Διαφορές ΗΜΜΥ και Ηλεκτρολογίας

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Ίσως φανεί λίγο χαζή η ερώτησή μου αλλά θα την κάνω.Θέλω κάποιος να μ πει τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ ενός Ηλεκτρολόγου που τέλειωσε Τει Ηλεκτρολογίας και ξέρω γω φτιάχνει τα φώτα στα σπίτια κτλ,και ενός που έχει τελειώσει ΗΜΜΥ.Φυσικά και ξέρω ότι ο μηχανικός έχει το ΤΕΕ από πίσω,περισσότερα δικαιώματα κτλ,απλά θέλω να μ πει κάποιος ακριβώς γτ μ τη σπάει να νιώθω ότι είμαι το ίδιο με αυτούς.Αυτό το λέω με αφορμή ενός περιστατικού που έγινε εχθές.Με ρώτησε ένα κορίτσι τι θα περάσω και της είπα ημμυ και μόλις άκουσε ηλεκτρολόγος κατάλαβε αυτό που τελειώνεις από το ΤΕΙ.Τέσπα,απλά θέλω να ξέρω τις διαφορές:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατι τι ειναι αυτοι που σου τι σπαει να νιωθεις σαν αυτους;
Ε οι ΗΜΜΥ ασχολουνται και με υπολογιστες και τεχνολογια, οι ηλεκτρολογοι οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Γιατι τι ειναι αυτοι που σου τι σπαει να νιωθεις σαν αυτους;
Ε οι ΗΜΜΥ ασχολουνται και με υπολογιστες και τεχνολογια, οι ηλεκτρολογοι οχι
Με το διάβασμα που έκανα και το βαθμό που έβγαλα,ο άλλος να με μπερδεύει με τη σχολή π έχει 11.Δεν τους θεωρώ κάτι λιγότερο,απλά θέλω να ξέρω τι διαφορές θα έχω όταν τελειώσω από αυτούς τους ηλεκτρολόγους.Γιατί κακά τα ψέμματα όταν ακούς ηλεκτρολόγος δν σ έρχεται στο μυαλό ένα επάγγελμα τέτοιου κύρους όπως ο Πολιτικός Μηχανικός παρόλο που είναι της ίδιας ζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλα απλως οπως το πες δεν ακουστηκε και πολυ ωραιο
τελοσπαντων, οι ηλεκτρολοι σκετοι ασχολουνται μονο με ηλεκτρικες εγκαταστασεις και αυτα που ειναι γνωστα γενικως. Οι ημμυ εχουν και ενα μηχανικος, μηχανικος υπολογιστων μετα το ηλεκτρολογος, πιστευω ειναι προφανεις οι διαφορες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Καλα απλως οπως το πες δεν ακουστηκε και πολυ ωραιο
τελοσπαντων, οι ηλεκτρολοι σκετοι ασχολουνται μονο με ηλεκτρικες εγκαταστασεις και αυτα που ειναι γνωστα γενικως. Οι ημμυ εχουν και ενα μηχανικος, μηχανικος υπολογιστων μετα το ηλεκτρολογος, πιστευω ειναι προφανεις οι διαφορες!
Κοίτα αυτό που μ πες το ξερα...αν οι διαφορές ήταν προφανείς δε θα έκανα καν το θέμα.Τέσπα thx για το χρόνο σ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ε τι αλλες διαφορες περιμενες; οι ημμυ ασχολουνται και με τηλεπικοινωνιες, δικτυα, υπολογιστες και τεχνολογια γενικοτερα ενω οι ηλεκτρολογοι σκετοι οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο ΗΜΜΥ μπορεί να σχεδιάζει, να προσομοιώνει, να υλοποιεί, να ερευνά κτλ και δεν ασχολείται αποκλειστικά με ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις.
Ο απλός ηλεκτρολόγος κάνει τετριμμένες ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις κτλ. Τίποτα ιδιαιτέρως δημιουργικό δηλαδή. Δεν το λέω υποτιμητικά σε καμία περίπτωση, απλώς είναι πολύ πιο απλοϊκή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ίσως φανεί λίγο χαζή η ερώτησή μου αλλά θα την κάνω.Θέλω κάποιος να μ πει τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ ενός Ηλεκτρολόγου που τέλειωσε Τει Ηλεκτρολογίας και ξέρω γω φτιάχνει τα φώτα στα σπίτια κτλ,και ενός που έχει τελειώσει ΗΜΜΥ.Φυσικά και ξέρω ότι ο μηχανικός έχει το ΤΕΕ από πίσω,περισσότερα δικαιώματα κτλ,απλά θέλω να μ πει κάποιος ακριβώς γτ μ τη σπάει να νιώθω ότι είμαι το ίδιο με αυτούς.Αυτό το λέω με αφορμή ενός περιστατικού που έγινε εχθές.Με ρώτησε ένα κορίτσι τι θα περάσω και της είπα ημμυ και μόλις άκουσε ηλεκτρολόγος κατάλαβε αυτό που τελειώνεις από το ΤΕΙ.Τέσπα,απλά θέλω να ξέρω τις διαφορές:D

