Οικονομικών Επιστημών ΠΑΜΑΚ vs Πληροφορική ΑΠΘ;

stavros91

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θέλω την βοήθεια σας!

Λοιπόν τι είναι καλύτερο να περάσεις Οικονομικό στο ΠΑΜΑΚ ή Πληροφορική????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι σ' ενδιαφέρει;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ακριβώς. Το καλό με τα οικονομικά και την πληροφορική να το έχεις υπόψη σου είναι ότι και τα δυο μπορείς να τα κάνεις μεταπτυχιακό (εάν συμφέρει γτ δν το χω πολυκοιτάξει) καθώς σχετίζονται πάρα πολύ, όσο αναφορά στην επαγγελματική πορεία. Δηλαδή να σπουδάσεις ένα απτα δυο πρώτα και να κάνεςι μεταπτυχιακό στο άλλο. Βέβαια, το αντικείμενο σπουδών είναι εντελώς μα εντελώς διαφορετικό. Πρέπει δλδ να αποφασίσεις ποιά θα είναι η βασική σου σπουδή. Αυτό που πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει είναι να κοιτάξεις τι μαθήματα κάνουν σε κάθε σχολή. Εϊναι βασικός παράγων που δεν τον κοιτάμε συχνά και ύστερα μπαίνουμε στη σχολή και βλέπουμε τον ουρανό με τα άστρα. Δες τί μαθήματα κάνουν και δες αυτά που σου αρέσουν πιο πολύ. Είμαι σίγουρος θα σε βοηθήσει.

Μια άλλη λύση είναι να τα συνδυάσεις και τα δυο αν πας Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστήμιου Αθηνών (εάν έχεις τη δυαντότητα να βγάλεις 17500 και μπορείς να είσαι Αθήνα). Εκεί κάνεις πληροφορική και άμα θες και οικονομικά, διαλέγεις ανάλογη κατεύθυνση συνδυάζοντας και τα δυο. Εκεί θέλω κι εγώ να περάσω αν τα καταφέρω.

Ελπίζω να σε βοήθησα γτ κι εγώ λίγο έως πολύ είμαι στο ίδιο δίλλημμα.

Θάνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
από όσο κατάλαβα ενδιαφέρεσαι για το οικονομικό στο παμακ ή την εφαρμοσμένη πληροφορική - επίσης στο παμακ

είχα και εγώ παρόμοιο δίλλημα στην 3η λυκείου και τελικά επέλεξα εφαρμοσμένη πληροφορική.
Το καλό με το τμήμα είναι ότι δεν σε "δεσμεύει" αποκλειστικά σε ένα αντικείμνο (όπως στο οικονομικό) αλλά σου δίνει την δυνατότητα να γνωρίσεις πολλούς τομείς (πληροφορική, οικονομικά, λογιστική, διοικήση) και να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει περισσότερο - και φυσικά από εκεί και έπειτα, με ένα μεταπτυχιακό ίσως, να αποκτήσεις μεγαλύτερη εξειδίκευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Ακουσα με μεγαλη μου χαρα οτι υπαρχουν οικονομικες σχολες (το ακουσα για την ΑΣΟΕΕ συγκεκριμενα) που κανεις μεσα προγραμματισμο!!!αληθευει?
αν ναι για ποια σχολη? (νομιζω ειναι ή η χρηματοοικονομικη και λογιστικη ή η χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικητικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας :bye:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας :bye:



-petros
thx big boss (nice picture) ειναι καλη σχολη η ......?
τι βαση εχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
thx big boss (nice picture) ειναι καλη σχολη η ......?
τι βαση εχει?
Αυτές τις πληροφορίες μπορείς να τις βρεις κι εδώ. :iagree: (κωδικός 240 στο "Πληροφορίες Τμημάτων").
Βάση: 18.265

