Τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Το ιστορικο ιωαννινων και το αντιστοιχο της κομοτηνης ειναι καλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Μια χαρα..θελει κανεις κερκυρα και κομοτηνη ιστορικο>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μια χαρα..θελει κανεις κερκυρα και κομοτηνη ιστορικο>


Βαλαντη εγω σκεφτομουν για της κομοτηνης αλλα ανησυχω μηπως δεν ειναι καλο σαν τμημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
σπουδαζει ενας φιλος μου και η κοπελα μου και ακουω τα καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Βαλαντη εγω σκεφτομουν για της κομοτηνης αλλα ανησυχω μηπως δεν ειναι καλο σαν τμημα

Οτι χειρότερο είναι, την 1η φορά των εξετάσεων εκεί είχα περάσει. Τραγικό πρόγραμμα σπουδών ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παρεμπιπτοντως το Ιστορικο Αρχαιολογικο ΑΠΘ ηρθε πρωτο στην λιστα αξιολογησης φετος στην QS τοσο στον τομεα ιστοριας(μεταξυ των ελληνικων τμηματων προφανως),οσο και στην αρχαιολογια,στην οποια μαλιστα κατεχει την αρκετα ζηλευτη θεση μεταξυ 101-150 καλυτερων σχολων του κοσμου.
Παιζει να πηρε στο τελευταιο λιγους ποντους απο φημη λογω Αμφιπολης,αφου Περιστερη και λεφαντζης εχουν βγαλει το ΑΠΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
παιδια αν μπορειτε (για πολλους λογους) θα σας προτεινα να επιλεξετε ενα τμημα ιστοριας και αρχαιολογιας (κ οχι μονο ιστοριας για να εχετε την ευκαιρια να επιλεξετε ειδικευση αρχαιολογιας και ιστοριας της τεχνης, αλλιως δεν θα μπορειτε να εργαστειτε ως αρχαιολογοι-ιστορικοι τεχνης - τουλαχιστον οσον αφορα προκηρυξεις κ αλλα "τυπικα"- ειδικα ως αρχαιολογοι με την καμια που λενε χωρις σχετικη ειδικευση: ουτε σε προκηρυξεις δημοσιου, ουτε στην ερευνα).
αν λπν υπαρχει η δυνατοτητα επιλεξτε καλυτερα ενα τετοιο τμημα (και φυσικα κατοπιν την σχετικη ειδικευση) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας στα Ιωαννινα είναι καλό; Γιατί είναι σίγουρα στις επιλογές μου και θα ήθελα να ξέρω 2 πραγματακια παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Οτι χειρότερο είναι, την 1η φορά των εξετάσεων εκεί είχα περάσει. Τραγικό πρόγραμμα σπουδών ;)

Chaos επειδη σε εχω ξαναπετυχει,αν θυμαμαι καλα ελληνικη φιλολογια στην Κομοτηνη δεν σπουδαζες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Για το αν ειναι καλο το καθε τμημα η ενδιαφερον κτλ μπορειτε να παρετε μια ιδεα απο τα ανοιχτα μαθηματα στην ιστοσελιδα του open courses.Πολλα απο τα μαθηματα σε διαφορα πανεπιστημια ειναι βιντεοσκοπημενα η μαγνητοφωνημενα και μπορειτε να τα παρακολουθησετε απο τον υπολογιστη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
δν ειναι παντα αντιπροσωπευτικα αυτα αλλα τεσπα...ας πουμε οτι ειναι μια μικρη γευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Παιρνεις μια ιδεα ρε συ και για το αντικειμενο.Αφου εισαι απο το απθ παρακολουθησα την μεσαιωνικη ιστορια των σλαβικων λαων.Χαμος:
Για αυτο που λες παραπανω αν θες να ασχοληθεις με την ιστορια της τεχνης δεν ειναι αναγκαιο να παρεις αρχαιολογικη κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
παρεμπιπτοντως το Ιστορικο Αρχαιολογικο ΑΠΘ ηρθε πρωτο στην λιστα αξιολογησης φετος στην QS τοσο στον τομεα ιστοριας(μεταξυ των ελληνικων τμηματων προφανως),οσο και στην αρχαιολογια,στην οποια μαλιστα κατεχει την αρκετα ζηλευτη θεση μεταξυ 101-150 καλυτερων σχολων του κοσμου.
Παιζει να πηρε στο τελευταιο λιγους ποντους απο φημη λογω Αμφιπολης,αφου Περιστερη και λεφαντζης εχουν βγαλει το ΑΠΘ

