Εγγραφές πρωτοετών

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Βασικά θέλω να γραφτώ στη σχολή έτσι ώστε αν αποτύχω και για 2η φορά (ή αν γράψω ακόμα χειρότερα) να μαζέψω τα μπογαλάκια μου και να μείνω μόνιμα στην επαρχία για να την παρακολουθήσω. Δέν έχω το κουράγιο να δώσω και 3η φορά! Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Η διαγραφή από ένα τμήμα γίνεται άμεσα ή πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες;
Ρωτάω καθώς για να κάνω εγγραφή σε νέα σχολή πρέπει πρώτα να διαγράφω από την προηγούμενη!




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Νομιζω μπορεις να διαγραφεις οποτε θες, περιμενε να βγουν οι βασεις να δεις που περασες και μετα διαγραφεσαι και γραφεσαι στην καινουργια σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ο Πέτρος εννοεί εάν σε διαγράφουν αυτόματα από τα μητρώα της σχολής με το που θα κάνεις αίτηση διαγραφής. Έχω την εντύπωση ότι αν κάνεις αίτηση διαγραφής θα σου δώσουν ένα αποδεικτικό ή κάτι τέτοιο που βεβαιώνει ότι έχεις διαγραφεί. Με αυτό πας να γραφτείς στην καινούρια σου σχολή. Δεν είμαι σίγουρος 100% για τα παραπάνω.


Και κάποια σχόλια για τα παραπάνω:
  • Οι εγγραφές των πρωτοετών είναι στα μέσα Σεπτέμβρη (το 2006 άρχισαν στις 18/06 για καμιά βδομάδα νομίζω). Ανακοινώνονται από το ΥΠΕΠΘ και είναι κοινές για όλα τα ΑΕΙ / ΤΕΙ. Φυσικά οι εγγραφές σε μεγαλύτερα εξάμηνα καθορίζονται από τις γραμματείες των σχολών.
Τα παρακάτω με μία μικρή επιφύλαξη:

Από μία σχολή διαγράφεσαι σε δύο περιπτώσεις:
  1. Με αίτησή σου.
  2. Εάν έχεις ξεπεράσει το όριο 2ν χρόνια για να πάρεις πτυχίο, σύμφωνα με τον νέο νόμο.
Τι εννοώ με το (2): ότι εάν η κανονική φοίτηση σε μία σχολή είναι 8 εξάμηνα (τα περισσότερα ΑΕΙ), δηλαδή 4 χρόνια, πρέπει μέσα σε 8 χρόνια (16 εξάμηνα) να έχεις πάρει πτυχίο.

Όμοια, στα Πολυτεχνεία που είναι 5 χρόνια, θα πρέπει να πάρεις πτυχίο μέσα σε 20 (!!!) εξάμηνα.

Και κάτι σημαντικό: εάν δεν πας να γραφτείς σε κάποιο εξάμηνο δεν μετράει στα εξάμηνα που δικαιούσαι. Δηλαδή εάν οι σπουδές σου διαρκούν κανονικά 4 χρόνια, κι έχεις ήδη κάνει τα 4 εξάμηνα, και σταματήσεις (δεν πας να γραφτείς) για 2 χρόνια για να δουλέψεις, αφού ξαναπάς θα έχεις 16-4 = 12 εξάμηνα για να τελειώσεις.

Για επαλήθευση διαβάστε το προσχέδιο / σχέδιο (όπως λέγεται τέλωσπάντων) του ΥΠΕΠΘ.

(Για όσους είναι ήδη γραμμένοι σε κάποια σχολή ισχύει άλλο καθεστώς που δεν σας απασχολεί).





