Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σήμερα διάβαζα την κλίση της Κασσιόπης στα Λατινικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
μη μου τη θυμιζεις αυτη την μπιπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mika kokoy

Νεοφερμένος

Η mika kokoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εννοείται ότι όλο το βάρος της προσοχής μου θα πέσει στα μαθήματα της κατεύθυνσης.. Απλά θα ήθελα να μου δώσετε μια γεύση γενικά για τα μαθηματα της Β'....π.χ. Πως ειναι για τα πιαδιά της Θεωρητικής να διαβάζουν τα γενικής παιδείας(Φυσική,Μαθηματικά,...+++....) και τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσω στα κατεύθυνσης. Σ'ευχαριστώ πολύ που θέλησες να με βοηθήσεις... Θα ήθελα πολύ να καταλάβω περίπου το κλίμα της Β' Λυκείου+να μου πεις τις δικές σου "εμπειρίες" και απόψεις..!

Δώσε βάση σε όλα!!!! εχεισ περιθώριο και χρόνο για να διβαζεισ για όλα ακομα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ποιός καλός άνθρωπος θα μου λύσει μία απορία?? νΠόσες ώρες την εβδομαδα γινετε το κάθε μάθημα γεν. παιδείας κ πόσες στις κατευθύνσεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ποιός καλός άνθρωπος θα μου λύσει μία απορία?? νΠόσες ώρες την εβδομαδα γινετε το κάθε μάθημα γεν. παιδείας κ πόσες στις κατευθύνσεις???
Το ωρολόγιο πρόγραμμα της τάξης αυτής κατά μάθημα καθορίζεται ως εξής:

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

1. Θρησκευτικά: 2
2. Α΄ Ξένη Γλώσσα: 2
3. Φυσική Αγωγή: 2
4. Αρχαία Ελληνική Γλώσσα & Γραμματεία: 2
5. Νεοελληνική Γλώσσα: 2
6. Νεοελληνική Λογοτεχνία: 2
7. Ιστορία: 2
8. Αλγεβρα: 2
9. Γεωμετρία: 2
10. Φυσική: 2
11. Χημεία: 2
12. Βιολογία: 1
13. Εισαγωγή στο Δίκαιο και τους Πολιτικούς θεσμούς: 2

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΩΝ

Ι. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

(α) Θεωρητική κατεύθυνση
1. Αρχαία Ελληνικά Κείμενα: 4
2. Αρχές Φιλοσοφίας: 2
3. Λατινικά: 2

(β) Θετική κατεύθυνση
1. Μαθηματικά: 3
2. Φυσική: 2
3. Χημεία: 2

(γ) Τεχνολογική κατεύθυνση
1. Μαθηματικά: 3
2. Φυσική: 2
3. Τεχνολογία Επικοινωνιών: 2

II. ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ

1. Κοινωνική και Πολιτική οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα: 2
2. Αρχές Περιβαλλοντικών Επιστημών: 2
3. Νεότερη Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία, Ιστορία και Κείμενα: 2
4. Β Ξένη Γλώσσα: 2
5. Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής: 2
6. Σχέδιο Γραμμικό: 2
7. Σχέδιο Ελεύθερο: 2
8. Ιστορία Κοινωνικών Επιστημών: 2
9. Θέματα Ιστορίας: 2
10. Εφαρμογές Υπολογιστών: 2
11. Βιολογία: 2
12. Διαχείριση φυσικών πόρων: 2
13. Χημεία: 2
14. Σχέδιο Τεχνικό: 2



ε ναι λοιπον, ειμαι καλος ανθρωπος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Είσαι καλός άνθρωπος!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sandros

Νεοφερμένος

Ο Sandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Συγγνωμη παιδες ειμαι 2α λυκειου και ειδα σε ενα θεμα για μαθηματα επιλογης και κατι μαθηματικα κατευθυνσης για φωτιστε με :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Συγγνωμη παιδες ειμαι 2α λυκειου και ειδα σε ενα θεμα για μαθηματα επιλογης και κατι μαθηματικα κατευθυνσης για φωτιστε με :P

