και αυτη ειναι μαλλον αντιστοιχη της ΣΕΜΦΕ. 5ετης, με τρια χρονια κορμο και μετα ροες μαθηματικου και φυσικου. Το δευτερο κενο που καλυπτει ειναι αυτο των επιστημονων που ξεφευγουν απο το καθαρα θεωρητικο επιπεδο. Εχοντας ισχυρες γνωσεις μαθηματικων και φυσικης, ενας αποφοιτος εχει την ικανοτητα να εφαρμωσει πληθως αυτων στη πραξη. Δηλαδη για παραδειγμα ενας μαθηματικος του Πανεπιστημειου με μεταπτυχιακο στους ηλεκτρονικους υπολογιστες κανει την ιδια δουλεια με εναν αποφοιτο της ΣΕΜΦΕ. Ή ενας φυσικος με μεταπτυχιακο στην υδρομηχανικη ειναι ισοτιμος με εναν αποφοιτο ΣΕΜΦΕ.

Υ.Γ. Προσφατα (πριν 2 εβδομαδες) αλλαξε το προγραμμα σπουδων της σχολης. Μαθηματα ροης μεγαλων εξαμηνων μεταφερθηκαν στο κορμο σε χαμηλωτερα εξαμηνα και στη θεση των προηγουμενων προστεθηκαν καινουργια. :up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ποιους ακριβως κλαδους μαθηματικων χρειαζεται επιπλεον ενας που σπουδασει φυσικη; :hmm: (εκτορα εσυ; :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Να σημειωθει εδω οτι στη Ρωσια υπαρχει μια σχολη και αυτη ειναι μαλλον αντιστοιχη της ΣΕΜΦΕ. 5ετης, με τρια χρονια κορμο και μετα ροες μαθηματικου και φυσικου.

αν ψαξεις στο google για applied sciences, applied mathematics, applied physics θα δεις οτι υπαρχουν σχολες σαν την ΣΕΜΦΕ σε παρα πολλα πανεπιστημια του κοσμου.


ποιους ακριβως κλαδους μαθηματικων χρειαζεται επιπλεον ενας που σπουδασει φυσικη; :hmm: (εκτορα εσυ; :P )

πλακα κανεις, ετσι? Τα μαθηματικα ειναι το βασικοτερο εργαλειο της φυσικης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
επιπλεον απο αυτους που μαθαινουμε στο φυσικο εννοω -_-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
να παραθέσω ένα λινκ σχετικό με τη συζήτηση...
https://www.mathlinks.ro/Forum/viewtopic.php?t=228267
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papagalakos

Νεοφερμένος

Ο papagalakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
επιπλεον απο αυτους που μαθαινουμε στο φυσικο εννοω -_-'

δεν εχω προχειρο το προγραμμα σπουδων. αλλα γενικα οσο περισσοτερα μαθηματικα ξερεις τοσο το καλυτερο. ΦΥΣΙΚΗ Ι ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΤΟΥ BERCELEY 1ου εξαμηνου ζητησα απο ενα φιλο φυσικο (καθηγητη) να με βοηθησει. αφου το μελετησε μου απαντησε "δεν μπορω. εχει πολλα μαθηματικα". :P απο εκει και περα νομιζω οτι η γραμμικες αλγεβρες (Ι-ΙΙΙ), οι αλγεβρες κι εφαρμογες, η αναλυτικη γεωμετρια, και η Μαθηματικη Αναλυση Ι και ΙΙΙ κλπ, οτι δεν θα ηταν περιτες σε ενα φυσικο. (ναι, εγω. τι εγινε? μοντερειτορ? αλα σου...)

επισης να παραθεσω ενα λινκ (με ψηφοφορια) https://www.atopo.gr/?p=251
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
καλα αναλυση κανουμε εννοειται και γραμμικη αλγεβρα αλλα οχι τοσο πολλη (εχουμε και μαθημα επιλογης για επιπλεον). Ενταξει χωρις μαθηματικα δε γινεται αλλα μηπως σου εκανε και λιγο πλακα αυτος ο φυσικος; Μπορει να βαριοταν να ασχοληθει εκεινη τη στιγμη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
βρε παιδια κανενας δεν απαντησε αν τελικα το ΤΕΕ αναγνωρισε τους αποφοιτους της ΣΕΜΦΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top