Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών. Έχει αποκατάσταση;

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Χαχαχα ναι ναι,πιστοί στις παραδόσεις ως Έλληνες!
Άντε να σύρουμε κι ένα Καλαματιανό...

Στο θέμα μας...
Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει γι'αυτά τα τμήματα (ή του Πολυτεχνείου φυσικά) ας με ρωτήσει εδώ ή σε p.m.!
Προσωπικά ασχολούμαι με εισαγωγές βιομηχανικού εξοπλισμού (εξαρτήματα κ.α.) και επιθεωρήσεις συγκολλήσεων με Μ.Κ.Ε.!Οπότε περί αυτών μπορώ να σας κατατοπίσω καλύτερα...
Καλή σας νύχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Πιστεύετε οτι ενα κορίτσι αν τελειώσει τει μηχανολογίασ θα μπορει να βρέι δουλειά ? :help:
Royla, νομίζω πως εν έτει 2010 οι απόψεις περί "αντρικών" και "γυναικείων" επαγγελμάτων έχουν ξεπεραστεί σε έναν ικανοποιητικό βαθμό. Ωστόσο, θα συναντήσεις στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία κολλημένα μυαλά αλλά μην πτοηθείς και κυρίως μην τα παρατήσεις. Σπουδάζω σε μία παραδοσιακά "αντρική" σχολή, ωστόσο στο έτος μου έχουμε πολλές κοπέλες ενώ σε μεγαλύτερα, είναι σαφώς πολύ λιγότερες. Συμπληρωματικά με τον αριθμό φοιτητριών που βλέπω καθημερινά στο Πολυτεχνείο, πιστεύω πως κάποια στερεότυπα ξεπερνιούνται σιγά-σιγά. Να σπουδάσεις Μηχανολογία, αν αυτό είναι που σε γεμίζει και στα υπόλοιπα μην δίνεις τόση σημασία.

Άκρως παλιομοδίτικη εντύπωση,ότι οι μηχανολόγοι μηχανικοί έχουν κάποιου είδους "προβάδισμα" αν είναι...άντρες!Για όνομα του Θεού ρε παιδιά!:P

Εγώ ειλικρινά,βλέπω ΟΛΕΣ τις κοπέλες να επιλέγουν ΣΤΑΘΕΡΑ τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας,Φιλολογίες κ.α. και αναρωτιέμαι τι σκοπό έχουν...
Ε καλά όχι και ΟΛΕΣ!! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VaggelisVAG

Νεοφερμένος

Ο VaggelisVAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στο ΤΕΙ Μηχανολογίας είναι καλύτερο να μπεις από ΓΕΛ ή απο ΕΠΑΛ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πλάτων1995

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά μ'αυτή τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά μ'αυτή τη σχολή.



Οτι θες να ρωτησεις στειλτο μου σε προσωπικο μηνυμα κ θα σου απαντησω.Κ οποιος αλλος ενδιαφερεται.


Φοιτητης Μηχανολογιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καλή σας μέρα!
Φοιτητής 8ου (προσεχώς) εξαμήνου στο τμήμα του Τ.Ε.Ι. Σερρών εδώ!Για οποιαδήποτε πληροφορία στη διάθεσή σας...

Royla, νομίζω πως εν έτει 2010 οι απόψεις περί "αντρικών" και "γυναικείων" επαγγελμάτων έχουν ξεπεραστεί σε έναν ικανοποιητικό βαθμό.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω...
Έχω επισκεφθεί αμφιθέατρα και αίθουσες διαλέξεων (τμημάτων Ηλεκτρολόγων και Μηχανολόγων) αρκετών Πανεπιστημίων σε Γερμανία και Αγγλία (επισκεπτόμενος φίλους που έκαναν Erasmus),με το ζόρι μπορούσα να διακρίνω γυναικείο κεφάλι στα 100 άτομα!Ότι δηλαδή συμβαίνει κι εδώ πέρα...
Δεν ξέρω λοιπόν τι γίνεται στους Αρχιτέκτονες και σε άλλες ειδικότητες,στους Η/Μ όμως το γυναικείο φύλλο σχεδόν απουσιάζει παντελώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Δώστε πληροφορίες στο λαό παιδιά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
απο τα πιο ενδιαφεροντα τμηματα στα τει. για περαιτερω πληροφοριες ψαξε οδηγους σπουδων κ συγκεκριμενα του τει σερρων που χω δει το σαιτ ειναι αρκετα αναλυτικο κ κατατοπιστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει και ο βαθμος δυσκολίας του τμήματος....γιατί καλά να μπεις , το πως βγαίνει μετά αν δεν μπορεις είναι ένα θέμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει και ο βαθμος δυσκολίας του τμήματος....γιατί καλά να μπεις , το πως βγαίνει μετά αν δεν μπορεις είναι ένα θέμα....

μην αγχωνεσαι ρε φιλος δεν κανουν και παπαδες εκει περα νορμαλ ειναι εχω φιλαρακια κ το ξερω . τωρα το θεμα ειναι να ασχολεισαι και εσυ γιατι εαν αδιαφορεις λογικο ειναι να αδιαφορησει κ η σχολη για σενα . κ αυτο ισχυει για ολες μα ΟΛΕΣ τις σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Οποιος θελει πληροφοριες σχετικα με τει Μηχανολογιας και ειδικα για Σερρες,μου στελνει pm.Ειμαι φοιτητης εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Οποιος θελει πληροφοριες σχετικα με τει Μηχανολογιας και ειδικα για Σερρες,μου στελνει pm.Ειμαι φοιτητης εκει
Επειδη δεν μπορω να στειλω π.μ (δεν ξερω γιατι) ειναι καλο το τμημα ?
Εχεις αρκετες γνωσεις οταν παρεις το πτυχιο ή οχι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ΦΙλε μου οσο αναφορα το προγραμμα σπουδων του θα μεινεις αρκετα ικανοποιημενος.Εδω σου παραπεμπω το προγραμμα σπουδων( το οποιο απο σεπτεμβριο ειναι πιθανον να αλλαξει σε ελαχιστα ομως μαθηματα) https://https://engineering.teiser.gr/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=11&Itemid=90&lang=el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Επειδη δεν μπορω να στειλω π.μ (δεν ξερω γιατι) ειναι καλο το τμημα ?


