Οργάνωση & Διοίκηση Επιχ. vs Οικονομικές επιστήμες ΠΑΜΑΚ

SterG

Νεοφερμένος

Ο SterG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδία...
Ειμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο σχολές...
Ποια μου προτείνετε και για πιο λόγο?
Καθε εμπεριστατομένη γνώμε ειναι ευπρόσδεχτη....

Ευχαριστωωωωω:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Όλοι όσοι ασχολούνται με τα οικονομικά, όπως καθηγητές,γνωστοί που ήδη εργάζονται σε αυτό τον τομέα,κ.α προτείνουν τις οικονομικές επιστήμες ως καλύτερη επιλογή από τη διοικηση επιχ. επειδή έχεις περισσότερες επαγγελματικές δυνατότητες. Για την ακρίβεια λένε οτι η διοικηση επιχ. καλύτερα να μπαίνει τελευταία στο μηχανογραφικό. Επίσης, όσον αφορά στις οικονόμικες επιστήμες το καλύτερο ειναι να διαλέγεις από τις κατευθύνσεις που έχει το κάθε τμήμα αυτή που έχει ως αντικείμενο χρηματοοικονομική, λογιστική,οικονομική των επιχειρήσεων (συνδυασμό αυτων των τριων ή και ένα από αυτά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-sTeV@-

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω πως το θέτεις.Κατά την αποψη μου,οι σχολές Διοίκησης Επιχειρήσεων καλύπτουν αρκετά πεδία γνώσεων.Οικονομικές Θεωρίες(εφαρμοσμένες στην ελεύθερη αγορά),Διοικητική Οργανισμών και Οργανωσιακή Ψυχολογία,Πληροφορική για εφαρμογές σε επιχειρήσεις,Μαθήματα Λογιστικής και Ξένες Γλώσσες προσαρμοσμένες στο πνεύμα των επιχειρήσεων.
Τα τμήματα των Οικονομικών Επιστημών δεν τα δήλωσα καν στο μηχανογραφικό.Δεν τα έψαξα ιδιαίτερα,μου φαίνονται όμως πολλή θεωρητικούρα.Τέλος πάντων,για να μη δίνω λάθος εντυπώσεις,εμένα δε με ενδιαφέρει να γίνω ένας λογιστής/οικονομολογος,για αυτό επέλεξα αυτή τη σχολή.
1η επιλογή έβαλα το Οργάνωσης Και Διοίκησης Επιχειρήσεων στο Πανεπ.Μακεδονίας.Και από ότι φαίνεται περνάω,ας μην πέσει και καθόλου η βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kanu

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
γεια σας!και γω ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι!!από την οργάνωση και διοίκηση είμαι 40 μόρια κάτω!ελπίζω να πέσουν λίγο αν και δεν ξέρω ακόμη...οικονομικών επιστημών μακεδονίας είναι ο αδερφός μ..τώρα τελειώνει και είναι πολύ ευχαριστημένος!τι να κάνω;αν παω ΟΔΕ τι λέτε για τη βάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-sTeV@-

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κοίτα εγώ είμαι 100 μόρια πάνω και είμαι 95% σίγουρος ότι θα την πιάσω.40 μόρια το μόνο σίγουρο ότι θα κατέβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgi@dg

Νεοφερμένος

Η olga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πόσο ειναι η βαση στη διοικηση επιχειρησεων...???
-----------------------------------------
Τελειωνοντας το τμημα διοικηση επιχειρησεων ή το τμημα πολιτικων της νομικης βρισκεις ευκολα δουλεια..???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pilasboy

Νεοφερμένος

Ο Pilas Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
17382
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θωμάς28228