Η θεσσαλονικη εχει ελαχιστες αρχαιοτητες δυστυχως και γενικα η βορεια Ελλαδα.Βυζαντινα μνημεια εχει περισσοτερο η νυφη του θερμαικου.Θα πρεπει να ταξιδευεις συνεχως στην νοτια Ελλαδα και στην Αττικη να μελετας τα κλασσικα μνημεια αν δεν θες να τα βλεπεις απο φωτογραφιες μονο :P
Αλλα και στα βυζαντινα θεωρω υπερτερει η νοτια Ελλαδα αν σκεφτεις οτι στην Αττικη η λιγο εξω τελος παντων βρισκεις τα μεγαλυτερα αριστουργηματα οπως η Μονη Οσιου Λουκα και η Μονη Δαφνιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
υπερτερει η νοτια ελλαδα της θεσσαλονικης σε βυζαντινα μνημεια;!
καλα kirdou υπερβαλλεις,ειπαμε να παινεψεις την σχολη σου,αλλα εσυ το παρακανεις ...!:D
π.σημαντικα και τα δυο μοναστηρια που αναφερεις,αναμφιβολα
αλλα εδω μιλαμε για Συμβασιλευουσα και για ενα Αγιο Ορος μια ανασα!δεν υπαρχει συγκριση...
https://whc.unesco.org/en/statesparties/gr

μιλωντας για αρχαιοτητες βεβαιως ειναι σημαντικες ,πολλες κ σπουδαιες στον νοτο ,ποιος να διαφωνησει,γνωστα αυτα
αλλα το να λες πως εχει ελαχιστες αρχαιοτητες ο βορρας ειναι εντελως λαθος και θαρρω πως το γνωριζεις καλα εσυ ως φοιτων σε σχολη τμηματος ιστορικου
Πελλα,Αιγες/Βεργινα,Διον,Αμφιπολη ,Φιλιπποι καθε αλλο παρα ελαχιστες θεωρουνται ,σπουδαια μνημεια,μαλιστα ειναι και πολυ κοντα στην Θεσσαλονικη
οπως και τα ρωμαικα κτισματα στην Θεσσαλονικη
αλλωστε υπαρχει και ανασκαφικο πυρετος σε Βεργινα ,Αμφιπολη κ.λπ (οχι μονο αναστηλωσεις) με μεγαλους προυπολογισμους(ισως μαλιστα τους μεγαλυτερους στην χωρα,αν κρινω απο ενα λογυδριο που ειχε βγαλει ο Ξυδακης παλαιοτερα)
τωρα που λεμε η Αμφιπολη επι ΣΥΡΙΖΑ δεν εχει προχωρησει περαιτερω σε ανασκαφες,την εχουν βαλει σε pause,μονο εργα στηριξης για να μην καταρρευσουν τα παντα

εντωμεταξυ με την συζητηση θυμηθηκα πως η Οξφορδη που χει και το καλυτερο κλασικο τμημα ,δεν εχει καμια αρχαιοτητα :D

ΥΣ παρεμπιπτοντως δεν σπουδαζω ιστορικο ΑΠΘ!νομιζω καταλαβες λανθασμενα(εκτος και αν ο δευτερος ενικος ηταν ποιητικη αδεια ;) ),πληροφορικη εχω σπουδασει προ ετων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν παινευω το τμημα μιλαω καθαρα πρακτικα.Η Μακεδονια εχει ελληνιστικα και ρωμαικα μνημεια και η Θεσσαλονικη ως σημαντικο Βυζαντινο κεντρο εκκλησιες.Κλασικα μνημεια μνημεια του 5ου κτλ δεν εχει.Η Κρητη εχει προιστορικες αρχαιοτητες σημαντικες.Στον κλασικο πολιτισμο υπερτερει με μεγαλη διαφορα η Αττικη και η Πελ/νησος.Μη ξεχνας οτι στην νοτια Ελλαδα υπαρχει και ο Μυστρας οσον αφορα τα Βυζαντινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Μα εννοειται η Αθηνα υπερτερει στις κλασικες αρχαιοτητες τις οποιες εχει και στην πολη και περιξ αλλωστε
και προφανως η Θεσσαλονικη με το ιδιο σκεπτικο υπερτερει στα Βυζαντινα μνημεια