Οι απλοί ηλεκτρολόγοι θα βιδώνουν λάμπες και θα κόβουν καλώδια ενώ εσύ θα ρίχνεις υπογραφές και θα ηγείσαι ενός έργου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
αχ..αν και είναι λίγο off-topic΄
μόλις διάβασα το παραπάνω topic μου ήρθε στο μυαλό το εξής αστείο περιστατικό:

μόλις έχουν ανακοινωθεί οι βάσεις και ξέρουμε πλέον ολοι που έχουμε περάσει
πηγαίνω λοιπόν στο φροντιστήριο μου για να μιλήσω με τους καθηγητές μου
μπαίνω μέσα και βλέπω τον διευθυντή του φροντιστηρίου να συνομιλεί με έναν ηλικωμένο κύριο (σημειωτέον ότι ζω σε επαρχιακή πόλη)
ρωτάει λοιπόν ο ηλικιωμένος κύριος
-"Για πες μου βρε xxxxx πήγαν καλά τα παιδιά μας φέτος?"
-"Βέβαια, βρε μπαρμπα xxxxx. Πολύ καλά! Φέτος είχαμε μεγάλες επιτυχίες"
-"Έτσι για να καταλάβω, πες μου που πέρασε ας πούμε ο καλύτερος ο μαθητής"
-"Ο καλύτερος πέρασε στο τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών!!"
λέει όλο καμάρι ο διευθυντής
και ο ηλικωμένος κύριος, με ένα απαξιωτικό ύφος λέει:
"Μμμμμ...αν ο καλύτερος πέρασε ηλεκτρολογός...κατάλαβα τι έκαναν κι υπόλοιποι...."

εντάξει..δεν το συζητώ..είχαμε πεθάνει στο γέλιο όλοι οι παρευρισκόμενοι...

sorry για το off-topic..i couldn't resist :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timteam

Νεοφερμένος

Ο timteam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλα , μην υποτιματε και πολυ τους ηλεκτρολογους των ΤΕΙ....

Ερχεται ο καθε ηλεκτρολογος , σου φτιαχνει μια πριζα στο σπιτι , σου βιδωνει μια λαμπα , 10 λεπτα υποθεση , και μετα ερχεται και σου λεει ριξε το πενηνταευρω χωρις αποδειξη , χωρις τιποτα...ΚΑΘΑΡΑ ΕΣΟΔΑ!!

Αν πανε σε 10 σπιτια την ημερα..500 ευρω την ημερα δεν ειναι ασχημα ετσι???

Δεν νομιζω το τμημα μας (και εγω ΗΜΜΥ θα παω) να μπορει να μας προσφερει περισσοτερα χρηματα , τουλαχιστον....

Αδικη κοινωνια!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Καλα , μην υποτιματε και πολυ τους ηλεκτρολογους των ΤΕΙ....
Μα ναι, κάτι τέτοιες δουλειές τεχνιτών είναι πολύ κερδοφόρες και απο οτι έχω ακούσει υπάρχει και κάποια σχετική έλλειψη στην αγορά, δηλαδή θα έχεις δουλειά.
Προσωπικά τη θεωρώ ελαφρώς ανιαρή, αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Καλα , μην υποτιματε και πολυ τους ηλεκτρολογους των ΤΕΙ....

