Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Πιάνο

  • Αρμόνιο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Πιάνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O_G

Νεοφερμένος

Ο O_G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εκανα αρμονιο για 4 χρονια και 1 χρονο πιανο (μισο δηλ. δεν αντεξα παραπανω).Το πιανο γενικα ειναι αρκετα πιο δυσκολα απο το αρμονιο. Προσωπικα δεν μου αρεσε γιατι τα κομματια που κανεις ειναι πολυ κλασικα, το αρμονιο ειναι πολυ πιο μοντερνο γενικα και πιο ευχαριστο.


Σωστό...
το αρμόνιο θα σου δώσει τη δυνατότητα να παίξεις και να ευχαριστηθείς περισσότερο διάφορα κομμάτια που σου αρέσουν!
Άσε που στο μέλλον μπορεί να μπεις και σε κανένα συγκροτηματάκι...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Σωστό...
το αρμόνιο θα σου δώσει τη δυνατότητα να παίξεις και να ευχαριστηθείς περισσότερο διάφορα κομμάτια που σου αρέσουν!
Άσε που στο μέλλον μπορεί να μπεις και σε κανένα συγκροτηματάκι...:p

Γιατί στο πιάνο δε θα ευχαριστηθεί τα κομμάτια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O_G

Νεοφερμένος

Ο O_G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Στο αρμόνιο θα μπορεί να βάλει 500 διαφορετικούς ήχους..!
Το πιάνο είναι πιο "σοβαρό", όπως και να το δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Στο αρμόνιο θα μπορεί να βάλει 500 διαφορετικούς ήχους..!
Το πιάνο είναι πιο "σοβαρό", όπως και να το δεις.

Δεν έχει νόημα, όμως, διότι είναι όλοι τους ψεύτικοι. Καμία σχέση με τους κλασικούς ήχους.

Γενικά, άμα αναζητάς ήχο υψηλής ποιότητας, σίγουρα δε θα τον βρεις σε όργανο σαν το αρμόνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O_G

Νεοφερμένος

Ο O_G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Επομένως, εξαρτάται από το τι ζητάς. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αν ξεκινήσεις από πιάνο είναι πολύ εύκολο να πας σε αρμόνιο μετά.
Το αντίστροφο είναι δύσκολο. Τα δάχτυλα συνηθίζουν στα σκληρά του πλήκτρα και μετά το αρμόνιο σου φαίνεται παιχνιδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Όντως εγώ που παίζω αρμόνιο,μου φάνηκε πολύ δύσκολο να παίξω σε πιάνο.
Τα πλήκτρα ήταν υπερβολικά βαριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγά πάλι που παίζω πιάνο θεωρώ το αρμόνιο πολύ άβολο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Παίζω λίγο αρμόνιο! Αλλά πάντα ήθελα να κάνω μαθήματα πιάνου, γεγονός που δεν έγινε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Παίζω λίγο αρμόνιο! Αλλά πάντα ήθελα να κάνω μαθήματα πιάνου, γεγονός που δεν έγινε!

Ποτέ δεν είναι αργά και αφού το θες πολύ ( θυμάμαι απο τη λέσχη !! ) προσπάθησε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stoyo

Νεοφερμένος

Ο Stoyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Υπαρχει και η ενδιαμεση λυση. Clavinova. Ηλεκτικο πιανο που λειτουργει και σαν αρμονιο.

Πλεονεκτηματα:

Βαρυκεντιρσμενα πληκτρα, δηλαδη εχει την αντισταση των πληκτρων ενος κανονικου πιανο. Πολλες εναλλαγες ηχων (κυριος ηχος ο κλασσικος) αναλογα με το οργανο απο 5-10 μεχρι 100+. Μετρονομο. Sustain pedal και ("smooth" pedal για ποιο μαλακο ηχο αυτο εχει το δικο μου τουλαχιστον) Διαφορα αλλα καλουδια που εχει και το αρμονιο (reverb, echo κτλ.)

Μειονεκτηματα

Η τιμη ειναι τσιμπημενη σε σχεση με το αρμονιο. Ξεκινανε απο 600~ αλλα συκγριτικα με αυτα που προσφερει χωρις 2η συζητηση. Δεν ειναι φορητο οπως το αρμονιο, το βαζεις σε μια θηκη και παμε... Δεν εχεις ξεκαθαρο ηχο! Ο ηχος σου δεν ειναι οπως ενα κλασσικο πιανο ζωντανος και ζεστος. Καταλαβαινεις οτι ειναι ηλεκτρικο (ετσι τουλαχιστον καταλαβαινω εγω!) αλλα μη φανταστεις οτι δεν ακουγεται καθαρα κτλ.

Αυτα μπορεσα να σκεφτω τωρα... αν ενδιαφερεσαι ακομα και δεν εχει γινει το κακο! (η αγορα) θα σου ελεγα να πας να μιλησεις με την-ον δασκαλο σου να σου πει και αυτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ποτέ δεν είναι αργά και αφού το θες πολύ ( θυμάμαι απο τη λέσχη !! ) προσπάθησε !

