Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

Martina

Νεοφερμένος

Η Μαρτίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ποιά θεωρείτε ότι είναι τα πιο αξιόπιστα και καλογραμμένα βοηθήματα για τη θεωρητική κατεύθυνση. Από αυτά που είδα οι εκδόσεις Μεταίχμιο μου φάνηκε ότι είχαν τα καλύτερα.



Εμένα με βοήθησε πολύ η Γραμματική του Βασιλάτου (εκδόσεις Γρηγόρη) (έχει στο τέλος τα πιο sos ρήματα)και το Συντακτικό του Βασιλάτου (εκδόσεις Σαββάλα).Πήρα και 2 βοηθήματα για την έκθεση (εκδόσεις Ζήτη), όπου το 1 περιέχει σχεδιαγράμματα και το άλλο κριτήρια. Εάν θες, κοίταξέ τα. Ελπίζω να σου κάνουν. Καλή επιτυχία !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sevoulaa

Νεοφερμένος

Η sevoulaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
να σου πω επειδη ειδα οτι ελεγες για μεταιχμιο..ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ στα αρχαια.
ειναι ενα τιποτα το εχω δει λεει τα ιδια που λενε και οι εκδοσεις καθηγητων
του κεε που λεμε.
οσον αναφορα τα αλλα μαθηματα στα λατινικα μεταιχμιο αφοβα
κειμενα επεισης αλλα και απο τις εκδοσεις καθηγητων.
ε και ιστορια τι να παρεις..μονο για πηγες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marquis

Νεοφερμένος

Ο Marquis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιησα κανενα βοηθημα επιπλέον, πλην ένα των αρχαίων του μεταιχμιου, το οποίο δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε και το παράτησα. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρείς τα βιβλία του καθηγητή για ορισμένα μαθήματα. Απο εκεί διάβαζα πέραν των σημειώσεων που είχα, λογοτεχνία και αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvena

Νεοφερμένος

Η savvena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ξερετε κανενα καλο βοηθημα αρχαιων κατευθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvena

Νεοφερμένος

Η savvena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιησα κανενα βοηθημα επιπλέον, πλην ένα των αρχαίων του μεταιχμιου, το οποίο δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε και το παράτησα. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρείς τα βιβλία του καθηγητή για ορισμένα μαθήματα. Απο εκεί διάβαζα πέραν των σημειώσεων που είχα, λογοτεχνία και αρχαία.

:)και που μπορεις να τα βρεις καπου συγκεκριμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Marquis

Νεοφερμένος

Ο Marquis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Της λογοτεχνιας μου το εδωσε οικογενειακη φιλη, των αρχαιων το κατεβασα απο το ιντερνετ. Αν ψαξεις λιγο, λογικα θα το βρεις κι εσυ. Εξαλλου και στο σχολειο μας εδωσαν σημειωσεις με αποσπασματα απο το βιβλιο του καθηγητη, οπότε βολευόμουν και απο εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvena

Νεοφερμένος

Η savvena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Της λογοτεχνιας μου το εδωσε οικογενειακη φιλη, των αρχαιων το κατεβασα απο το ιντερνετ. Αν ψαξεις λιγο, λογικα θα το βρεις κι εσυ. Εξαλλου και στο σχολειο μας εδωσαν σημειωσεις με αποσπασματα απο το βιβλιο του καθηγητη, οπότε βολευόμουν και απο εκεί.

