Κλασική μουσική

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α δεν το πρόσεξα.Ας ξανακοιτάξω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Ακούει κανείς κλασική μουσική; Αν ναι, ποιοί συνθέτες σας αρέσουν περισσότερο; Ποιά κομμάτια απολαμβάνετε να ακούτε συχνότερα;

*Προσωπικά, μου αρέσει πολύ η κλασική μουσική, ωστόσο μου αρέσουν εξίσου και άλλα ήδη μουσικής.*

Εγώ εγώ εγώ εγώ. :P

Αγάπη για την κλασική μουσική που μου την γέννησε το μπαλλέτο.
Οι 2 ίσως κάπως λατρεμένοι συνθέτες είναι ο Yann Tiersen και ο Ralf Hildenbeutel.

Κομμάτια είναι πολλά, από άλλους συνθέτες: Yurima - River flows in you, Swan Lake - Tchaikovsky, τo Feather Theme του Forest Gump (Stan Whitmire), Moonlight Sonata του Beethoven και άλλα και άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ εγώ εγώ εγώ. :P

Αγάπη για την κλασική μουσική που μου την γέννησε το μπαλλέτο.
Οι 2 ίσως κάπως λατρεμένοι συνθέτες είναι ο Yann Tiersen και ο Ralf Hildenbeutel.

Κομμάτια είναι πολλά, από άλλους συνθέτες: Yurima - River flows in you, Swan Lake - Tchaikovsky, τo Feather Theme του Forest Gump (Stan Whitmire), Moonlight Sonata του Beethoven και άλλα και άλλα.

Εντάξει τα κομμάτια αυτά είναι άπαιχτα.Ο Yann Tiersen μου αρέσει πάρα πολύ και ο Yurima.Ειδικά Yurima μπορεί να ακούω και όλη μέρα.Εμένα μου αρέσει πολύ και το Comptine D'Un Autre Ete L'Apres Midi και το La valse d'Amelie αλλά και διάφορα άλλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Από Yann Tiersen Le moulin. Είναι δεν ξέρω. Δεν έχω λόγια.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=Hm0g5trWV9c[/ame]

Tι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Από Yann Tiersen Le moulin. Είναι δεν ξέρω. Δεν έχω λόγια.

https://www.youtube.com/watch?v=Hm0g5trWV9c

Tι να πω.

Καταπληκτικό... Φοβερό συναίσθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μ'αρέσει που παίζει και το αισθάνεται.Σαν να αναπνέει μέσω του πιάνου,μέσω της μουσικής.Το ζει με όλη την έννοια.Είναι απίστευτο.Εγώ ανατρίχιασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Η λίμνη των κύκνων από 4 μαντράχαλους::D

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=MfKdC6SYcnM&feature=related[/ame]

The Dying Swan

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=YRp5nE0Hlsc&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Βρήκα τελικά αυτό που έψαχνα. (Μου το βρήκε και ο iasonsea σε mp3 και τον ευχαριστώ)

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=vQZ8j1M4Q5c&feature=PlayList&p=67BC1583F1EE9E39&index=6&playnext=7&playnext_from=PL[/ame]

Στο 1:00 το παίζει, αν και η έκδοση μου είναι λίγο διαφορετική.

Επίσης δείτε αυτό, επειδή αναφέρθηκε ο Ξενάκης:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=9OqTYkLWCLA[/ame]

Και για όποιον μπορεί να το ακούσει χωρίς να αιμοραγήσει ο εγκέφαλος του.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=SZazYFchLRI[/ame]

Έχει ασχοληθεί κανείς με notation για ηλεκτρονική μουσική; Έχω βρει τα άπειρα, αλλα λίγα μου φάνηκαν πως έχουν κάποια χρηστικότητα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Τη λατρεύω.

Παλιά με κορόιδευαν στο σχολείο που ασχολούμουν τόσο πολύ με τη κλασική μουσική, με το πιάνο, με το βιολί, ιδιαίτερα στο γυμνάσιο. Μετά έμαθα ότι δεν είχε νόημα να στενοχωριέμαι, εφόσον αγαπούσα τόσο πολύ αυτο που έκανα.