Ερχεται ο καθε ηλεκτρολογος , σου φτιαχνει μια πριζα στο σπιτι , σου βιδωνει μια λαμπα , 10 λεπτα υποθεση , και μετα ερχεται και σου λεει ριξε το πενηνταευρω χωρις αποδειξη , χωρις τιποτα...ΚΑΘΑΡΑ ΕΣΟΔΑ!!

Αν πανε σε 10 σπιτια την ημερα..500 ευρω την ημερα δεν ειναι ασχημα ετσι???

Δεν νομιζω το τμημα μας (και εγω ΗΜΜΥ θα παω) να μπορει να μας προσφερει περισσοτερα χρηματα , τουλαχιστον....

Αδικη κοινωνια!!:P
Μην λες κ συ τις χαζομάρες που λένε οι περισσότεροι.Αν τελειώσεις ημμυ και ψαχτείς μπορεις να βγάλεις τρελά λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Οι ΗΜΜΥ μπορούν να ασχοληθούν με πληροφορική (προγραμματιστές κτλ.), με τηλεποικινωνίες, με παραγωγή ενέργειας, στη συνέχεια μπορούν να πάρουν μέρος σε εργολαβίες πχ σχεδιασμός ηλεκτρολογικής εγκατάστασης ενός κτιρίου...
Δείτε ρε παιδιά λίγο προγραμμα σπουδών,τομείς,κτλ και θα καταλάβετε τη διαφορά.

Αυτός που τελειώνει ΤΗΜΜΥεννοείται ότι δε φτιάχνει πριζες!!
Φυσικά δε θα με χάλαγε να βγαζω 1 500αρικο τη μέρα αλλά μη νομίζεις ότι είναι και πολλοί οι ηλεκτρολόγοι που βγάζουν τόσα!!
Αμα ήταν έτσι όλοι ΤΕΙ ηλεκτρολογίας θα πήγαιναν και ταχαν βολέψει για μια ζωή!!!!!
:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timteam

Νεοφερμένος

Ο timteam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δεν λεω χαζομαρες φιλε μου...

Αν νομιζεις οτι θα βγαζεις πανω απο 400-500 ευρω την ημερα, τοτε εισαι τουλαχιστον υπερβολικα αισιοδοξος.

Η αγορα εργασιας δεν ειναι ευκολη , εχω παραδειγματα ατομων που τελειωσαν βαρβατες σχολες και ειναι υπαλληλοι στα goodys με τον βασικο μισθο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Δεν λεω χαζομαρες φιλε μου...

Αν νομιζεις οτι θα βγαζεις πανω απο 400-500 ευρω την ημερα, τοτε εισαι τουλαχιστον υπερβολικα αισιοδοξος.

Η αγορα εργασιας δεν ειναι ευκολη , εχω παραδειγματα ατομων που τελειωσαν βαρβατες σχολες και ειναι υπαλληλοι στα goodys με τον βασικο μισθο.

Καλά ντάξει και σύ τα ισοπέδωσες όλα ρε timteam!!!

Τι 400-500 ρε άνθρωπε με δουλεύεις??

Ο μέσος μισθός είναι 700-800.Η αδερφή μου που τέλειωσε το ίδιο τμήμα με ένα μέσο βαθμό 7,5 έπιασε κατευθείαν δουλειά στην intracom με το που τέλειωσε τη σχολή με πρώτο μισθό 950 καθαρά και τώρα(μετά από 2 χρόνια)1100 και κάνει παραλληλα μεταπτυχιακό στο ΑΠΘ.Μόλις το τελειώσει θα ανεβεί στα 1400 περίπου.
Και σκέψου ότι είναι απλή πτυχιούχος χωρίς διδακτορικά χωρίς τίποτα!!!

Και δείτε λίγο τα στατιστικά. Το ΤΗΜΜΥ έχει 95% απορρόφηση μέσα στα επόμενα 5 χρόνια!!!!
Βγαλε μεταπτυχιακά,διδακτορικά που θα σου δώσουν και πιο υψηλούς μισθούς ειδικά αν είναι από το εξωτερικό, βγάλε στρατό για τους άντρες τι έμεινε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Δεν λεω χαζομαρες φιλε μου...