ευχαριστω παρα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
πήρα χθες ένα βοήθημα μόνο για τα ποιήματα της λογοτεχνίας,867 σελίδες...μιλάμε,δεν υπάρχει κάτι ου να ΜΗΝ λέει..πιάνει και αναλύει το ποίημα ΛΕΞΗ ΠΡΟΣ ΛΕΞΗ..ο κρητικός πχ ξεκινάει στη σελίδα 11,και τελειώνει στην 153

πρόκειται για αυτό εδώ :

https://www.savalas.gr/books3.php?sy...%CC%C1%D1%C9%C1%20%CC%D0%CF%D5%CA%CF%D1%CF%D5

(το βιβλίο δεξιά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αρχαία ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ τοθ Εμμανουηλίδη....Υπερπλήρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yponomeftis

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για Λατινικά και Πρωταγόρα/Πολιτεία,πάρε από τις Εκδόσεις Μπαχαράκη.Πολύ καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alreena

Νεοφερμένος

Η Alreena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λατινικά: πάνω απ όλα του Μεταίχμιου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baggos17

Νεοφερμένος

Ο baggos17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση του πασχαλίδη και τα άλλα βοηθήματα της γραμματικής περιέχουν όλη την γραμματική που περιέχει και το σχολικό βιβλίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Λοιπον παιδια εχθες πηγα για ψωνια και πηρα ενα φοβερο βοηθημα γραμματικης αρχαιας ελληνικης με λιγες ασκησεις για καθε κεφαλαιο αλλα τρομερή ανάλυση στην γραμματική.ειναι απο εκδόσεις σαββάλα της Πολυξενη Μπίλλα με τίτλο"Μαθήματα αρχαιας ελληνικής γραμματικής" .Εμένα με έκανε να δώσω απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα μου.Ίσως βοηθήσει και σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lachesis

Νεοφερμένος

Η Lachesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Λοιπον παιδια εχθες πηγα για ψωνια και πηρα ενα φοβερο βοηθημα γραμματικης αρχαιας ελληνικης με λιγες ασκησεις για καθε κεφαλαιο αλλα τρομερή ανάλυση στην γραμματική.ειναι απο εκδόσεις σαββάλα της Πολυξενη Μπίλλα με τίτλο"Μαθήματα αρχαιας ελληνικής γραμματικής" .Εμένα με έκανε να δώσω απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα μου.Ίσως βοηθήσει και σας.

Ευχαριστούμε. Η αλήθεια είναι ότι και 'γω έχω κάποιες ερωτήσεις αλλά δεν κατέχω τέλεια το γνωστό και τις εισαγωγές και τη σχολική γραμματική για να πάρω και άλλο υλικό. Είναι και ο χρόνος μου περιορισμένος λόγω δουλειάς οπότε είμαι του κάλιο πέντε. Αν δεν περάσω θα οργανωθώ και θα κάνω ό,τι περισσότερο μπορώ.

Άλλωστε δε θέλω να μπω και σε σχολή με πολλά μόρια. Πάντως αν δω ότι με παίρνει ο χρόνος θα το αγοράσω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim_92

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
λογοτεχνια για γ λυκειου τι να αγορασω?σαββαλα η Μεταίχμιο?αν μπορει καποιος ας μου πει τα καλυτερα βοηθηματα για αρχαια ιστορια και λατινικα,ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
λογοτεχνια για γ λυκειου τι να αγορασω?σαββαλα η Μεταίχμιο?αν μπορει καποιος ας μου πει τα καλυτερα βοηθηματα για αρχαια ιστορια και λατινικα,ευχαριστω

Συνηθως οι σημειωσεις του φροντιστηριου ή του ιδιαιτερου μαθηματος επαρκουν:).Εντουντοις αν θελεις να αγορασεις βοηθηματα για να εισαι καλυμμενος απο καθε αποψη θα σου συνιστουσα τις εκδοσεις Μεταιχμιο!Και αυτο γιατι το Μεταιχμιο ειναι καπως πιο <<κοντα>> με τη θεωρητικη κατευθυνση αποτι οι εκδοσεις Σαββαλας που τεινουν περισσοτερο προς την Τεχνολογικη κατευθυνση.Βεβαια ορισμενες φορες τα βοηθηματα (των εκδ. Μεταιχμιο) φλυαρουν (συγκεκριμενα στη λογοτεχνια)και ειναι φανερο οτι ο μαθητης καπου χανεται...
Σε οτι αφορα τα αρχαια και τα λατινικα θα διαλεγα και παλι Μεταιχμιο.Προσεχε ιδιαιτερα το βοηθημα των λατινικων τα περισσοτερα που κυκλοφορουν ειναι κακογραμμενα με πολλα λαθη και παραλειψεις :mad::mad:(ειδικα στη συντακτικη αναλυση και στις ιδιαιτεροτητες των μαθηματων) !!!!
Τελος οσον αφορα το βοηθημα για την ιστορια δεν ξερω να σου πω περισσοτερα καθως δεν αγορασα ποτε μου βοηθημα για το εν λογω μαθημα.Θυμαμαι παντως οτι ο καθηγητης μου στο φροντιστηριο μας ειχε υποδειξει ως πολυ καλο βοηθημα για το μαθημα της ιστοριας (στη περιπτωση που θελαμε να αγορασουμε...) των εκδοσεων ΖΗΤΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