Προσωπικά, θεωρώ ότι η κλασική μουσική δίνει μεγαλύτερη ελευθερία από κάθε άλλο είδος για την εξωτερικευση των συναισθημάτων...

Η αγάπη μου είναι ο Beethoven. Συνδιάζει διαφορετικούς τρόπους γραφής, άλλοτε "ποιητική", άλλοτε προσδίδει στα έργα του δυναμισμό, αποδίδει το συναίσθημα της θλίψης, χαράς, αγανάκτησης..και πάει λέγοντας. Τα έργα του πάντως έχουν μεγάλη ποικιλία.

Πρόσφατα ολοκλήρωσα τα 2 πρώτα μέρη της Moonlight sonata του, και παρατήρησα ότι το άκουσμα του πρώτου μέρος, που είναι και το πιο γνωστό, αλλάζει ανάλογα τα συναισθήματα μου όταν το παίζω..Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι αδύνατο κανείς να το παίξει όπως ο Beethoven.

Άλλος πολυαγαπημενος μου είναι ο Chopin, στα έργα του οποίου κυριαρχέι το συναίσθημα. Αν λείπει το συναίσθημα, τότε το άκουσμα είναι απλά κενό.

Μου αρέσει πράγματι πολύ η κλασική μουσική, περισσότερο από κάθε άλλο είδος. Δεν δέχομαι μπουρδές που την θέλουν ως "τη μουσική της τρίτης ηλικίας". Το συναίσθημα που διοχετεύουν οι συνθέτες στα έργα τους είναι πολύ μεγαλύτερο σε ποσότητα από κάθε άλλο είδος μουσικής, κατά τη γνώμη μου...Ακριβώς λόγω της αγάπης μου γι'αυτή, αλλά και για το πιάνο και το βιολί, παίζω πιάνο περίπου 5 ώρες τη μέρα (όταν δεν έχω εξετάσεις εννοείται) και βιολί τουλάχιστον 2. Πολλοί με λένε τρελή, αλλά το αγαπώ, για'αυτό το κάνω.

Πολλοί ωστόσο επικεντρώνονται στην τεχνική παρά στο συναίσθημα..Έχοντας συμμετάσχει σε 2 διαγωνισμούς πιάνου (στον ένα βγήκα 1η, στο άλλο 2η), παρατήρησα ότι δίνεται πολύ βαρος στη τεχνική, λιγότερο στο συναίσθημα με αποτέλεσμα να ακούγεται κενό. Και αυτό που μετράει πάνω απ'όλα για μένα, παρά την σημαντικότητα της τεχνικής, είναι το συναίσθημα...

Το παρακάτω είναι ένα από τις αγαπημένες μου συνθέσεις του Chopin..To είχα παίξει σε έναν από τους διαγωνισμούς..Πραγματικά αξίζει να το ακούσετε.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=lwIkXiYh7JI[/ame]

Προς το παρόν δουλεύω την Waldstein sonata του Beethoven για έναν διαγωνισμό πιάνου στον οποίο θα προσπαθήσω να συμμετάσχω του χρόνου στη Γερμανία..Είναι βέβαια international, οπότε τα πράγματα θα είναι ιδιαίτερα δύσκολα:
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=f3nnYGPZlp0[/ame]

Τέλος πάντων, με έπιασε πολυλογία. :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebus

Νεοφερμένος

Ο Phoebus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Chopin...μεγάλη πόρωση
Επίσης bela bartok αν και κανείς απο τους δύο δεν θεωρείται καθαρά κλασσικός
απλά έχει επικρατήσει να τους ονομάζουμε κλασσικούς λόγο του τρόπου γραφής και λόγω του ότι διδάσκοντα στα ωδεία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ακούω κλασσική μουσική περισσότερο από κάθε άλλο είδος μουσικής, η μεγάλη μου αγάπη όμως είναι η όπερα. Φυσικά δεν αποκλείω και μουσική όπως Yanni, Μάριο Φραγκούλη, Josh Groban, ή Loreena McKennit και Εnya.
Θεωρώ πως η κλασσική μουσική είναι το πιο βαθύ και γνήσιο είδος, ο πιο όμορφος τρόπος έκφρασης από όλες τις τέχνες. Υπάρχουν μουσικές όπως πχ. rap ή metal, που δε θεωρώ μουσική αλλά περισσότερο τρόπο σκέψης. Ακόμα και η κλασσική μουσική σου προσδίνει ένα άλλο στυλάκι. Στις παρέες μου περνάω κάπως σαν σνομπ και σε στενότερες γνωριμίες, σαν αριστοκράτισσα, ας πούμε.... (τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει κατά γενική ομολογία...) :)
Αγαπημένοι συνθέτες είναι o Beethoven, o Chopin, o Brahms και ο Grieg. Γενικώς της ρομαντικής και κλασσικής εποχής. Μ' αρέσουν και άλλα έργα αναρίθμητων άλλων συνθετών, αλλά τότε θα έπρεπε να καταγράψω όλους τους συνθέτες που ξέρω.
Από συνθέτες όπερας μου αρέσει ο Bellini και ο Rossini, και ο Puccini που βρίσκω πως είναι πιο μουσικός (πιο ώριμος, και είναι λογικό, αφού είναι μεταγενέστερος). Αγαπημένες όπερες όμως έχω από πολλούς άλλους και φυσικά και από τον Verdi. Μόνο ο Wagner δε μου αρέσει.
Είναι πράγματι κρίμα, που οι περισσότεροι νέοι δεν εκτιμούν την κλασσική μουσική. Είναι αποτέλεσμα της κουλτούρας μας, νομίζω, που υποστηρίζει πιο in μουσικέ και φυσικά, τα 3 λεπτα κομμάτια της pop είναι πιο πιασάρικα, πιο "κουνιστά" και δε θέλουν ούτε πολλή σκέψη για να τα κατανοήσεις, ούτε πολύ χρόνο για να τα ακούσεις.
Εξαρτάται όμως και από άλλα πράγματα. Πχ. κάνω όπερα και πιάνο. Είναι αναπόφευκτο να έχω κάποια επαφή με τους κλασσικούς. Ακόμα και παιδιά που δε θέλουν το κλασσικό πιάνο, πρέπει να περάσουν από τέτοιους συνθέτες και τους γνωρίζουν. Από εκεί και πέρα είναι θέμα παιδείας και χαρακτήρα...

Χαίρομαι που γνωρίζω συνομήλικους που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα!!! =)
-----------------------------------------
Ήταν πολλοί οι λόγοι που κουφάθηκε. Από μικρός προσβαλλόταν από διάφορες ασθένειες που τον εξασθένιζαν σταδιακά, ώσπου η σύφιλη τον κούφανε, όχι ξαφνικά και τελείως, αλλά το βουητό στα αυτιά του που ξεκίνησε στα 20 κοντά, αυξανόταν διαρκώς, μέχρι που τον απέκοψε από τον κόσμο και το πιάνο και τον έκανε να προσεγγίσει τη μουσική στο σύνολο, σαν συνθέτης, και όχι σαν πιανίστας μόνο.

Πηγή: Διάλεξη αμερικανού καθηγητού ιατρικής πάνω στους μυστήριους θανάτους και ασθένειες διασήμων προσώπων. Ακόμα και πως πέθανε ο Μότσαρτ βρήκε. Μόνο για τη Μαρία Κάλλας δε θα μάθω ποτέ....
-----------------------------------------
Τον λατρεύω αυτόν τον άνθρωπο... από πέρσι που τον ανακάλυψα! Δεν ξέρω τι προτιμώ: τον Μαγεμένο Αυλό αλά Victor Borge, την ιστορία του πιάνου, ή τα Happy Birthdays...!!! =) Δεν υπάρχουν πια τέτοιοι κωμικοί. Κωμικό σήμερα θεωρείται ότι γελειοποιεί και περιλαμβάνει πολλές βρισιές... Βέβαια, καλοί είναι και οι Igudesman & Joo, που κάνουν τη μουσική κωμωδία... Δες το Piano lesson ή το Mozart and Bond.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azzuro

Νεοφερμένος

Η azzuro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ακουω κατι λιγα. Αγαπημενο εργο (ισως και γενικοτερα στη μουσικη) η σονατα του σεληνοφωτος του Μπετοβεν. Δεν υπαρχει απλα..

