TOEFL

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Φυσικά από τώρα. Χρειάζονται βαθμολογία και TOEFL. Αυτοί ξεκινάνε αξιολόγηση στις πλήρεις αιτήσεις από 27 Γενάρη μέχρι Μάιο.
Τα deadlines είναι 18 γενάρη για την αίτηση, και 23 μάρτη για τα supporting
Εγώ, θα τους στείλω toefl και βαθμολογία στις 28 γενάρη και θα είμαι από τους πρώτους
-----------------------------------------
Ναι κάνω apply για undergraduate
-----------------------------------------
Κάθε πότε διοργανόνονται εξετάσεις για το IELTS και το TOEFL?

Αυτά τα 2 πτυχεία έχουν διάφορα levels ή είναι ένα σαν να λέμε μόνο proficiency?

ets.org

Κάθε μήνα 2-3 φορές σε 4-5 πόλεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Κανενα past paper υπαρχει να δουμε....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
98/120 πήρα τελικά
-----------------------------------------
Θα το ξαναδώσω γιατί χρειάζομαι 2 μονάδες ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Καλή επιτυχία.
Ένα είναι σίγουρο, και να μην περάσει κάποιος στο TOEFL , σίγουρα έχει γίνει expert στη γεωγραφία. Ξέρει τα πάντα για λίμνες, βουνά, παγόβουνα μετά από τόσα Practice Tests ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
σωστηηηηηη!χαχαχαχαχα:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλημέρα,
τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πότε θα ξεκινήσω την προετοιμασία για αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές στην Αμερική και ένα από τα πράγματα που πρέπει να κάνω είναι να δώσω GRE και TOEFL. Δεδομένου του ότι θέλω να πετύχω καλά scores γιατί ίσως το βιογραφικό μου να υστερεί σε κάποια σημεία, έχετε ιδέα πόσο καιρό πρέπει να αφιερώσω γι'αυτό? Βασικά δεν ξέρω πως πρέπει να το χειριστώ. Να πάω να αγοράσω κάποια βιβλία προετοιμασίας και να δουλέψω μόνη μου? Να βρω κάποιον καθηγητή/φροντιστήριο? Συνήθως οι δεύτεροι δεν κάνουν προετοιμασία για κάτι τόσο εξειδικευμένο. Και συν τοις άλλοις σκέφτομαι ότι όταν δώσω πρέπει να ξέρω ποια πανεπιστήμια με ενδιαφέρουν ώστε να δηλώσω τους κωδικούς τους και ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν βρήκα το αντικείμενο που θέλω να εξειδικευτώ, όχι το πανεπιστήμιο :( Αγχώθηκα πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Καλημέρα,
τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πότε θα ξεκινήσω την προετοιμασία για αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές στην Αμερική και ένα από τα πράγματα που πρέπει να κάνω είναι να δώσω GRE και TOEFL. Δεδομένου του ότι θέλω να πετύχω καλά scores γιατί ίσως το βιογραφικό μου να υστερεί σε κάποια σημεία, έχετε ιδέα πόσο καιρό πρέπει να αφιερώσω γι'αυτό? Βασικά δεν ξέρω πως πρέπει να το χειριστώ. Να πάω να αγοράσω κάποια βιβλία προετοιμασίας και να δουλέψω μόνη μου? Να βρω κάποιον καθηγητή/φροντιστήριο? Συνήθως οι δεύτεροι δεν κάνουν προετοιμασία για κάτι τόσο εξειδικευμένο. Και συν τοις άλλοις σκέφτομαι ότι όταν δώσω πρέπει να ξέρω ποια πανεπιστήμια με ενδιαφέρουν ώστε να δηλώσω τους κωδικούς τους και ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν βρήκα το αντικείμενο που θέλω να εξειδικευτώ, όχι το πανεπιστήμιο :( Αγχώθηκα πάλι.