d@NTE

Νεοφερμένος

Ο d@NTE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
+10 για Μεταιχμιο,
Επισης απο τις ιδιες εκδοσεις να δείτε το βοηθημα των λατινικων, στην ουσια μαζι με το φροντσιτηριο με εμαθαν Λατινικα!!
Για να καταλαβετε περσι δεν ειχα ιδεα και φετος εγραψα στο συγκεκριμενο μαθημα 17.5!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim_92

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Συνηθως οι σημειωσεις του φροντιστηριου ή του ιδιαιτερου μαθηματος επαρκουν:).Εντουντοις αν θελεις να αγορασεις βοηθηματα για να εισαι καλυμμενος απο καθε αποψη θα σου συνιστουσα τις εκδοσεις Μεταιχμιο!Και αυτο γιατι το Μεταιχμιο ειναι καπως πιο <<κοντα>> με τη θεωρητικη κατευθυνση αποτι οι εκδοσεις Σαββαλας που τεινουν περισσοτερο προς την Τεχνολογικη κατευθυνση.Βεβαια ορισμενες φορες τα βοηθηματα (των εκδ. Μεταιχμιο) φλυαρουν (συγκεκριμενα στη λογοτεχνια)και ειναι φανερο οτι ο μαθητης καπου χανεται...
Σε οτι αφορα τα αρχαια και τα λατινικα θα διαλεγα και παλι Μεταιχμιο.Προσεχε ιδιαιτερα το βοηθημα των λατινικων τα περισσοτερα που κυκλοφορουν ειναι κακογραμμενα με πολλα λαθη και παραλειψεις :mad::mad:(ειδικα στη συντακτικη αναλυση και στις ιδιαιτεροτητες των μαθηματων) !!!!
Τελος οσον αφορα το βοηθημα για την ιστορια δεν ξερω να σου πω περισσοτερα καθως δεν αγορασα ποτε μου βοηθημα για το εν λογω μαθημα.Θυμαμαι παντως οτι ο καθηγητης μου στο φροντιστηριο μας ειχε υποδειξει ως πολυ καλο βοηθημα για το μαθημα της ιστοριας (στη περιπτωση που θελαμε να αγορασουμε...) των εκδοσεων ΖΗΤΗ.
ευχαριστω:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
ψαξε για αρχαια αγνωστο εκδοσεις ζητη!!
μεταιχμιο ειναι καλα στη λογοτεχνια και στα αρχαια-γνωστο!
προσωπικη συμβουλη,καλυτερες οι σημειωσεις του καθηγητη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arkenea moses

Νεοφερμένος

Η arkenea moses αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
για λατινικα και λογοτεχνια σιγουρα εκδοσεις Μεταιχμιο. Αρχαια γνωστο για μενα το καλυτερο απ οσα ειδα ηταν του Σ. Φλώρου απο Ελληνοεκδοτικη. Για αγνωστο απο τα καλυτερα βιβλια ειναι ,πιστευω, του Μιχαλη Σαρρη απο εκδοσεις Πατακη. (αν κ οι εκδοσεις πατακη εχουν τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ βιβλια θεωρητικης ,αυτο ειναι πραγματικος θησαυρος για το αγνωστο!) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top