τωρα για περιξ,εχει το θετικο η Θεσσαλονικη να εχει την Εγνατια Οδο,την εθνικη οδο Θεσσαλονικης Αθηνων που ειναι ποσες λωριδες και γενικοτερα καλους δρομους,οποτε τα 70 κμ που απεχει απο την Βεργινα,τα 90 εκει γυρω απο το Διον κ τον Ολυμπο(τον οποιο παρεμπιπτοντως ειναι το κατι αλλο να τον βλεπεις απο την παραλια της Θεσσαλονικης!) ή την Αμφιπολη ,η δε Πελλα στα 45 χλμ κ.λπ
μιλαμε για αποστασεις της πλακας,ειναι και πανευκολο να βγεις απο την πολη ,βεβαια οι Φιλιπποι ειναι σε μεγαλυτερη αποσταση,αλλα και εκει η εγνατια οδος ελαχιστοποιει τον χρονο,μεγαλη υποθεση αυτο.
με το Αγιο Ορος βεβαια ειναι διαφορετικα τα πραγματα μακρυα στα 140 χλμ και μετα καραβακι,ενω μιλαμε για τεραστια εκταση ,μια πραγματικη βυζαντινη χωρα.ε εκει θελει και μια αλφα φυσικη κατασταση,εκτος και αν πας καπου συγκεκριμενα .
ναι ο Μυστρας,μου αρεσει,για να ειμαι ειλικρινης οχι τοσο οσο να πας σε μια μονη στο Αγιο Ορος,ή οταν περιδιαβαινω στις βυζαντινες εκκλησιες της Θεσσαλονικης,αλλα εχει οπωσδηποτε ενδιαφερον,βεβαια ειναι πανω απο 200 χλμ απο Αθηνα και το μανικι ειναι μεχρι να βγεις απο την πολη ιδιως,αλλα εχουν βελτιωθει οι οδικοι αξονες και ειναι ευκολοτερο πια.2μιση ωρες θελει με νορμαλ οδηγηση,εκτος και αν καποιος δεν μενει καπου κεντρικα.Μονη Λουκα δεν έχω πάει να είμαι ειλικρινής,από λευκώματα ότι διαβάζω,είναι κάπου 170 κλμ μακρυα και δεν προεκυψε,βεβαια απο Δελφους ειναι κοντα,οποτε θα επρεπε ,τελος παντων.Το καλοκαιρι που ερχεται ετσι κι αλλιως θα προβω σε νεα εξορμηση,μετα απο πολλα χρονια! οποτε και προβλεπεται.
επισης και στην Αρτα που εχει ενα σωρο βυζαντινα μνημεια και εκει θελω να παω.
εντωμεταξυ μια και ανεφερα την Ηπειρο αμαν κανω να πετυχω καποια στιγμη και την Δωδωνη ανοιχτη!,την τελευταια φορα κλειστη,λογω απεργιας ή κατι.τι πραγμα και τουτο!σκεψου αλλους που ερχονται απο τα περατα της γης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Θελω καποια στιγμη να επισκεφτω την βορεια Ελλαδα και την Θεσσαλονικη να σου πω την αληθεια διοτι εχω να παω απο πολυ μικρος και δεν θυμαμαι τιποτα.Εχουν ενδιαφερον τα ελληνιστικα μνημεια εχουν υπεροχες τοιχογραφιες.Οσιο Λουκα θα παω σε λιγες μερες για μελετη ειναι κατι σαν την Ακροπολη για τα βυζαντινα.Ειναι περιπου 2 ωρες απο την Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Να ρθεις να ρθεις,θα ενθουσιαστεις,μετα την Κωνσταντινουπολη οτι καλυτερο μπορεις να δεις απο Βυζαντινη πολη
αλλα να το συνδυασεις κιολας με το μουσειο βεργινας,μια αληθινη μυσταγωγια,προσωπικα το θεωρω το πλεον επιβλητικο μουσειο που εχουμε στην χωρα,τετοιο παντρεμα αρχιτεκτονικης με τα ευρηματα δεν εχει ματαγινει,να πας Φιλιππους(αμα πετυχεις και παρασταση ακομα καλυτερα) και Διον ,Πελλα βεβαια ,δεν εξαντλειται το ενδιαφερον στην Μακεδονια στην βυζαντινη,ρωμαικη ή ελληνιστικη εποχη.
Αλλα αν ερθεις και δεν πας Αγιο Ορος μειον. Καλα οι παραλιες που λενε ενταξει θα τις χορτασεις και αυτες,επιβαλλεται ομως μια εξοδος στο Αγιο Ορος,ειναι κατι το ασυλληπτο.Και αν μπορεις να παρεις και διαμονητηριο για αρκετες μερες,δεν ειναι μονο τα μοναστηρια ειναι και το Πρωτατο με τις αγιογραφιες του Μανουηλ Πανσεληνου,οι σκητες και τοσα αλλα,αν δηλαδη δεν το βλεπεις πνευματικα,εγω εχω βασικα την οπτικη αυτη,την πνευματικη,αλλα και ιστορικα να το δεις και φυσιολατρικα και οπως και αν το δεις ειναι το κατι αλλο.ζωσα βυζαντινη χωρα.