ειχα δωσει πριν 7 χρονια το computer based και δεν μου φανηκε δυσκολο. Απλα πρεπει να εισαι γρηγορη :) Αν θυμαμαι καλα ειχα παρει 29/30 στο reading, 29/30 στο listening, 30/30 γραμματικη και 6/6 στην εκθεση. Speaking δεν ειχαμε. Βεβαια τοτε ημουν ηδη σε αγγλοφωνη χωρα για αρκετους μηνες και ειχα κανει εντατικα μαθηματα αγγλικων (20 ωρες τη βδομαδα). Για να προετοιμαστεις καλυτερα, πιστευω πως το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παρακολουθεις τηλεοπτικα προγραμματα στα αγγλικα, να διαβαζεις αγγλικα βιβλια (χρησιμοποιωντας αγγλικο λεξικο για τις λεξεις που δεν καταλαβαινεις) και να εξασκηθεις στην εκθεση. Γραψου και σε κανενα αγγλικο φορουμ ή μπες σε κανενα chat room για να εξασκηθεις στην ταχυτητα και την γλωσσα. Για τις αιτησεις για μεταπτυχιακο, μη δινεις μεγαλη βαρυτητα στο toefl. Ναι μεν ειναι απαραιτητο, αλλα δεν εχει τοσο μεγαλη βαρυτητα οσο το GRE, οι βαθμοι σου, τα references σου και το βιογραφικο σου γενικοτερα. Θα σου προτεινα να ασχοληθεις με εθελοντικη εργασια πριν κανεις αιτηση και να βρεις καθηγητες σου απο το πανεπιστημιο για references. Επισης κανε αιτηση σε πολλα πανεπιστημια γιατι οι αμερικανοι ειναι λιγο περιεργοι στις απαιτησεις τους. Καλη τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ sakura! Το ξέρω ότι το TOEFL δεν πολυμετράει, γι'αυτό και ρώτησα και για GRE. GRE subject θέλω να αποφύγω πάση θυσία, δεν την παλεύω να διαβάσω όσα έμαθα 4 χρόνια :redface: Απλά θα'θελα να μου πει κάποιος στο περίπου πόσο καιρό παίρνει η όλη η διαδικασία. Κανα τρίμηνο? Γιατί θα πιεστώ και με το πτυχίο αν τα μπλέξω όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ sakura! Το ξέρω ότι το TOEFL δεν πολυμετράει, γι'αυτό και ρώτησα και για GRE. GRE subject θέλω να αποφύγω πάση θυσία, δεν την παλεύω να διαβάσω όσα έμαθα 4 χρόνια :redface: Απλά θα'θελα να μου πει κάποιος στο περίπου πόσο καιρό παίρνει η όλη η διαδικασία. Κανα τρίμηνο? Γιατί θα πιεστώ και με το πτυχίο αν τα μπλέξω όλα.

οποιος βιαζεται σκονταφτει λεει μια παροιμια...
Εγω στη θεση σου δεν θα βιαζομουν. Δεν σε κυνηγαει κανεις, δεν σε πηραν και τα χρονια οποτε μη βιαζεσαι χωρις λογο. Τελειωσε πρωτα με το καλο την σχολη σου, προσπαθησε να παρεις καλους βαθμους, βρες references, βελτιωσε το βιογραφικο σου και μετα ασχολεισαι με toefl και gre. Επιπλεον πρεπει να μαθεις αν χρειαζεται να βρεις πρωτα supervisor πριν κανεις αιτηση. Πολλες φορες αρκει μονο να βρεις supervisor και ολα τα αλλα δεν τα βλεπουν :) Εγω ειμαι σε παρομοια φαση με σενα και ακομα δεν ξερω πανω σε τι θελω να κανω το μαστερ μου. Εχει περασει σχεδον ενας χρονος απο τοτε που πηρα πτυχιο αλλα δεν μπορω να αποφασισω ακομα γι' αυτο και παιρνω διαφορα μαθηματα ετσι στο χαλαρο για να δω τι με ενδιαφερει περισσοτερο. Δεν θελω να παρω λαθος αποφαση επειδη βιαστηκα να κανω μαστερ. Για το toefl δεν μπορω να σου πω ποσο καιρο πρεπει να προετοιμαστεις γιατι δεν γνωριζω σε τι επιπεδο βρισκονται τα αγγλικα σου. Α! και κατι ακομα που θεωρω οτι ειναι αρκετα σημαντικο... Δες στις σχολες που ενδιαφερεσαι τι score χρειαζεσαι στο toefl. Πολλες φορες αλλαζει απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο (πχ το δικο μου για undergrad ηθελε 23/30 σε reading, grammar, listening και 4.5/6 στην εκθεση και δεν κοιτουσαν το overall score)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Απλά για την ιστορία, το ξαναέδωσα και από 98/120 που πήρα την προηγούμενη φορά, σκόραρα 102/120 και κάλυψα και το 4ο πανεπιστήμιο που ήθελε 100/120
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

msp

Νεοφερμένος

Η msp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κάποιος τρόπο πληρωμής για την εξέταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Noμιζω γινεται μέσω πιστωτικής καρτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

