Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Πιάνο

  • Αρμόνιο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Λοιπον... γενικα οπως θα εχετε διαπιστωσει εχω κολλημα με τη μουσικη.....εκανα ενα χρονο κλασικη κιθαρα αλλα η καθηγητρια ηταν πραγματικα ΑΠΑΙΣΙΑ και μετα δεν το εψαξα να βρω αλλη....τον τελευταιο καιρο ομως εχω φαει ενα περιεργο κολλημα......εβγαζα που εβγαζα κομματια στην κιθαρα τωρα αρχισα να βγαζω και στο αρμονιο της αδερφης μου......ειμαι κολλημενη.......τρελαινομαι για αυτο!!!.....ετσι λοιπον αποφασισα να αρχισω απο Σεπτεμβρη ή πιανο ή αρμονιο......και αυτο ειναι το ερωτημα μου.....τι απ' τα δυο να αρχισω??...δεν ξερω και πολλα για αυτο το θεμα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας....εσεις λοιπον τι προτεινετε και γιατι???...αρμονιο ή πιανο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Χωρίς να έχω γνώμη για το πιάνο,θα σου πρότεινα αρμόνιο μιας και με αυτό ασχολούμαι.Έχει άπειρες δυνατότητες (ειδικά τα καινούρια) και μπορείς να κάνεις διαρκώς καινούρια πράγματα,έτσι ώστε να μην βαρεθείς ποτέ να παίζεις το ίδιο κομμάτι ξανά και ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
ναι αυτο το εχω δει.....αλλα θελει τα ιδια χρονια για να τελειωσεις με το πιανο?....και γενικα ποσα χρονια θελει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
ναι αυτο το εχω δει.....αλλα θελει τα ιδια χρονια για να τελειωσεις με το πιανο?....και γενικα ποσα χρονια θελει?

Δεν έχει να κάνει με τα χρόνια,αλλά με τον χρόνο που αφιερώνεις στο όργανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
καλα σου λεω μου αρεσει πολυ, αφου και τωρα που δεν ξερω τπτ ασχολουμαι.....ρωτησα παντως απο απλη περιεργια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saralice

Νεοφερμένος

Η Αlice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κ εγω θελω να γραφτω αρμονιο γτ επαιξα μια φορα με το αρμονιο της αδερφης μου και φαγα κολλημα!(ελεος ε;) κ θα μπω σε ενα συγκροτημα για φωνητικα και αρμονιο μαλλον οποτε σιγουρα θα γραφτω!εγω λεω να πασ αρμονιο κ γ τον λογο που ειπε ο βαλαντιλ κ επειδη αφου εχει ηδη αρμονιο γιατι να παρεισ ΚΑΙ πιανο. αν βεβαια σ αρεσει περισσοτερο το πιανο να παρεις! :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!...κι εγω αρμονιο λεω να αρχισω μαλον.....δεν ειμαι σιγουρη ακομα παντως....αλλα saralice αμα αρχισω πιανο δεν ειναι απαραιτητο να εχω πιανο.....η αδερφη μου εκανε πιανο παλια αλλα επειδη δεν μπορουσαμε να εχουμε στο σπιτι εκανε εξασκηση στο αρμονιο και στο ωδειο επαιζε πιανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Άν έχεις την οικονομική δυνατότητα, την δυνατότητα χρόνου και την όρεξη να μάθεις τότε πήγαινε πιάνο με τα 1000. Δεν συγκρίνονται σαν όργανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Χμ...ποιά είναι η διαφορά μεταξύ αρμονιου και πιάνου?? :hmm: Εγώ θα ήθελα να ξεκινήσω πιάνο, αλλά δεν ξέρω αν θα προλαβαίνω με το σχολείο, και αν θα το ολοκληρώσω...Έπαιζε ο αδερφός μου και πραγματικά τον ζήλευα, γιατί είναι τέλειο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χωρις δευτερη σκεψη πιανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saralice

Νεοφερμένος

Η Αlice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
οκ τοτε! κανε οτι σ αρεσει περισσοτερο βρε:P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Λοιπον... γενικα οπως θα εχετε διαπιστωσει εχω κολλημα με τη μουσικη.....εκανα ενα χρονο κλασικη κιθαρα αλλα η καθηγητρια ηταν πραγματικα ΑΠΑΙΣΙΑ και μετα δεν το εψαξα να βρω αλλη....τον τελευταιο καιρο ομως εχω φαει ενα περιεργο κολλημα......εβγαζα που εβγαζα κομματια στην κιθαρα τωρα αρχισα να βγαζω και στο αρμονιο της αδερφης μου......ειμαι κολλημενη.......τρελαινομαι για αυτο!!!.....ετσι λοιπον αποφασισα να αρχισω απο Σεπτεμβρη ή πιανο ή αρμονιο......και αυτο ειναι το ερωτημα μου.....τι απ' τα δυο να αρχισω??...δεν ξερω και πολλα για αυτο το θεμα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας....εσεις λοιπον τι προτεινετε και γιατι???...αρμονιο ή πιανο???