Νεοφερμένος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
κ εγω παιδια οικονομικες επιστημες θελω στο μακεδονια!!
εκτος απο λογιστης τι περιπου μπορεις να κανεις μετα; αν γνωριζει κανεις λεπτομερεις για αλλες επαγγελματικές προοπτικες αν με βοηθησει λιγο γτ τα χω μπερδεψει...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Θωμά και εγώ οικονομικό στο Μακεδονία θέλω αλλά και Αριστοτέλειο δεν με χαλάει αρκεί να είμαι στην Θεσ/νίκη...Θα ήθελα να ρωτήσω τι επαγγελματικές δυνατότητες έχει ένας οικονομολόγος...Και αν τελειώσω το οικονομικό και κάνω ένα μεταπτυχιακό στ δοιήκηση επιχειρήσεων και έχοντας πτυχία στα αγγλικά γερμανικά πληροφορική και τα αντίστοιχα κρατικά , πιστεύετε πως θα βρώ εύκολα δουλειά ή θα δουλεύω 1-2 χρόνια στις οικοδομές???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θωμάς28228

Νεοφερμένος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπορεις να κανεις διαφορα_λογιστης π.χ. η στην εφορια(στ δημοσιο δλδ), σε διαφορες επιχειρησεις ως οικονομικος συμβουλος, σε τραπεζες η να κανεις δικια σ επιχειρηση_πιστευω οτι δουλειες υπαρχουν αλλα σιγουρα ειναι δυσκολα.στην αρχη λενε οι μισθοι ειναι χαμηλοι κ θελει πολυ δουλεια.Συνολικα αν δεις στην εφημεριδα οι σχολες του 5ου Πεδιου εχουν 20.000 θεσεις απο τις οποιες οι 17.000 εχουν σχεση με οικονομικα.καταλαβαινεις τι κοτσια θελει για να ξεχωρισεις στον ιδιωτικο τομεα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Όλοι όσοι ασχολούνται με τα οικονομικά, όπως καθηγητές,γνωστοί που ήδη εργάζονται σε αυτό τον τομέα,κ.α προτείνουν τις οικονομικές επιστήμες ως καλύτερη επιλογή από τη διοικηση επιχ. επειδή έχεις περισσότερες επαγγελματικές δυνατότητες. Για την ακρίβεια λένε οτι η διοικηση επιχ. καλύτερα να μπαίνει τελευταία στο μηχανογραφικό. Επίσης, όσον αφορά στις οικονόμικες επιστήμες το καλύτερο ειναι να διαλέγεις από τις κατευθύνσεις που έχει το κάθε τμήμα αυτή που έχει ως αντικείμενο χρηματοοικονομική, λογιστική,οικονομική των επιχειρήσεων (συνδυασμό αυτων των τριων ή και ένα από αυτά).

συνηθως το αντιθετο συμβαινει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω κατι και οποιος ξερει σιγουρα να μου απαντησει :confused:
το οικονομικων επιστημων ειναι οντως θεωρητικο?
και αμα τελειωσω το οικ.επιστημ. μπορω να κανω μεταπτυχιακο στην οργαν. και διοικ. επιχειρησ.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μα σαφώς μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στη Δ.Επιχειρήσεων! :P
Ναι, είναι αρκετά θεωρητικό.
Το ΟΔΕ το βρίσκω (προσωπικά και εκ πείρας) πολύ πιο ενδιαφέρον.
Και τα 2 τμήματα όμως είναι πολύ καλά και είναι γερά χαρτιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
ευχαριστω! :)
και εγω ΟΔΕ θελω επειδη το βρισκω πολυ ενδιαφερον αλλα δυστυχως (ή ευτυχως,θα δειξει) οικ.επιστημ. 8α καταληξω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γιατί θα καταλήξεις στο Οικονομικό???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Γιατί θα καταλήξεις στο Οικονομικό???????

γιατι δεν πιανω τα μορια.. :/: :cry_x: και επειδη μια πτωση 1000 μοριων ειναι λιγο αδυνατη..οποτε.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Θα προτιμούσατε οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων πειραιά η οικονομικής επιστήμης πειραιά;με έχουν διχάσει αρκετά..θα ήθελα κάποιο που να μου ανοίγει πολλές πόρτες.μου είπαν ότι το οικονομικής επιστήμης είναι αρκετά θεωρητικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top