τι να πω εγω λαχταραω να παω(εχω να παω πολλα χρονια) πρεπει βεβαια να συνηθισω σε ενα προγραμμα που εχουν,(ειναι μαλιστα να παω σε ασκητη),ξερεις πρεπει να ακολουθεις την καθημερινοτητα,το τυπικο του μοναστηριου,αλλιως δεν σε δεχονται.
Εσυ βεβαια απο ιστορικο αρχαιολογικο,εχουν ανασκαφες κ αναστηλωσεις εκει ισως μπορεις να παρεις μια αναλογη αδεια(αρκετων ημερων)
Κατα τα αλλα οργανωνω μια εκδρομη,ιστορικου και φυσιολατρικου ετσι ενδιαφεροντος,καλα Αθηνα δεν παω,γιατι πηγαινοερχομαι τακτικα ολο το ετος,αλλα σε αλλους μνημειακους χωρους στην πελοποννησο,στερεα(παει καιρος) και την Θεσσαλια(π.χ Μετεωρα δεν εχω παει ποτε!!).
Και αν τελικα τα καταφερω και Αγιο Ορος
εχω ετσι πολλα χρονια να κανω μια τετοια εκδρομη και πλεον εφτασε η ωρα,βεβαια τα οικονομικα δεν ειναι ανθηρα,αλλα τι να κανουμε,εκει που ειναι να περασεις 4,5 ημερες σε ενα νησι,γινεσαι γυρολογος σε κατι που πραγματικα σου αρεσει και προσπαθεις να τα συνδυασεις ολα
φυσικη κατασταση να εχεις που λεγαμε:D
τελος παντων ωρες ωρες οταν πιανω την κουβεντα και δεν βαζω μια τελεια γραφω βιβλια ολοκληρα.:worry::)
Να είσαι καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εχω γυρισει ολη την Ελλαδα σχεδον πλην βορειας Ελλαδας που ειχα παει πολυ μικρος.Πρεπει να δρομολογησω μια επισκεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εχουμε καταπληκτικη χωρα,εγω στενοχωριεμαι να βλεπω 30αρηδες να καθονται ολημερα σε ενα καφενειο
εντωμεταξυ εχω φιλους απο την Αθηνα που δεν εχουν πατησει ποτε Ακροπολη!μια φορα με λενε στο σχολειο που μας πηγαν!
αλλα και Μακεδονες να ζουνε Βεροια μαλιστα και να μην εχουν παει στην Βεργινα! ή Θεσσαλονικεις στην Αγια Σοφια,στην Ροτοντα κ.λπ να περνανε απο διπλα ολη την ωρα και να μην κανουν τον κοπο να μπουν,παλι καλα η Αγια Σοφια ως εκκλησια με τα μυστηρια δεχεται κοσμο θελουν δεν θελουν .:D
Παντως και γω ,βεβαια πλεον ειμαι οπου γη και πατρις,αλλα εχω καποια κενα π.χ δεν εχω παει ακομα Επταπυργιο(στο φρουριο εννοω) και ουτε καν στην Μονη βλαταδων ή στο μουσειο Μακεδονικου αγωνα(απο το σχολειο εχω να παω)
ολο στο προγραμμα τα εχω και ολο δεν παω.να τωρα που τα συζηταμε την επομενη φορα λεω να περασω
βεβαια τωρα που το σκεφτομαι μπορει να πηγα και σε αυτα μικρος και να μην θυμαμαι,οπως εσυ.
τωρα τι θα ελεγα,οσο να ναι οταν πας σε αρχαιολογικους χωρους πρεπει να δουλευει και λιγο η φαντασια,να φανταζεσαι τον Παρθενωνα οπως ηταν,την Σπαρτη οταν περνας τον ευρωτα,οταν βλεπεις τον Ταυγετο!τον Φιλιππο οταν βλεπεις π.χ την πανοπλια του,στην Πελλα στα ανακτορα να φανταζεσαι τον Αλεξανδρο νεο,ποσο μαλλον τις Θερμοπυλες που μονο τα βουνα,ο ηλιος και η βλαστηση απεμειναν και η θαλασσα μπηκε μεσα,χωρις να εχουμε αρχαια,α και οι πηγες.ετσι δινεις λιγη ζωη.βοηθουν και τα βιβλια
παρεμπιπτοντως ισως θα ηταν ευλογο ο επισκεπτης των θερμοπυλων να βλεπει και καποια βελη στο νεοσυστατο μουσειακι που τωρα φυλασσονται εξ ολοκληρου στο εθνικο αρχαιολογικο,ενα δειγμα εστω.
τελος παντων παλι αρχισα τα λογια :)
καληνυχτω!
ωραια η σχολη σου,βεβαια το επαγγελματικο ειναι ενα θεμα,αλλα δεν παυει να ναι ωραιοτατη κ ενδιαφερουσα
στην Μονη Λουκα για μελετη ετσι;αν κρινω απο οσα εχω δει στα βιβλια,εξαιρετικη.αντε με το καλο να ευχηθω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top