:bye:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Αυτές τις πληροφορίες μπορείς να τις βρεις κι εδώ. :iagree: (κωδικός 240 στο "Πληροφορίες Τμημάτων").
Βάση: 18.265

:bye:

-petros
thx αλλα δεν βρηκα προγραμματισμο πουθενα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jpsih

Νεοφερμένος

Ο jpsih αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω ειμαι 1ο ετος στο πανεπιστημιο πειραιως στο τμημα Χρηματοοικονομικης και Τραπεζικής Διοικητικης και εχουμε στο 1ο εξαμηνο
προγραμματισμο (γλωσσα C συγκεκριμενα) θεωρια κ εργαστηριο, ενω στο 2ο εξαμηνο εχουμε γραμμικο προγραμματισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Εφαρμοσμένη Πληροφορική στο Μακεδονίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Εγω ειμαι 1ο ετος στο πανεπιστημιο πειραιως στο τμημα Χρηματοοικονομικης και Τραπεζικής Διοικητικης και εχουμε στο 1ο εξαμηνο
προγραμματισμο (γλωσσα C συγκεκριμενα) θεωρια κ εργαστηριο, ενω στο 2ο εξαμηνο εχουμε γραμμικο προγραμματισμο.
thx φιλε μου, μαλλον αυτο πρεπει να εψαχνα (καλα θυμομουν στην αρχη!:D)


<<Εφαρμοσμένη Πληροφορική στο Μακεδονίας.>>
μα βρε καλε μου ανθρωπε....ειπα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ και πληροφορικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
<<Εφαρμοσμένη Πληροφορική στο Μακεδονίας.>>
μα βρε καλε μου ανθρωπε....ειπα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ και πληροφορικη
Δλδ εσύ θες να σπουδάσεις οικονομικά που να έχει και λίγη πληροφορική,όχι οικονομικά και πληροφορική γιατί αν ήθελες το δεύτερο θα πήγαινες Εφαρμοσμένη Πληροφορική στο Μακεδονίας που είναι πολύ καλή σχολή και έχει πολύ προγραμματισμό.Αλλά εκεί σπουδάζεις πληροφορική με έμφαση στα οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Στο τμημα Πληροφορικης στην ΑΣΟΕΕ μαζι με τα μαθηματα πληροφορικης εχουμε και οικονομια και λογιστηκη στο 1ο ετος.
Βεβαια, αν σ'αρεσουν τα οικονομικα μπορεις να επιλεξεις μαθηματα και απο τα αλλα τμηματα της ΑΣΟΕΕ, τα μαθηματα αυτα ανηκουν στην κατηγορια των επιλογων.

Και αν δεν κανω λαθος, μαζι με το πτυχιο πληροφορικης παιρνουμε και οικονομικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Στο τμημα Πληροφορικης στην ΑΣΟΕΕ μαζι με τα μαθηματα πληροφορικης εχουμε και οικονομια και λογιστηκη στο 1ο ετος.
Βεβαια, αν σ'αρεσουν τα οικονομικα μπορεις να επιλεξεις μαθηματα και απο τα αλλα τμηματα της ΑΣΟΕΕ, τα μαθηματα αυτα ανηκουν στην κατηγορια των επιλογων.

Και αν δεν κανω λαθος, μαζι με το πτυχιο πληροφορικης παιρνουμε και οικονομικων.
ευχαριστω!κατι τετοιο ηθελα! επειδη μ αρεσουν και τα οικονομικα και ο προγραμματισμος ακουσα πως υπαρχουν κοινα τμηματα και ηθελα να τα βρω ωστε να μεταβαινω ανετα σε εναν αλλο κλαδο που και θα μου αρεσει αλλα και θα εχει ζητηση σε αγορα εργασιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Το τμημα Εφαρμογων Πληροφορικης στη διοικιση και οικονομια ΤΕΙ Λευκαδας πιστευω πως συνδυαζει αυτα τ δυο τα οποια παχνεις....:xixi:
Αν ξερει κανεις κατι για αυτο τ τμημα....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crimsonrose