Ξερει κανεις ποιανου ειναι ενα εργο που λεγεται νομιζω παιδικες οπερετες για πιανο, καπως ετσι :/ Νομιζω Σοπεν η Σουμπερτ, αλλα αν ξερει κανεις ας βοηθησει :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nana14

Νεοφερμένος

Η nana14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εμενα μου αρεσει η κλασσικη μουσικη αλλα δεν τρελαινομαι κιολας!!! ακουω Emma Shaplin και εχω και cd της, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κλασσικη, οπως και η Barbara Strasant (δεν ξερω αμα το γραφω και σωστα) αλλα τρελαινομαι για τραγουδια απο το ''Φαντασμα της Οπερας'' ''The Phantom of the opera'', παντος εγω κανω πιανο εδω και 3 χρονια περσι αρχισαμε τα κλασσικα και εγω βαριομουν να τα παιζω.Το καταλαβε η δασκαλα μου και μου τα σταματησε.Τωρα παιζω αυτα που μου αρεσουν (εξαλου αυτο ειναι το νοημα) οπως παρτιδες απο τραγουδια ταινιων και ακουστε αμα θελετε να αλλαξετε ειδος ζητηστε απο τον δασκαλο σας να σας κανει τραγουδια π.χ. απο την ταινια ''Αμελι''. Πολυ ωραια τραγουδια που γυρω-φερνουν προς τα κλασσικα αλλα ειναι πολυ ενδιαφεροντα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=VUWT1J9Eywo&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Προσωπικά ακουγα παλαιότερα λίγη κλασική μουσική με αγαπημένο συνθέτη τον Brahms τώρα η μόνη σχέση που έχω (άν θεωρείται ακουστική σχέση) είναι με μια πιο Ροκ έκδοση τσέλο APOCALYPTICA!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ε οι Apocalyptica δεν είναι κλασσική μουσική.
Metal με cellos είναι (για την ακρίβεια Metallica με Cellos)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
εμενα,βασικα μερικα κλασικα τραγουδια μου αρεσουν,οπως το Fur Elise(Για την Ελιζα)που το ξερω και στο πιανο,την λιμνη των κυκνων που την επαιξα προχθες σε μια εκδηλωση
μετα ξερω πολλα καλσικα τραγουδια , γιατι παιζω πιανο και βιολι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Και για όποιον μπορεί να το ακούσει χωρίς να αιμοραγήσει ο εγκέφαλος του.

https://www.youtube.com/watch?v=SZazYFchLRI

Το ξέρω το κομμάτι, δεν είναι και τόσο κακό :P

Ψάχνω ένα κόμματι του Alexander Tcherepnin και δεν το βρίσκω. Grr.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ακουω κλασικη αφου παιζω πιανο τοσα χρονια :P.. Παντως μ αρεσουν καποιοι οχι και τοσο γνωστοι συνθετες οπως: Granados, Satie, Debussy... τετοιοι. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Πολλοί ωστόσο επικεντρώνονται στην τεχνική παρά στο συναίσθημα..Έχοντας συμμετάσχει σε 2 διαγωνισμούς πιάνου (στον ένα βγήκα 1η, στο άλλο 2η), παρατήρησα ότι δίνεται πολύ βαρος στη τεχνική, λιγότερο στο συναίσθημα με αποτέλεσμα να ακούγεται κενό. Και αυτό που μετράει πάνω απ'όλα για μένα, παρά την σημαντικότητα της τεχνικής, είναι το συναίσθημα...

Προς το παρόν δουλεύω την Waldstein sonata του Beethoven για έναν διαγωνισμό πιάνου στον οποίο θα προσπαθήσω να συμμετάσχω του χρόνου στη Γερμανία.


Σε ποιούς διαγωνισμούς ? Μαρία Χαιρογιώργου-Σιγάρα , Φίλωνα η Χ.Ο.Ν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top