Το μόνο που ξέρω είναι οτι στις Σέρρες έχει φοβερό εξοπλισμό το τμήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Επειδη δεν μπορω να στειλω π.μ (δεν ξερω γιατι) ειναι καλο το τμημα ?
Εχεις αρκετες γνωσεις οταν παρεις το πτυχιο ή οχι ?

Απο οπου και να τελιωσεις αν δεν ψαχτεις και λιγο μονο σου δεν θα εχεις αρκετες γνωσης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Οποιος θελει πληροφοριες σχετικα με τει Μηχανολογιας και ειδικα για Σερρες,μου στελνει pm.Ειμαι φοιτητης εκει

Μιας και σπουδάζεις σε τει μηχανολογίας, γνωρίζεις να μου πεις τι παραπάνω δικαιώματα έχει ο μηχανολόγος απο πολυτεχνείο ;
Επίσης, υπάχρει κάποιος τρόπος ο απόφοιτος μηχανολογος μηχανικος του ΤΕΙ να αποκτησει τα πληρη επαγγελματικα δικαιωματα του αποφοιτου πολυτεχνειου ; Με μεταπτυχιακα ισως ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Επίσης, υπάχρει κάποιος τρόπος ο απόφοιτος μηχανολογος μηχανικος του ΤΕΙ να αποκτησει τα πληρη επαγγελματικα δικαιωματα του αποφοιτου πολυτεχνειου ;

ναι να δωσει κατακτηριες σε τμημα μηχανολογων μηχανικων οπου εισαγονται συνηθως κατευθειαν στο τριτο ετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μιας και σπουδάζεις σε τει μηχανολογίας, γνωρίζεις να μου πεις τι παραπάνω δικαιώματα έχει ο μηχανολόγος απο πολυτεχνείο ;
Επίσης, υπάχρει κάποιος τρόπος ο απόφοιτος μηχανολογος μηχανικος του ΤΕΙ να αποκτησει τα πληρη επαγγελματικα δικαιωματα του αποφοιτου πολυτεχνειου ; Με μεταπτυχιακα ισως ;
Ο Μηχανολογος Πολυτεχνιου εχει πολλα περισσοτερα δικαιωματα απο Μηχανολογο ΤΕΙ.
Για αυτο οφειλεται το ΤΕΕ το οποιο δεν εχει καταταξει καν του αποφοιτους ΤΕΙ.
Δυστηχως το ΤΕΕ ειναι και θα ειναι κλειστο κλαμπ, ομως τα 2 τελευταια χρονια υπαρχει μια διεθνης αναγνωριση των πτυχιων ΤΕΙ.
Οι καθηγητες απο ΤΕΙ μου λενε οτι ειναι θεμα χρονου μεχρι να αναγνωριστουν τα δικαιωματα ΤΕΙ.
Στην Ευρωπη οι αποφοιτοι Πολυτεχ. εχουν δικαιωμα (εναντι των ΤΕΙ) μονο σε πρωτοτυπες μεγαλες κατασκευες.
Στα υπολοιπαειναι ιδιοι.
Για να φτασει ενα αποφοιτος ΤΕΙ το Πολυτεχνιο (σε δικαιωματα) αρκει μονο ενα μεταπτυχιακο.
Τιποτα αλλο.
ναι να δωσει κατακτηριες σε τμημα μηχανολογων μηχανικων οπου εισαγονται συνηθως κατευθειαν στο τριτο ετος
Λαθος αγαπητε
1)Απο κατακτηριες εισαγονται μονο αυτοι που εχουν καποιον γνωστο καθηγητη στο αντιστοιχο Πολυτεχνιο.
2)Αρκει ενα μεταπτυχιακο για να φτασει ο ΤΕΙτζης τον Πολυτεχνιτη και ερημοσπιτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Λαθος αγαπητε
1)Απο κατακτηριες εισαγονται μονο αυτοι που εχουν καποιον γνωστο καθηγητη στο αντιστοιχο Πολυτεχνιο.
2)Αρκει ενα μεταπτυχιακο για να φτασει ο ΤΕΙτζης τον Πολυτεχνιτη και ερημοσπιτη

1 ) ουτε καν εχεις ιδεα τι λες μου φαινεται
2 ) δειξε μου αυτο το μεταπτυχιακο κ πες μου οτι γνωριζεις εστω κ εναν που το εχει κανει ( οχι τι εχεις ακουσει απο δω κ απο κει )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
1 ) ουτε καν εχεις ιδεα τι λες μου φαινεται
2 ) δειξε μου αυτο το μεταπτυχιακο κ πες μου οτι γνωριζεις εστω κ εναν που το εχει κανει ( οχι τι εχεις ακουσει απο δω κ απο κει )
1)Μαλλον εσυ δεν εχεις ιδεα απο Ελληνικο συστημα Παιδειας
2)Δεν ειναι συγκεκριμενο μεταπτυχιακο.Τα πραματα ειναι ετσι.Αν ενας αποφοιτος ΤΕΙ κανει μεταπτυχιακο τοτε ειναι σαν να εχει βγαλει Πολυτεχνιο.Για τα δικαιωματα ετσι παει, αφου το δημοσιο του βαζει στους ΠΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top