Νεοφερμένος

Η crimsonrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ακουσα με μεγαλη μου χαρα οτι υπαρχουν οικονομικες σχολες (το ακουσα για την ΑΣΟΕΕ συγκεκριμενα) που κανεις μεσα προγραμματισμο!!!αληθευει?
αν ναι για ποια σχολη? (νομιζω ειναι ή η χρηματοοικονομικη και λογιστικη ή η χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικητικη)

Λοιπόν για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα για το χρηματοοικονομική και τραπεζική διοικητική δεν ξέρω παντως η λογιστική κ χραματοοικονομική δεν έχει σχέση με πληροφορική.Προγραμματισμο μπορεί να έχουν αρκετά οικονομικά τμηματα αλλα σε 2-3 μαθήματα το πολύ. Το τμήμα που συνδιάζει αυτά που λες ειναι το ΔΕΤ(διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας) με περισσοτερα οικονομικά και λιγότερο πληροφορική,και το Εφαρμοσμένης Πληροφορικής το οποιο οπως πολύ σωστά σου είπαν έχει κυρίως πληροφορική και λιγότερο οικονομικά. Απο εκει και πέρα στο ΔΕΤ μπορείς στο 3ο έτος να διαλέξεις εσύ κατευθύνσεις αναλογα με το τι προτιμάς. Απο το ΔΕΤ εχεις πτυχίο οικονομολόγου με πολλές ωστόσο γνώσεις πληροφορικής. Απο το τμημα πληροφορικής της ασοεε βγαινεις κυρίως με γνώσεις πληροφορικής ωστόσο μπορεις να εργαστεις σαν οικονομολόγος αν και τα οικονομικα μαθηματα ειναι ελάχιστα. Ελπίζω να σε βοήθησα να τα ξεκαθαρίσεις λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ακουσα με μεγαλη μου χαρα οτι υπαρχουν οικονομικες σχολες (το ακουσα για την ΑΣΟΕΕ συγκεκριμενα) που κανεις μεσα προγραμματισμο!!!αληθευει?
αν ναι για ποια σχολη? (νομιζω ειναι ή η χρηματοοικονομικη και λογιστικη ή η χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικητικη)

[FONT=&quot]Αγαπητέ βιλλαρασ όταν λες προγραμματισμό εννοείς γλώσσες προγραμματισμού παραδείγματος χάρη όπως C, Java κ.α.; Οι σχολές που γνωρίζω για τέτοια περιεχόμενο δηλαδή συνδυασμό οικονομικά πληροφορικής, έχοντας δηλαδή 2 γνωστικά αντικείμενα σε ένα είναι το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ και η Διοίκηση Τεχνολογίας του ΠαΜακ.
Τώρα για σχολές όπως χρηματοοικονομική λογικά θα μαθαίνουν κάποια προγράμματα αλλά για την ειδικότητά του όπως είναι το MATLAB που χρησιμοποιείται αρκετά σε χρηματοοικονομικά[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaktos

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα και απο εμένα guys,καλή σταδιοδρομία σε όλους, εγώ έβγαλα 2ο/4ο 15695 και 5ο πεδίο 17463. Θέλω πληροφορική πειραιά που έχει 14735 και είναι στο 2ο/4ο πεδίο, άλλα με το 17463 του 5ου πεδίου χτυπάω καλύτερες σχολές. Τι προτείνετε , να πάω σε μια οικονομική σχολή που θα έχει ένα καλύτερο όνομα και ένα καλύτερο μέλλον ή να περάσω πληροφορική που μου αρέσει χωρίς να γνωρίζω τι ''μέλλον'' θα έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Υπαρχει και η εφαρμοσμενη πληροφορικη στο ΠΑΜΑΚ που τα συνδυαζει παντως,εκτος αν θες μονο Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top