Τα μαθήματα της Β' τάξης Ενιαίου Λυκείου χωρίζονται σε δύο κατηγορίες. Μαθήματα Γενικής Παιδείας και μαθήματα Κατευθύνσεων.
• Τα μαθήματα Γενικής Παιδείας διδάσκονται συνολικά είκοσι πέντε (25) ώρες εβδομαδιαίως.
• Τα μαθήματα Κατευθύνσεων χωρίζονται: α) σε μαθήματα υποχρεωτικά για όλους τους μαθητές συνολικής διάρκειας επτά (7) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας για τη Θετική και την Τεχνολογική Κατεύθυνση και σε οκτώ (8) ώρες εβδομαδιαίας διδασκαλίας για τη Θεωρητική Κατεύθυνση και β) σε μαθήματα επιλογής. Από τα μαθήματα επιλογής κάθε μαθητής είναι υποχρεωμένος να επιλέξει ένα μάθημα διάρκειας δύο (2) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας.


Για το ωρολόγιο πρόγραμμα της τάξης ρίξε μια ματιά στο μήνυμα 35
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
ζητώ συγγνώμη αμα η ερώτηση μου είναι άσχετη. Υπάρχει κάποιο σάιτ με συνώνυμα-αντώνυμα λέξεων;

ευχαρίστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Βruce κοιτα εδω κι αν δεν καλυφθεις,επανερχομαστε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Λεξικά παιδιά, λεξικά. Και μόνο η διαδικασία της έρευνας βοηθά πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Παιδιά έχω Χημεία 9 Γεωμετρία 10 και Άλγεβρα 9. Κινδυνεύω να μείνω σε αυτά τα μαθήματα? :eek: Είμαι θεωρητική και τα είχα παραμελήσει τελείως... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
αν εχεις γενικο μεσο ορο παραπανω απο 9.5 δεν μενεις ανεξαρτητου επιμερους βαθμων...π.χ αν εξεταζοσουν αρχαια και μαθηματικα μονο και ειχες αρχαια μεσο ορο 19 και μαθηματικα 0 περνουσες γιατι ο μεσος ορος των μαθηματων σου θα ηταν 9.5.Οποτε με καλους(σχετικα) βαθμους στα αλλα μαθηματα υπαρχει πολυ μικρη πιθανοτητα(εως μηδενικη)να μεινεις μετεξεταστεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Έβγαλα 13,5 Μ.Ο. και τα πάω καλύτερα τώρα για το 2ο τετράμηνο. Οπότε τι λέτε?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Παιδιά έχω Χημεία 9 Γεωμετρία 10 και Άλγεβρα 9. Κινδυνεύω να μείνω σε αυτά τα μαθήματα? :eek: Είμαι θεωρητική και τα είχα παραμελήσει τελείως... :/:
Μην ανησυχείς. Θα σε ανεβάσουν τα άλλα και θα πιάσεις το 9,5. Στο λύκειο για να μην περάσεις πρέπει να βάλεις μέσον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά αρκεί να βγάλετε Γ.Μ.Ο πάνω από 9,5 !
Τίποτα άλλο !
Μην αγχώνεστε :)
Αν έχεις 13 Μ.Ο τετραμήνων , αρκεί να γράψεις Μ.Ο γραπτών πάνω από 06 !
Δεν είναι δύσκολο ρε παιδιά !

Μ.Ο α'τετραμήνου + Μ.Ο β'τετραμήνου + Μ.Ο γραπτών > 28 ! Να επισημάνω ότι ο Μ.Ο είναι όλων των μαθημάτων όχι ενός (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
τα σχολεία πότε κλείνουν και επίσημα; Την τρίτη ή την τετάρτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
τα σχολεία πότε κλείνουν και επίσημα; Την τρίτη ή την τετάρτη;

Τρίτη 12/5 λέει το Υπουργείο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Τρίτη 12/5 λέει το Υπουργείο.:P
Συγνώμη, αλλά 12/5 είναι Τετάρτη λέει το ημερολόγιο. :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ωχχ ναι;;:redface:

Ντάξει μωρέ... Τετάρτη. Την ημερομηνία την πέτυχα. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top