Βασικά έκανα 2 με 3 χρόνια αρμόνιο στο γυμνάσιο χωρίς όμως να γίνεται ποιοτική δουλειά από την μεριά του δασκάλου γιατί είμασταν ολόκληρη τάξη (στο Καπεταν Λαχανά πήγαινα-λογικά Stef θα τον ξέρεις τον σύλλογο)! Από εκεί και πέρα άρχισα να ψάχνομαι μόνος μου και να βγάζω διάφορα τραγούδια που άκουγα, αλλά και μερικές μελωδίες δικές μου! Ο δασκαλός μου, μου είχε πει οτι αν ασχοληθώ ,θα τα πάω πολύ καλά! Σκέφτηκα μεχρι και να σπουδάσω! Αλλά έμαθα αργά πια, ότι έπρεπε από μικρός να είχα πάει στην ΑΡΜΟΝΙΑ που γίνεται πολύ πιο ποιότικη δουλειά και να είχα πάρει κάποια πτυχία πρώτα, για να μπορώ να το σπουδάσω! Και από εκεί και πέρα το άφησα, γιατί απογοητεύτηκα σκεπτόμενος ότι δεν έχω χρόνο να εξελιχτώ επαγγελματικά όπως και ήθελα και επειδή είχα την χρονιά των πανελληνίων όπου δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ! Και τώρα στην σχολή! Η βλακεία είναι οτι μου αρέσει πολύ και η μουσική και το αρμόνιο, αλλά.......!!!!!!!! Όσον αφορά στο πιάνο, πιστεύω οτι πρέπει να ξεκινάς με αυτό πρώτα, αλλά τίποτα δεν έγινε στη σωστη σειρά και ήρθαν έτσι τα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν και τωρα μαλλον θα εχεις ξεκινισει, εγω θα προτιμουσα το αρμονια, για πρακτικους λογους, αλλα και γιατι τα συνορα του, πραγματικα δεν υπαρχουν... Εκτος και αν σου αρεσει το πιανο, αυτο καθ' εαυτο. Η μπορεις να κανεις μαθηματα πιανου, και σπιτι να εξασκισε σε αρμονιο, ετσι θα τα κατεχεις και τα δυο, αλλα οχι στο αριστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
εχω δοκιμασει πιανο και μου αρεσε πολυ.αρμονιο οχι αλλα πιστευω οτι δεν ξεπερναει το πιανο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MuseLara

Νεοφερμένος

Η MuseLara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχω και πιάνο και αρμόνιο. Προτιμώ όμως με χίλια το πιάνο. Ναι μεν το αρμόνιο έχει κι άλλους ήχους και σου προσφέρει πολλές δυνατότητες (είναι και πιο προσιτό οικονομικά) αλλά δεν έχει τον ίδιο ήχο με το πιάνο... Πας να παίξεις στο πιάνο και γεμίζεις συναισθήματα. Ενώ όταν παίζεις στ' αρμόνιο συχνά δε νιάθεις τίποτα, είναι τόσο "ηλεκτρονικοποιημένο" που δε σου βγάζει τίποτα... Άσε δε που τα πλήκτρα του πιάνου (αν και συχνά είναι πιο σκληρά) για ανεξήγητο λόγο μου φαίνονται πιο βολικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Άσε δε που τα πλήκτρα του πιάνου (αν και συχνά είναι πιο σκληρά) για ανεξήγητο λόγο μου φαίνονται πιο βολικά...

Εγω που δεν ξερω κανενα απο τα δυο, στο πιανω νιωθω πολυ ωραια οταν παιζω, εχουν απιστευτη αιθηση τα πληκτρα του! Ενω στο αρμονιο δεν καταλαβενω οτι παιζω κατι, εκτος απο το αρμονιο μιας φιλης που ειναι τρελο! (αλλα μιλαμε για >1000 ευρο..) Αλλα και παλι, για τα δικα μου γουστα θα προτιμουσα το αρμονιο για να μπορω να εχω περισσοτερους ηχους, και ας μην μπορει να πετυχει ουτε με την προσομοιωση τον ηχο του πιανου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ισπανική κιθάρα + πιάνο = :inlove:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ισπανική κιθάρα + πιάνο = :inlove:.

Χμμ... Ενοεις απλα την ισπανικη μουσικη στην κιθαρα; κατι σαν αυτο; [ame]https://www.youtube.com/watch?v=MQ9PRzIyzFA&feature=related[/ame]

Γιατι δεν υπαρχει ισπανικη κιθαρα απο οσο ξερω, δεν το εχω ακουσει ποτε τουλαχιστων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εννοώ την κλασσική κιθάρα να παίζει ισπανικά κομμάτια (όπως το μαγευτικό Asturias κτλ) :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top