Χωρίς να έχω γνώμη για το πιάνο,θα σου πρότεινα αρμόνιο μιας και με αυτό ασχολούμαι.Έχει άπειρες δυνατότητες (ειδικά τα καινούρια) και μπορείς να κάνεις διαρκώς καινούρια πράγματα,έτσι ώστε να μην βαρεθείς ποτέ να παίζεις το ίδιο κομμάτι ξανά και ξανά.
:iagree:και γω αυτό θα σου πρότεινα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saralice

Νεοφερμένος

Η Αlice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Χμ...ποιά είναι η διαφορά μεταξύ αρμονιου και πιάνου?? :hmm: Εγώ θα ήθελα να ξεκινήσω πιάνο, αλλά δεν ξέρω αν θα προλαβαίνω με το σχολείο, και αν θα το ολοκληρώσω...Έπαιζε ο αδερφός μου και πραγματικά τον ζήλευα, γιατί είναι τέλειο!!

νομιζω οτι το αρμονιο ειναι πιο βολικο για τα συγκροτηματα ενω το πιανο ειναι για κλασσικα κομματια. ΝΟΜΙΖΩ! δν ειμαι σιγουρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγώ προτείνω να ξεκινήσεις πιάνο. Εγώ προσωπικά έκανα και κλασικό και τζαζ πιάνο και αρμόνιο και ειναι σίγουρο πως το πιάνο είναι πιο ενδιαφέρον. Αν ξεκινήσεις σίγουρα θα κάνεις και θεωρία μουσικής. Εκεί διδάσκονται και συγχωρδίες, αυτό σημαίνει πως θα σου είναι εύκολο να παίξεις και κομμάτια αρμονιου.

Δέσποινα είμαι της άποψης να το αφήσεις για μετά το λύκειο. Το πιάνο θέλει πάνω από δέκα χρόνια και ήδη του χρόνου θα πας β λυκείου και θα αρχίσεις να μπαίνεις στους ρυθμούς των πανελληνίων.

Saralice το πιάνο δεν είναι μόνο για κλασικά κομμάτια, παρόλο που επικρατεί αυτή η εντύπωση.Ίσα ίσα στο τζαζ πιάνο μαθαίνεις πολύ καλύτερη αρμονία(για να παίζεις σε γκρουπ, να κάνεις αυτοσχεδιασμούς) από 'τι στο αρμόνιο. Τώρα, οι κλασικοί πιανίστες όσα χρόνια σπουδών και να έχουν δεν μπορούν να παίξουν σε γκρουπ χωρίς να τους δοθούν παρτιτούρες(κομμάτια "με νότες") και δυσκολεύονται να ακολουθήσουν κάποιους σύνθετους (μουσικους) ρυθμούς. Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά Λάζαρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
ολοι με βοηθησατε παααααααρα πολυ!!!! Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας......παντως σκεφτομαι κι εγω να ξεκινησω πιανο!.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ξεκίνα και τα δύο.Βασικά το ζήτημα είναι τι μέθοδο ακολουθείς για το αρμόνιο.Αν ακολουθείς μέθοδο πιάνου τότε μπορείς να παίξεις και πιάνο,με ασκήσεις βέβαια εκφραστικότηατς που προυποθέτει το βαρυκεντρισμένο πλήκτρο.Αν ε΄συ απλώς θές να παίζεις τραγούδια που θα πατάς 2-3 συγχορδίες στο αρμόνιο και μια απλή μελωδία στο αριστερό τότε σου χρειάζεται μια απλή μέθοδος αρμονίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αρμονιο! Εχει περισσοτερες δυνατοτητες και αν αφιερωσεις χρονο μπορεις να μαθεις πολλα! Εγω εκανα χρονια, αλλα το σταματησα λογω ελλειψης χρονου και... βαρεμαρας. Αν πιστευεις οτι δεν θα μπορεις να αφιερωσεις χρονο η οτι θα βαρεθεις καποια στιγμη (σ' εμενα συνεβησαν και τα δυο) μην το ξεκινας καν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αρμονιο! Εχει περισσοτερες δυνατοτητες και αν αφιερωσεις χρονο μπορεις να μαθεις πολλα! Εγω εκανα χρονια, αλλα το σταματησα λογω ελλειψης χρονου και... βαρεμαρας. Αν πιστευεις οτι δεν θα μπορεις να αφιερωσεις χρονο η οτι θα βαρεθεις καποια στιγμη (σ' εμενα συνεβησαν και τα δυο) μην το ξεκινας καν!

Γι αυτό να ξεκινήσει πιάνο!
Ποτέ δεν βαριέσαι τον ήχο του όσα χρόνια και αν περάσουν.
Σε αντίθεση με τα κασονάκια τα αρμόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιάνο

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top