Κλασική μουσική

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
συμφωνω με την ηλιαννα, δε με εμπνεει αυτο το ειδος μουσικης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Δεν μπορώ να την ακούσω...επίσης πολλοί την ακούνε για να το παίζουν κουλτουριάρηδες κ μ τη σπάνε πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Δεν μπορώ να την ακούσω...επίσης πολλοί την ακούνε για να το παίζουν κουλτουριάρηδες κ μ τη σπάνε πολύ...
ασχετο βεβαια το οτι εσυ δν την ακους με το οτι καποιοι την ακουν για να το παιξουν.... βσκ εγω δν αντεχω την υποκρισια γενικοτερα...δλδ δε μπορω τους ανθρωπους που προσποιουνται οτι τους αρεσει κατι κ το κανουν για να'ναι σαν τους αλλους.δν εχουν προσωπικοτητα.ειναι ετεροκαθοριζομενοι κ μαζοποιημενοι.στην κλασσικη δε νομιζω να υπαρχουν πολλα κρουσματα τετοια.ε, κ η κουλτουρα δε φαινεται απ'το αν ακους κλασσικη.βεβαια καταλαβα πως το εννοεις, αλλα ξαναλεω οτι ειναι λιγα τα κρουσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
συμφωνω και με τους δυο σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι εγώ ακούω Μότσαρτ και στην τρελή Μαστούρα Μπαχ :lol::lol::lol:

:p

Τώρα πέρα από την πλάκα όχι δεν ακούω και δεν νομίζω ότι ακούει πολύς κόσμος, είναι ένα πολύ καλό είδος μουσικής αλλά όχι σύγχρονο, μπράβο που ακούς πάντως. Η ειρωνεία είναι όμως ότι θυμάμαι όταν ήμουν μικρός 6-7 χρονών που είχε ένα show με παιδιά στο mega και όλα λέγανε ότι ακούνε κλασσική μουσική, όλα όμως :lol:


Η κλασικη μουσική είναι διαχρονική, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον.


Δεν βάζω ποτέ να ακούσω μόνη μου, αλλά αν τύχει να είμαι κάπου και να παίζει κλασική δεν με χαλάει καθόλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Η διαφορά της κλασ(σ)ικής μουσικής από τα άλλα είδη είναι ότι απαιτείται έξη και συνήθεια. Δεν γίνεται να ακουστεί μια φορά ένα Πάθος του Bach για να γίνει αντιληπτή πνευματικότητα που το διακρίνει ή μια Συμφωνία του Beethoven ή του Mahler. Η κλασική μουσική δεν είναι μουσική που σκοπός της είναι η χαλάρωση, αλλά η μεταφορά σε ένα άλλο κόσμο. Όπως είπε O Μπετόβεν: Ο μεσάζοντας ανάμεσα στη πνευματική ζωή και στη ζωή των αισθήσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Και οι κουφοί μπορούν να γράφουν μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Ακούω κλασική κυρίως τσαικόφσκι, και σε όπερα προτιμώ emma shaplin και lucciano pavarotti

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
εγω προσωπικα δν την προτιμω οχι ομως οτι αν την ακουσω δν θα αντεξω.απλα προτιμω κατι διαφορετικο και δν συνηθιζω να ακουω τετοιου ειδους μουσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
εγω προσωπικα δν την προτιμω οχι ομως οτι αν την ακουσω δν θα αντεξω.απλα προτιμω κατι διαφορετικο και δν συνηθιζω να ακουω τετοιου ειδους μουσικη.

Ντάξει και εγώ θα την αντέξω, αυτή που δεν αντέχω είναι τα σκυλάδικα, μαρέσει αντί να μου λένε οι γονεί μου να χαμηλώσω τη μουσική που ακούω μέσω Mp3 anyway τους λέω να το κλείσουν δεν μπορώ :lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ακουω καμια φορα οταν ζωγραφιζω και οταν παιζω chessmaster :P:P

