Γενικό -  Φροντιστήριο στο Λύκειο;

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εγώ θα ΄λεγα , να ξεκινήσεις την Α΄Λυκείου να δεις πως τα πηγαίνεις και τι μάθημα γίνεται και μετά να αποφασίσεις αν χρειάζεσαι φροντιστήριο ή όχι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγώ θα ΄λεγα , να ξεκινήσεις την Α΄Λυκείου να δεις πως τα πηγαίνεις και τι μάθημα γίνεται και μετά να αποφασίσεις αν χρειάζεσαι φροντιστήριο ή όχι!!!
και εγώ αυτό πρόκειται να κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Κάνε στην αρχή ενισχυτική και αν δεις ότι δεν σε καλύπτει σταμάτα και κάνε φροντιστήριο.Αν και στο φροντιστήριο γίνεται σαφώς καλύτερη δουλειά.

αυτο ακριβως εκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Για α λυκειου χρειαζεσαι φυσικη β γυμνασιου και για β λυκειου της γ γυμνασιου
για την φυσικη α λυκειου χρειαζεσαι φυσικη γ γυμνασιου...τοτε δεν μελετησαμε πρωτη φορα κινησεις?
-----------------------------------------
βασικα η γνωμη μου ειναι οτι στην α λυκειου δεν χρειαζεσαι φροντηστηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
για την φυσικη α λυκειου χρειαζεσαι φυσικη γ γυμνασιου...τοτε δεν μελετησαμε πρωτη φορα κινησεις?
-----------------------------------------
βασικα η γνωμη μου ειναι οτι στην α λυκειου δεν χρειαζεσαι φροντηστηριο...
τα βιβλία άλλαξαν και οι κινήσεις και τα σχετικά είναι στη Β'γυμνασίου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Εγω δεν εκανα και αν δεν πολυδιαβαζα εβγαλα 18,6....Θα μου πεις υπαρχουν και καλυτερα...σιγουρα....αμα πήγαινα φροντ.σιγουρα θα τα πηγαινα πιο ΚΛ γιατι π.χ.στη Φυσική / Χημεια γινόταν ο ΧΑΜΟΣ....Παντως και απο τη Β Λυκείου να αρχήσεις ΚΛ θα ειναι...εκτος και αν θες από Α Λυκειου να βγαλεις κανα 20 τοτε ναι τα πραγματα θα ειναι δυσκολα...
Εγω παντως δν αρχησα από την Α Λυκειου γιατι είχα και αγγλικά και ετσι...Ευτυχως τελειωσα τωρα με αυτα...
Εσυ θα αποφασισεις....Μια φιλη μου πάντως χωρις φροντ. αλλα αυτη διαβαζε πιο πολυ από εμένα εβγαλε 19,4...βεβαια ξαναλέω δν ειναι και 20αρκι....ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mια χαρά είναι μωρέ:xixi:Και εγώ 18.3 έβγαλα αλλά αν θέλουμε να συγρίνουμε αμάν και τι τους βαθμούς θα το δούμε σαν τάξη.Και εννοώ την κατάταξη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