msp

Νεοφερμένος

Η msp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ teol20. Ναι τελικά ο καλύτερος τρόπος είναι με την πιστωτική αν και έχει και άλλους τρόπους πληρωμής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τιποτα καλή μου να σαι καλα και καλη επιτυχία!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
ειναι αληθεια οτι ισχυει μονο 2 χρονια??
και αν..αμα περασω στο κολλεγιο με το πτυχιο θα πρεπει να το ανανεωσω μετα απο δυο χρονια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ενδέχεται να χρειαστεί να δώσω το συγκεκριμένο δίπλωμα γιατί είναι προυπόθεση για μεταπτυχιακές σπουδές στην αγγλική γλώσσα σε πάρα πολλά πανεπιστήμια (μερικά δέχονται και το CPE του Cambridge, αλλά είναι λίγα αυτά).
Το έχει δώσει κανείς; Τί επιπέδου είναι περίπου; Κάποια συμβουλή για προετοιμασία;
Ευχαριστώ :)
δηλαδη τα proficiency των αλλων πανεπιστημιων δεν τα δεχονται με την καμια?μονο του cambridge και αυτο αν???:/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δες στο πανεπιστημιο που σε ενδιαφερει τι προϋποθεσεις θετει για την πιστοποιηση γλωσσομαθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ρε παιδια για να κανει κανεις μεταπτυχιακο πρεπει να παει σε αλλη χωρα?να φοιτησει σε καποιο ξενο πανεπιστημιο?αν δεν κανω λαθος θελει και βαθμο πτυχιου πανω απο 7 ή ειναι ιδεα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Οπα, ετερον εκατερον. Μεταπτυχιακες και διδακτορικες σπουδες προσφερουν ολα τα ιδρυματα της χωρας μας, φυσικα και δεν πρεπει να βγεις εξω σωνει και καλα. Το θεμα ειναι αν προσφερονται οι τομεις που σε ενδιαφερουν εδω και αν θεωρεις πως το κυρος ενος ιδρυματος του εξωτερικου θα σου ανοιξει περισσοτερες πορτες. Καθαρα υποκειμενικο ειναι το που θα πας.
Οι προϋποθεσεις καθοριζονται απο το εκαστοτε ιδρυμα. Αλλος θελει πανω απο 7 αλλος πανω απο 8, δεν υπάρχει πασπαρτου. Βρες τι σε ενδιαφερει, ψαξε τις αντιστοιχες σελιδες και δες τις προϋποθεσεις. Συνηθως γυρω στο 7 θελουν τα μετρια πανεπιστημια, αλλα αυτο δε σου εγγυαται πως με 7,2 π.χ. θα σε παρουν. Και 8 να εχεις παλι δεν εισαι σιγουρος, απλα σου λενε ποιους θα απορριψουν, οχι ποιους θα παρουν σιγουρα. Υπαρχουν κι αλλες προϋποθεσεις και μια απο αυτες ειναι η πιστοποιηση της γλωσσας, σε περιπτωση που σε ενδιαφερουν σπουδες σε αγγλοφωνα ιδρυματα το TOEFL και IELTS ειναι τα πιο συχνα ζητουμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Οπα, ετερον εκατερον. Μεταπτυχιακες και διδακτορικες σπουδες προσφερουν ολα τα ιδρυματα της χωρας μας, φυσικα και δεν πρεπει να βγεις εξω σωνει και καλα. Το θεμα ειναι αν προσφερονται οι τομεις που σε ενδιαφερουν εδω και αν θεωρεις πως το κυρος ενος ιδρυματος του εξωτερικου θα σου ανοιξει περισσοτερες πορτες. Καθαρα υποκειμενικο ειναι το που θα πας.
Οι προϋποθεσεις καθοριζονται απο το εκαστοτε ιδρυμα. Αλλος θελει πανω απο 7 αλλος πανω απο 8, δεν υπάρχει πασπαρτου. Βρες τι σε ενδιαφερει, ψαξε τις αντιστοιχες σελιδες και δες τις προϋποθεσεις. Συνηθως γυρω στο 7 θελουν τα μετρια πανεπιστημια, αλλα αυτο δε σου εγγυαται πως με 7,2 π.χ. θα σε παρουν. Και 8 να εχεις παλι δεν εισαι σιγουρος, απλα σου λενε ποιους θα απορριψουν, οχι ποιους θα παρουν σιγουρα. Υπαρχουν κι αλλες προϋποθεσεις και μια απο αυτες ειναι η πιστοποιηση της γλωσσας, σε περιπτωση που σε ενδιαφερουν σπουδες σε αγγλοφωνα ιδρυματα το TOEFL και IELTS ειναι τα πιο συχνα ζητουμενα
καλα οτι το μεταπτυχιακο στον τομεα μου στην αγγλια εχει μεγαλυτερο κυρος εννοειται!ξερεις τι με μπερδεψε?εχω ακουσει οτι για να κανεις μεταπτυχιακο πρεπει ντε και καλα να ξερεις αγγλικα ή καποια αλλη ξενη γλωσσα!αφου θα το κανεις στην ελλαδα γιατι να ξερεις αγγλικα?και καλα μελεταμε αγγλικα βιβλια?ευχαριστω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top