κυριως vivaldi (φθινοπωρο:no1:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Ντάξει και εγώ θα την αντέξω, αυτή που δεν αντέχω είναι τα σκυλάδικα, μαρέσει αντί να μου λένε οι γονεί μου να χαμηλώσω τη μουσική που ακούω μέσω Mp3 anyway τους λέω να το κλείσουν δεν μπορώ :lol::lol::lol:
οπως ειπα θα αντεξω οποιαδηποτε μουσικη αν ειναι αναγκαιο να την ακουσω επειδη αρεσει σε καποιο γνωστο μ.δ θα σηκωθω να φυγω απλα θα μαρεσει η δ θα μαρεσει.και συνεχιζω να ακουω τις δικες μ προτιμησεις.αλλα παντα συνηθιζω να ακουω το τραγουδι ωστε να βγαλω συμπερασμα.γτ μου αρεσαν τραγουδια τα οποια δν θα ακουγα ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ναι,ακούω αν τύχει ορισμένα κομμάτια. Γενικά και λόγω του μπαλέτου ακούω(και χορεύω με τέτοια μουσική) σχεδόν συνεχώς αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μου αρέσουν και όλα τα κομμάτια. Πάντως οι συνθέσεις αυτές είναι πραγματικά υποδείγματα τα οποία μια φορά δημιουργήθηκαν από ικανότατους συνθέτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Λατρευω την κλασικη μουσικη. Με εκφραζει περισσοτερο απο καθε αλλο ειδος. Συνηθως αυτοι που ακουν κλασικη μουσικη για να το παιξουν καποιοι ειναι αυτοι που λενε οτι την ακουν για ηρεμια κ χαλαρωση. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν κομματια που σε ηρεμουν, αλλα αυτη η γενικευση ειναι τελειως αστοχη. Προσωπικα , οταν ακουω καποιες σονατες για πιανο του L.V.Beethoven "χτυπιεμαι" πολυ περισσοτερο απ'οτι σε ενα μεταλ κομματι για παραδειγμα. Θεωρω οτι με αυτο το ειδος μουσικης μπορεις να εκφρασεις καθε συναισθημα, ειτε ειναι θυμος, ειτε φοβος ειτε αγαπη κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
υπεροχη και το ωραιο ειναι οτι μπορει ανετα να συνδιαστει με την Rock και την metal π.χ.[ame]https://www.youtube.com/watch?v=iU8_G5s1Zls[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Η κλασική είναι υπέροχη αν και δεν πάει πολύ καιρός που άρχισα να ακούω περισσότερο...

Εντάξει... Moonlight Sonata- Beethoven... Δεν υπάρχουν λόγια... :'(:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Εντάξει... Moonlight Sonata- Beethoven... Δεν υπάρχουν λόγια... :'(:inlove:[/quote]

Τι κομματάρα,θεέ μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
:no1::xixi:
Μαγικό κομμάτι, πραγματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εντάξει... Moonlight Sonata- Beethoven... Δεν υπάρχουν λόγια... :'(:inlove:

Θα συμφωνησω.. Το presto μερος ειναι πραγματικα απιστευτo. Οσο περισσοτερο το ακουω τοσο περισσοτερο μ'αρεσει. Απευθυνεται τοσο αμεσα στο συναισθημα σου που δεν γινεται να μην σε παρασυρει. Beethoven ειναι αυτος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Βασικά , θεωρώ την κλασσική μουσική , υπόδειγμα μαεστρίας και αληθινού ταλέντου από συνθέτες οι οποίοι πραγματικά είχαν τον ρυθμό στο αίμα τους...

Απλά , δεν μπορώ να την ακούσω τόσο άνετα όπως θα άκουγα πχ Έντεχνο , Rock - Metal... Bryan Adams , Metallica , Βασίλη Παπακωνσταντίνου , Scorpions..

Ίσως δεν είμαι συνηθισμένος σε τέτοιους ήχους .. Πάντως αν πήγαινα σε ένα κονσέρτο κλασσικής μουσικής , δεν θα με χαλούσε καθόλου... Απλά όταν είμαι μόνος μου και θέλω να ακούσω κάτι είτε χαλαρωτικό είτε δυνατό - ξεσηκωτικό - σκληρό δεν θα ακούσω πχ Bach ή Beethoven ή Tchaikovsky ή Strauss... Θα προτιμήσω πχ Scorpions...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top