choice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 319 μηνύματα.
εγω εκανα ιδιαιτερα.....αλλα δεν θεωρω απαραιτιτο οτι πρεπει να γινουν εγω τα εκανα για να αναγκαζομαι να ανοιγω το βιβλιο......βαριομουν πολυ φετος.....εκανα φυσικη 1ωρα και 30 λεπτα την εβδομαδα το ιδιο και χημεια και 2 ωρες αλγεβρα,πριν τα τελικα διαγωνισματα εκανα μονο 1 ωρα αρχαια και 5 ωριτσες γεωμετια....απο βοηθηματα μεταιχνιο στα αρχαια,σαββαλα στη φυσικη και αλγεβρα δεν ειχα μου εβαζε ασκεισεις η καθηγητρια μου απο πολλα.....ο καθενας πρεπει να κρινει μονος του τι χρειαζεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
Εγω χωρις φροντιστηριο κ χωρις βοηθηματα εβγαλα 18 κ αυτο εξαιτιας της αλγεβρας κ της φυσικης - στα οποια πιστευω δυσκολα τα βγαζεις περα χωρις φροντιστηριο....επισης εκανα αγγλικα 5,30 ωρες την εβδομαδα κ εχανα 2 ωρες καθημερινα στο δρομο για το σχολειο(μενω σε χωριο)...
ηταν μια πολυ δυσκολη για εμενα χρονια κ για αυτον τον λογο ειμαι πολυ ευχαριστημενη με τους βαθμους μου:P:P:P.....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ αυτα θεωρώ τα ποιο συμαντικά.Επίσης συμαντική είναι και η Ιστορία όπου χωλένεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Είναι ανάλογα πως τα πηγαίνεις με κάθε μάθημα. Ας πούμε εγώ, ήμουν αρκετά καλή μαθήτρια στην Γ Γυμνασίου, αλλά δεν ήμουν αρκετά καλή στα Μαθηματικά (αν και έκανα τη μισή χρονιά ιδιαίτερα) κι έτσι αποφάσισα να κάνω φροντιστήριο σε αυτά στην Α Λυκείου. Επίσης στην Γ Γυμν. ήμουν χάλια (μιλάμε κάτω από τη βάση σε διαγωνίσματα και εξετάσεις) στη Φυσική, κι έτσι πήγα και Φυσική.
Ως αποτέλεσμα αυτού ήταν να βελτιωθώ πολύ και στα 2. Βέβαια ακόμα στην Άλγεβρα και Φυσική δεν είμαι και η καλύτερη, αλλά τα καταφέρνω αρκετά καλά.
-----------------------------------------
εξαρτάται και από τη κατεύθυνση που θα ακολουθείς...για παράδειγμα αν θες να πας θεωρητική και θες να κάνεις φροντιστηριο στα μαθηματικά επειδή εκεί είσαι αδύναμος, νομίζω πως δεν αξίζει...
Αξίζει για 2 λόγους: 1ον, αν θες να έχεις έναν αξιοπρεπή Μ.Ο. στο τέλος της χρονιάς, αφού οι εξετάσεις μετράνε 50% στον Γ.Μ.Ο., κι έτσι αν γράψεις χάλια στα Θετικά, πέφτεις πολύ και
2ον, αν δεν σε νοιάζει τόσο ο Μ.Ο., τουλάχιστον μπορεί να σε ενδιαφέρουν τα Μαθηματικά (και συγκεκριμένα η Άλγεβρα), γιατί μπορεί να θέλει να επιλέξει 5ο πεδίο από Θεωρητική στην Γ Λυκείου...
Κι εγώ Θεωρητική θα πάω, αλλά πήγαινα φέτος (Α' Λυκείου) Φυσική και Μαθηματικά φροντιστήριο... Έτσι έβγαλα στο τέλος 17,3. Ενώ η κολλητή μου, που δεν πήγαινε φροντιστήριο, (η οποία είναι και καλύτερη από μένα στα Θεωρητικά), έβγαλε 15,3, γιατί την έριξαν τα Θετικά στις εξετάσεις. Και σκέψου, ήταν η απουσιολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το φροντιτιριο στην πρωτη λυκειου το θεωρω υπερβολη! Μια απλη ενασχολιση με τα μαθηματα που θα χρειαστει ο καθε μαθητης αργοτερα για την κατευθυνση του ειναι αρκετη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Εγώ στην 'Α δεν έκανα.Με κάλυπταν τα βοηθήματα.Ούτε στην 'Β θα κάνω.Μόνο στην 'Γ τελικά.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω είναι ανάλογα με το πως το βλέπεις εσύ κ το πόσο σίγουρος νιώθεις για τις δυνατότητές σου!Αν πιστεύεις πως σε μερικά μαθήματα είσαι αδύναμος κ χρειάζεσαι περαιτέρω βοήθεια ξεκίνα κάποια φροντιστηριακά μαθήματα,αλλιώς η α λυκείου είναι εύκολη τάξη κ μπορεί να μην χρειαστείς...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λοιπόν στην α λυκείου μέχρι τα χριστούγενα ο καθηγητής μας στην άλγεβρα μας έκανε επανάληψη στην ύλη του γυμνασίου.Στη συνέχεια πήρε μπρος κι άρχισε να πετάει την ύλη χωρίς να ενδιαφέρεται ποιός θα την καταλάβει.Αν περίμενα λοιπόν από το σχολείο δεν θα ήξερα τίποτα στα μαθηματικά και ίσως να είχα αναγκαστεί να πάω σε μια κατεύθυνση που δεν ήθελα λόγω των κενών που θα είχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σε όλο το Λύκειο κάνω και θα κάνω φροντιστήριο {εγώ} και μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τις αποδόσεις μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Λοιπόν στην α λυκείου μέχρι τα χριστούγενα ο καθηγητής μας σην άλγεβρα μας έκανε επανάληψη στην ύλα του γυμνασίου.Στη συνέχεια πήρε μπρος κι άρχισε να πετάει την ύλη χωρίς να ενδιαφέρεται ποιός θα την καταλάβει.Αν περίμενα λοιπόν από το σχολείο δεν θα ήξερα τίποτα στα μαθηματικά και ίσως να είχα αναγκαστεί να πάω σε μια κατεύθυνση που δεν ήθελα λόγω των κενών που θα είχα.

Εμάς να δεις.Το μάθημα γινόταν μέσα στον φόβο με πολλές ώρες κενών λόγω απουσίας της καθηγήτριας.Αλλά ξέρεις τι κατάλαβα;Δεν διάβαζα γι'αυτό δεν ξέρω τόσο καλή άλγεβρα αλλά από του χρόνου δεν πάει να έχω την ίδια καθηγήτρια χέστηκα θα αρκεστώ στο προσωπικό μου διάβασμα όχι όπως πέρσι που όποτε είχαμε άλγεβρα το θεωρούσα λες και είχαμε οικονομία δηλαδή διάβαζα στο διάλειμμα.Από φέτος θα διαβάζω..θα πάρω βοηθήματα ( έχω ήδη ξεκινήσει ) και θα προσπαθήσω χωρίς φροντιστήρια..( στην 'Β τουλάχιστον ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Εμάς να δεις.Το μάθημα γινόταν μέσα στον φόβο με πολλές ώρες κενών λόγω απουσίας της καθηγήτριας.Αλλά ξέρεις τι κατάλαβα;Δεν διάβαζα γι'αυτό δεν ξέρω τόσο καλή άλγεβρα αλλά από του χρόνου δεν πάει να έχω την ίδια καθηγήτρια χέστηκα θα αρκεστώ στο προσωπικό μου διάβασμα όχι όπως πέρσι που όποτε είχαμε άλγεβρα το θεωρούσα λες και είχαμε οικονομία δηλαδή διάβαζα στο διάλειμμα.Από φέτος θα διαβάζω..θα πάρω βοηθήματα ( έχω ήδη ξεκινήσει ) και θα προσπαθήσω χωρίς φροντιστήρια..( στην 'Β τουλάχιστον ).
[off]Που θες να περασεις?[/off]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας


Άσχετο xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top