Τέλος, ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε το τόπικ στις εγγραφές πρωτοετών. Εάν θέτε να συζητήσουμε κάτι άλλο, σε νέο θέμα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_xatzidakis

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οι ημερομηνίες για την εγγραφή των επιτυχόντων ανακοινώνονται από το ΥΠΕΠΘ και συνήθως κινούνται μεταξύ 15 και 25 Σεπτεμβρίου. Η εγγραφή μπορεί να γίνει και με εξουσιοδότηση. Για αυτούς που έχασαν τις ημερομηνίες εγγραφής λόγω αδυναμίας παρουσίας (π.χ. ασθένεια, υποχρεώσεις στο εξωτερικό) συνήθως δίδεται ένα διάστημα που ποικίλλει από σχολή σε σχολή και αφορά συγκεκριμένο διάστημα ημερών μετά το πέρας των εγγραφών (μάλλον όχι πάνω από δεκαπέντε) και η αίτηση εγγραφής περνά στην διακριτική ευχέρεια της Πρυτανείας για έγκριση. Η Καλύτερη και Ασφαλέστερη λύση είναι η εγγραφή με εξουσιοδότηση από δικηγόρο. Περισσότερες πληροφορίες στη γραμματεία της σχολής που εισάγεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εχει νοημα, γιατι αν δεν παω δικαιολογητικα που να αποδεικνυουν οτι ειμαι φοιτητης με παιρνουν φανταρο τον Ιουνιο του 2009! Εγω εχω σκοπο να ξαναδωσω και να περασω στην 1η μου επιλογη, πραγμα που δεν καταφερα φετος!
είσαι σίγουρος ; με μία μικρή επιφύλαξη νομίζω πως τους 90ρηδες μας παίρνουν το 2011
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Ναι οι 90αριδες ειμαστε σειρα του 2011...Ετσι γραφει το χαρτι απο το περιοδευον... Ασχετο το φοιτητικο πασο ποτε το παιρνουμε ??? οταν αρχισει η σχολη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Λογικα οταν παμε για εγγραφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Την ημέρα που θα πάτε για εγγραφή, μεταξύ των άλλων πιστοποιητικών που θα σας δώσουν, θα πάρετε και το πάσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris_20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
συγνωμη ξερει καποιος πως γινεται διαγραφη απο ενα τμημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tomahawk

Νεοφερμένος

Ο Tomahawk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...
Πλεον ειμαι επισημα φοιτητης του τμηματος Πληροφορικης και Τεχνολογιας Υπολογιστων στο Τ.Ε.Ι Λαμιας.

Θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερετε ποια δικαιολογητικα και ποια εγγραφα γενικως πρεπει να εχω μαζι μου οταν θα παω για εγγραφη στο ΤΕΙ, γιατι ειναι ταλαιπωρια εαν λειπει καποιο εγγραφο διοτι μενω Αθηνα...


Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...
Πλεον ειμαι επισημα φοιτητης του τμηματος Πληροφορικης και Τεχνολογιας Υπολογιστων στο Τ.Ε.Ι Λαμιας.

Θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερετε ποια δικαιολογητικα και ποια εγγραφα γενικως πρεπει να εχω μαζι μου οταν θα παω για εγγραφη στο ΤΕΙ, γιατι ειναι ταλαιπωρια εαν λειπει καποιο εγγραφο διοτι μενω Αθηνα...


Ευχαριστω!
Μπορείς να τα βρεις εδώ:
https://www.teilam.gr/spoudastika/eggrafi.php :)

Στη χειρότερη, αν δεν έχεις κάποιο έγγραφο, μπορείς να ολοκληρώσεις την εγγραφή και να το πας άλλη στιγμή (πιστεύω το επιτρέπουν μερικές φορές) ή να ζητήσεις να στο στείλουν με φαξ οι δικοί σου στην Αθήνα.
Αλλά Ok, αν έχεις όσα ζητάνε δεν υπάρχει πρόβλημα. :bye:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Γιατί δεν ρωτάς τη γραμματεία σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
φέτος πότε είναι οι εγγραφές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Απ'οτι ακουσα 16-30/9 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Όταν πάμε για την εγγραφή πλήν των αντιγράφων του απολυτηρίου και της βεβαίωσης πρόσβασης θα πρέπει να έχουμε και τίποτα άλλο μαζί μας? Θα μας δώσει τπτ άλλο το σχολείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
πηγαινε στο υπουργειο παιδειας πατα σπουδαστες και μετα Ημερομηνίες εγγραφής σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
τα λεει αναλυτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτό είναι περσινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
για την ακριβεια προπερσινο
αλλα για να ειναι ακομα εκει δεν θα αλλαξαν και πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Μάλλον ισχύει και για φέτος και δεν μπήκαν καν στον κόπο να αλλάξουν τις ημερομηνίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top