Σκάκι

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εδώ όσοι θέλουν θα μπ[ορούν να γράφουν διάφορα για το σκάκι. Θα ξεκινήσω με τη Σικελική Άμυνα, ένα πολύ επιθετικό άνοιγμα το οποίο αν δεν το ξέρετε τέλεια δεν το χρησιμοποιήτε γιατί αλλιώς ο αντίπαλος σας έσφαξε. :[1] ε4 [2] Ιγ3 Ιγ6 [3] η3 η6 [4] Αη2 Αη7 [5] δ3 δ6 [6] ζ4 {α}(1η βαριάντα) Ιζ6 [7] ιζ3 ο-ο [8] ο-ο Πβ8 (με ιδέα [9]... β5) [9] α4 α6 [10] θ3 β5 [11] αxβ5 αxβ5 [12] Αε3 β4 [131] Ιε2 Αβ7 [14] β3 +=( καλύτερος στη θέση είναι ο λευκός αλλά για πολύ λίγο) Πα8 [15] Πγ1 (με ιδέα η4, ζ5, Βε1, Βθ4, Αθ4, Ιη5 +- που θα πει αρκετά καλύτερος ο λευκός).

Τα κεφαλαία που βλέπετε μπροστά από κάθε κίνηση σημαίνουν το κομμάτι που παίζεται:Πύργος, Ιππος, Αξιωματικός, Βασίλισσα, Ρήγας, και όταν δεν αναγράφεται τίποτα σημαίνει πιόνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν με λες.
Πως μπορώ να μάθω Σικελική Άμυνα ;
Κάνα tutorial παίζει , online.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δεν με λες.
Πως μπορώ να μάθω Σικελική Άμυνα ;
Κάνα tutorial παίζει , online.

Τη Σικελική την ξεκινάει αυτός που έχει τα μαύρα...

Εγώ πάντως όταν ήμουν στον σκακιστικό όμιλο δεν την προτιμούσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Λάθος την Σικελική μπορεί να την παίξει και ο λευκός αλλά σπάνια θα τσιμπήσει ο μαύρος. Tutorial on-line δεν υπάρχει αλλά υπάρχουν σιτε όπου μπορείς να παίξεις και να αποκτήσεις εμπειρία. Ακόμη αν θες μπορώ 1 με 2 φορές φορά την εβδομάδα να ανεβάζω διάφορα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Θα ήθελα να ανεβάζεις διάφορες στρατηγικές.
Όχι ανοίγματα , αφού δεν ξέρω τίποτα από σκάκι!
Τώρα άρχισα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Θα ήθελα να ανεβάζεις διάφορες στρατηγικές.
Όχι ανοίγματα , αφού δεν ξέρω τίποτα από σκάκι!
Τώρα άρχισα. ;)
Στο σκάκι εν υπάρχουν στρατηγικές το μόνο που μπορείς να βρεις είναι ανοίγματα και φινάλε της παρτίδας. Και αφού λες πως τώρα ξεκινάς πάρε το βιβλίο των Σιαπέρα και Τριανταφύλλου. Είναι το καλύτερο βιβλίο που μπορείς να αγοράσες. Εξηγεί τα πάντα, μόλις το τελειώσεις και είσαι σίγουρος ότι τί[οτα δεν σου ξέφυγε πάρε τον δεύτερο τόμο και το βιβλίο του Φίσερ το οποίο έχω αναφέρει πολλές φορές. Εδώ θα βρείτε πολλά καλά βιβλία. Τεκάρετε αυτά του Γρίβα ειδικά ένα που λέγεται φωτεινές σκέψεις και ιδέες για το σκάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Του Σιαπέρα θα παιρνα , μου το είχε προτείνει ένας άλλος.
Κι τους 2 τόμους.
Αλλά μετά Φίσερ ή Καπάροφ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πρώτα πάρε το 1ο βιβλίο του Σιαπέρα, για πιο εύκολα, μετά το δεύτερο και μετά τον Φίσερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Μήπως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το Συνεχές Σαχ; (ή κάπως έτσι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ποίος ασχολείται με το σκάκι;ξέρετε να παίζεται;είστε σε κάποια ομάδα;έχετε πάρει μέρος ποτέ σε αγώνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ξέρω μόνο τα βασικά. Δεν το έχω εξασκήσει.
Ο αδερφός μου είναι πολύ καλός και παίρνει συχνά μέρος σε τουρνουά και άλλες διοργανώσεις και παίζει και σε ομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Έπαιζα πριν κάτι χιλιάδες χρόνια και ήξερα μόνο τα βασικά και εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Μου αρέσει το σκάκι. Ήμουν σε τοπική ομάδα πριν καμιά 10ετία περίπου και παίζαμε σε πρωταθλήματα. Μετά άρχισε να διαλύεται η ομάδα οπότε σταμάτησα κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
και εγώ κάαααποτε ήξερα καλό. Μετά, σχολεία,διαβάσματα, φροντηστήρια...το παράτησα.
Όποτε έχω χρόνο βάζω όμως παίζω καμια παρτίδα στα vista...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
εγω θελω πολυ να μαθω, γιατι ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον κ θελει συγκεντρωση κ στρατιγικη ......κανεις ομως δε με μαθαινει. Αααααααααααααααααααα! ηξερα κ πορτες(ταβλι, ΑΣΧΕΤΟ βεβαια), αλλα εχω ξεχασει κ ΠΑΛΙ κανεις δε με μαθαινει..............!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αμα μου θυμισει καποιος τι κινησεις μπορει να κανει το καθε ...αλογο-στρατιωτης κτλ θα παιξω....αλλα τιποτα παραπανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filipaster