Αν νομιζεις οτι θα βγαζεις πανω απο 400-500 ευρω την ημερα, τοτε εισαι τουλαχιστον υπερβολικα αισιοδοξος.

Η αγορα εργασιας δεν ειναι ευκολη , εχω παραδειγματα ατομων που τελειωσαν βαρβατες σχολες και ειναι υπαλληλοι στα goodys με τον βασικο μισθο.
Γιατί βαριούνται να ψαχτούν φίλε μου!Δεν ξέρω κανέναν που να πήγε στο εξωτερικό και να μην βρήκε δουλειά!Τελειώνουν όλοι μια καλή σχολή και περιμένουν να τους έρθει έτοιμη δουλειά...στην Ελλάδα είμαστε μάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Συγγνωμη κιολας αλλα εσυ περασες εκει γιατι το γουσταρεις ή για να λες οτι εβγαλα 19 ειμαι γαματος και δεν μπορεις να με συγκρινεις εμενα με τους ασχετους της ηλεκτολογιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Συγγνωμη κιολας αλλα εσυ περασες εκει γιατι το γουσταρεις ή για να λες οτι εβγαλα 19 ειμαι γαματος και δεν μπορεις να με συγκρινεις εμενα με τους ασχετους της ηλεκτολογιας?
Ότι να 'ναι...εγώ απλά τις διαφορές ζήτησα και συ με έθαψες.Αυτοκτόνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Παιδιά βλέπω ότι εδώ έχετε λογομαχία για ένα θέμα που είναι αυστηρά προφανές....

Μπορεί να είμαι σχετικά μικρότερος από σας αλλά επειδή μεγάλωσα σε περιβάλλον μηχανικών και γενικά έχω φάει κόλλημα με την σχολή ΗΜΜΥ
του ΕΜΠ, θα σας παραθέσω εδώ , όσα ξέρω για το συγκεκριμένο θέμα.....

Έχω ξεκοκαλίσει όλα τα site όλων των σχολών ΗΜΜΥ της Ελλάδας και μερικών του εξωτερικού , έχω σπαταλήσει πολύ χρόνο στο να διαβάσω διάφορα για τους μηχανικούς και κάνοντας σύγκριση κατάλαβα ότι άμα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας Ηλεκτρολόγος των ΤΕΙ βγάζεις πολλά περισσότερα από έναν ΗΜΜΥ που σπαταλάει 8 - 12 ώρες σ' ένα γραφείο και βγάζει από 1000 - 1400 ?........

ΑΛΛΑ

Αντί να χαραμίσεις (ΗΜΜΥ) 5 χρόνια σπουδών + 2 χρόνια μεταπτυχιακό σε ένα γραφείο , καλύτερο είναι να ανοίξεις ένα μελετητικό γραφείο και απο κει και πέρα το μέλλον προβλέπεται επικερδές και πολύ ενδιαφέρον...
Βέβαια υπάρχει ο κίνδυνος να σου φάει τις δουλειές κάνας Πολιτικός Μηχανικός ή κάνας μηχανολόγος ........

Τέλος , για να μην είμαι τελείως off topic οι θεμελιώδης διαφορές ανάμεσσα στον Ηλεκτρολόγο Μηχανικό & τον Ηλεκτρολόγο σκέτο είναι ότι ο μηχανικός έχει λιώσει πάνω στα βιβλία κατα την διάρκεια των σπουδών του , μπορεί να υπογράψει μελέτες και να τις συντάξει , είναι σαφώς εξειδικευμένος με την ενέργεια , τα δικτύα , τους υπολογιστές , τις τηλεπικοινωνίες και αμέτρητα άλλα , μπορεί να ηγηθεί ενός έργου ενώ ο ηλεκτρόγος σκέτο μπορεί να κάνει κυρίως πρακτικές δουλειές (μπρίζες , εγκαταστάσεις) και δεν μπορεί να κάνει τίποτα απ'όσα κάνουν οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί...

Είναι τελείως διαφορετικές δουλειές......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top