Νεοφερμένος

Ο filipaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
παιζω και εγω αλλα δεν εχω παρει μερος σε καμια ομαδα ουτε σε κανα πρωταθλημα....αν και θα το ηθελα πολυ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εδω και εξι χρονια παιζαμε στο σχολειο με αλλα 7 παιδια συνεχεια
εχουμε παρει τα τελευταια 3 πρωταθληματα που διοργανωσε ο δημος αιγαλεω για τα λυκεια της περιοχης. Σκεφτομαι να γραφτω στον ομιλο του αιγαλεω ομως το εχω ψιλοαφησει τον τελευταιο χρονο.

Ο πυργος μπορει να κινηται οριζοντια και καθετα οσα τετραγωνα θελει
ο αξιωματικος μπορει να κινηται διαγωνιως οσα τετραγωνα θελει
ο ιππος (το αλογακι) κινηται σε σχημα Γ(2 τετραγωνα προς μια κατευθυνση και μετα 1 προς την αλλη, που ειναι καθετη προς την αρχικη δεν μπορει να κινηθει οριζοντιως)
η νταμα(βασιλισσα) κινηται οπως ο αξιωματικος και πυργος μαζι
ο βασιλιας ενα μονο τετραγωνο προς ολες τις κατευθυνσεις. αν και αδυναμος ειναι το πιο σημαντικο κομματι στη σκακιερα
τα πιονια κινουνται ενα τετραγωνο τη φορα(εκτος αν κινουνται για πρωτη φορα. τοτε μπορουν να κινηθουν δυο τετραγωνα αλλα μονο τοτε) επισης κοβουν αλλα κοματια διαγωνιως

αλλη φορα το επομενο μαθημα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
και εγω παιζω...ειναι πολυ ωραιο και καθολου βαρετο οπως λενε οι περισσοτεροι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παίζω μερικές φορές σε αγώνες με τον τοπικό όμιλο και συμμετέχω στις περισσότερες σκακιστικές δραστηριότητες του ομίλου. Για όποιον θέλει ξεκούραστα και ανέμελα να παίζει πολύ μα πολύ σκάκι και χωρίς καθόλου ταλαιπωρία παραθέτω το παρακάτω site : www.plasticbishop.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top